Χαιρετω σας

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bzilos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 14:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσηρθα επιτελους και επισημα. Αποφασισα να γινω μελος, με καθυστερηση δυο ετων (ωχ θα πεσει ξυλο), αφου εδω και 2-3 χρονια σας ακολουθω στα σοσιαλ μιντια. Ειμαι ο Γιαννης, 28 ετων. Σπουδασα πολ. Μηχανικος. Μεγαλωσα σε χριστιανικο (πλην ομως δημοκρατικο) περιβαλλον, εχω πτυχιο Βυζαντινης μουσικης (και Ευρωπαικης), και μεχρι τα 16 ημουν ψαλτης(!!!!). Απο τα 16, που αρχισε να με απασχολει η αληθεια γυρω απο τις θρησκειες, μεσα σε λιγες λογικες σκεψεις καταλαβα οτι ειμαι αθεος. Συνεχισα βεβαια την ενασχοληση μου με την Βυζαντινη μουσικη σε συναυλιες και σπανιως και σε εκκλησιες, χωρις να φιλαω χερια και γενικα αγνοωντας το παπαδαριο, μεχρι που μου την ειπε μια φορα ο τοπικος μητροπολιτης και απο τοτε δεν ξαναπατησα. Το τιμημα που πληρωσα δλδ ηταν οτι παρα την αγαπη μου για την Βυζαντινη μουσικη, δεν μπορω να την εξασκησω εδω και 8 χρονια αν θυμαμαι καλα (Νταξ, εχω και την Ευρωπαικη). Αυτα για μενα, καλως σας βρηκα και καλη μας δυναμη στο δυσκολο εργο της διαδοσης της αθειας σε μια χωρα οπως η Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Γιάννη.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

το bzilos βγαινει απο το ψηλος?
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
bzilos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 14:42
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:το bzilos βγαινει απο το ψηλος?
Ναι, οπως λεμε Μπαοκ :dance:
"if God really existed, it would be necessary to abolish Him", Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nik_korosis έγραψε:το bzilos βγαινει απο το ψηλος?
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. :D

Καλώς τον τον μπζηλό μας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες! Κρίμα για τη μουσική.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Βλέπω, υπάρχουν ακόμα αρκετοί που το γράφουν με δύο ν το "Γιάννης". 8-) : brrr : :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:...που το γράφουν με δύο ν το "Γιάννης". 8-) : brrr : :mrgreen:
Και με Γάμα... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση