Καλώς σας βρήκα!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
clio
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015 16:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαρηκα που σας βρήκα, αν και δεν ξέρω αν ειμαι "αθεη" η "αθρησκη" η δεν ξέρω τι άλλο. (Αυτό ελπίζω να το ανακαλυψω εδώ μέσα) το σίγουρο είναι οτι είμαι άσχετη :lol:
Ζω στην Θεσσαλονίκη, έχω τρία "τεκμήρια" (παιδιά άνω των 18 ετών) και είμαι ιδιωτική υπαλληλος
Με τον χριστιανισμό "τσακώθηκα" πριν αρκετά χρόνια. Κυρίως διαβάζοντας την βίβλο μου δημιουργήθηκαν αρκετά ερωτήματα που κανεις ποτε δεν μου έδωσε μια τεκμηριωμένα λογική απάντηση. (Τις περιμένω ακόμα και σήμερα.)
Χωρίσαμε οριστικά πριν απο 10 χρόνια (σήμερα είμαι 44 ) όταν κάποιος μου έκανε δώρο ενα βιβλιο... Μια ιστορία αγάπης!
Ηταν το μεγαλυτερο σοκ της ζωής μου. Αξέχαστο χαστούκι σε οτι νόμιζα τότε οτι πίστευα. Κάλιο αργά παρα ποτε.
Δεν με καλύπτουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες (όχι οτι έχω ψάξει τι λένε ολες) αλλά μαρεσει η ιδεολογία του βουδισμού (τα λιγα που έχω διαβάσει) και ειδικά της αρχαιοελληνικής ιδεολογιας (δεν μπορω να την πω θρησκεία με την σημερινή έννοια της λεξης).
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Δεν κατάλαβα πώς μια ιστορία αγάπης ήταν το μεγαλύτερο σοκ της ζωής σου, ίσως κάπου σ' έχασα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, clio!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
clio
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015 16:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Τάσο δεν είναι ολόκληρος ο τιτλος του βιβλίου.
Δεν ξέρω αν μπορώ να τον γράψω η αν θεωρηθεί διαφήμιση.
Ο Β. Ρασσιάς το έχει γράψει...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, βρε, ένας μόνο τίτλος πώς να θεωρηθεί διαφήμιση; Εδώ έχουμε ολόκληρα νήματα με προτάσεις βιβλίων.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Δεν κατάλαβα πώς μια ιστορία αγάπης ήταν το μεγαλύτερο σοκ της ζωής σου, ίσως κάπου σ' έχασα.
Νομίζω πως η clio εννοεί το : «Μια… Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία της χριστιανικής επικρατήσεως» του Βλάσση Ρασσιά.
το οποίο αν για την ίδια ήταν το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της σχέσης της με τον χριστιανισμό, για εμένα ήταν το πρώτο.
(γράφαμε παρέα)

Καλώς ήλθες κι από μένα.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

«Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως» (3 τόμοι)
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για μένα το καρφί στο φέρετρο της σχέσης με το χριστιανισμό ήταν η Αποκάλυψη του Ιωάννη. Μου δημιουργήθηκε το εύλογο και αναπάντητο ερώτημα τι έπινε και δε μας έδινε. :D Εννοείται ότι είχα ήδη διαβάσει όλα τα προηγούμενα επεισόδια.

Καλώς ήλθες Κλειώ! :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, εμένα ήταν το πρώτο και το τελευταίο με την έννοια πως δεν χρειάστηκε να αναρωτηθώ πολύ περισσότερο, οτιδήποτε άλλο μετά με επιβεβαίωνε που την πέταξα να σαπίσει :twisted: στο πρώτο διαθέσιμο χαντάκι :lol: .
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εμενα το δικο μου παλι ηταν ο Αληθης Λογος του Κελσου.Εξηγει δε υπεροχα τον ορο "ελληνοχριστιανισμος".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

αντιγνωση της Λιλης και Επικουρος του Θεοδωριδη στην τρυφερη ηλικια των 16 :P.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εμενα το Καταφύγιο Ιδεών του Γιανναρά. Γυρω στα 18-19. Βεβαια μετα για να τα αποτινάξω ΟΛΑ πέρασαν καποια χρόνια...αλλα το δικό μου καρφί ηταν το "Καταφυγιο"
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πειτε και μια καλησπερα καλος ηρθες βρε
κοινωνικος 3

καλος ηρθες κοπελια και θα βρισκεις θεματα να μηλατε γενικα
συνεχιστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
clio
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015 16:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρομαι παρα πολύ που σας γνωρίζω και χαίρομαι και για τις ιδέες που δίνεται για τα βιβλια.
Πολλές επιλογές... είναι σαν να είσαι γυμνή μπροστά σε μια ντουλάπα γεμάτη ρούχα :think:
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα κι απο μένα Κλειω!
Αν και είμαι 3 ημέρες "παλαιότερη" απο σενα, είπα να σε καλησπερισω! Εγω το μόνο που έχω διαβάσει σε σχέση με την αθεια είναι το "ιερές βλακείες" του Στελιου Κανακη. Κι αυτο το διαβασα εχοντας ηδη αποφασισει οτι δεν πιστευω! Προτιμώ το ιστορικό μυθιστορημα. Αυτα τα βιβλια μου πέφτουν λίγο "βαριά" και δυσκολευομαι! Συγχαρητήρια σε όσους τα καταφέρνουν πάντως. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω κι εγω.
clio έγραψε:Δεν με καλύπτουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες (όχι οτι έχω ψάξει τι λένε ολες) αλλά μαρεσει η ιδεολογία του βουδισμού (τα λιγα που έχω διαβάσει) και ειδικά της αρχαιοελληνικής ιδεολογιας (δεν μπορω να την πω θρησκεία με την σημερινή έννοια της λεξης).
Μια ερώτηση μόνο να κάνω αν επιτρέπεται. Και όχι με την έννοια της "ανάκρισης", αλλα κουβέντα να γίνεται. Για ποιο λόγο νοιωθεις την ανάγκη να ασπαστεις κάποια θρησκεία; Εκτός κι αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
clio
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015 16:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Annie Little έγραψε:
clio έγραψε:Δεν με καλύπτουν οι μονοθεϊστικές θρησκείες (όχι οτι έχω ψάξει τι λένε ολες) αλλά μαρεσει η ιδεολογία του βουδισμού (τα λιγα που έχω διαβάσει) και ειδικά της αρχαιοελληνικής ιδεολογιας (δεν μπορω να την πω θρησκεία με την σημερινή έννοια της λεξης).
Μια ερώτηση μόνο να κάνω αν επιτρέπεται. Και όχι με την έννοια της "ανάκρισης", αλλα κουβέντα να γίνεται. Για ποιο λόγο νοιωθεις την ανάγκη να ασπαστεις κάποια θρησκεία; Εκτός κι αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Καλησπέρα
Ναι επειδή είναι ακόμα μπερδεμένα στο μυαλό μου είναι μπερδεμένα και στον λογο μου.
Δεν νιώθω καμια ανάγκη να ασπαστω κανενός ειδους θεο (με την σημερινή έννοια)
Όμως θαυμαζω κάποιους " πολιτισμούς " αυτοι οι πολιτισμοί πιστευαν σε κάποιους θεούς, ηταν μέρος της ζωής και της κουλτουρας τους. Οποτε (απορω) πρεπει να θαυμαζω και τους θεούς τους? Εκεί μπερδεύομαι. Εκεί σταματάω να τους θεωρώ θεούς με την σημερινή έννοια και τι εννοώ με αυτο,
Προσωπικά δεν χρειαζόμαι την επίβλεψη η την τιμωρία κανενός θεού για να μην κάνω κάτι που μπορεί να βλάψει αλλους.
Επίσης σε όλο αυτο το συμπαν, σε τόσους γαλαξίες πραγματικά ενδιαφέρει κάποιον θεο η ύπαρξη ενος μυρμηγκιού σε εναν συγκεκριμένο πλανητη και το τι θα κανει σε αλλα μυρμήγκια??
Τον θεό τον έπλασε ο άνθρωπος κατ εικόνα και ομοίωση, αν ο άνθρωπος ήταν "ενάρετος" έφτιαξε ενάρετο θεο. Στην αντίθετη περίπτωση νομίζω είναι γνωστά σε ολους μας.
Γιαυτό σου λέω είμαι πολύ μπερδεμένη απο πολλές αποψεις
Συγνώμη αν σε κουρασα αλλά ειλικρινά προσπάθησα (όσο μπορω) να γράψω οσο πιο λίγα γίνεται
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθόλου κουραστική δεν είσαι. Ίσα ίσα! Κατα τη γνώμη μου μπερδεμενος ανθρωπος είναι ο σκεπτομενος ανθρωπος! Και ο κόσμος χρειάζεται σκεπτόμενους ανθρώπους, αλλιώς δεν εξελίσσεται το ανθρώπινο είδος!
Σε καταλαβαίνω παντως, γιατι κι εγω κάποτε ετσι ένιωθα. Ευτυχώς πλέον τα έχω πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου! Στην επιχειρηματολογία υστερώ λίγο, αλλα το παλεύω!
Δεν ξέρω για ποιους πολιτισμούς μιλάς και σε ποιες κουλτούρες αναφερεσαι, αλλα πολυ φοβάμαι ότι οι θεοι του κάθε λαού πιο πολυ τον κατέστρεψαν, παρα τον καλλιέργησαν.
Κατα τη γνώμη μου για να θαυμάσεις κάποιους λαούς δεν χρειάζεται να θαυμάσεις και τους θεούς τους. Για παράδειγμα υπάρχουν καταπληκτικοι ζωγράφοι (π.χ. Michelangelo) που τα θέματα τους έχουν να κάνουν με το Θεό. Εγω θαυμαζω τον καλλιτέχνη και όχι απαραιτητα τον λόγο για τον οποίο ζωγραφισε!
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Απάντηση