Ήρθα κι εγω!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα! Δεν έχω το ταλέντο να μπορω να γράφω αυτο που σκέφτομαι τόσο όμορφα όσο κάποια αλλα κείμενα που είδα, αλλα θα κάνω μια προσπαθεία!
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα, οποτε έγινα Χριστιανή Ορθόδοξη (χωρις κανεις να με ρωτήσει). Αν είχα γεννηθεί κάπου αλλου θα ήμουν άλλης θρησκείας αντιστοιχα και, φυσικα, πάλι δεν θα είχα το περιθώριο της επιλογής.
Η μητέρα μου είναι ορθόδοξη, ο πατέρας μου προτεσταντης (είναι Αγγλος). Η "δημοκρατική" εκκλησία μας δεν τους επέτρεπε το γάμο (πριν 40 χρονια βέβαια, μπορει να εχει αλλαξει αυτο) αν δεν υπέγραφαν χαρτί ότι τα παιδια τους θα τα βαφτίσουν ορθόδοξα. Πόσο δίκαιο και "χριστιανικό" μπορεί να είναι αυτο;
Μεγάλωσα σ' ένα περιβάλλον που πιστευει στο Θεό (χωρις υπερβολές). Φαντάζομαι οπως είναι η μέση ελληνικη οικογένεια. Όταν (επιτέλους) τελείωσα το σχολείο κι άρχισα να διαβάζω αυτα που μ´ ενδιέφεραν, κι όχι αυτα που με αναγκαζαν, άνοιξε το μυαλό μου (ή ετσι νομίζω τουλάχιστον!) και με την απλή κοινή λογική αποφάσισα ότι όλα αυτα περί θρησκειών, θεού, κλπ είναι για να μπορούν να έχουν τον κοσμο φοβισμένο, αμορφωτο και καταπιεσμενο.
Ποτε μου δεν είχα την ανάγκη να παρακαλέσω ή να ευχαριστήσω τον υποτιθέμενο Θεό για κατι, γιατι θεωρώ ότι δεν είναι πραγματική ανάγκη, αλλα μας την έχουν δημιουργήσει. Αντιθέτως καθημερινά έχω την ανάγκη να ευχαριστω καποιους ανθρώπους που ξέρω ότι υπάρχουν, γιατι τους βλέπω και τους νοιώθω!
Παρ´ ολ´ αυτα ποτε δεν κατηγόρησα αυτούς που πιστεύουν, διότι θεωρώ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό όταν είσαι περικυκλωμενος απο μια πίστη, στο τέλος θα καταλήξεις να το κανεις κι εσύ! Όταν για 12 χρόνια κάθε μέρα που πας σχολείο λένε προσευχή, ε... Δε θες κάτι παραπάνω για να πιστεψεις κι εσυ!
Θέλω να έχω το δικαίωμα να μην ανήκω σε καμμια θρησκεία και να μην πιστεύω σε κανέναν Θεό.
Θέλω να σταματήσει ο κόσμος να χάνει τη ζωη του στο όνομα της οποιαδήποτε θρησκείας!
Θέλω να μην είμαι αναγκασμένη να πληρώνω για κάτι που δεν επέλεξα.
Θέλω πολλα;
Αυτοσυστηθηκα λοιπόν κι εγω!
Καλώς σας βρηκα!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς τη ...μικρή Αννούλα. Το nickname σχετίζεται με πραγματικό υποκοριστικό, η με τη γνωστή μικρή Αννούλα; :violence-bomb: :)
Μια χαρά γράφεις, καλές συζητήσεις να έχουμε. :text-welcomeconfetti:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα!
Όταν μου ζητήθηκε όνομα χρηστη έβαλα το πραγματικο μου, γιατι νόμιζα ότι μετα θα μπορούσα να βάλω ένα nickname....
Οποτε αυτο είναι το κανονικό μου ονοματεπώνυμο!!!! Ελληνικά Άννυ Λιττλ.
:happy-cheerleaderkid:
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω πηγαινα κατηχητικο γιατι ειχαν ενα handheld ηλεκτρονικο παιχνιδι που πατουσες πανω σε μια χελωνα για να περασεις στην απεναντι οχθη (αρχες δεκαετιας 80). αυτο θυμαμαι απο τα θρησκευτικα μου χρονια. και ενα πασχατο που κρατουσα αυτο το ματζαφλαρι μπροστα απο τον επιταφιο. εξαπτερυγο νομιζω το λενε.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Καλωσηλθες Annie Little
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomewave:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Αν θέλεις να βάλεις ψευδώνυμο, πες το τώρα να το συζητήσουμε εγκαίρως.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, ευχαριστω Τάσο. Νομίζω ότι δεν έχω πρόβλημα. Εκτός κι αν είναι κάτι που προτείνετε να γίνεται για λόγους που ενδεχομένως δε γνωρίζω.
Αλήθεια, αν κάποιος γράψει κάτι που μετα θέλει να διορθώσει ή να σβήσει, υπάρχει τρόπος;
Γενικά, επειδή δεν έχω ιδιαίτερη πείρα με όλα αυτα, μπορεί να χρειαστώ βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες Annie! Θα ρωτούσα αν είσαι συγγενής του Stuart, αλλά μάλλον το έχεις βαρεθεί αυτό το αστείολ :D

Για μισή ώρα αφότου γράψεις κάτι στο φόρουμ, μπορείς να κάνεις διορθώσεις σε αυτά που έγραψες, κάνοντας κλικ στην επιλογή "επεξεργασία" που θα εμφανίζεται κάτω δεξιά σε κάθε σου ανάρτηση (σχόλιο). Μετά πια οριστικοποιείται και δεν γίνονται αλλαγές.

Όσον αφορά το αν ζητάς πολλά, νομίζω ότι ζητάς ακριβώς όσα δικαιούσαι και χρειάζεσαι - τίποτε παραπάνω. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Annie Little έγραψε:Η "δημοκρατική" εκκλησία μας δεν τους επέτρεπε το γάμο (πριν 40 χρονια βέβαια, μπορει να εχει αλλαξει αυτο) αν δεν υπέγραφαν χαρτί ότι τα παιδια τους θα τα βαφτίσουν ορθόδοξα.
Ισχύει ακόμα. Έχω παρευρεθεί σε γάμο πριν μερικά χρόνια όπου ο γαμπρός ήταν ορθόδοξος και η νύφη καθολική και τους ζήτησαν το ίδιο ακριβώς. Μετά το γάμο έφυγαν για μόνιμη διαμονή στη Βραζιλία. Απέκτησαν δύο παιδιά τα οποία γεννήθηκαν και ζουν εκεί, τους δόθηκαν ελληνικά ονόματα, όμως δεν ξέρω σε ποιο δόγμα τα βάφτισαν και αν τα βάφτισαν. Καλωσήλθες.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, Annie!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Adoration melani
Η αλήθεια είναι ότι έχω συγγένεια με τον ξαδερφο μου τον Stuart Little, ο οποίος ευτυχώς δεν είναι ποντίκι!!!!!!!
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Trueleysi
Νομίζω ότι με τους Καθολικους είναι λίγο πιο αυστηρά τα πράγματα. Κατ' αρχήν τους αναγκάζουν να κάνουν 2 γάμους, ΚΑΙ ορθόδοξο ΚΑΙ καθολικό. Ετσι, για να το εμπεδωσουν!!!! Και τα παιδια τους γίνονται Καθολικά νομίζω. Ευτυχως οι δικοι μου δεν χρειαστηκε να το κανουν αυτο! Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία!
Έχω φίλη σε τέτοια περίπτωση. Καθολική. Η οποια βέβαια ναι μεν είναι Καθολική, αλλα έχει τόσο μεγάλη πίστη που τα παιδια της δεν τα έχει βαφτίσει! Και πολυ καλα έχει κάνει κατα τη γνώμη μου!
Ευχομαι κι οι φίλοι σου να έκαναν το ίδιο και ν' αποφασίσουν τα παιδια τους απο μόνα τους τί θέλουν κι αν θέλουν ν' ακολουθήσουν κάποιο θρησκευμα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Annie Little την 12 Ιαν 2015 21:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστω όλους για τη θερμη υποδοχή! Ευχομαι να έχουμε πολλές δημιουργικές συζητήσεις και να μπορέσουμε ν' αλλάξουμε (έστω και λίγο) την καθημερινοτητά μας σε σχέση με τους ανθρώπους που όταν τους λες ότι δεν πιστεύεις στο Θεό σε κοιτάνε έκπληκτοι και εντρομοι και σου λένε: και τί πιστεύεις δηλαδή;;;;;
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπερδεύουν την πίστη στο μεταφυσικό με την πίστη σε ηθικές αξίες και αρχές ζωής.

Έχω προβληματιστεί αρκετά για το θέμα αυτό και το πώς είναι καλύτερα να αντιδράμε:
Αν πεις ότι δεν πιστεύεις τίποτα, είναι βεβαίως αλήθεια - με την έννοια ότι δεν δέχεσαι δοξασίες, δεν υιοθετείς πεποιθήσεις χωρίς αποδείξεις - αλλά απλώς τους δημιουργείς αρνητική αντίδραση (γιατί το θεωρούν "κακό") και δεν τους βοηθάς να βγουν από το μπέρδεμα.
Οπότε νομίζω ότι το καλύτερο είναι να λες "πιστεύω σε ανθρώπινες αξίες" και να δίνεις κάποια παραδείγματα, π.χ. στην αλληλεγγύη, στη δικαιοσύνη κ.τ.ό. "αλλά δεν πιστεύω σε μυθικά όντα" ώστε να ξεκαθαρίζεις τη θέδη σου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Annie Little έγραψε:Η "δημοκρατική" εκκλησία μας δεν τους επέτρεπε το γάμο (πριν 40 χρονια βέβαια, μπορει να εχει αλλαξει αυτο) αν δεν υπέγραφαν χαρτί ότι τα παιδια τους θα τα βαφτίσουν ορθόδοξα.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή, άντε και υπέγραψες ένα τέτοιο χαρτί. Αν δε βαφτίσεις τα παιδιά σου, τι θα σου πούνε; Θα σου κάνουν μήνυση για ψευδή δήλωση, για διαφυγόντα κέρδη ή θα σε ξε-παντρέψουνε;
Annie Little έγραψε:Πόσο δίκαιο και "χριστιανικό" μπορεί να είναι αυτο;
Δίκαιο δεν είναι. Χριστιανικό είναι.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω για εσάς, αλλα εγω είμαι πολυ χαρούμενη σήμερα!
Πρώτον, γιατι θα αγιοποιησουν τον Παΐσιο (ούτε ξέρω αν γράφεται ετσι...)
Και
Δεύτερον, γιατι δεν θα κατεβούν οι εικόνες απο τα σχολεία και τα νοσοκομεία. Το δήλωσε ο Σαμαρας.
Καταπληκτικά νεα;;;;; :clap:
Επίσης δεν ξέρω αν έπρεπε να το αναρτησω εδω ή στην πολιτική ή δεν ξέρω που αλλου, αλλα με πήρε η χαρα κι έπρεπε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το μοιραστώ μαζι σας! :text-imnewhere:
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Annie Little
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Οπότε νομίζω ότι το καλύτερο είναι να λες "πιστεύω σε ανθρώπινες αξίες" και να δίνεις κάποια παραδείγματα, π.χ. στην αλληλεγγύη, στη δικαιοσύνη κ.τ.ό. "αλλά δεν πιστεύω σε μυθικά όντα" ώστε να ξεκαθαρίζεις τη θέση σου.
Συμφωνω απόλυτα και μου αρεσε πολυ ο τρόπος με τον οποίο διατυπώνεις τα πιστεύω σου/μας!
Και στην περίπτωση που το λες αυτο και σου απαντούν: "ναι, αλλα αυτα τα διδάσκει ο Χριστιανισμός"
Τί απαντας; Ότι ναι μεν διδάσκει τις ανθρώπινες αξίες, αλλα διδάσκει και την υπαρξη των μυθικού όντων;
Θέλει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψυχραιμία για να μπεις σε τέτοιους διαλόγους, την οποια, δυστυχώς, δεν την έχουμε πάντα και κυρίως όταν είναι και πολλοί μαζεμενοι και σου επιτίθενται!
Όταν ένας άνθρωπος πάσχει από μια πλάνη το ονομάζουν τρέλλα.
Όταν πολλοί άνθρωποι πάσχουν από μια πλάνη το ονομάζουν θρησκεία!
Απάντηση