Καλησπέρα!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
pervazi
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2015 15:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Πριν από λίγο διάβασα τυχαία ένα άρθρο στη lifo της Τατιάνας Ραπακούλια όπου ανέφερε ότι είναι μέλος της Ένωσης Άθεων. Έτσι στην συνέχεια μπήκα στην Σελίδα και μετά στο forum όπου διάβασα αρκετά threads και συμφωνώ απόλυτα με τις περισσότερες απόψεις των ανθρώπων που γράφουν. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι ότι βαριέμαι να γράψω οτιδήποτε αφού συμφωνώ. Μετά άλλαξα γνώμη γιατί πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να βρείς ανθρώπους που έχετε κοινές πεποιθήσεις και να συζητήσεις δημιουργικά μαζί τους.
Είμαι άθεη εδώ και πολλά χρόνια. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε αποφάσισα, ή μάλλον, πότε σταμάτησα να φοβάμαι να το δηλώνω (κυρίως στον εαυτό μου). Πριν από αυτό πίστευα απλώς σε μία ανώτερη δύναμη ενώ πριν ακόμα και από αυτό όταν ήμουν στο Δημοτικό πήγαινα στο κατηχητικό. Δεν με ανάγκασε κανείς αν και η μαμά μου είναι αρκετά θρησκευόμενη. Απλώς περνούσα καλά και αγαπούσα πολύ την μοναχή που μας έλεγε παραμυθάκια. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα "Χριστιανή", αν και μικρή πήγαινα με την μαμά μου στην Εκκλησία περισσότερο για να παίζω στο προαύλιο με τους φίλους μου. Επίσης, θυμάμαι τον εαυτό μου να κλαίει και να προσεύχεται όταν είχε αρρωστήσει ο σκύλος μου (όταν ήμουν στο Δημοτικό). Περισσότερο το έκανα αυτό επειδή αυτό μου είχαν μάθει, χωρίς να το σκεφτώ, νόμιζα ότι κάτι που δεν μπορώ να διορθώσω μόνη μου, θα βοηθήσει κάποια άλλη ανώτερη δύναμη να διορθωθεί επειδή το θέλω πολύ και είμαι καλός άνθρωπος. Από την ηλικία που άρχισα να επιδίδομαι σε φιλοσοφικές συζητήσεις πάντα μου άρεσε να προκαλώ τους συνομιλητές μου σε θέματα θρησκείας και να ψάχνω απεγνωσμένα για λογικά επιχειρήματα που θα μπορούσαν να με πείσουν ότι έστω υπάρχει κάτι. Ποτέ δεν υπήρξε κανείς που να μπορεί να αντιπαραθέσει λογικά επιχειρήματα που να αποδεικνύουν την ύπαρξη, έστω, μιάς ανώτερης δύναμης.
Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να ανήκω σε μία ομάδα και έτσι δεν αναζήτησα άλλους που να πιστεύουν το ίδιο με μένα. Βέβαια, πιστεύω στην δύναμη των συλλογικών δράσεων και ότι είναι ο μόνος τρόπος να αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος και νομίζω ότι, πλέον, μετά και από τα πρόφατα γεγονότα υπάρχει ανάγκη να προβληματιστούν όλο και περισσότεροι άνθρωποι σχετικά με την αναγκαιότητα ύπαρξης των θρησκειών και αν, τελικά, η πίστη σε μία θρησκεία βοηθάει τους αδύναμους να γίνουν καλύτεροι ή χειρότεροι άνθρωποι.
Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, 29 χρονών και ζω στην Ξάνθη.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τη νεαρή κοντοχωριανή. ;) :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδω δεν ειμαστε μια προπαγανδιστικη Ενωση τυπου "παμε να κανουμε τους ανθρωπους αθεους", αλλα μια Ενωση που απευθυνεται σε ηδη αθεους, ωστε μαζι να κανουμε δρασεις ωστε να διασφαλισουμε τα δικαιωματα μας και τη φημη μας στη κοινωνια.
Σαφως ομως παιρνουμε θεση με τις ανακοινωσεις μας και τη κριτικη μας απεναντι στα τεκταινομενα, και εμμεσως θετουμε και τη παραμετρο του προβληματισμου, για οποιον ειναι ετοιμος να προβληματιστει φυσικα.
Καλώς ήρθες.

Ήδη εχει αναψει η κουβεντα για το θεμα του ακραιου μουσουλμανισμου, αν θες περνα απο εκει να μας πεις τη γνωμη σου.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο λογος ο οποιος γινεται περι "θρησκευτικων ελευθεριων" θεωρω προσωπικα οτι ειναι σε εντελως λαθος βαση.Κανονικα θα επρεπε να γινονταν λογος για θρησκευτικη απελευθερωση ολων των ανθρωπων εαν οι συγχρονες κοινωνιες θελουν να προχωρησουν προς το μελλον.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα!

Αυτό με το να συζητάς με ομοϊδεάτες για κοινούς προβληματισμούς είναι το μεγαλύτερο καλό των διαδικτυακών κοινοτήτων. Δύσκολα βρίσκεις άτομα με κοινές πεποιθήσεις στον έξω κόσμο που να έχουν διάθεση για συζήτηση.

αφήνω και αυτό εδώ αναφορικά με το κλείσιμο της αυτοσύστασης σου
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση