καλως σας βρηκα μα τον Δια.

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε όλους,
μπαίνοντας στο νετ να δω ένα απο τα αγαπημένα μου site το άθρησκος.gr,βλέπω οτι εδώ και λίγες μέρες μου βγάζει οτι δεν υπάρχει η σελίδα.
τέλος πάντων λεω κάτσε να το ψάξω με το google μπας και άλλαξε κάτι.
λοιπόν ψάχνοντας έπεσα επάνω στο αθεΐα ,ρίχνοντας μια ματιά είδα ενδιαφέροντα θέματα που οταν βρω λιγο χρόνο θα κάτσω να διαβάσω.
Αριστείδης απο Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αριστείδη καλώς ήρθες!

πες αν θέλεις κάποιο βιογραφικό στοιχείο, που στέκεσαι φιλοσοφικά, τι σε οδήγησε εκεί, ότι θέλεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

τίποτα συγκεκριμένο δεν με οδήγησε στην αθεΐα,άπλα οταν αρχισα να διαβάζω (μετα το σχολείο)ιστορία-φιλοσοφια και αλλα..πιστευω οτι ειναι το φυσικό αποτέλεσμα οταν διαβάζεις.
αφήνεις τα παραμυθία που σου εχουν μάθει.
Γενικα εχασα αρκετο χρονο με την θρησκεια,που θα μπορουσα να μην τον χασω εαν ειχα καποιους να με βοηθησουν(τοτε δεν ειχαμε το ιντερνετ σε αυτη την μορφη).
Γιαυτό τον λόγο οχι ειμαι μόνο άθρησκος,αλλα και εναντια σε αυτο που εχει στηθει.(βεβαια εχω μια συμπάθεια στην ελληνική θρησκεία βάση της παράδοσης άλλα τέλος πάντον :shhh: )
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες
μα τον Τουτατή, και μακάρι να μη μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι. :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomewave:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristidis540 έγραψε: εχω μια συμπάθεια στην ελληνική θρησκεία βάση της παράδοσης
Όταν λες "ελληνική θρησκεία" εννοείς τη θρησκεία της κλασσικής αρχαιότητας, έτσι; Γιατί αυτό το "παράδοση" με μπέρδεψε...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι για την ελληνική ενοω οχι για την εβραϊκή των Νεοελλήνων.
με το σκεπτικό δηλαδή(ας πάρω ενα κομμάτι απο άλλου)

((Πρώτη αρχή: Παραδοχή της Ελληνικής Κοσμογονίας
Γενική αρχή είναι η δόξα ότι το σύμπαν είναι αείζωο, αΐδιο, αείρροο και αυτοπροσδιοριζόμενο, όμοιο του εαυτού του, δεν επιδέχεται εξωγενή γενεσιουργό αιτία, κανένα εξωγενή δημιουργό, δεν είναι κτίσμα κανενός, και ουδείς εξωγενής θεός παρεμβαίνει στην ύπαρξή του. Εκ του σύμπαντος έχει προκύψει ο κατά ροπήν οριζόμενος Κόσμος, ο οποίος υπόκειται στην Ανάγκη και Ειμαρμένη, και εντός του οποίου και εκ του οποίου έχουμε προκύψει εμείς οι άνθρωποι και οι θεϊκές οντότητες. Ο Κόσμος ενέχει λογική διάρθρωση και σπερματικά στοιχεία διαννοίας και νοημοσύνης εκ των οποίων συγκροτείται η ανθρώπινη διάννοια και νοημοσύνη, δια των οποίων ερμηνεύουμε τα κοσμικά και ανθρώπινα φαινόμενα. Τούτο δε είναι η βάση της φιλοσοφίας και επιστήμης)) κτλ.κτλ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristidis540 έγραψε:ναι για την ελληνική ενοω
την αρχαία ελληνική εννοείς. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

aristidis540 έγραψε:Εκ του σύμπαντος έχει προκύψει ο κατά ροπήν οριζόμενος Κόσμος, ο οποίος υπόκειται στην Ανάγκη και Ειμαρμένη,
θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο το υπογραμμισμένο;
aristidis540 έγραψε:και εντός του οποίου και εκ του οποίου έχουμε προκύψει εμείς οι άνθρωποι και οι θεϊκές οντότητες.
Σε ποιες οντότητες ακριβώς αναφέρεσαι;

Ο Κόσμος ενέχει λογική διάρθρωση και σπερματικά στοιχεία διαννοίας και νοημοσύνης εκ των οποίων συγκροτείται η ανθρώπινη διάννοια και νοημοσύνη, δια των οποίων ερμηνεύουμε τα κοσμικά και ανθρώπινα φαινόμενα. Τούτο δε είναι η βάση της φιλοσοφίας και επιστήμης)) κτλ.κτλ
και το παραπάνω υπογραμμισμένο επίσης, αν θέλεις να αναλύσεις.

Συμφωνώ ως το Αρχαία Ελληνική. Τώρα, αν κάποιοι προσπαθούν να την ξανακάνουν mainstream είναι άλλη συζήτηση. Επίσης το παραπάνω μοιάζει λίγο σαν δήλωση πίστης, σαν το πιστεύω των ορθοδόξων.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

φιλε μου δεν ειναι δικά μου γραφόμενα(αφου ειμαι αθρησκος) copy paste έκανα,απο τα σύγχρονα προμήθεια.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γουστόζικα είναι τα Προμήθεια, πιο χαριτωμένα από τον Επιτάφιο, όπως και να 'χει. :P
Απ' όσο ξέρω, προχωρούν και οι προσπάθειες ορσιμένων για επίσημη αναγνώριση της αρχαίας ελληνικής θρησκείας, βάσει του Ν. 4301 (ΦΕΚ Α' 223/07-10-2014).
Πρέπει να συγκεντρώσουν 300 υπογραφές, για τα 300 άτομα που προβλέπει το άρθρο 2 του νόμου. Σίγουρα θα τα καταφέρουν, δεν αμφιβάλλω ότι είναι περισσότεροι, αν πάντως θέλει κανείς να τους στηρίξει ευχαρίστως να τον φέρω σε επαφή με τους αρμοδίους.
Άντε και τελετές στον Παρθενώνα με την ευχή μου!

Καλώς μας ήλθες λοιπόν Αριστείδη, μα την Φρέια και μα τον Θωρ! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
cakrit
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Δεκ 2014 20:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς το καρντάσι.
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά,τελικά μήπως γνωρίζει κάνεις τι έγινε με το site άθρησκος?
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες συν ονοματε και συν πατριωτη στο φορουμ τους και καλες συζητησεις να εχεις

πες μου οτι πιστευεις και στον εναν και μοναδικο ελληνικο θεο απο τους 12 αυτον που απαρνιθηκε τον ολυμπο πριν 100 χρονια και ηρθε στην γη να σε συμπαθησω και ολας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενική αρχή είναι η δόξα ότι το σύμπαν είναι αείζωο, αΐδιο, αείρροο και αυτοπροσδιοριζόμενο, όμοιο του εαυτού του, δεν επιδέχεται εξωγενή γενεσιουργό αιτία, κανένα εξωγενή δημιουργό, δεν είναι κτίσμα κανενός, και ουδείς εξωγενής θεός παρεμβαίνει στην ύπαρξή του.
Αυτο κυριε ονομαζεται θρασος,προπετεια,κυνισμος,εσχατη μορφη αθειας που καποια "θρασιμια" μεσα απο την ανωνυμη μαζα των πολλων τολμησαν τοτε στις απαρχες του Χρονου να υψωσουν τον βλεμμα τους στον ουρανο και να αμφισβητησουν την θεικη ταξη πραγματων ολων των επιγειων και επουρανιων δυναστων και καθε λογης απατεωνα που ομιλει ταχα εξ ονοματος θεου.Γιατι εφοσον ο θεος δεν δημιουργησε τον κοσμο τοτε ολοι αυτοι τι μας παριστανουν?Αλλα αυτο ηταν που εκανε την διαφορα και αλλαξε τον κοσμο,κι ο κοσμος εκτοτε ποτε δεν θα ηταν ο ιδιος.

Ιωνες φιλοσοφοι,Ελληνες προγονοι και το πνευματικο τους τεκνο η Δημοκρατια.Κι εγω τυχερος και περηφανος που τους γνωρισα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
aristidis540
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Δεκ 2014 09:20
Όνομα Ιστότοπου: -

σωστός ο επικούρειος...

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Αριστοτελη...και οχι είναι η απάντηση στο ερώτημα σου.
(δεν μου αρέσουν τα αυταρχικά καθεστώτα,πήγα σε ομάδα που υπάρχουν πολλές φωνές και ας γίνετε και λίγο μπάχαλο)
Απάντηση