ξανά ... γεια σας!!!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Maria kafros
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2014 11:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας!!! Είμαι η Μαρία , είχα γίνει μέλος παλιά αλλά είχα ξεχάσει τον κωδικό μου .... στο facebook είχαμε μιλήσει με ορισμένους και είχα προσέξει κάποια στιγμή μια δημοσίευση για τη σύσταση ομάδας μελέτης σχολικών εγχειριδιών υπό το πρίσμα της θειστικής- θρησκευτικής προπαγάνδας/ αναπαράστσης της θρησκείας στα βιβλία κλλπ.. Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν κατάφερα να επικοινωνήσω νωρίτερα και ξέχασα που έπρεπε ν απευθυνθώ!!! Παρόλα αυτά είμαι εκπαιδευτικός, με εμπειρία στην έρευνα σχολικών εγχειριδίων(μεθοδολογία- εκπόνηση έρευνας) σε Ελλάδα και εξωτερικό. Αν θεωρείτε ότι μπορώ να φανώ χρήσιμη στη σχετική έρευνα, θα ήταν χαρά μου να συμμετέχω με όποιον τρόπο και στον βαθμό που μπορώ... Γενικά ελπίζω να έχω τον χρόνο να τα λέμε όπως παλιότερα.... αυτά! ;)

Δεν ξέρω αν έπρεπε να δημοσιεύσω εδώ αυτό το μήνυμα αλλά... είχα ξεχάσει τις κατηγορίες και τι είθισται να δημοσιευεται στην καθεμια , γι αυτο το δημοσιευω εδώ.... :?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μαρία καλώς ήλθες! Χαίρομαι που βρίσκεσαι κοντά μας!

Τα θέματα που αφορούν σχολεία βρίσκονται κυρίως στην ομάδα εργασίας "Θρησκευτικά στην παιδεία".

Για να μην σε ζαλίζω με άλλα, θα έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί και να δεις τι συζητιέται και πού μπορείς να συνεισφέρεις. Για να βλέπεις τις συζητήσεις θα πρέπει να είσαι είτε μέλος/υποστηρικτής της Ένωσης Αθέων, είτε να γίνεις μέλος αυτής ειδικά της ομάδας. Εγώ συνιστώ το πρώτο (να γίνεις δηλαδή μέλος ή υποστηρίκτρια), για να μπορείς να βλέπεις και τις άλλες ανοιχτές ομάδες και τα γενικά θέματα που συζητιούνται.

Αν κοιτάξεις την αρχική σελίδα του φόρουμ, θα δεις πρώτα μια ενότητα "Σχετικά με το φόρουμ" που έχει τέσσερις υποενότητες και είναι για τεχνικά και πρακτικά θέματα χρήσης του φόρουμ, και μετά μια ενότητα "Ένωση Αθέων" με άλλες τέσσερις υποενότητες. Οι δύο πρώτες είναι ορατές σε όλα τα μέλη του φόρουμ, οι δύο επόμενες μόνο στα μέλη και υποστηρικτές της Ένωσης Αθέων. Εκεί βρίσκεται και όλο το ζουμί - κυρίως στην τέταρτη που είναι οι "Ομάδες εργασίας".

Μετά υπάρχει η ενότητα "Αθεϊστικά θέματα" και παρακάτω τα "Άλλα θέματα", εκείνοι οι χώροι είναι καθαρά για κουβεντούλα, δεν γίνεται παραγωγική δουλειά εκεί. Εξαίρεση μπορείς να πεις ότι αποτελεί η υποενότητα "Δράσεις" όπου μπορεί καθένας να καταθέσει μια πρόταση για δράση γενικώς, χωρίς να απευθύνεται μόνο στα μέλη της Ένωσης Αθέων, ή να ενημερώσει για δράσεις άλλων φορέων που είναι σχετικές με τα ενδιαφέροντά μας. Μπορείς και εκεί να καταθέσεις ιδέες, αλλά το καλύτερο είναι να το κάνεις στον χώρο των Ομάδων Εργασίας που σου είπα παραπάνω.

Το θέμα για το οποίο είχαμε ζητήσει τη βοήθεια εκπαιδευτικών ήταν αυτό που πρότεινα εδώ, στις Γενικές Συζητήσεις, και που επεξεργαστήκαμε μετά στην ομάδα εργασίας εδώ, καταλήγοντας σε μία επιστολή που ήδη πήγε στο Υπουργείο και μπορείς να την δεις εδώ στην ιστοσελίδα μας. Ωστόσο δεν είναι τελειωμένο το θέμα, κάθε άλλο: αυτό είναι μόνον η αρχή. Κάθε συμβολή είναι ευπρόσδεκτη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, Μαρία!

Εφόσον έχεις διάθεση και χρόνο, νομίζω ότι είσαι το κατάλληλο πρόσωπο να βοηθήσεις στη δράση διαθεματικές θρησκευτικές αναφορές σε σχολικά βιβλία. Αν θέλεις, ρίξτου μια ματιά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μαρία καλώς ήρθες πάλι, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Welcome to the dark side, we have cookies!

Ειδικά το θέμα της εκπαίδευσης είναι πολύ σημαντικό για τους περισσότερους από μας.
Οι περισσότεροι εδώ είμαστε τουλάχιστον όσο πιο scientifically literate μπορούμε και νομίζω δε θα βρεις κανέναν να έχει συμπάθεια και ανοχή για μπαρουφολογία στο υλικό του σχολείου.

Ελπίζω σε πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση