Καλώς σας βρήκα.

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Crispost
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014 16:37
Όνομα Ιστότοπου: crispost.blogspot.com

Χαιρετώ όλους.

Ευχαριστίες σε όσους δίνουν χρόνο και χρήμα για να συντηρείται αυτή η αξιόλογη υποδομή σε έναν σκοπό που τον βρίσκω κι εγώ πολύ σημαντικό.

Αυτό που βρίσκω σχετικό να αναφέρω για τον εαυτό μου στο συγκεκριμένο βήμα είναι ότι μου φαίνεται πρωταρχικά σημαντικό να επηρεάζουμε όσο μπορούμε την κοινωνία για τις αθεϊστικές μας ιδέες, με την παρουσία μας και την έκφραση των ιδεών αυτών, με ... επιμέλεια και σεβασμό για τους συνομιλητές (όχι για τις ιδέες τους).

Επίσης βρίσκω σημαντικό να μην περιχαρακωνόμαστε με τους ομοϊδεάτες μας. Αντίθετα, βρίσκω χρήσιμο να επιδιώκουμε ενεργητικά την επαφή με τα ... αντίπαλα ιδεολογικά στρατόπεδα για ιδεολογική αντιπαράθεση, σφοδρή μεν, με αμοιβαίο σεβασμό δε.

Με αυτό ως στόχο έχω δημιουργήσει και συντηρώ ομάδα στο FB που δεν είναι αθεϊστική αλλά ουδέτερη θρησκευτικά. Στόχος της είναι να προωθήσει την συνύπαρξη, τον διάλογο και την ιδεολογική αντιπαράθεση με τους θεϊστές, με τους όρους που περιέγραψα παραπάνω. :-)

Ευχαριστώ για την ένταξη και προσβλέπω σε γόνιμες και παραγωγικές συνεργασίες και αντιπαραθέσεις. :-)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον! Χαίρομαι που μπήκες στην παρέα.

Όπως θα δεις το φόρουμ έχει δύο χώρους, έναν δημόσιο και ανοιχτό σε οποιονδήποτε θέλει να συζητήσει, και έναν κλειστό με πρόσβαση μόνο για τα μέλη και τους υποστηρικτές της Ένωσης Αθέων (οι συζητήσεις διακρίνονται από το σήμα στα αριστερά, το μπλε πεζό άλφα). Καθαρά ενημερωτικά το λέω, και για να ξέρεις ότι there are more things here than meets the eye (πολλές συζητήσεις του κλειστού χώρου δεν είναι ορατές σε μη μέλη).

Καλές συζητήσεις να έχουμε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Χρήστο, καλώς ήρθες και στο forum!
(στην Ένωση σε καλωσορίσαμε χθες στη ΓΣ :-) )
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, Χρήστο. Και... άργησες, αν θες τη γνώμη μου. Σε ξέρω απ' το φβ. Και την ομάδα σου, στην οποία είμαι μέλος. ;) Χρειαζόμαστε τόσο φρέσκες ιδέες, όσο κι εθελοντική πρωτοβουλία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Crispost
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014 16:37
Όνομα Ιστότοπου: crispost.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:Καλώς όρισες, Χρήστο. Και... άργησες, αν θες τη γνώμη μου. Σε ξέρω απ' το φβ. Και την ομάδα σου, στην οποία είμαι μέλος. ;) Χρειαζόμαστε τόσο φρέσκες ιδέες, όσο κι εθελοντική πρωτοβουλία.
Την αποδέχομαι την χρέωση ότι άργησα. Είχα μια αρνητική εντύπωση από την ομάδα του FB που οδήγησε σε άδικη αρνητική προκατάληψη που κόστισε σε χρόνο. Όπως ξέρουμε πολύ καλά από τους ... ιδεολογικούς μας αντιπάλους οι προκαταλήψεις είναι σημαντικά εμπόδια στην πρόοδο της σκέψης όλων μας και κοστίζουν. :-) Απλώς μας είναι πάντα πολύ ευκολότερο να εντοπίζουμε τις προκαταλήψεις των άλλων και δυσκολευόμαστε πολύ με τις δικές μας. Χαίρομαι που διαπιστώνω ότι οι διαχειριστές της ομάδας του FB έχουν εν τω μεταξύ κάνει πολύ και πολύ καλή δουλειά.

Μακάρι να υπάρξουν συνέργειες της Αθεΐας με την ομάδα που διαχειρίζομαι. Ως μέλος της ομάδας (και όχι ως διαχειριστής της) θα το ήθελα πολύ και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Ως διαχειριστής θα συνεχίσω να υπηρετώ τον στόχο της ουδετερότητας, γιατί βρίσκω σημαντικό να καθιερωθεί και να μείνει στην συνείδηση των μελών της ως ομάδα ι σ ό τ ι μ η ς συνάντησης θεϊστών και αθέων και όχι ως ομάδα αθέων που απλώς συμμετέχουν και κάποιοι θεϊστές. Για να επηρεάζουμε το ... αντίπαλο στρατόπεδο, έστω κι αυτό το ελάχιστο που γίνεται (που όμως σε βάθος χρόνου είναι αρκετό), χρειάζεται να είμαστε σ' επαφή μαζί τους. Και για να είμαστε σ' επαφή μαζί τους χρειάζεται να είμαστε ανοιχτοί (ανοιχτοί όχι ανεκτικοί) στις ιδέες τους και να τους σεβόμαστε ως πρόσωπα, όσο παράλογα και τρελά κι αν μας φαίνονται αυτά που λένε. Και σ' εκείνους φαίνονται τρελά αυτά που τους λέμε εμείς, κι όμως ... τα πιστεύουμε για σωστά. :-)
Υπάρχει ένα μόνο θαύμα και συμβαίνει συνεχώς.
Crispost
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014 16:37
Όνομα Ιστότοπου: crispost.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:Καλώς τον! Χαίρομαι που μπήκες στην παρέα.

Όπως θα δεις το φόρουμ έχει δύο χώρους, έναν δημόσιο και ανοιχτό σε οποιονδήποτε θέλει να συζητήσει, και έναν κλειστό με πρόσβαση μόνο για τα μέλη και τους υποστηρικτές της Ένωσης Αθέων (οι συζητήσεις διακρίνονται από το σήμα στα αριστερά, το μπλε πεζό άλφα). Καθαρά ενημερωτικά το λέω, και για να ξέρεις ότι there are more things here than meets the eye (πολλές συζητήσεις του κλειστού χώρου δεν είναι ορατές σε μη μέλη).

Καλές συζητήσεις να έχουμε!
Ομολογώ ότι δεν έχω ακόμα εξοικειωθεί με το Forum και δεν το βρίσκω πολύ διαισθητικό στην χρήση. :-( Όσο γερνάω τόσο δυσκολότερο το βρίσκω να μαθαίνω καινούρια πράγματα σ' αυτά τα ... εργαλεία του διαβόλου. :-( Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει στην αρχή και με το FB.

Πώς καθορίζω για κάθε συζήτηση αν είναι δημόσια ή όχι;
Υπάρχει ένα μόνο θαύμα και συμβαίνει συνεχώς.
Crispost
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014 16:37
Όνομα Ιστότοπου: crispost.blogspot.com

apeleytheros έγραψε:Χρήστο, καλώς ήρθες και στο forum!
(στην Ένωση σε καλωσορίσαμε χθες στη ΓΣ :-) )
Καλώς σας βρήκα. Ομολογώ ότι η εντύπωση από την δουλειά που γίνεται στην Ένωση ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Συγχαρητήρια γι' αυτό σε όλους που συμβάλλουν. Ξέρω πώς είναι να κοπιάζει κάποιος σε μια προσπάθεια που δείχνει απέλπιδα, με μόνη ανταμοιβή τις ... απογοητεύσεις. :-)
Υπάρχει ένα μόνο θαύμα και συμβαίνει συνεχώς.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Από την κατηγοριοποίηση της αρχικής σελίδας του φόρουμ. Ό,τι περιλαμβάνεται μέσα στο πεδίο "Ένωση Αθέων" είναι μόνο για μέλη της Ένωσης, τα οποία εμφανίζονται έντονα με κόκκινο χρώμα στα ψευδώνυμά τους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση