καλώς σας βρήκα manosts

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα σε όλους. Με λένε Μάνο, είμαι 42 ετών, έχω σπουδάσει οικονομικά, φιλοσοφία, μαζική επικοινωνία και σπουδάζω ευρωπαϊκό πολιτισμό στο ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστημιο).

Γεννήθηκα μέσα σε μια οικογένεια κατ'όνομα μόνο ορθόδοξη. Ακολουθούσε τυπικά νηστεία το πάσχα, μετάληψη την μεγάλη Πέμπτη και το μεγάλο Σάββατο πηγαίναμε πέντε λεπτά πρίν την ανάσταση και φεύγαμε με το που παίρναμε το φως. Όπως κάνουν αρκετοί. Για διάφορους λόγους, ψάχνοντας αν υπάρχει ή όχι θεός, πέρασα από διάφορα στάδια πίστης ή μη πίστης. Κατά την διάρκεια των γυμνασιακών μου και λυκειακών μου σπουδών, άρχισα να αμφισβητώ μέσα μου όλο αυτό το θρησκευτικό αξιακό σύστημα.

Το 1992 με τον θάνατο του πατέρα μου και με ταυτόχρονες σπουδές μου στα οικονομικά τότε και στην φιλοσοφία (έχω σπουδάσει σε αμερικάνικο ανώτατο ίδρυμα) κατέληξα στον Αγνωστικισμό. Σε μια στάση ζωής που αμφισβητώ την ύπαρξη για οτιδήποτε αν δεν μου δοθούν αποδείξεις υπάρξεως του/της. Με αρωγό την λογική, την επιστήμη, το επιχείρημα και τον διάλογο αναζητώ να γνωρίσω τον κόσμο γύρω μου και εν τέλει τον εαυτό μου ως μέλος μιας κοινωνίας σε συγκεκριμένο τόπο και χρόνο.

Αυτά και ελπίζω σε ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Πραγματικά χάρηκα που υπάρχει ένα τέτοιο φόρουμ στα ελληνικά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, Μάνο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μάνο καλώς ήρθες, καλές συζητήσεις να έχουμε.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Γεια σου Μανο, καλώς ηλθες, σπουδαζω και εγω στο ΕΑΠ Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, φετος τελειωνω. Τι ενοτητες εχεις φέτος; αμα μπορω να σε βοηθησω με καμια σημειωση ριξε pm Εισαι Αθήνα-Θεσσαλονίκη-αλλού;
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω δεν ειμαι και πολυ της ευγενειας :mrgreen:

για μενα ο αγνωστικισμος δεν ειναι θεση αλλα δημοσιες σχεσεις.
οσους αγνωστικιστες γνωριζω τους κανω την ιδια ερωτηση: ο αγνωστικισμος σου τεινει προς τον θεο ή προς την αθεϊα?

και για να δωσουμε το σωστο ορισμου του αθεου.
αθεος ειναι αυτος που δεν βρισκει νοημα να συζητα για τον θεο γιατι η λεξη "θεος" δεν εχει κανενα περιεχομενο.
αυτος ο ορισμος διαγραφει και καθε υπονοια μεταφυσικης.

προσωπικα συζητω θεματα περι θεου/θρησκειας μονο για να τρολλαρω.
αυτα :D
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:Γεια σου Μανο, καλώς ηλθες, σπουδαζω και εγω στο ΕΑΠ Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, φετος τελειωνω. Τι ενοτητες εχεις φέτος; αμα μπορω να σε βοηθησω με καμια σημειωση ριξε pm Εισαι Αθήνα-Θεσσαλονίκη-αλλού;
συγνώμη αν κάνω κατάχρηση απαντώντας δημόσια - αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο να απαντήσω με pm - ειμαι αθήνα, εχω επο11 και επο22 φέτος. αν μπορείς εσυ να μου στειλεις πμ στειλε μου να δω αν μπορω να απαντήσω έστω. εκτός αν κάνω κάτι λάθος.
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:εγω δεν ειμαι και πολυ της ευγενειας :mrgreen:

για μενα ο αγνωστικισμος δεν ειναι θεση αλλα δημοσιες σχεσεις.
οσους αγνωστικιστες γνωριζω τους κανω την ιδια ερωτηση: ο αγνωστικισμος σου τεινει προς τον θεο ή προς την αθεϊα?

και για να δωσουμε το σωστο ορισμου του αθεου.
αθεος ειναι αυτος που δεν βρισκει νοημα να συζητα για τον θεο γιατι η λεξη "θεος" δεν εχει κανενα περιεχομενο.
αυτος ο ορισμος διαγραφει και καθε υπονοια μεταφυσικης.

προσωπικα συζητω θεματα περι θεου/θρησκειας μονο για να τρολλαρω.
αυτα :D
Δεν θα με έλεγα θεϊστή αν είναι αυτό το ζητούμενο.
Αγνωστικιστής είναι όποιος έχει την πεποίθηση ότι η ύπαρξη θεοτήτων δεν είναι δυνατόν να γνωσθεί. Αγνωστικιστής χαρακτηρίζεται επίσης όποιος δηλώνει άγνοια σχετικά με την ύπαρξη θεοτήτων.
Αθεος από την άλλη είναι όποιος δεν πιστεύει σε θεότητες, δηλαδή όποιος δεν αποδέχεται την ύπαρξη υπερφυσικών οντοτήτων χωρίς αποδείξεις.
Υπό αυτή την έννοια ο αγνωστικιστής είναι επίσης και άθεος, επειδή δεν αποδέχεται την ύπαρξη θεού χωρίς αποδείξεις.
Επομένως δεν βλέπω πουθενά τουλάχιστον σε ότι με αφορά καμιά προσπάθεια δημοσίων σχέσεων.
Αλλά όταν συζητάω με οποιονδήποτε πάω στον διάλογο με μια βασική αρχή. Δεν τρολάρω κανέναν για τις απόψεις του. Προσπαθώ να κατανοήσω, να ακούσω, να επεξεργαστώ και να απαντήσω σύμφωνα με αυτά που πρεσβεύω εγώ μετά από λογική επεξεργασία.
αυτά
:D :) ;)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Στο πανω μερος της σελίδας εχει link για να βλέπεις τα προσωπικα σου μηνυματα. Εκει σου έστειλα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε:Στο πανω μερος της σελίδας εχει link για να βλέπεις τα προσωπικα σου μηνυματα. Εκει σου έστειλα
αθήνα είμαι και μαλλον δεν μπορω να στειλω πμ ουτε να απαντήσω γιατί είμαι νέος και εδώ
:P :P :P :P :P :harp:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Yep, πρέπει να κάνεις κάνα-δυο ποστ ακόμα και μετά θα μπορείς να στέλενεις πμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Yep, πρέπει να κάνεις κάνα-δυο ποστ ακόμα και μετά θα μπορείς να στέλενεις πμ.
ευχαριστώ τεμπελόσκυλο για το info :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μάνο αφού είσαι Αθήνα, σκέψου και αυτό
http://union.atheia.gr/%CE%B3%CE%B5%CE% ... %B8%CE%AD/
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Καλώς όρισες, Μάνο.
ευχαριστώ Τασο για το καλως ήρθες!
manosts
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Οκτ 2014 09:04
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Μάνο αφού είσαι Αθήνα, σκέψου και αυτό
http://union.atheia.gr/%CE%B3%CE%B5%CE% ... %B8%CE%AD/
ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Απάντηση