Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εκτός από λύκους και από πρόβατα υπάρχουν και άλλα ζώα.
État de siège
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλυτερα μια ζωη σαν λυκος παρα 100 σαν προβατο
ατακα αναρχικων :D

σωστα σιμων υπαρχουν και οι αλεπουδες και οι μπουφοι :D

ο αλη υπερασπιζεται σαν καλος μουσουλμανος οσα λεει η θρησκεια του

φυσικα και ειναι φανατικοι σε παρα πολλα

παντος ωραια ειναι η αντιπαραθεση που εχετε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πιο επικίδυνο ζώο δεν είναι ούτε το πρόβατο ούτε ο λύκος. Ο προβατόλυκος είναι.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:Το χειρότερο ζώο δεν είναι ούτε το πρόβατο ούτε ο λύκος. Ο προβατόλυκος είναι.

ΛΟΛ ΛΟΛ :D

ποτε προλαβες κι εκανες εντιτ? :P
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

:) Μάλλον σε πρόλαβα για δευτερόλεπτα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι, αιρετικε ο λυκοπροβατος ειναι.
Η μαλλον, ο ΑΛΗκοπροβατος, για να ειμαστε και εντος θεματος. :D
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως λυκοπρόβατος λέγεται και ο ΑΛΗκοπρόβατος είναι ένα από τα είδη του. :lol:
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενας τρελαμενος στον Καναδα σκοτωσε εναν ασχετο στα καλα καθουμενα,κι αλλος ενας στη Νεα Υορκη επισης.Φυσικα για λογους πολιτικης ορθοτητας μην τυχον και χαρακτηριστουμε ως αγενεις και ρατσιστες ας κανουμε δεν λαμβανονται υποψιν οι θρησκευτικες πεποιθησεις των δραστων.

Αλλα να θεωρηθουμε ως ρατσιστες απλα και μονον επειδη δεν αναγνωριζουμε την ηθικη ανωτεροτητα καποιων πεποιθησεων που αποζητουν μια ειδικη μεταχειριση εις βαρος ολης της υπολοιπης κοινωνιας αλλα οι οποιες ομως δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να αναγνωριστουν ως τετοιες μεσα σε συγχρονες πολιτειες δικαιου και για αυτην την δημοκρατικη σταση μας να υφισταμεθα υβρεις επιπλεον χαρακτηριζομενοι και ως αθεοι απο κατιτις αυτοκλητους κι ελιποβαρεις κριτες που δεν κανουν αλλη δουλεια απο το να μελετουν νυχθημερον για την δικαιη τιμωρια μας οπως αυτοι την φανταζονται και δεν ειναι αλλη απο τον θανατο νομιζω οτι αυτο κανενας εχεφρων ανθρωπος δεν μπορει να το ανεχθει.

Και σε τελικη αναλυση γιατι να καταληγω συμπαθω καποιον ο οποιος σκεφτεται ετσι για εμενα και δεν κανει τιποτε αλλο απο το να με επιβουλευεται?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

επικουρειος έγραψε:Ενας τρελαμενος στον Καναδα σκοτωσε εναν ασχετο στα καλα καθουμενα,κι αλλος ενας στη Νεα Υορκη επισης...
Ακριβώς, δύο βαρεμένοι
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ali al-Yunani έγραψε:Δεν απαγορεύεται να κυκλοφορήσει μόνη της η γυναίκα. Καλό είναι να συνοδεύεται από έναν άντρα (σύζυγο, αδερφό κ.τ.λ.) αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Να ταξιδεύει μόνη της απαγορεύεται αλλά αυτό έχει να κάνει με την προστασία της.
Μπαρδόν;
Προστασία από τι;
Και γιατί την προστατεύουν υποχρεωτικά; Γιατί δεν την αφήνουν αναγνωρίζουν το δικαίωμά της να αποφασίσει αν θέλει προστασία και τι είδους προστασία;
Scifimom έγραψε:Ολα αυτα που εγραψες δεν λενε πουθενα οτι η γυναικες ενηλικιώνονται και ότι μπορουν να ζουν χωρις ανδρες αν το επιθυμούν, να κυκλοφορουν χωρις ανδρες στο δρόμο και να είναι ΕΝΗΛΙΚΕΣ δηλαδη να μην ζητουν κανενος την άδεια για να ταξιδεψουν, να δουλεψουν, να βγουν απο το σπιτι τους να φλερταρουν και να εχουν σεξουαλικες σχεσεις. Ολα οσα εγραψες προσδιορίζουν τη γυναικα ΜΟΝΟ μεσα από τον ανδρα και οριζουν τη συμπεριφορα του προς αυτες και όχι το αντιθετο. Ολα οσα εγραψες το επιβεβαιωνουν, η γυναικα προσδιοριζεται ως ατομο μονο μεσα απο το αρσενικο
Δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό.
apeleytheros έγραψε:Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. Οι γυναίκες δεν υπάρχουν καν σε αυτό, ως αναγνώστριες/ακροατήριο, και ότι αφορά αυτές ορίζεται μέσω των ανδρών η απολύτως σε σχέση με αυτούς. Αυτό είναι εντελώς υποτιμητικό για τις γυναίκες, το ότι δηλαδή δεν αναγνωρίζεται η ύπαρξη τους, ώστε να τους απευθυνθεί.
Δυστυχώς κι αυτό αλήθεια είναι.

Είναι προσαρμοσμένο στα δεδομένα της εποχής του, όπως ήταν και η Τοράχ, όπως και τα Ευαγγέλια. Και αυτό είναι ένα βασικό χαρακτηριστικό των "ιερών βιβλίων" που δείχνει καθαρά ότι μόνο θεόπνευστα δεν είναι: τα έγραψαν άνθρωποι που έθεσαν κάποιους κανόνες προσπαθώντας να βελτιώσουν κατά τη δική τους προσωπική κρίση τα δεδομένα της εποχής τους (το αν το κατάφεραν ή όχι είναι άλλο θέμα).
Ali al-Yunani έγραψε:Άρα δηλαδή δεν θα σε πείραζε να ζωγραφίσει κάποιος το πρόσωπο της μητέρας σου πάνω σε ένα βρακί ή να ζωγραφίσει κάποιος σε έναν πίνακα το πρόσωπο της μητέρας σου και ένας πέος να εκσπερματώνει στο πρόσωπο της. Θα το θεωρούσες τέχνη...
Η διαφορά της μητέρας μου από τον Μωάμεθ είναι ότι με τη μητέρα μου έχω σχέση πρώτου βαθμού συγγενείας, ενώ με τον Μωάμεθ όχι. Επίσης η μητέρα μου είναι προς το παρόν εν ζωή, ενώ ο Μωάμεθ έχει πεθάνει, και μάλιστα εδώ και τόσο πολύ καιρό ώστε δεν τίθεται πλέον θέμα ύπαρξης συγγενών που θίγονται όταν τον προσβάλει κάποιος. Είναι ιστορικό πρόσωπο, και η εξύβριση και χλεύη ιστορικών προσώπων δεν έχει νόημα να ποινικοποιείται, διότι δεν θίγεται κάποιος πολίτης ούτε κάποιο έννομο αγαθό κάποιου πολίτη.
Off Topic
(Ειρήσθω εν παρόδω, όταν το έλεγα αυτό σε χριστιανούς που είχαν αντίστοιχο θέμα με τον Ιησού, μου έλεγαν "ο χριστός είναι αδερφός μου", εστάθηκε αδύνατον να τους εξηγήσω ότι δεν είναι αδερφός τους, ότι αυτό είναι μια μεταφορική έκφραση, ότι ακόμη κι αν οι ίδιοι θέλουν να τον νιώθουν σαν αδερφό τους, το γεγονός παραμένει ότι δεν είναι αδερφός τους στην πραγματικότητα).
Η εξύβριση και συναφή παραπτώματα όταν αφορούν ζωντανούς ανθρώπους (ή ανθρώπους που ήταν ζωντανοί μέχρι σχετικά πρόσφατα και έχουν συγγενείς που θίγονται), όπως και κάθε παράπτωμα παντός είδους, μπορεί και πρέπει να ρυθμίζεται από την κρατική νομοθεσία, και το κράτος μπορεί και πρέπει να είναι κοσμικό, ήτοι θρησκευτικά ουδέτερο. Με δεδομένο ότι δεν είμαστε ανήκουμε όλοι οι άνθρωποι στο ίδιο θρήσκευμα και ότι το να εξαναγκάσεις έστω κι έναν άνθρωπο να ακολουθήσει τους κανόνες ενός θρησκεύματος στο οποίο δεν πιστεύει παραβιάζει τα δικαιώματά του, οι νόμοι που θα ισχύουν για όλους δεν είναι δυνατόν να βασίζονται σε οποιοδήποτε θρήσκευμα.

Όποιος λοιπόν νομίζει ότι οι κανόνες του δικού του θρησκεύματος πρέπει να εφαρμοστούν σε όλους τους ανθρώπους, ουσιαστικά είναι σαν να έχει κηρύξει τον πόλεμο σε όλους τους συνανθρώπους του.


Ως προς το παράδειγμα: Εάν η μητέρα μου ήταν νεκρή μιλάμε για προσβολή μνήμης νεκρού, εάν είναι ζωντανή και ξέρουμε πού βρίσκεται μιλάμε για εξύβριση, εάν είναι ζωντανή αλλά έχει εξαφανιστεί μιλάμε προσβολή τιμής άφαντου προσώπου. Όλ' αυτά προβλέπεται να τιμωρούνται από τον ποινικό κώδικα του ελληνική κράτους με φυλάκιση έως έξι μηνών ή χρηματική ποινή.

Προσωπικά βρίσκω αρκετά λογικές τις ποινές αυτές, αν και θα τις τροποποιούσα ως εξής: δεν είμαι σύμφωνη με τη φυλάκιση, και όσον αφορά τη χρηματική ποινή θα ήθελα να υποχρεώνεται ο δράστης να ξοδέψει τα χρήματα σε αποκατάσταση της τιμής ή της μνήμης του προσώπου που προσέβαλλε, ή/και να υποχρεώνεται σε κάποιο κοινωνικό έργο που να συμβάλλει στην αναμόρφωσή του.

Προφανώς η θανατική ποινή θα μου καθόταν κάπως δυσανάλογα βαριά, ακόμη και για τη φάτσα της μαμάς μου με ένα τσουτσούνι σταμπωμένη πάνω σε ένα βρακί
Off Topic
(δυσκολεύομαι να παραμείνω σοβαρή, συγγνώμη, αλλά η μαμά μου είναι λίγο τρελάρα, πού να το της το πω κι αυτό :lol: :lol: :lol: )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 25 Οκτ 2014 19:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ali al-Yunani έγραψε:
Scifimom έγραψε:...Πριν σε υποχρεωσει το κορανι σου να μην δερνεις βαρουσες τη γυναικα σου;...
Όχι βέβαια.
Ε τότε τι το θες το Κοράνι;

Αφού έχεις προσωπικές αξίες και χωρίς το Κοράνι, αφού μάλιστα αξιολογείς το Κοράνι με βάση αυτές (και μας λες τι καλό που είναι το Κοράνι επειδή λέει αυτό κι εκείνο και το άλλο) τι το θες το Κοράνι;
Off Topic
Αυτή την απορία έχω και με τους χριστιανούς.
Την εκφράζω και δεν γίνεται κατανοητή, καίνε φλάντζες.
Λένε "ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία της αγάπης", με ένα ύφος που δείχνει κι εννοεί ότι γι' αυτό είναι καλός ο χριστιανισμός.
Ωραία, λέω εγώ, είναι καλός επειδή κηρύττει την αγάπη, σωστά; Ναι.
Άρα κρίνετε τον χριστιανισμό με βάση την αγάπη.
Άρα θεωρείτε την αγάπη αξία για άλλους λόγους, και όχι επειδή το λέει ο χριστιανισμός.
Άρα από κάπου αλλού αντλείτε τις αξίες σας και με αυτές κρίνετε τα πάντα, και τον ίδιο τον χριστιανισμό.
Άρα τον χριστιανισμό τι τον θέλετε;

Εκεί είναι που καίνε φλάντζες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αποφάσισα ότι ο <random person that offends Muslims> είναι αδελφός μου και προσβάλομε οποτε τον βρίζετε. Οποτε όλος ο πλανήτης είναι υποχρεωμένος να σεβαστή την άποψη μου αυτή και να μην ξανά πει τίποτα αρνητικό για αυτόν. Εάν το κάνει κάποιος επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να τον αποκεφαλίσω

Επίσης με πληροφόρησε ότι δεν του αρέσει να τρώτε μακαρόνια. Αυτό τον προσβάλει πολύ και είστε υποχρεωμένη για αυτόν τον λόγο να μην το ξανακάνετε
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:
Scifimom έγραψε:...Πριν σε υποχρεωσει το κορανι σου να μην δερνεις βαρουσες τη γυναικα σου;...
Όχι βέβαια.
Ε τότε τι το θες το Κοράνι;

Αφού έχεις προσωπικές αξίες και χωρίς το Κοράνι, αφού μάλιστα αξιολογείς το Κοράνι με βάση αυτές (και μας λες τι καλό που είναι το Κοράνι επειδή λέει αυτό κι εκείνο και το άλλο) τι το θες το Κοράνι;
Off Topic
Αυτή την απορία έχω και με τους χριστιανούς.
Την εκφράζω και δεν γίνεται κατανοητή, καίνε φλάντζες.
Λένε "ο χριστιανισμός είναι η θρησκεία της αγάπης", με ένα ύφος που δείχνει κι εννοεί ότι γι' αυτό είναι καλός ο χριστιανισμός.
Ωραία, λέω εγώ, είναι καλός επειδή κηρύττει την αγάπη, σωστά; Ναι.
Άρα κρίνετε τον χριστιανισμό με βάση την αγάπη.
Άρα θεωρείτε την αγάπη αξία για άλλους λόγους, και όχι επειδή το λέει ο χριστιανισμός.
Άρα από κάπου αλλού αντλείτε τις αξίες σας και με αυτές κρίνετε τα πάντα, και τον ίδιο τον χριστιανισμό.
Άρα τον χριστιανισμό τι τον θέλετε;

Εκεί είναι που καίνε φλάντζες.

Υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του Matt Dillahunty με θέμα "The superiority of secular morality". Το όλο θέμα επίσης σχετίζεται με το δίλημμα του Ευθύφρονως.

Δυστυχώς δε βγάζεις άκρη γιατί σε κάθε περίπτωση είναι ηθικά ανώτεροι βάσει του ορισμού τους περί ηθικής και δεν πρόκειται να δεχτούν κάτι που θα πει ένας άθεος.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:...Η διαφορά της μητέρας μου από τον Μωάμεθ είναι ότι με τη μητέρα μου έχω σχέση πρώτου βαθμού συγγενείας, ενώ με τον Μωάμεθ όχι. Επίσης η μητέρα μου είναι προς το παρόν εν ζωή, ενώ ο Μωάμεθ έχει πεθάνει, και μάλιστα εδώ και τόσο πολύ καιρό ώστε δεν τίθεται πλέον θέμα ύπαρξης συγγενών που θίγονται όταν τον προσβάλει κάποιος....Ειρήσθω εν παρόδω, όταν το έλεγα αυτό σε χριστιανούς που είχαν αντίστοιχο θέμα με τον Ιησού, μου έλεγαν "ο χριστός είναι αδερφός μου", εστάθηκε αδύνατον να τους εξηγήσω ότι δεν είναι αδερφός τους, ότι αυτό είναι μια μεταφορική έκφραση, ότι ακόμη κι αν οι ίδιοι θέλουν να τον νιώθουν σαν αδερφό τους, το γεγονός παραμένει ότι δεν είναι αδερφός τους στην πραγματικότητα).
Υπάρχουν πρόσωπα ιερά που έχουν μεγάλη σημασία για τους ανθρώπους και κανένας ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να τα βρίζει και να τα λοιδορεί. Και ναι, συμφωνώ με τους Χριστιανούς σε αυτό, κανένας αληταράς (είτε Χριστιανός είτε μουσουλμάνος είτε άθεος είτε οτιδήποτε άλλο) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να προσβάλλει τα ιερά και τα όσια τους με τέτοιο αισχρό τρόπο (όπως το καθίκι που ζωγράφισε ένα πέος να εκσπερματώνει πάνω στον σταυρό -ασχέτως αν για 'μένα ο σταυρός δεν αξίζει ΤΙΠΟΤΑ- ή όπως ένα άλλο καθίκι ζωγράφισε την Μαρία/Παναγία να παίρνει πίπα από τον Ιησού.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

επικουρειος έγραψε:Ενας τρελαμενος στον Καναδα σκοτωσε εναν ασχετο στα καλα καθουμενα...

A CONDEMNATION OF THE OTTAWA TERROR ATTACK AND AN ADVICE TO CANADIAN MUSLIMS

In the name of Allāh to whom belongs all praise, may He make good mention of and bestow peace upon His Messenger.

Yesterday's brazen attack on the Canadian parliament and the killing of an army reservist has caused a shockwave of anxiety and fear across the country. The lunacy and cowardice of the assailant and whoever may be associated with him is beyond words. Details are yet to emerge as to the background, motives and whether there was indeed a network behind the individual identified. This may become clearer in the coming days or like other many acts of terrorism, it may never become clear. Nonetheless, what has emerged is that a Muslim was involved. He was unsuccessful in his bid to storm the parliament building and was swiftly killed. Whether he was mentally ill or not, a practising Muslim or not, the outward reaction by many in society will be: Islam made him do it.

Being aware of all of this, it is important for Muslims who follow the Qur'ān and Sunnah upon the methodology of the pious predecessors to keep the following in mind:


Qadr Allāh wa mā’ shā’ fa`al - This fateful and evil act was decreed to pass by the Lord of all mankind. It is a trial for all those affected by it and will be a trial for Muslims in Canada at large.

Do not dwell on reading media reports which often glamorise or chastise for the purpose of selling media. Do not dwell in debating and arguing in comments attached to stories. Do not rely solely on the media to tell you the truth and do not likewise turn to conspiracy theorists to reveal the truth. Simply get on with your life in a positive manner, seeking the pleasure of your Lord daily through righteous actions.


At this time of increased stress and focus on Islam and Muslims, be proactive. Exemplify the good manners of Islam, show your neighbours, family, co-workers etc. the beautiful code of conduct that exemplifies Islamic manners and morals. Do not shy away and cower; do not be afraid to show your Islam at a time like this, if you do, then groups like ISIS (or any copycat groups) have succeeded in marginalising you in society. Likewise, anti-Islamic movements will be happy with your feeling of ostracisation. When 9/11 happened, we immediately took to the streets of Toronto, wearing identifiably Islamic garments and engaged fellow citizens about Islam, about terrorism, and about bin Ladin. The reaction was very positive; many people thanked us for simply being out there and explaining things. Even though we sought to clarify the reality of extremism and expected some harsh reactions, we generally didn't receive them. People approached us and said: We know Islam doesn't promote these things. One lady became tearful and said she felt sorry for what we would have go through (as Muslims) because of what some extremists may have done in NY. The point being that if you dwell in the gutters of tabloid media and debate with ignorant people who spew hatred towards Muslims on blogs or newspaper comment sections, it will absorb and waste your time. However, if you engage Canadians positively, face-to-face, at the local store, at work, at school etc., it will show them what it really means to be a Muslim. Inform them what our Prophet (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) mentioned about a people who would appear - calling them "khārijites" (renegades), isolating themselves and terrorising society, and how they would depart from Islām. Teach them the central message of Tawhīd (pure monotheism) and you will likely find a very positive result in shā’ Allāh.

To duck your head, to move around in fear, to become shy about your Islam (as some did around 9/11) will only support the idea that Muslims are outsiders in Canadian society. If you do encounter ignorant comments or harshness, then reply to them with good manners. Even if a person won't desist in his harshness, others will see the behaviour of a Muslim in the face of oppression. Our Messenger, Muhammad (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) was most patient in the face of personal attacks or insults. Remember that our Prophet (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) said: “There is nothing heavier in the Scales (on the Day of Judgement) than good character” [Jāmi’ at-Tirmithī (2002)]

Consider how vile a presentation of Islam groups like ISIS present. In reality, they are not a representation of us, their behaviour is in sharp contrast to manners of our prophet (sallallāhu ‘alayhi wa sallam), as Allāh has mentioned, “Verily in the Messenger of Allāh you have a fine role model” [Sūrah al-Ahzāh, 33:21]. The Prophet Muhammad (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) said: “I have only been sent to complete upright moral character” [Musnad Ahmad (2/381]. So at a time like this, when Islam is being questioned in the hearts and minds of Canadians, even under difficult circumstances, it is an opportunity to show society the purity of tawhīd and the uprightness of the Islamic creed and how it produces an impeccable, upright character. Indeed those renegades who terrorize society only do so because of a corrupt underlying creed that is alien to Islām, its Book and its prophet.

The Prophet Muhammad (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) said: “I swear by Allāh, he does not believe! By Allāh, he does not believe! By Allāh, he does not believe!” They asked him, “O Messenger of Allāh! Who?!” He replied: “The one whose neighbour is not safe from his atrocities” [Sahīh al-Bukhārī (6016)]. In a similar narration, Abu Hurayrah (may Allāh be pleased with him), mentioned the wording in Sahīh Muslim (46): “Anyone whose neighbour is not safe from his atrocities shall not enter paradise.” The Prophet (sallallāhu ‘alayhi wa sallam) advised his beloved wife Umm Salamah, “(The one with) good manners gets the best of this life and the hereafter.

So it is an Islamic obligation, commanded by our Messenger (sallallāhu ‘alayhi wa sallam), to exemplify the rights of good behaviour with our neighbours and those in society at large. These are codes of conduct we live by. This is what Islam teaches us. These are the textual proofs and evidences that have eluded those misguided youths who have sought Islamic learning by watching YouTube extremist propaganda videos through the hours of the night and not by seeking it from the mouths of orthodox Scholars of Islām.

Islam is a religion of fairness, justice and rights; a religion that provides safety and sanctity to society. Those who have sought to enact a jihadist version of Call of Duty on the streets of Ottawa are ignoramuses; misguided individuals who have strayed far away from the merits of Islam. Allāh mentions in the Qur’an the likes of those who kill innocent people: “It would be as if he killed the whole of mankind; and if anyone saved a life, it would be as if he saved the whole of mankind” (Sūrah al-Mā’idah, 5:32].

These misguided individuals have distorted the texts of the Qur’ān and the Sunnah to fulfil a politicised objective that is foreign to Islām, and that is one of violent revolution, indiscriminate killing and terror. In turn, they harm themselves, they harm innocent people, and they bring about more damage upon the image of Islam than any think tank, conspiracist or disinformation agency could muster combined.

We recommend that our brothers and sisters pay attention to and distribute the following documents and sources. They will help you to understand these issues and to engage Canadians in a positive way:



-Books-

1. Upright Moral Character by Shaykh Muhammad ibn Sālih al-‘Uthaymīn
http://www.troid.ca/store/upright-moral-character.html

2. Words of Advice Regarding Da’wah by Shaykh ‘Abul-Azīz ibn ‘Abdullāh ibn Bāz
http://www.troid.ca/store/dawah/words-o ... a-wah.html

3. The Methodology of the Prophets in Calling to Allāh by Shaykh Rabī’ ibn Hādī al-Madkhalī
http://www.troid.ca/store/dawah/the-met ... llaah.html

4. The Rise of Jihadist Extremism in the West by Salafi Publications
http://www.troid.ca/store/the-rise-of-j ... e-west.htm

5. A Glimpse at the Deviated Sects by Shaykh Sālih ibn Fawzān al-Fawzān
http://www.troid.ca/store/a-glimpse-at- ... sects.html

-Articles and Audio-

1. The Message of the Prophets by Abu Uways
http://www.troid.ca/index.php/dawah/daw ... e-prophets

2. Wisdom in Giving Da’wah by Shaykh Muhammad al-‘Anjarī
http://www.troid.ca/index.php/dawah/daw ... ving-dawah

3. Qualities the Caller to Allāh Must Have by Shaykh Ahmad an-Najmī
http://www.troid.ca/index.php/dawah/daw ... -must-have

4. A Comparison between the Methodology of Ahlus Sunnah in Calling to Allaah to that of the Extremist Terrorists by Abu Hakīm
http://www.troid.ca/index.php/dawah/met ... terrorists

5. Manners of the Caller by Imām ibn Bāz
http://www.troid.ca/index.php/dawah/met ... the-caller

6. Blood on the Streets of Woolwich: Demystifying the False Claims of the Terrorists by Abu Khadeejah
http://www.troid.ca/index.php/manhaj/ab ... terrorists

7. O Muslim Youth - Do Not Be Fooled by the Rhetoric of the Terrorists! by Abu Hakeem
http://www.troid.ca/index.php/manhaj/ab ... terrorists

8. The Advice of Ibn Baaz to Usamah bin Ladin and A Warning and Advice to those who Traverse his Path
http://www.troid.ca/index.php/manhaj/ab ... e-his-path

9. Shaykh 'Ubayd al-Jaabiree Warns Against Anwar al-Awlaki by Shaykh ‘Ubayd al-Jābirī
http://www.troid.ca/index.php/manhaj/ab ... -al-awlaki

10. The Khawaarij of the Era by Shaykh Rabī ibn Hādī al-Madkhalī
http://www.troid.ca/index.php/manhaj/ab ... of-the-era

-Leaflets-

1. Islam’s War on Terror: Uprooting the Forces of Evil
http://www.troid.ca/media/pdf/pamphlets ... terror.pdf

2. Combatting 21st Century Violent Extremist Terrorism: ISIS, Al-Qaeda, in Iraq & Syria
http://www.abukhadeejah.com/free-leafle ... worldwide/

3. It Is Criminal and Unjust to Ascribe the Actions of the Kharijite Renegades (Al-Qaidah, ISIS) to Islam and the Muslims
http://www.islamagainstextremism.com/dld.cfm?a=anxgwf

4. Other Da’wah pamphlets
http://www.troid.ca/index.php/pamphlets

-Websites-

1. http://www.islaam.ca (basic information for non-Muslims)

2. http://www.troid.ca

2. http://www.islamagainstextremism.com

3. http://www.sayyidqutb.com

4. http://www.salaf.com (portal)

We ask Allāh to raise high the banner of this noble religion and to make us admirable ambassadors for its cause.

http://www.troid.ca/index.php/news/site ... an-muslims
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:όπως ένα άλλο καθίκι ζωγράφισε την Μαρία/Παναγία να παίρνει πίπα από τον Ιησού.
Πάλι καλά. Θα μπορούσε να ζωγραφίσει τον Ιούδα να παίρνει πίπα από τον Ιησού. Για τριάντα αργύρια (ήταν escort ο Ιούδας).
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Oral is moral, δεν τρεχει και τιποτα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ηρθες την καταληλη στιγμη στο φορουμ αλη σταματησαν να κραζουν εμενα και κραζουν τωρα εσενα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. Οι γυναίκες δεν υπάρχουν καν σε αυτό, ως αναγνώστριες/ακροατήριο, και ότι αφορά αυτές ορίζεται μέσω των ανδρών η απολύτως σε σχέση με αυτούς...
Η μουσουλμάνα γυναίκα: η θέση της στο Ισλάμ
από τον σέιχ Αμπντουλ-Αζίζ ιμπν Αμπντουλλάχ ιμπν Μπαζ

Η αξία της γυναίκας στο Ισλάμ είναι πολύ ευγενής και υψηλός και η επίδραση της είναι πολύ σημαντική στη ζωή κάθε μουσουλμάνου. Η μουσουλμάνα γυναίκα είναι ο αρχικός δάσκαλος στο σχήμα μιας δίκαιης κοινωνίας, υπό την προϋπόθεση ότι ακολουθεί την καθοδήγηση από το Βιβλίο του ΑΛΛΑΧ και τη Σούννα του Προφήτη Του (σαλλαλλάχου αλέιχι ουά σαλάμ).

Η ειλικρινής προσκόλληση στο Κοράνι και στη Σούννα απομακρύνει κάθε μουσουλμάνο/α από το να παραπλανηθεί για οποιονδήποτε λόγο. Η παραπλάνηση από την οποία υποφέρουν τα έθνη και η διαμάχη τους, δεν έρχεται παρά μόνο από την απομάκρυνση τους μακριά από τον δρόμο του ΑΛΛΑΧ Σουμπχάνα ουά Ταάλα και από ό,τι οι προφήτες και οι απεσταλμένοι Του (αλέιχιμ ους-σαλάμ) δίδαξαν. Ο προφήτης Μουχάμμεντ (σαλλαλλάχου αλέιχι ουά σαλάμ) είπε: “
Αφήνω πίσω μου δύο πράγματα που αν προσκολλυθείτε σ’ αυτά, δεν θα παραπλανηθείτε’ το Κοράνι και τη Σούννα μου” (Malik, al-Muwattaa, 2/899; & al-Hakim al-Mustadrak, 1/93;).

Η μεγάλη σημασία του ρόλου της μουσουλμάνας γυναίκας – είτε ως συζύγου, ως αδερφής ή ως κόρης και τα δικαιώματα της και οι υποχρεώσεις της – έχουν εξηγηθεί ξεκάθαρα στη Σούννα (Παράδοση) του Προφήτη.


Το μυστικό της σημασίας της βρίσκεται στο τεράστιο βάρος και στην ευθύνη που έχει και στις δυσκολίες που έχει στους όμους της – ευθύνες και δυσκολίες που μερικές φορές ούτε ο άντρας δεν έχει. Αυτό είναι γιατί από τις πιο σημαντικές υποχρεώσεις κάποιου είναι να δείχνει ευγνωμοσύνη στη μητέρα και καλοσύνη και καλή συμπεριφορά σ’ αυτήν’ και γι’ αυτό της δίνεται προβάδισμα πάνω από τον πατέρα. Και ο ΑΛΛΑΧ Σουμπχάνα ουά Ταάλα λέει:

Και συστήσαμε στον άνθρωπο να είναι ταπεινός με τους γονείς του. Κυοφορώντας η μητέρα του υπέφερα δεινά επί δεινών και τον απογαλακτίζει μετά από διετία. Να είσαι ευγνώμων σε Μένα και στους γονείς σου. Σε Μένα είναι ο τελικός προορισμός” (Κοράνι, 31:14).

Δώσαμε εντολή στον άνθρωπο (να δείχνει) καλοσύνη στους γονείς του. Με πόνο τον σηκώνει η μητέρα του και με πόνο τον γεννά. Η εγλυμοσύνη και η απογαλάκτωση είναι (για μια περίοδο) από τριάντα μήνες” (Κοράνι, 46:15).

Ο Άμπου Χουράιρα (ραντιγιαλλάχου άνχου) είπε ότι ένας άντρας ήρθε στον απεσταλμένο του ΑΛΛΑΧ και του είπε: “
Ω Απεσταλμένε του Θεού! Ποιός από όλη την ανθρωπότητα αξίζει την καλύτερη συντροφικότητα από ‘μένα;” και ο Προφήτης απάντησε: “Η μητέρα σου”. “Και μετά;” ρώτησε ο άντρας, “η μητέρα σου” απάντησε ο Προφήτης. “Και μετά;” ξαναρώτησε ο άντρας, “η μητέρα σου” απάνντησε ο Προφήτης. “Και μετά;” ρώτησε ο άντρας και ο Προφήτης απάντησε: “Ο πατέρας σου” (Sahih al-Bukhari, no.59710; & Sahih Muslim, 7/2;).

Όσον αφορά τη γυναίκα, η αξία της και η επίδραση της στο να κάνει την ψυχή να αισθάνεται γαλήνη και στοργή, έχει ξεκάθαρα αποσαφηνιστεί στην άγια (εδάφιο) όπου ο Ύψιστος λέει:

Κι από τα σημάδια Του (του ΑΛΛΑΧ), είναι ότι έπλασε για σας συζύγους από τον ίδιο σας τον εαυτό για να συγκατοικείτε, ορίζοντας ανάμεσά σας αγάπη και στοργή. Βέβαια σε όλα αυτά υπάρχουν σημάδια για αυτούς που σκέπτονται” (Κοράνι, 30:21).

Ο Αλ-Χάφιδ ιμπν Καθίρ (ραχίμαχουλλάχ) εξηγεί ότι ο όρος ‘
mawaddah’ σημαίνει αγάπη και στοργή και ο όρος ‘αρ-ράχμα’ σημαίνει ευσπλαχνία και έλεος – “από τη στιγμή που ο άντρας παίρνει το χέρι μιας γυναίκας είτε από αγάπη γι’ αυτήν είτε από ευσπλαχνία και συμπάθεια γι’ αυτήν, δίνοντας της ένα παιδί από αυτόν” (Tafseer Qur’aan ul-Adheem, 3/4439, Ibn Kathir;).

Και η μοναδική στάση που κράτησε η σύζυγος του Προφήτη, η Χαντίτζα (ραντιγιαλλάχου άνχα), είχε ένα μεγάλο αποτέλεσμα στο να ηρεμήσει και να καθησυχάσει τον απεσταλμένο του ΑΛΛΑΧ, όταν ο άγγελος Τζεμπραήλ (αλέιχι σαλάμ) του εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο σπήλαιο της Χίρα. Έτσι ο Προφήτης, επέστρεψε στη σύζυγο του Χαντίτζα με την πρώτη Αποκάλυψη και με την καρδιά του να χτυπάει και να τρέμει δυνατά και της είπε: “Κάλυψε με κάλυψε με”. Έτσι τον κάλυψαν, μέχρι που η φοβία του υποχώρησε και εξήγησε στη Χαντίτζα όλα όσα είχαν συμβεί και είπε (ο Προφήτης): “Φοβάμαι μήπως κάτι μου συμβεί”. Έτσι του είπε (η Χαντίτζα): “Ποτέ! Μα τον ΑΛΛΑΧ! Ο ΑΛΛΑΧ ποτέ δεν θα σε ντροπιάσει. Έχεις καλές επαφές με τους συγγενείς σου, βοηθάς τους φτωχούς και όσους έχουν ανάγκη, υποδέχεσαι (συμπεριφέρεσαι) γενναιόδωρα τους επισκέπτες σου και βοηθάς αυτούς που τους έχουν συμβεί συμφορές” (Sahih al-Bukhari, 1/22; & Sahih Muslim, 1/139;).

Και μη ξεχνάτε για την Άισα (ραντιγιαλλάχου άνχου) και την τεράστια επίδραση (που είχε στη ζωή του Προφήτη). Ακόμα και οι Σαχάμπα (Σύντροφοι) του Προφήτη συνήθιζαν να μαθαίνουν τα αχαντίθ (ρύσεις) του Προφήτη από αυτήν και πολλές από τις Σαχαμπιγιάτ (γυναίκες ακόλουθοι) μάθαιναν τους κανόνες που αφορούσαν σε γυναικεία θέματα, από αυτήν.

Και δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η μητέρα μου -μακάρι ο ΑΛΛΑΧ να της δείξει τον οίκτο Του- είχε μία τρομερή επίδραση σε ‘μένα και είχε μία τελειότητα στο να με ενθαρρύνει στις σπουδές μου και να με βοηθάει σ’ αυτές. Μακάρι ο ΑΛΛΑΧ να αυξήσει την ανταμοιβεί της και να την ανταμοίψει για ό,τι έκανε για ‘μένα με την καλύτερη ανταμοιβή.

Και επίσης δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το σπίτι στο οποίο υπάρχει καλοσύνη, ευγένεια, αγάπη και φροντίδα, μαζί με τη σωστή Ισλαμική ταρμπίγια (καλλιέργεια/παιδεία), θα επιδράσει καταλυτικά πάνω στον άντρα και έτσι θα γίνει (ο άντρας) με τη χάρη του ΑΛΛΑΧ επιτυχημένος στις υποθέσεις του και σε οτιδήποτε – είτε αυτό αφορά την αναζήτηση της γνώσης, είτε το επάγγελμα του, είτε στο να ζει την οικογένεια του, είτε οτιδήποτε άλλο. Έτσι, είναι ο ΑΛΛΑΧ μόνο Αυτός Τον Οποίο παρακαλώ να μας δώσει επιτυχία και να μας καθοδηγήσει σε ό,τι Αυτός αγαπά και ό,τι Τον ευχαριστεί. Και μακάρι οι ευχές για ειρήνευση (γαλήνευση) να είναι πάνω στον προφήτη Μουχάμμεντ και στην οικογένεια του και στους συντρόφους του και στους ακολούθους του.

Ο προφήτης Μουχάμμεντ (σαλλαλλάχου αλέιχι ουά σαλάμ) προστάτεψε τα δικαιώματα των γυναικών και τις εξύψωσε. Ο Όμαρ ιμπν αλ-Χαττάμπ (ραντιγιαλλάχου άνχου) είπε: “Δεν είχαμε πολύ σεβασμό για τις γυναίκες στη Μέκκα. Παρ’ όλα αυτά, η συμπεριφορά απέναντι τους ήταν καλύτερη στη Μεδίνα. Ο Προφήτης προστάτεψε τα δικαιώματα των γυναικών μέσα από τα λόγια και τις πράξεις του, κάτι που ανέβασε την κατάσταση και τη θέση τους (στην κοινωνία)” (Mishkat ul Masabih).

Ο πρώτος άνθρωπος που ασπάστηκε το Ισλάμ, ήταν μία γυναίκα – η Χαντίτζα (ραντιγιαλλάχου άνχα)
Ο πρώτος άνθρωπος που πέθανε για το Ισλάμ ήταν μια γυναίκα – η Σουμάιγια (ραντιγιαλλάχου άνχα)
Ο μεγαλύτερος άλιμ (λόγιος) του Ισλάμ ήταν μια γυναίκα – η Άισα (ραντιγιαλλάχου άνχα)
Το πρόσωπο που αγάπησε τον προφήτη πιο πολύ από όλους ήταν μια γυναίκα – η Φάτιμα (ραντιγιαλλάχου άνχα)
Ο άνθρωπος που έκανε τη μεγαλύτερη θυσία μέσα σε μία ημέρα για το Ισλάμ ήταν μία γυναίκα – η Χάνσα (ραντιγιαλλάχου άνχα)
Ένας από τους μεγαλύτερους πολεμιστές του Ισλάμ ήταν μία γυναίκα – Η Χάουλα μπιντ αλ-Ασουάρ

Έτσι λοιπόν μην αφήσετε κάποιον ποτέ ξανά να σας πει ότι οι γυναίκες είναι αδύναμες ή καταπιεσμένες στο Ισλάμ!


Από εδώ
http://alialyunani.wordpress.com/%CE%BF ... %AC%CE%BC/
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. Οι γυναίκες δεν υπάρχουν καν σε αυτό, ως αναγνώστριες/ακροατήριο, και ότι αφορά αυτές ορίζεται μέσω των ανδρών η απολύτως σε σχέση με αυτούς...
Διαβάσαμε από την ηλεκτρονική εφημερίδα ethnos.gr:

«
Έγκλημα του κοινού ποινικού δικαίου χαρακτηρίζει την βία κατά των γυναικών, ο Επίτροπος για τα ανθρώπινα δικαιώματα του Συμβουλίου της Ευρώπης Νιλς Μούιζνιεκς, επισημαίνοντας ότι κάθε χρόνο 3.500 γυναίκες χάνουν την ζωή τους εξαιτίας της ενδοοικογενειακής βίας στις 27 χώρες-μέλη της ΕΕ.

Μόνο στις 27 χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, περίπου 3.500 γυναίκες, χάνουν τη ζωή τους εξαιτίας της ενδοοικογενειακής βίας ενώ μία στις τέσσερις γυναίκες στις 47 χώρες-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης ξυλοκοπούνται και υφίστανται άλλης μορφής σωματική βία, υπογραμμίζει ο Επίτροπος για τ’ ανθρώπινα δικαιώματα του Οργανισμού Νιλς Μούιζνιεκς, σε δημόσια παρέμβαση του που πρόκειται να δοθεί σήμερα στη δημοσιότητα.

Ο Επίτροπος καλεί τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις να κάνουν περισσότερα, για να προστατεύσουν τις γυναίκες από την βία και ενδοοικογενειακή βία, αλλά εκφράζει την λύπη του για το γεγονός ότι μόνον οι 23 κυβερνήσεις των 47 κρατών-μελών του ΣτΕ έχουν υπογράψει τη σχετική σύμβαση του Οργανισμού.

Τα περιστατικά βίας και ενδοοικογενειακής βίας κατά των γυναικών αυξάνονται αλλά διευκρινίζει ο Επίτροπος, γι’ αυτά κατηγορούνται, συνήθως, οι γυναίκες και όχι οι θύτες.

Το ερώτημα “γιατί αυτή δεν φεύγει” είναι πιο συχνό από το ερώτημα “γιατί αυτός την χτύπησε”, σημειώνει χαρακτηριστικά ο Επίτροπος.

Ήδη, αναφέρει, τα στοιχεία για όλες τις μορφές βίας κατά των γυναικών, συμπεριλαμβανομένης της σεξουαλικής βίας και της καταδίωξης, αποδεικνύουν ότι το ποσοστό πράξεων βίας κατά των γυναικών, που πραγματοποιούνται από συζύγους, εταίρους ή πρώην συντρόφους τους, αγγίζει το 45%.

Επικαλούμενος στοιχεία της Βρετανικής κυβέρνησης ο Επίτροπος αναφέρει ότι, μόνο για το 2012, οι γυναίκες-θύματα ενδοοικογενειακής βίας, στην Αγγλία και την Ουαλία, ξεπέρασαν το ένα εκατομμύριο.

Ο Επίτροπος συστήνει στις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις “μηδενική ανοχή” στα φαινόμενα βίας κατά των γυναικών και τις καλεί να εφαρμόσουν το σχέδιο δράσης που υπάρχει στην σχετική Σύμβαση του Συμβουλίου της Ευρώπης και συμπυκνώνεται στο τρίπτυχο “Πρόληψη-Προστασία και Δίωξη”.
» http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63722074
Απάντηση