Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντυπωσιακό θα ήταν το να το καταλάβαινες : brrr :
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω μια ακόμα ερώτηση Ali. Γιατί θεωρείς την Αλβανία μουσουλμανική χωρα αφού με τα κριτήρια που έθεσες η πλειοψηφία τις και η ηγεσία τις είναι αιρετικοι
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλει κάποιος να ζήσει τώρα ή κάποια στιγμή στο μέλλον με την σαρία ως νόμο του κράτους, η Αλβανία είναι μια από τις τελευταίες χώρες που πρέπει να επιλέξει. Μόνο 12% των Αλβανών μουσουλμάνων την θέλει, την στιγμή που αυτό το ποσοστό φτάνει μέχρι και το 99% σε χώρες όπως το Αφγανιστάν. Άσε που στην Αλβανία ένα πολύ μεγάλο μέρος το πληθυσμού δεν είναι καν μουσουλμάνοι.
Εικόνα
http://www.pewforum.org/2013/04/30/the- ... ut-sharia/
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ μου φαίνεται το 12%
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Και η σαρία στην πράξη:
Pakistani Christian woman is sentenced to hang for 'blasphemous' comments about prophet Mohammed during row with Muslim women who refused to share water
Asia Bibi, 46, was accused of blasphemy after dispute with Muslim women


Women told her Christians make Muslims' water 'unclean' by drinking it
Tired of insults and calls for her to convert, Ms Bibi defended her religion
She was then accused of insulting the Prophet Mohammed, before an angry mob arrived at her home and savagely beat her and her family
She was ordered to convert to Islam or face death on 'blasphemy' charges
Despite international outrage she this week lost an appeal against sentence
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z3GPpNDDc9
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Για λόγους ασφαλείας θα πρεπε να το θες Αρίστο. Πρώτον απ'τα τζαμιά εντοπίζουν τους περισσότερους επικίνδυνους και δεύτερον αν ο άλλος είναι ευχαριστημένος και έχει αυτό που θέλει είναι και πιο ήσυχος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:...πρεπει να τους φερονται οπως φερονται και στα σκυλιά τους δηλαδη...
Αφού κατάλαβες αυτό. μάλλον μέσα στο κεφάλι σου έχεις @#$%^&%*#@ αντί για μυαλό.

Η γυναίκα στο Ισλάμ βρίσκεται υπό την κηδεμονία του πατέρα, του συζύγου ή του αδερφού, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν έχει ξεχωριστεί υπόσταση. Η γυναίκα έχει το δικαίωμα να κρατάει το δικό της επίθετο, να έχει τη δικιά της περιουσία (που δεν έχει το δικαίωμα να της την πάρει ο άντρας της), μπορεί να αναλαμβάνει εργασιακά θέσεις ευθύνης κ.α. Η "κηδεμονία" αυτή έχει ως στόχο την προστασία της γυναίκας και ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΗΣ. Έτσι το ερμήνευσε ο Προφήτης. Τώρα, πράγματι σε πολλά κράτη με μουσουλμανικό πληθυσμό τα δικαιώματα των γυναικών καταπατούνται και πολλές φορές οι γυναίκες καταδικάζονται σε διάφορες ποινές ενώ οι άντρες όχι, αυτό όμως ως μουσουλμάνος ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΩ και ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, διότι και η Σαρία είναι αντίθετη με αυτά.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:Ο Προφήτης κάλεσε τους πιστούς να τις βλέπουν σαν τις αδερφές τους.
Δηλ. πάλι ως γυναίκες. Μάλλον έπρεπε να πει σαν τον εαυτό τους, αλλιώς δε βλέπω καμία ισότητα.
Το Ισλάμ είναι η θρησκεία της δικαιοσύνης και του Ταουχίντ (Μονοθεϊσμού)' δεν είναι η θρησκεία της ειρήνης, της αγάπης και της ισότητας.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Αλλά; Να σεβασθούμε τι; ΤΟ ΑΤΟΜΟ; Δεν χλευάζω τον Αλή (πού τον ξέρω άλλωστε;)... αλλά αυτά που λέει.
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, φίλε μου... αλλά εμπνέεται... εμπνέεται από τον λόγο και την πράξι.
Άρα ομολογείς ότι δεν μπορείς να κάνεις μία συζήτηση μαζί μου σε κόσμιο επίπεδο και με ευγένεια, εφόσον δεν συμφωνείς με τα πιστεύω μου. Μπράβο....
...Μπορώ και εγώ, σε κόσμιο επίπεδο να σε υβρίσω, όπως κάνεις εσύ σε εμένα...
Εγώ ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ. Ανέφερα τη θέση της θρησκείας μου για την βλασφημία και δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Δεν μπορεί να είναι ίσος ο κλέφτης με τον τίμιο, το μικρό παιδί με έναν σοφό γέροντα κ.α.
Και οι γυναίκες που κολλάνε εδώ; Είναι εξορισμού διεφθαρμένες;Είναι εξορισμού και μόνιμα ανώριμες; ....
Όχι. Το ανέφερα ως παράδειγμα. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορές και διαφορετικά καθήκοντα. Αυτό θέλω να πω. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να μισούμε μία γυναίκα επειδή γεννήθηκε γυναίκα. Άνδρες και γυναίκες έχουν παρόμοια αλλά και διαφορετικά καθήκοντα απλώς. Το ένα δε σημαίνει υποτίμηση των γυναικών. Ισότητα δεν σημαίνει ιστοτιμία όπως το εννοείτε εσείς.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:...εγώ τους απαγορεύω την εφαρμογή του φανατισμού τους σε άλλους ανθρώπους...
ΣΩΠΑ!!! ΧΑΧΑΧΑ... ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙΣ... Και ποιά είσαι εσύ; Έλα να με κάνεις ντα ντα
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:...Υπάρχουν εκατομμύρια μουσουλμάνοι που είναι πιο χαλαροί απ'αυτόν, υπάρχουν και εκατομμύρια άλλοι χειρότεροι. Όλοι τους αιρετικοί βέβαια. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!...
Ναι. Αν κάποιος διαφέρει έστω και στο παραμικρό σε αυτά που πιστεύει από αυτά που κηρύττει η ισλαμική ορθοδοξία, είναι αιρετικός. Αν κάποιος δε απορρίπτει ένα μέρος της διδασκαλίας του Ισλάμ ή πιστεύει ότι μία από τις εντολές/υποχρεώσεις του Ισλάμ δεν είναι υποχρεωμένος/η να την εφαρμόσει, είναι κάφιρ (άπιστος/η)
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:Έχω μια ακόμα ερώτηση Ali. Γιατί θεωρείς την Αλβανία μουσουλμανική χωρα αφού με τα κριτήρια που έθεσες η πλειοψηφία τις και η ηγεσία τις είναι αιρετικοι
Πρώτων, από 'κει είναι η σύζυγος μου.
Δεύτερο, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους εκεί (μουσουλμάνους) που είναι άνθρωποι πιστοί, φιλήσυχοι, εργατικοί, τίμιοι κ.α.
Συνημμένα
Namaz i Kurban Bajramit, 4/10/2014 - Tiranë, Shqipëria<br />Προσευχή για το Είντ αλ-Άντχα (ήμουν εκεί) - Τίρανα, Αλβανία
Namaz i Kurban Bajramit, 4/10/2014 - Tiranë, Shqipëria
Προσευχή για το Είντ αλ-Άντχα (ήμουν εκεί) - Τίρανα, Αλβανία
Kurban Bajramit.jpg (69.34 KiB) Προβλήθηκε 3499 φορές
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:
svoin έγραψε:...εγώ τους απαγορεύω την εφαρμογή του φανατισμού τους σε άλλους ανθρώπους...
ΣΩΠΑ!!! ΧΑΧΑΧΑ... ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙΣ... Και ποιά είσαι εσύ; Έλα να με κάνεις ντα ντα
Ντα.

Κοίτα, εφόσον εσύ στον υπέροχο μουσουλμανικό σου κόσμο μπορείς να μου απαγόρευσης ότι όρισε ο Θεός σου να μου απαγορεύεις όταν βρίσκομαι σε αυτόν, υποθέτω ότι αντίστοιχα εγώ στον υπέροχο μη μουσουλμανικό μου κόσμο μπορω να σου απαγορεύσω ότι θελω εφόσον βρίσκεσαι σε αυτόν, Όχι ?

Και στην τελική πολίτης τις Αλβανίας είμαι έχω κάθε δικαίωμα να ορίσω κατά τα πιστεύω μου πως θα είναι, εάν εφαρμόζαμε αυτό που έκανες quote στην Αλβανία για παράδειγμα

Αλλα ένταξη μην φοβάσαι, στον δικό μου υπεροχο κοσμο η απαγόρευσης είναι λιγότερες και λογικότερες από αυτές του Θεού σου και η τιμωρίες πιο δίκαιες. Μπορεί να είμαι απλός άθρωπος αλλα είμαι ηθικότερος του Αλλαχ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 24 Οκτ 2014 00:01, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:
svoin έγραψε:Έχω μια ακόμα ερώτηση Ali. Γιατί θεωρείς την Αλβανία μουσουλμανική χωρα αφού με τα κριτήρια που έθεσες η πλειοψηφία τις και η ηγεσία τις είναι αιρετικοι
Πρώτων, από 'κει είναι η σύζυγος μου.
Δεύτερο, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους εκεί (μουσουλμάνους) που είναι άνθρωποι πιστοί, φιλήσυχοι, εργατικοί, τίμιοι κ.α.
Δεν απαντάς στην ερώτηση. Η πλειοψηφία δεν είναι οι αντίσοιχοι φανατικοί φιλοι σου. Η πλειοψηφία είναι κάτι αντίστοιχο του Έλληνα χριστιανού και αυτό που περιέγραψα σε προηγούμενο post. Οποτε γιατί θεωρείς την χωρα μουσουλμανική αφού όπως περιγραφής τον μουσουλμάνο δεν έχει τα κριτήρια σου και η περισσότερη είναι αιρετική/κακοι μουσουλμάνοι
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:
svoin έγραψε:Έχω μια ακόμα ερώτηση Ali. Γιατί θεωρείς την Αλβανία μουσουλμανική χωρα αφού με τα κριτήρια που έθεσες η πλειοψηφία τις και η ηγεσία τις είναι αιρετικοι
Πρώτων, από 'κει είναι η σύζυγος μου.
Δεύτερο, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους εκεί (μουσουλμάνους) που είναι άνθρωποι πιστοί, φιλήσυχοι, εργατικοί, τίμιοι κ.α.
Δεν απαντάς στην ερώτηση. Η πλειοψηφία δεν είναι οι αντίσοιχοι φανατικοί φιλοι σου. Η πλειοψηφία είναι κάτι αντίστοιχο του Έλληνα χριστιανού και αυτό που περιέγραψα σε προηγούμενο post. Οποτε γιατί θεωρείς την χωρα μουσουλμανική αφού όπως περιγραφής τον μουσουλμάνο δεν έχει τα κριτήρια σου και η περισσότερη είναι αιρετική/κακοι μουσουλμάνοι
Εννοούσα χώρα που η πλειοψηφία του πληθυσμού της είναι μουσουλμάνοι (ή έστω "μουσουλμάνοι").
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ali al-Yunani έγραψε:
Scifimom έγραψε:...πρεπει να τους φερονται οπως φερονται και στα σκυλιά τους δηλαδη...
Αφού κατάλαβες αυτό. μάλλον μέσα στο κεφάλι σου έχεις @#$%^&%*#@ αντί για μυαλό.

Η γυναίκα στο Ισλάμ βρίσκεται υπό την κηδεμονία του πατέρα, του συζύγου ή του αδερφού, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν έχει ξεχωριστεί υπόσταση.



Οπως ο σκυλος μου ο Μητσος. Ξεχωριστη υποσταση μεν ο Μητσαρας αλλα υπο τη κηδεμονια μου.


Η γυναίκα έχει το δικαίωμα να κρατάει το δικό της επίθετο,


Οκ εδω εχεις δικιο. Ο Μητσαρας ειναι σκετος 'Μητσαρας'

να έχει τη δικιά της περιουσία (που δεν έχει το δικαίωμα να της την πάρει ο άντρας της),


Και ο Μητσαρας! Εχει το σκυλοσπιτο του και κανεις δεν εχει δικαιωμα να του παρει το αγαπημενο του παιχνιδι! Δαγκωνει...

μπορεί να αναλαμβάνει εργασιακά θέσεις ευθύνης κ.α.


Και ο Μητσαρας μου ειναι φυλακας! Αλλα σκυλια ανιχνευουν βομβες, εκρηκτικα, ναρκωτικα! Αυτο κι αν ειναι θεση ευθυνης. Βεβαια ο Μητσαρας εδω την εχει καπως καλυτερα γιατι μπορει και μετακινειται εξω απο το σπιτι χωρις να τον συνοδευει αρρεν συγγενης του.

Η "κηδεμονία" αυτή έχει ως στόχο την προστασία της γυναίκας και ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΤΗΣ.


Κι εγω για το Μητσο ετσι νοιωθω

Έτσι το ερμήνευσε ο Προφήτης.


Μαλλον θα ειχε κι αυτος σκυλακι

Τώρα, πράγματι σε πολλά κράτη με μουσουλμανικό πληθυσμό τα δικαιώματα των γυναικών καταπατούνται και πολλές φορές οι γυναίκες καταδικάζονται σε διάφορες ποινές ενώ οι άντρες όχι, αυτό όμως ως μουσουλμάνος ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΩ και ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, διότι και η Σαρία είναι αντίθετη με αυτά.


Αρα λες ανοιχτα οτι στη Σ. Αραβια εφαρμοζεται αιρετικα η Σαρια; Να πας να τους το πεις, απλα μη παραγειλεις τιποτα καπελο πριν πας. Τζαμπα λεφτα θα πεταξεις.

Λοιπον, σε τελικες γραμμες απ οτι καταλαβαινω, στο Ισλαμ η μονη διαφορα μεταξυ του Μητσαρα και μιας γυναικας ειναι οτι η ο Μητσαρας δεν εχει επιθετο.

Το οποιο και παλι δεν ειναι και πολυ ακριβες μιας και στις περισοτερες Ισλαμικες χωρες ο κοσμος ΔΕΝ εχει επιθετα αλλα πατρωνυμα. Π.Χ Φατιμα μπιντι Αμπντουλα. Σα να λεμε ο Μητσαρας του Γιωργου...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ali al-Yunani έγραψε:
Αναρχος έγραψε:
Ali al-Yunani έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Αλλά; Να σεβασθούμε τι; ΤΟ ΑΤΟΜΟ; Δεν χλευάζω τον Αλή (πού τον ξέρω άλλωστε;)... αλλά αυτά που λέει.
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, φίλε μου... αλλά εμπνέεται... εμπνέεται από τον λόγο και την πράξι.
Άρα ομολογείς ότι δεν μπορείς να κάνεις μία συζήτηση μαζί μου σε κόσμιο επίπεδο και με ευγένεια, εφόσον δεν συμφωνείς με τα πιστεύω μου. Μπράβο....
...Μπορώ και εγώ, σε κόσμιο επίπεδο να σε υβρίσω, όπως κάνεις εσύ σε εμένα...
Εγώ ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ. Ανέφερα τη θέση της θρησκείας μου για την βλασφημία και δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά.
ΟΧΙ. Δεν με έβρισες... Κάνεις κάτι πολύ χειρότερο. Πιστεύεις ότι μου αξίζει μαστίγωμα, δημόσιος εξευτελισμός και θάνατος... Μόνο και μόνο επειδή θεωρώ παραμύθι το πιστεύω σου.
Δίνεις στον εαυτό σου το δικαίωμα να διαλαλή την πραμάτεια του (περί ισλάμ) και σε εμένα το «δικαίωμα» να φυλάω τις σκέψεις μου για τον εαυτό μου.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

"έχω πολλούς γνωστούς και φίλους εκεί (μουσουλμάνους) που είναι άνθρωποι πιστοί, φιλήσυχοι, εργατικοί, τίμιοι κ.α."

δηλαδη προβατα :mrgreen:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

nik_korosis έγραψε:"έχω πολλούς γνωστούς και φίλους εκεί (μουσουλμάνους) που είναι άνθρωποι πιστοί, φιλήσυχοι, εργατικοί, τίμιοι κ.α."

δηλαδη προβατα :mrgreen:
Τουλάχιστον όχι λύκοι σαν....
Απάντηση