Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Off Topic
Ali, μία φιλική συμβουλή. Θέλω να διαβάσω αυτά που γράφεις αλλά όταν βλέπω αυτά τα σεντόνια, τα προσπερνάω αμέσως. Υποψιάζομαι ότι πολλοί κάνουν το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Αν θέλεις η άποψη/θέση σου να διαβαστεί, διατύπωσέ την με συντομία χωρίς δεκάδες αναφορές στο Κοράνι και σε χαντίθ.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ali al-Yunani έγραψε:Διαβάσαμε από την ηλεκτρονική εφημερίδα ethnos.gr:

«Έγκλημα του κοινού ποινικού δικαίου χαρακτηρίζει την βία κατά των γυναικών, ο Επίτροπος για τα ανθρώπινα δικαιώματα του Συμβουλίου της Ευρώπης Νιλς Μούιζνιεκς, επισημαίνοντας ότι κάθε χρόνο 3.500 γυναίκες χάνουν την ζωή τους εξαιτίας της ενδοοικογενειακής βίας στις 27 χώρες-μέλη της ΕΕ.»
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό. Αν θέλεις να πεις αυτό που νομίζω, τότε συγκρίνεις μήλα με ρεβύθια. Εκτός κι αν γνωρίζεις σε πόσες από τις αναφερόμενες περιπτώσεις ενδοοικογενειακής βίας ο θύτης δεν είναι (ευρωπαίος) μουσουλμάνος.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

csar έγραψε:
Off Topic
Ali, μία φιλική συμβουλή. Θέλω να διαβάσω αυτά που γράφεις αλλά όταν βλέπω αυτά τα σεντόνια, τα προσπερνάω αμέσως. Υποψιάζομαι ότι πολλοί κάνουν το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Αν θέλεις η άποψη/θέση σου να διαβαστεί, διατύπωσέ την με συντομία χωρίς δεκάδες αναφορές στο Κοράνι και σε χαντίθ.
:text-+1:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:
Off Topic
Ali, μία φιλική συμβουλή. Θέλω να διαβάσω αυτά που γράφεις αλλά όταν βλέπω αυτά τα σεντόνια, τα προσπερνάω αμέσως. Υποψιάζομαι ότι πολλοί κάνουν το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Αν θέλεις η άποψη/θέση σου να διαβαστεί, διατύπωσέ την με συντομία χωρίς δεκάδες αναφορές στο Κοράνι και σε χαντίθ.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα έχει δική του άποψη, ναι;
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Επίγειος έγραψε:
csar έγραψε:
Off Topic
Ali, μία φιλική συμβουλή. Θέλω να διαβάσω αυτά που γράφεις αλλά όταν βλέπω αυτά τα σεντόνια, τα προσπερνάω αμέσως. Υποψιάζομαι ότι πολλοί κάνουν το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Αν θέλεις η άποψη/θέση σου να διαβαστεί, διατύπωσέ την με συντομία χωρίς δεκάδες αναφορές στο Κοράνι και σε χαντίθ.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα έχει δική του άποψη, ναι;
Η θέση/διδασκαλία του Ισλάμ, είναι και δική μου άποψη. Και εκεί όμως που η άποψη μου είναι διαφορετική από του Ισλάμ, το Ισλάμ έχει στην καρδιά μου εκατομμύρια περισσότερο βάρος από την άποψη μου.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:
Επίγειος έγραψε:
csar έγραψε:
Off Topic
Ali, μία φιλική συμβουλή. Θέλω να διαβάσω αυτά που γράφεις αλλά όταν βλέπω αυτά τα σεντόνια, τα προσπερνάω αμέσως. Υποψιάζομαι ότι πολλοί κάνουν το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Αν θέλεις η άποψη/θέση σου να διαβαστεί, διατύπωσέ την με συντομία χωρίς δεκάδες αναφορές στο Κοράνι και σε χαντίθ.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα έχει δική του άποψη, ναι;
Η θέση/διδασκαλία του Ισλάμ, είναι και δική μου άποψη. Και εκεί όμως που η άποψη μου είναι διαφορετική από του Ισλάμ, το Ισλάμ έχει στην καρδιά μου εκατομμύρια περισσότερο βάρος από την άποψη μου.
Ε το έχουμε καταλάβει βρε Αλή! Αλίμονο! Αφού σε κάθε ερώτηση είναι σαν να κάνει auto-quote απαντήσεις το κοράνι από μόνο του! :lol:

Ρωτάμε μια ερώτηση, ξεφυλλίζεις εσύ το κοράνι και παραθέτεις κονσέρβα απαντήσεις. Γι΄αυτο λέω ότι προϋποθέτει να έχεις δική σου άποψη. Όταν οι δικές σου απαντήσεις είναι copy/paste από το κοράνι, ή φανατισμένος είσαι ή τεμπέλης. Και δεν σε κόβω για τεμπέλη στο θέμα του προσυλητισμού και της διάδοσης του Ισλαμ. ;)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:Να θέσω άλλη μια ερώτηση? Γιατί απαντάς (όταν απαντάς και τελος παντων όπως απαντας) μονο σε ερωτησεις που σου κάνουν άνδρες?
Αυτό εδώ λύθηκε πάντως. Ο Αλή έχει ήδη απαντήσει σε δύο σχόλια γυναικών, εδώ κι εδώ.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Οι γυναίκες Αλί δεν θέλουν τρυφερότητα, καλή συμπεριφορά ή σεβασμό με τη μορφή της παραχώρησης του δήθεν ανώτερου προς τον κατώτερο, αλλά απαιτούν ισοτιμία, ισότητα, ισονομία.
Off Topic
Άιντε κι εσύ πάλι, που νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα από τον Προφήτη τι θέλουν οι γυναίκες... να σου το πω εγώ, θερμομίξ θέλουν!
Χωρίς πλάκα τώρα, Γιατρέ, το σχόλιό σου πιάνει την ουσία του ζητήματος.
Ali al-Yunani έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:...Η διαφορά της μητέρας μου από τον Μωάμεθ...
Υπάρχουν πρόσωπα ιερά που έχουν μεγάλη σημασία για τους ανθρώπους και κανένας ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να τα βρίζει και να τα λοιδορεί.
Εδώ προφανώς έχουμε μια διαφωνία ως προς το τι δικαιούται και τι δεν δικαιούται καθένας. Επίσης φαίνεται πως έχουμε σοβαρή διαφωνία ως προς το βάρος του υποτιθέμενου παραπτώματος και κατά συνέπεια ως προς τη βαρύτητα της αρμόζουσας ποινής.

Τα δικαιώματα είναι προφανώς θέμα κοινωνικής σύμβασης, γι' αυτό και διαφέρουν κατά εποχές και κατά περιοχές. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα έγκειται στην διαφορετική ιεράρχηση αξιών που έχουμε εσύ κι εγώ. Εγώ π.χ. ιεραρχώ πολύ χαμηλά τις θρησκευτικές πεποιθήσεις σε σχέση με την ανθρώπινη ζωή, ενώ εσύ φαίνεται να έχεις την ακριβώς αντίθετη ιεράρχηση. Αυτό ειλικρινά με τρομάζει, γιατί η ανθρώπινη ζωή είναι κάτι που έχουμε κοινό και που μπορούμε να μοιραστούμε ως αξία, ενώ οι θρησκευτικές πεποιθήσεις διαφέρουν και είναι φυσικό να διαφέρουν και θα συνεχίσουν να διαφέρουν - είναι ουτοπία να φαντάζεται κανείς ότι μπορεί να έχουμε όλοι τις ίδιες, και είναι σκληρό και απάνθρωπο να θέλει κανείς να επιβάλλει τις δικές του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εγώ π.χ. ιεραρχώ πολύ χαμηλά τις θρησκευτικές πεποιθήσεις σε σχέση με την ανθρώπινη ζωή, ενώ εσύ φαίνεται να έχεις την ακριβώς αντίθετη ιεράρχηση.
Απόλυτα λογικό από την στιγμή που πιστεύει (πραγματικά) στην ζωή μετα τον θάνατο. Αν αυτή υπήρχε, η ζωή πριν τον θάνατο θα ήταν όντως σχεδόν ασήμαντη.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Εγώ π.χ. ιεραρχώ πολύ χαμηλά τις θρησκευτικές πεποιθήσεις σε σχέση με την ανθρώπινη ζωή, ενώ εσύ φαίνεται να έχεις την ακριβώς αντίθετη ιεράρχηση.
Απόλυτα λογικό από την στιγμή που πιστεύει (πραγματικά) στην ζωή μετα τον θάνατο. Αν αυτή υπήρχε, η ζωή πριν τον θάνατο θα ήταν όντως σχεδόν ασήμαντη.
Οχι απολυτα.

Ας πουμε οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη. Οταν οι επιλογες σου βασικα ειναι εφιαλτικες,δηλαδη:

A) μια μεταφυσικη Β. Κορεα οπου λιγο πολυ πρεπει να υμνεις τον 'Μεγαλο Ηγετη' για μια αιωνιοτητα χωρις τελειωμο
B) μια κολαση με καζανια που βραζουν, η η ψυχολογικη εκδοχη της (π.χ να πρεπει να ακους Παολα για μια αιωνιοτητα)

Τοτε οχι απλα ειναι σημαντικη η ζωη πριν το θανατο αλλα βασικα ειναι η μονη σου ελπιδα να περασεις καλα και να εισαι ο εαυτος σου.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αλλά ποτέ δεν είναι εφιαλτικές και οι δύο.

Πέραν των λεπτομεριών, πάντα η μία επιλογή είναι η αιώνια ευτυχία (δηλ. ότι καλύτερο θα μπορούσε να σου συμβεί) και η άλλη η αιώνια δυστυχία (δηλ. ότι χειρότερο θα μπορούσε να σου συμβεί).
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός…
https://alialyunani.wordpress.com/2014/ ... B9-%CE%B8/
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:Πόσοι γνωρίζουν άραγε το πώς λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός που στρέφει φύλλα και τα άνθη προς το φως και τον ήλιο;

Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός…
Πόσοι γνωρίζανε άραγε πριν από 2500 χρόνια το πώς λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός που ανάβει "φωτιά" στον ουρανό και την ρίχνει στην γη;

Και μετά κάποιοι λέγανε ότι δεν υπάρχει Δίας…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιατί άραγε ΟΥΔΕΠΟΤΕ μας δίδαξαν τον τρόπο με τον οποίο συμβαίνουν οι παραπάνω φαινομενικά «συνειδητές κινήσεις» οργανισμών χωρίς συνείδηση; Πόσοι γνωρίζουν άραγε το πώς λειτουργεί ακριβώς ο μηχανισμός που στρέφει φύλλα και τα άνθη προς το φως και τον ήλιο;
Αλη το ότι οι άνθρωποι που σε εκπαίδευσαν δεν μερίμνησαν να σου δώσουν γνώσεις δημοτικού-Α γυμνασίου, είναι όντως επιχείρημα για την ύπαρξη, της θρησκείας όμως και όχι του θεού.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ali al-Yunani έγραψε:Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει Θεός…
https://alialyunani.wordpress.com/2014/ ... B9-%CE%B8/
Ali, αυτά που αναφέρεις εξηγούνται πολύ εύκολα με τη φυσική επιλογή.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Οι εξτρεμιστές της ISIS είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ αλλά δεν θα απολογηθώ εγώ γι' αυτούς τους τρελούς.

Από την άλλη ωστόσο το άρθρο που αναφέρεται σε δολοφονίες αμάχων, δεν παρουσιάζει ούτε μία τέτοια δολοφονία. Όλα τα θύματα είναι συνεργάτες και πληροφοριοδότες του Άσαντ και της Ιρακινής κυβέρνησης.

Οι Σιίτες είναι αιρετική και η πρακτική του αυτομαστιγώματος είναι μία αιρετική και ΜΗ ισλαμική πρακτική.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ali al-Yunani έγραψε:Οι εξτρεμιστές της ISIS είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ αλλά δεν θα απολογηθώ εγώ γι' αυτούς τους τρελούς.

Από την άλλη ωστόσο το άρθρο που αναφέρεται σε δολοφονίες αμάχων, δεν παρουσιάζει ούτε μία τέτοια δολοφονία. Όλα τα θύματα είναι συνεργάτες και πληροφοριοδότες του Άσαντ και της Ιρακινής κυβέρνησης.

Οι Σιίτες είναι αιρετική και η πρακτική του αυτομαστιγώματος είναι μία αιρετική και ΜΗ ισλαμική πρακτική.
Δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε εμενα κούκλε αλλα την άλλη φορά που θα πέσεις στα 4 για το θεϊκό doggy προς τη μεκκα ρωτα το θεουλη σου γιατί επιτρέπει σε τόσα κακα μουσουλμανακια να κάνουν τέτοια στο ονομα του.
Off Topic
Και αμα σου απαντήσει γραψε μου
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε: Δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε εμενα κούκλε αλλα την άλλη φορά που θα πέσεις στα 4 για το θεϊκό doggy προς τη μεκκα ρωτα το θεουλη σου γιατί επιτρέπει σε τόσα κακα μουσουλμανακια να κάνουν τέτοια στο ονομα του.
Off Topic
Και αμα σου απαντήσει γραψε μου
:text-bravo: :clap:
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το πλέον κατάλληλο νήμα για να κάνω μια διευκρίνιση.Τον Αλή δεν τον ξέρω προσωπικά τον έχω δει όμως νομίζω μια φορά στην Αλβανική τηλεόραση σε μια παλιότερη επίσκεψη μου στην Αλβανία σε μια εκπομπή με θέμα το Ραμαζάνι στην Αλβανία και το Κόσοβο. Διαβάζοντας τα ποστ του καταλαβαίνω ότι πρόκειται για έναν αυστηρό μουσουλμάνο(που δεν είναι το είδος του μουσουλμάνου που συναντάς συνήθως σε Αλβανία και Κόσοβο) οπότε εκ πρώτης σκέψης αναρωτιέμαι γιατί επέλεξε την Αλβανία ανάμεσα σε όλα τα κράτη με μουσουλμανική πλειοψηφία για να ζήσει αλλά έχω ήδη την απάντηση.Τα τελευταία χρόνια μετά την πτώση του κομμουνισμού και την ένταξη της Αλβανίας στον οργανισμό ισλαμικής διάσκεψης( Η Αλβανία προσχώρησε στον Οργανισμό Ισλαμικής Συνεργασίας το 1992 με πρωτοβουλία του πρώην προέδρου, Σαλί Μπερίσα στην προσπάθεια ενίσχυσης των δεσμών της με τον μουσουλμανικό κόσμο με απώτερο στόχο την οικονομική στήριξη των αραβικών κρατών, και από τότε η Αλβανία εκπροσωπείται σε αυτόν).Η οικονομική ενίσχυση με χρήματα του Αραβικού κόλπου και της Σαουδικής Αραβίας συνοδεύτηκε από την άφιξη σαλαφιστών οι οποίοι εγκαταστάθηκαν στην Αλβανία(το ίδιο έγινε και στην Βοσνία και το Κόσοβο) παντρεύτηκαν Αλβανίδες και ζούνε πλέον εκεί καλλιεργώντας μια πιο αυστηρή μορφή του ισλάμ την οποία πρωωθούν έντονα στους μετριοπαθείς γηγενείς μουσουλμάνους.
Απάντηση