Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Ποιός είμαι και πως έγινα μουσουλμάνος
http://alialyunani.wordpress.com/%cf%80 ... %bd%ce%bf/
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρότι μεγάλη η περιγραφή, έχει κατά τη γνώμη μου πολλά κενά.

Σε τι θρησκευτικό περιβάλλον μεγάλωσες; Τι κλίμα βρήκες από την οικογένειά σου;

Σου άρεσε η αραβική (δεν ξέρω αν ονομάζεται κάπως συγκεκριμένα) μουσική. Ε, και; Εντελώς λανθασμένος τρόπος σύνδεσης, πάντα κατά τη γνώμη μου.

Γιατί Ισλάμ και όχι άλλη θρησκεία; Μόνον επειδή σε τράβηξε η μουσική;

Γιατί (οποιαδήποτε) θρησκεία; Έχεις τόσο ανεπτυγμένη μέσα σου την (τεχνητή κατ' εμάς τους άθεους) ανάγκη ενός θεού; Το σκέφτηκες ποτέ;

Άντε να δεχτώ ότι το Ισλάμ σου άρεσε. Περί ορέξεως... Σε έπεισε όμως; Κι αν ναι, γιατί; Τι επιχειρήματα βρήκες καλύτερα από των άλλων θρησκειών;

Σου αρέσει, λες, το Ισλάμ επειδή έχει ενσωματωμένους κώδικες συμπεριφοράς και όχι μόνο. Αυτό δηλαδή το θεωρείς καλό. Άρα τα ποινικά συστήματα των κρατών δεν σου αρκούν και προτιμάς αυτό. Γιατί; Τι το καλύτερο έχει (για τις γυναίκες, την πολιτεία, την εκπαίδευση κ.τλ. που κατονομάζεις);


Έχω κι άλλα σίγουρα, αλλά ελπίζω ν' ανταποκριθείς και τα συζητάμε στην πορεία. Από κει και πέρα, και παρότι όντως χάρηκα με την παρουσία σου, μην αυταπατάσαι πως θα σου χρυσώσουμε το χάπι. Η θρησκεία σου και τα Πιστεύω σου θα κριθούν εξίσου αυστηρά με τον χριστιανισμό που βιώνουμε εδώ, στη δική μας μπανανία.

Θα ήθελα να μου πεις επίσης αν βρίσκεις κάτι αρνητικό στη θρησκεία σου. Ομοίως τι ακριβώς θεωρείς ότι είναι το κοράνι, αν το δέχεσαι κατά γράμμα, καθώς και ποιες από τις ερμηνείες του, αν δέχεσαι καμία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε:Θυμάμαι ότι όταν ήμουν στο Γυμνάσιο, άκουσα τελείως τυχαία ένα τραγούδι στα Αραβικά. Το τραγούδι νόμιζα ότι ήταν ελληνικό, το γνώριζα στα ελληνικά. Το άκουσα στα αραβικά και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Μου φάνηκε τόσο γλυκιά αυτή η γλώσσα. Τελικά έμαθα ότι αυτό το τραγούδι είναι παραδοσιακό της Ιορδανίας.
Το ίδιο περίπου έπαθα κι εγώ μ' ένα άλλο τραγούδι (αν και δεν με οδήγησε να ασπαστώ το Κοράνι...) το οποίο ήξερα ως ελληνικό (με τον τίτλο «Αν γινότανε»), όμως είναι αραβικό (από την Αλγερία) και είναι από τα πιο γλυκά αραβικά τραγούδια που έχω ακούσει ποτέ. Το παραθέτω ως καλωσόρισμα.

[youtube]watch?v=qKp7teyiOrA[/youtube]
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες, Αλή Έλληνα! ;)
Κάτι μου άρεσε σ’ αυτές τις κουλτούρες, δεν μπορώ να το εξηγήσω...
Στην αρχή λοιπόν είχα πει για το Κοράνι: “βλακείες” αλλά κάτι με έκανε να θέλω να το διαβάζω συνέχεια. Κάτι μέσα μου έλεγε ότι δεν το κατανόησα σωστά και πρέπει να το καταλάβω.
Εκεί μπήκα για πρώτη φορά σε τζαμί. Όταν μπήκα μέσα, ένοιωσα πολύ παράξενα, πολύ γλυκά.
Η εντύπωση που μου γεννήθηκε εμένα διαβάζοντας το κείμενό σου, κυρίως από τα παραπάνω παραθέματα και άλλα παρόμοια με αυτά, ήταν ότι σε γοήτευσε ένα μέρος της ισλαμικής παράδοσης, χωρίς να μπορείς να εξηγήσεις το γιατί (ούτε και χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου), και ότι για το λόγο αυτό θέλησες να το βάλεις στη ζωή σου, να το κάνεις μέρος του εαυτού σου.

Ξέρεις, κι εμένα με γοητεύουν κάποιες κουλτούρες, τουλάχιστον ορισμένες πλευρές τους. Αισθάνομαι όμως ότι μπορώ να τις βάλω στη ζωή μου και να τις κάνω κομμάτι μου χωρίς να τις υιοθετήσω εξ ολοκλήρου, αλλά κρατώντας και ενσωματώνοντας μόνο τα κομμάτια που με γοητεύουν.

Φαντάζομαι βέβαια ότι για σένα είναι διαφορετικά τα πράγματα, είχες ανάγκη να βυθιστείς τελείως, να χαθείς μέσα σε αυτό.

Εγώ προσωπικά προτιμώ να διατηρώ την επαφή με τον εαυτο μου και με την πραγματικότητα, νιώθω ότι ένα τέτοιο δόσιμο είναι κάπως σαν εθισμός, περιορίζει την ελευθερία σου και δεν αφήνει περιθώρια και χώρο για τίποτε άλλο μέσα σου. Ίσως όμως εσύ να το βιώνεις διαφορετικά.

Κι εγώ έχω νιώσει συχνά μια παράξενη γλύκα μέσα σε τεμένη, και χριστιανικά και ισλαμικά. Για παράδειγμα, το τζαμί Σουλτάν Αχμέτ της Ίστανμπουλ, γνωστό ως μπλε τζαμί, είναι ένας μαγικός τόπος που εμπνέει βαθιά κατάνυξη. Το ίδιο και ο καθεδρικός ναός του Γιορκ στην Αγγλία αλλά και πολλά μικρά χριστιανικά ξωκκλήσια, λευκά και γαλήνια μέσα στην ερημιά.
Off Topic
Το ίδιο ακριβώς συναίσθημα ένιωσα και στο Μέγαρο Μουσικής σε συναυλία των The Tallis Scholars, που σε όποιον δεν τους έχει ακούσει συνιστώ ανεπιφύλακτα να νηστέψει και να πάει. :)
Το ίδιο φαντάζομαι θα ένιωθα και σε κάποιους βουδιστικούς ή άλλους ναούς.

Όμως αυτό το συναίσθημα δεν με οδηγεί να υιοθετήσω και το δόγμα της εκάστοτε θρησκείας που ασπάζονται αυτοί που έχτισαν το τέμενος. Σίγουρα εσύ το βλέπεις διαφορετικά το θέμα.

Έχω μεγάλη περιέργεια πάντως να δω τις απαντήσεις σου στις ερωτήσεις του Τάσου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Φυσικα ελευθερια εκφρασης εχουμε παροτι σε πεισμα παρα πολλων.Ομως η ελευθερια που παρεχει το δικαιωμα σε οποιονδηποτε για να ομιλει δυστυχως δεν περιλαμβανει και την υποχρεωση των υπολοιπων να τον λαμβανουν στα σοβαρα υποψιν,αν και πολυ θα το ηθελαν καποιοι να αντλουν το σεβασμο χωρις καν να εχουν μιλησει,κι οσο για τον αντιλογο ουτε λογος να μην γινει.

Οσο για τον λεγομενο σεβασμο στις αποψεις του αλλου,δυστυχως δεν αρκει μοναχα να εχει καποιος την οποιανδηποτε αποψη για να του ερθει αυτοματως και ο σεβασμος.Γιατι ειναι κι αυτο μια ανθρωπινη δραστηριοτητα απο τις πολλες,κι αμα το παμε ετσι τοτε σεβασμος θα απαιτειται σε οποιον μιλαει,μασουλαει,περπαταει,κουναει τα χερια του και κανει κι οτιδηποτε αλλο.Πραγμα το οποιο φυσικα ειναι παραλογο.

Οποτε στην ζωη εκτος απο το θαυμασμο και την αποδοχη υπαρχει και η αδιαφορια,η περιφρονηση,η απεχθεια κι οποιοδηποτε αλλο αρνητικο συναισθημα μπορουν να εχουν οι ανθρωποι,γιατι δεν μενουν ολοι εμβροντητοι με ανοιχτο το στομα επειδη πιθανως εχουν κι αλλα πραγματα να κανουν απο το να χανουν το χρονο τους για τα κεφια του οποιουδηποτε.

Πληροφοριακα σημερα εγω ειπα το πρωτο μου τραγουδακι χτυπωντας παλαμακια,μετα εφαγα την κρεμουλα μου και ημουν πολυ ευχαριστημενος γιατι νοιωθω οτι εκανα επιτελους κατι και το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα αλη αγ και καλες συζιτησεις να εχεις με την παρεα του φορουμ

αν θελεις απαντας και σε μια δικη μου ερωτιση

στιν μουσουλμανικη χωρα που εισαι υπαρχει αντιστιχο φορουμ η σελιδα αθεων οι οποιοι μαλιστα να κανουν κριτικη στην θρησκεια σας και να ζητανε απο το κρατος να απαλαχτει απο καθε τι θρησκευτικο
οπως και το να μην τιμωρειτε η βλασθημια?

ευχαριστω και καλη συνεχεια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:καλησπερα αλη αγ και καλες συζιτησεις να εχεις με την παρεα του φορουμ

αν θελεις απαντας και σε μια δικη μου ερωτιση

στιν μουσουλμανικη χωρα που εισαι υπαρχει αντιστιχο φορουμ η σελιδα αθεων οι οποιοι μαλιστα να κανουν κριτικη στην θρησκεια σας και να ζητανε απο το κρατος να απαλαχτει απο καθε τι θρησκευτικο
οπως και το να μην τιμωρειτε η βλασθημια?

ευχαριστω και καλη συνεχεια
Στη χώρα που βρίσκομαι υπάρχουν όλα αυτά που λες. Σε μία όμως σωστή Ισλαμική χώρα, κάτι τέτοιο θα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Spoiler: Εμφάνιση
Rast Είσαι χριστιανός?
Marty Όχι!
Rast Τότε γιατί έχεις τον σταυρό σπίτι σου?
Marty Για διαλογισμό, δεν μπορώ να καταλάβω την ιδέα του να επιτρέψεις στον εαυτό
σου να σταυρωθεί.
Rast Αφού δεν είσαι χριστιανός σε τι πιστεύεις λοιπόν?
Marty Θεωρώ ότι η ανθρώπινη επίγνωση είναι ένα τραγικό σφάλμα της εξέλιξης.
Έχουμε αποκτήσει υπερβολική αυτογνωσία.
Αποτελούμε έκφανση της φύσης αποκομμένοι όμως από αυτήν.
Η ίδια μας η ύπαρξη παραβιάζει τους νόμους της φύσης.
Rast Αυτό ακούγετε πολύ τραγικό Ραστ.
Marty Είμαστε πλάσματα που πασκίζουμε μέσα σε μια ψευδαίσθηση ότι ο εαυτός μας, αυτή η συσσώρευση αισθητηρίων, εμπειριών και συναισθημάτων, είναι προγραμματισμένος με την σιγουριά, ότι αποτελεί κάτι μοναδικό.
Ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι απολύτως τίποτα
Rast Εγώ αυτές τις παπαριές θα τις κρατούσα για τον εαυτό μου.
Ο κοσμάκης εδω πέρα δεν σκέφτεται έτσι. Ούτε κι εγώ!
Marty Το πιο έντιμο πράγμα που πρέπει να κάνει το είδος μας, είναι να σταματήσει να αναπαράγεται και να οδεύσει προς τον αφανισμό.
Μια από τις συνομιλίες των Rust Cohle και Marty Hart των
True Detective

Τώρα άλλαξε το χριστιανός σε μουσουλμάνο και τον σταυρό σε κάτι άλλο αντίστοιχο του
Μουσουλμανισμού.
Καλώς ήρθες Αλί προσπάθησε να είσαι τίμιος στις προθέσεις σου και θα έχεις την ανάλογη αντιμετώπιση.
Spoiler: Εμφάνιση
Στο λέω διότι πολλοί θρήσκοι αρέσκονται να ισοπεδώνουν και να κατακρίνουν όλους τους αντιθέτους με εαυτόν σκεπτόμενους ανθρώπους.
Ξέρεις για τον Τζαλαλουντίν Ρουμί, τον Φαρινουντίν Αττάρ, τον Ομάρ Καγιάμ τους περιδινουμένους δερβίσηδες, τους σούφοι?
Όλοι αυτοί και άλλοι πολλοί, είναι μυστικιστές του Ισλάμ και προσπαθούσαν, όπως και ανάλογοι χριστιανοί, να ενώσουν τις θρησκείες μεταξύ τους , για προφανείς λόγους.
Θρησκευτικοί πόλεμοι
Δεν με νοιάζει τι πιστεύει κάποιος χριστιανός, μουσουλμάνος κτλ, όσο τα πιστεύω του και η συμπεριφορά του δεν καταπιέζει , καταδυναστεύει και τελικά καταστρέφει την ζωή μου.
ΚΑΙ δεν θέλω η γνωση μου και άρνηση του ανθρώπινου οικοδομήματος περί θεού και δαιμόνων να κάνει το ανοίστιχο.
Θα επιθυμούσα η γνώση μου αυτή, να είναι λυτρωτική για τους άλλους όπως και για μένα, αν όχι.... καλή καρδιά
Αν έχεις αυτό το γλυκό αίσθημα για το Ισλάμ, κράτα το έτσι.
Αν όμως για να πας στον παράδεισο πρέπει να σκοτώσεις άπιστους, να πετροβολήσεις μέχρι θανάτου κάποια μοιχό γυναίκα ή ένα βλάσφημο ή ένα πούστη, τότε ίσως πρέπει να αναθεώρησης αυτή την γλυκύτητα.
Όλες οι καταστροφές που έφεραν οι θρησκείες στην ανθρωπότητα ήταν στρωμένες με τις καλύτερες ( γλυκύτερες ) προθέσεις.
Ίσως όμως κάποιοι άνθρωποι για να είναι ενάρετοι ΠΡΕΠΕΙ να ακολούθουν τις προσταγές κάποιας θρησκείας.
Καλό δρόμο στον μονοπάτι.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες κι από εμένα.

Να ρωτήσω κάτι, το αλ-Γιουνάνι του ονόματός σου, έχει κάποια σχέση με το Γιουνάν = Έλληνας στα τουρκικά;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Καλώς ήρθες κι από εμένα.

Να ρωτήσω κάτι, το αλ-Γιουνάνι του ονόματός σου, έχει κάποια σχέση με το Γιουνάν = Έλληνας στα τουρκικά;
Το "Γιουνάν" προέρχεται από τα αραβικά. Είμαι Έλληνας στην καταγωγή και σκέφτηκα να υιοθετήσω αυτή την επονυμία (χωρίς ίχνος φυλετισμού/εθνικισμού) κ.τ.λ.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Άρα το Αλή αλ-Γιουνανί σημαίνει Αλή ο Έλληνας φαντάζομαι, ωραία. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Παρότι μεγάλη η περιγραφή, έχει κατά τη γνώμη μου πολλά κενά.

Σε τι θρησκευτικό περιβάλλον μεγάλωσες; Τι κλίμα βρήκες από την οικογένειά σου;

Σου άρεσε η αραβική (δεν ξέρω αν ονομάζεται κάπως συγκεκριμένα) μουσική. Ε, και; Εντελώς λανθασμένος τρόπος σύνδεσης, πάντα κατά τη γνώμη μου.

Γιατί Ισλάμ και όχι άλλη θρησκεία; Μόνον επειδή σε τράβηξε η μουσική;

Γιατί (οποιαδήποτε) θρησκεία; Έχεις τόσο ανεπτυγμένη μέσα σου την (τεχνητή κατ' εμάς τους άθεους) ανάγκη ενός θεού; Το σκέφτηκες ποτέ;

Άντε να δεχτώ ότι το Ισλάμ σου άρεσε. Περί ορέξεως... Σε έπεισε όμως; Κι αν ναι, γιατί; Τι επιχειρήματα βρήκες καλύτερα από των άλλων θρησκειών;

Σου αρέσει, λες, το Ισλάμ επειδή έχει ενσωματωμένους κώδικες συμπεριφοράς και όχι μόνο. Αυτό δηλαδή το θεωρείς καλό. Άρα τα ποινικά συστήματα των κρατών δεν σου αρκούν και προτιμάς αυτό. Γιατί; Τι το καλύτερο έχει (για τις γυναίκες, την πολιτεία, την εκπαίδευση κ.τλ. που κατονομάζεις);


Έχω κι άλλα σίγουρα, αλλά ελπίζω ν' ανταποκριθείς και τα συζητάμε στην πορεία. Από κει και πέρα, και παρότι όντως χάρηκα με την παρουσία σου, μην αυταπατάσαι πως θα σου χρυσώσουμε το χάπι. Η θρησκεία σου και τα Πιστεύω σου θα κριθούν εξίσου αυστηρά με τον χριστιανισμό που βιώνουμε εδώ, στη δική μας μπανανία.

Θα ήθελα να μου πεις επίσης αν βρίσκεις κάτι αρνητικό στη θρησκεία σου. Ομοίως τι ακριβώς θεωρείς ότι είναι το κοράνι, αν το δέχεσαι κατά γράμμα, καθώς και ποιες από τις ερμηνείες του, αν δέχεσαι καμία.
Καλησπέρα.

Γεννήθηκα σε μία χριστιανική Ορθόδοξη οικογένεια. Η μητέρα μου ήταν ιδιαίτερα θρησκευόμενη. Από μικρό με πήγαινε στην εκκλησία και στα κατηχητικά. Μεγαλώνοντας, άρχισα να διαβάζω βιβλία θρησκευτικά (αυτό που παρατήρησα στα Χριστιανικά βιβλία περί θαυμάτων είναι ότι ανέφεραν "έγινε το θαύμα αυτό", "έγινε το θαύμα εκείνο" κ.α. χωρίς σχεδόν ποτέ να αναφέρουν πηγές γι' αυτά που ισχυριζόντουσαν).

Δεν με κάλυψε η Ορθοδοξία. Το δόγμα περί "Τριάδας" θεώρησα και ακόμα θεωρώ ότι είναι προσβολή ως προς τον απόλυτο και καθαρό Μονοθεϊσμό. Το δόγμα του "Προπατορικού αμαρτήματος" το θεωρώ ως κάτι το εγκληματικός. Πρώτον, κάνει τους ανθρώπους να έχουν ένα ενοχικό σύνδρομο και να αισθάνονται ότι φταίνε για όλα και δεύτερον από τη στιγμή που έχουμε το αυτεξούσιο, τότε γιατί χρειάζεται να έρθει ένα "σωτήρας" που θα πάρει τις αμαρτίες μας πάνω του; Τότε τί νόημα έχει το αυτεξούσιο; Τί νόημα έχει η επιλογή μας ανάμεσα στο σωστό και στο κακό; Άρα δηλαδή αν δεν ερχόταν αυτός ο "σωτήρας" οι άνθρωποι θα καταδικαζόντουσαν για ένα γεγονός για το οποίο δεν έφταιξαν ("Προπατορικό αμάρτημα"). Εάν ένα νεογέννητο παιδάκι κινδυνεύει να πεθάνει, τότε του κάνουν αεροβάπτισμα, μη τυχόν και πάει στην άλλη ζωή αβάπτιστο (λες και φταίει ένα μωράκι για λάθη άλλων). Και μετά λένε -οι Ορθόδοξοι- ότι δεν θεωρούμαστε ένοχοι του προπατορικού αμαρτήματος. Τότε ως προς τι το βάπτισμα; Ως προς τι το αεροβάπτισμα σε ένα αθώο παιδάκι; Και μετά μιλάνε οι Χριστιανοί περί αγάπης. Συχνά παραθέτουν ένα εδάφιο από το Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο: "Τόσο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο ώστε έστειλε τον υιό του να θυσιαστεί υπέρ αυτού...". Και άντε και θυσιάστηκε, ΚΑΙ; Τί άλλαξε; Λυτρώθηκαν οι άνθρωποι από την αμαρτία; Αλλά ξέχασα...υπάρχει πάντα το προπατορικό αμάρτημα κατά τους Χριστιανούς. Κρύβονται δηλαδή οι Χριστιανοί και χρησιμοποιούν τον συναισθηματισμό (αγάπη κ.τ.λ.) ώστε να εκβιάσουν συναισθηματικά τους ανθρώπους. Ποιός δεν θα ήθελε να έχει στη ζωή του αγάπη και ειρήνη; Ε πάνω σε αυτά τα συναισθήματα πατάνε και οι Χριστιανοί ψευδώς (χωρίς να αρνιέμαι φυσικά ότι υπάρχουν και καλοπροαίρετοι Χριστιανοί).

Στο Ισλάμ αυτά δεν υπάρχουν. Κάνεις το καλό, ανταμοίβεσαι. Κάνεις το κακό; Τιμωρείσαι. Μετανοιώνεις για τα λάθη και τις αμαρτίες σου; Προσεύχεσαι στον Θεό και -έχοντας ειλικρίνεια- ο Θεός σε συγχωρεί. Τόσο ΑΠΛΑ! Ένα παιδάκι δεν είναι ένοχο ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΟΣ! Μέχρι να έρθει σε μία ηλικία ώστε να μπορεί να καταλαβαίνει και να αποφασίζει, είναι ΑΘΩΟ!

Φυσικά η μουσική ήταν απλώς μία αφορμή (όπως φάνηκε στην πορεία). Όλα αυτά τα συνειδητοποίησα μελετώντας και τις δύο θρησκείες (και όχι μόνο) για πολλά χρόνια.

Δέχομαι το Κοράνι κατά γράμμα (άλλωστε έτσι το δέχτηκαν και το ερμήνευσαν οι πρώτοι μουσουλμάνοι -οι πρώτες τρεις γενιές των μουσουλμάνων- (αργότερα αναπτύχθηκαν διάφορες αιρέσεις που προσπάθησαν να δώσουν μία διαφορετική ερμηνεία και να εξηγήσουν με φιλοσοφικό τρόπο κάποια εδάφια που ο προφήτης Μουχάμμεντ όμως δεν είχε ερμηνεύσει έτσι).

Υπάρχουν στη θρησκεία μου κάποια στοιχεία που είναι διαφορετικά από την κουλτούρα στην οποία μεγάλωσα αλλά τα δέχομαι όλα είτε μου αρέσουν είτε όχι, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ. Άλλωστε, στο Κοράνι ο ΑΛΛΑΧ μας λέει: "
Ασπαστείτε το Ισλάμ ολοκληρωτικά" και "Μήπως ακολουθείτε ένα μέρος του Βιβλίου και απορρίπτετε ένα άλλο;..." κ.τ.λ.

Και τελειώνοντας
θέλω να ζητήσω ένα συγγνώμη από όλους σας, εάν είπα κάτι που σας ενόχλησε. Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά που πιστεύετε όμως εδώ με φιλοξενείτε στον χώρο σας. Γι' αυτό θα ήθελα αν κάποια στιγμή κάποιος αισθανθεί προσβολή από εμένα, να μου το πει χωρίς δισταγμό και θα σταματήσω να σχολιάζω.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μηπως εισαι ο ιμπραημης ο μπαναρισμενος?Τελος παντων δεν ειναι και να το ριξεις συγγνωμες επειδη χωρις να σε ρωτησει κανεις προηγουμενως αρχισες να λες πραγματα που εσυ πιστευεις σε ανθρωπους που καν δεν τους ενδιαφερουν.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον που αποδομείς σε σημεία τον Χριστιανισμό, αλλά με θέρμη ασπάζεσαι το Ισλάμ. Το ίδιο βέβαια κάνουν και οι Χριστιανοί αντίστροφά, και όλα τα δόγματα και θρησκείες μεταξύ τους.

Στο τέλος δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια, πως γίνεται ενώ όλες οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο ευρύ κοινό, και αφού έχετε αποδομήσει οι της μιας θρησκείας τις φαντασίες της άλλης θρησκείας, δεν αντιλαμβάνεστε ότι το ίδιο έχει συμβεί και στην δική σας θρησκεία. Στον εξωτερικό αμερόληπτο παρατηρητή, μη πιστό κάποιας θρησκείας, αποδεικνύεται ότι όλα είναι μια μούφα. Συμφωνείτε κάθε φορά που κάποιος αποδομεί επιχειρήματα κάποιας αντίθετης θρησκείας, αλλά όταν φτάνει στις αντιφάσεις της δικής σας θρησκείας, τις υπερβολές, την χειραγώγηση, την πλύση εγκεφάλου, κάνετε τους κινέζους! :lol:
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Επίγειος έγραψε:...έχετε αποδομήσει οι της μιας θρησκείας τις φαντασίες της άλλης θρησκείας... :lol:
Συχνά αυτοί που γράφουν για το Ισλάμ, δεν έχουν ιδέα. Παίρνουν αποσπάσματα και εδάφια από το Κοράνι ή από τα λεγόμενα του Προφήτη και τα ερμηνεύουν κατά το δοκούν. Εγώ όμως γνωρίζω από μέσα και τις 2 θρησκείες.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

εχω ενα φιλο μουσουλμανο με βαθεια γνωση του κορανιου.
ημασταν μαζι στην εστια στην εσπερια.
εμενα με γουσταρε μια κινεζα που εμενε απο επανω του. με παρακαλεσε να την πηδαω στο δωματιο της για να στηνει αυτι και να φτιαχνεται.
τον ειχα κανει προξενιο με την πρωτη του ξαδελφη
δεν επινε αλκοολ και δεν ετρωγε χοιρινο
ειχε χτυπησει τατουαζ κατι στιχους απο το κορανι

μονο ενα εχω να πω:

τα ομορφα βιβλια, ομορφα καιγονται.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλή καλώς ήλθες κι από μένα, μου είναι πολύ ευχάριστο που έχουμε την ευκαιρία σε αυτό το φορουμ να ακούσουμε μια άποψη για το Ισλάμ “εκ των έσω”.

Δεν θέλουμε σε καμμία περίπτωση να σταματήσεις να σχολιάζεις (και να συζητάμε) πράγματα που μας είναι απολύτως ενοχλητικά (και διαφωνούμε εμείς ΚΑΘΕΤΑ με αυτά) για τον παραπάνω λόγο, δηλαδή για το ότι γνωρίζες περισσότερα πράγματα γι᾽ αυτήν την θρησκεία αλλά και για ότι όπως λές και ο ίδιος (και σε αντίθεση με οπουδήποτε κυριαρχεί ο ισλαμικός νόμος :violence-stickwhack: ) το φορουμ Αθεΐα και τα μέλη του είναι φιλόξενα σε όλες τις απόψεις οι οποίες όμως εννοείται πως δεν είναι ποτέ υπεράνω κριτικής.
Απόδειξη γι᾽ αυτό είναι πως στα (κατά την γνώμη μου απαράδεκτα και μη διαφέροντα από κάποιας άλλης θρησκείας) “ενοχλητικά” θέματα του Ισλάμ αναφέρθηκαν πρώτα τα μέλη του φορουμ στο σχετικό θέμα όπου θα αναρτήσω το ίδιο και θα σε παρακαλούσα να συνεχίσουμε εκεί.
Επειδή βλέπω πως έχεις αρκετό καιρό να απαντήσεις εκεί καταλαβαίνω ότι ίσως νιώθεις πως έπεσαν όλοι πάνω σου και έτσι προσπάθησα να μαζέψω κάπως τα ερωτήματα που βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα.
kapages έγραψε:ο καλος ισλαμιστης εχει σκοπο τη μετατροπη ενος μη ισλαμικο κρατους σε ισλαμικο;
Ποια ειναι τα επιτρεπομενα μεσα για το σκοπο αυτο; Επανασταση; Πλειοψηφικο δικαιωμα;
Για τις γυναικες θεωρεις ορθους τους περιορισμους που επιβαλλονται απο πολλους Ισλαμιστες;
scifimom έγραψε:Αληθεια Αλή τι λες για το Νόμπελ Ειρηνης που μοιραστηκαν μια Πακιστανή και ένας Ινδός που αγωνίζονται για τα δικαιώματα των παιδιων στη μόρφωση?
Κανανε καλα οι Ταλιμπαν που πυροβολησαν ενα ανηλικο κοριτσακι γιατί ήθελε να πηγαινει στο σχολείο και δεν συμφωνουσε με τις πρακτικές τους?
.
.
Τι κάνεις εσύ Αλή για να διαμαρτυρηθείς για τους εξτρεμιστές που αμαυρώνουν την εικόνα του καλού και ειρηνικου Ισλαμ που έχεις στο μυαλό σου? Θεωρείς ότι θα έπρεπε να υπάρχουν μετρα για όποιον μιλάει κατα του Ισλάμ αλλα όχι για όποιον στο όνομα του Ισλαμ κάνει ακρότητες;
.
.
Οποτε θελω να ακουσω πραγματικά τον μουσουλμανο να μας πει τι ακριβως κάνει για να διαμαρτυρηθεί για τους "κακους" μουσουλμανους που πυροβολουν κοριτσάκια, ή αν θεωρεί άξιο λόγου το να διαμαρτυρηθεί ενάντια σε μία εκδοχή του κορανίου που πιστευουν αυτοί οι εξτρεμιστες και δικαιολογει απόλυτα το να πυροβολεις κοριτσακια, δεδομενου οτι προκειται για το ιδιο βιβλίο που εκείνος ερμηνευει διαφορετικα.
.
.
A propos τι γνωμη έχει το Ισλαμ για τους gay? Πώς θα αντιδρασεις εσυ Αλή αν ενας φιλος σου σου πει οτι είναι gay?
xarxar έγραψε:Εγώ θα το θέσω λίγο διαφορετικά. Μέχρι στιγμής ο Αλί επικαλείται χωρία και σπάνια έχει εκφράσει προσωπική γνώμη ή ακόμα και όταν το έχει κάνει, την έχει παραμερίσει για να διατυπώσει ότι σε τελική ανάλυση συντάσσεται με τις διδαχές. Με βάση τα όσα έχεις μέχρι στιγμής δηλώσει και ειδικότερα εδώ, λοιπόν, σε τι αποσκοπεί η συμμετοχή σου στο φόρουμ;
Εκτός κι αν η σύντομη παραμονή σου εδώ ξύπνησε την αμφισβήτηση μέσα σου και σε έχει βάλει σε διαδικασία αναθεώρησης. :D
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλημέρα σε όλους! Αλή, θα ήθελα να σου θέσω κι εγώ ένα ερώτημα, κι ας πάρει σειρά για όταν έχεις κέφι.

Πώς αποφάσισες να πιστέψεις ότι υπάρχει θεός;

Ρωτώ, επειδή αυτή είναι η βάση για όλα τα άλλα ερωτήματα. Μοιάζεις να θεωρείς δεδομένο ότι υπάρχει θεός και ότι είναι ένας, και ότι από το μόνο που έχουμε να αναζητήσουμε είναι τι χαρακτηριστικά έχει και πώς να σχετιστούμε μαζί του. Όμως για εμένα η αναζήτηση πρέπει να ξεκινά από την αρχή, δηλαδή από τη διερεύνηση του ερωτήματος "υπάρχει θεός;" Με ποιον τρόπο διερεύνησες εσύ αυτό το ερώτημα;

Ειρήσθω εν παρόδω και για να αποφύγουμε πελαγοδρομίες, ας διευκρινίσουμε ότι για να διερευνηθεί το ερώτημα "υπάρχει το Χ;" θα πρέπει πρώτα να έχουμε ορίσει το Χ, εν προκειμένω τον θεό, δηλαδή θα πρέπει να ξέρουμε τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε "θεός".

Τέλος να πω ότι ευχαρίστως θα απαντήσω κι εγώ σε όποια ερώτηση θέλεις, είτε στο δικό μου νήμα αυτοσύστασης, είτε σε οποιοδήποτε αντίστοιχο θεματικό νήμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Θέλω να ζητήσω ένα συγγνώμη από όλους σας, εάν είπα κάτι που σας ενόχλησε. Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά που πιστεύετε όμως εδώ με φιλοξενείτε στον χώρο σας. Γι' αυτό θα ήθελα αν κάποια στιγμή κάποιος αισθανθεί προσβολή από εμένα, να μου το πει χωρίς δισταγμό και θα σταματήσω να σχολιάζω.
Προσωπικά το πρόβλημα μου δεν είναι ότι διαφωνείς κάθετα με αυτά που πιστεύουμε, αλλα το ότι πιστεύεις ότι πρέπει να πεθάνουμε για αυτά.

Αυτό μου το πρόβλημα δεν σημαίνει ότι πρέπει θέλω να φιγης, μπορείς να μινις αμα το θελεις και να συμετεχεις, και εμενα με ενδιαφέρει να ακούσω τις απάντησης σου και τιν γνωμη σου για διαφορα θεματα, απλά ορίζει την γνώμη μου για εσένα και η γνώμη μου είναι αυτή που θα είχα για οποιον δήποτε μου δήλωνε ότι πιστεύει ότι μου αξίζει ο θάνατος.

Προσωπικά βρίσκω και κάπως χρήσιμη την συμμετοχη σου αφού μπορώ να έχω και ζωντανό παράδειγμα φανατισμού και να ακούσω γνώμες που βρίσκω φανατικές και απάνθρωπες από πρώτο χέρι, έτσι δεν θα μιλάω γενικά και αόριστα όταν αναφέρομαι σε αυτά αλλα θα έχω προσωπική εμπειρία και δεν θα χρειάζεται να κάνω υπόθεσις.

Έχω μιλήσει και με συγγενής μου που ήταν κάπως φανατικοί μουσουλμάνοι (μου είπαν για παράδειγμα ότι στηρίζουν την άποψη ότι η μαρτυρια μιας γυναικας δεν έχει την ίδια αξια σε ένα δικαστήριο όσο ενός άντρα) αλλα μέχρι τώρα κανεις δεν μου είπε ότι ως άθεος θα πρέπει να πεθάνω, αλλα υποθέτω το κάνανε λόγο συγγένειας :P
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Να θέσω άλλη μια ερώτηση? Γιατί απαντάς (όταν απαντάς και τελος παντων όπως απαντας) μονο σε ερωτησεις που σου κάνουν άνδρες?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Απάντηση