Καλησπερα σε ολους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Protagoras
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Αύγ 2014 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λενε Κωστα, ειμαι 26 χρονων, μεταπτυχιακος στη Νομικη. Απο μικρος, δεν ειχα ιδιαιτερα ανεπτυγμενη θρησκευτικη συνειδηση, πατερας αθεος, μητερα που εκκλησιαζονταν που και που αλλα ποτε δεν προσπαθησε να μου περασει ιδιαιτερα θρησκευτικα αισθηματα. Δηλωνω πολιτικα στην ευρυτερη αντικαπιταλιστικη αριστερα, μια φαση στο λυκειο οπως ολοι οι εφηβοι που αρχιζουν και αποκτουν καποιες μεταφυσικες ανησυχιες, δηλωνα χριστιανοσοσιαλιστης/κομμουνιστης. Απο το 2ο ετος στο πανεπιστημιο, μετα απο συζητησεις και διαβασμα για την ιστορια του χριστιανισμου και του ιουδαισμου, πολυ Γιαννη Κορδατο μεταξυ αυτων, κατεληξα στο γνωστο συμπερασμα του Μarx ''Der Mensch macht die Religion, die Religion macht nicht den Menschen'', απο τοτε εγινα τελειως αθεος και υλιστης.

Με απασχολει πολυ ως νομικο η επιβιωση φεουδαρχικων θεσμων σε ενα υποτιθεται ''συγχρονο'' κρατος, ο σφιχτος εναγκαλισμος Κρατους-Εκκλησιας μεχρι και σημερα (ακομα και εικονες του Χριστου στα δικαστηρια), το γεγονος οτι η εκκλησια ειναι εξοπλισμενη ακομα και με ποινικο οπλοστασιο για να φημωνει τις αντιθετες φωνες (κακοβουλη βλασφημια, προσυλητισμος κτλ), αλλα και γενικοτερα η αγνοια και η αδιαφορια του μεσου Ελληνα, ακομα και ατομων που δηλωνουν αθεοι απο γνωστους μου, για τα φαινομενα αυτα, θεωρωντας πως ειναι φυσιολογικο η Ορθοδοξη Εκκλησια να παιζει τοσο σημαντικο ρολο στο ελληνικο Κρατος εν ετει 2014. Θελω συντομα να προχωρησω και σε διαγραφη θρησκευματος απο το ληξιαρχειο.

Ελπιζω να μπορεσω να κανω χρησιμες συζητησεις εδω με ολα τα μελη!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

αθεος και δικηγορος. εισαι ετοιμος για την κολαση :twisted:
οχι αλλο μαρξ, παριο και αλεξιου
αντε καλη βδομαδα :mrgreen:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα Κώστα,
αρέσει και σε εμένα ο Κορδάτος, καλές συζητήσεις να έχουμε!
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Ναι, κάνουμε κρα για δικηγόρους (έστω και φοιτητές, αρχικά), και βλέπω ότι κι εσύ ήδη άρχισες να εντοπίζεις από μόνος σου τα ευτράπελα. Καλό σημάδι, και συνέχισε έτσι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Welcome!

Οι νομικοί είστε σε μια ιδιαίτερη θέση λόγω επαγγέλματος και expretise, πέρα απ' αυτό όμως καθένας έχει κάτι να προσφέρει.
Καλές συζητήσεις.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση