Γεια σας!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Phoebe
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Αύγ 2014 15:19
Τοποθεσία: Athens

Είμαι η Φοίβη, 25, γεννήθηκα-μεγάλωσα στην Αθήνα, σπούδασα εικαστικές τέχνες, & film, σε Ελλάδα- Εξωτερικό. Ανακάλυψα το Forum σήμερα με χαρά και χαίρομαι που βλέπω ιντερνετικά οτι υπάρχετε ολοι εσείς που σκέφτεστε πιο βαθιά!Μόνο σε καλό μπορεί να σας βγεί στην ζωή σας γενικότερα...

Τώρα, το γεγονός οτι δήλωνω άθεη (100%) οφείλεται σε διάφορους παράγοντες:
1. Το περιβάλλον που μεγάλωσα (και οι 2 γονείς-αδέλφια, δηλώνουν άθεοι, δεν πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού και δεν μου πέρασαν συγκεκριμένες θρησκευτικές αντιλήψεις-δόγμα) το οποίο με ενθάρρυνε να γινομαι αργά και σταθερά αυτο που είμαι πραγματικά μέσα μου. (δηλαδή σε όλα τα επίπεδα-στο τι θέλω να κάνω,σχέσεις,πολιτικά..μπλά μπλα)
2. Η καλλιτεχνική μου φύση- σκέψη-επιρροές & τάση να αμφισβητώ τα πάντα μέχρι τελικής πτώσης...από βρέφος.
3. Οι φίλοι -σχέσεις μου δηλαδή οι άνθρωποι που συνδέομαι υπαρξιακά, πνευματικά κ.λ.π. & βοήθησαν και αυτοί με την σειρά τους να υπάρχει ενας ανοιχτός φιλοσοφικός διάλογος (από την εφηβεία μου και μετά) πάνω στην θρησκεία και αλλα ..με χιούμορ και σεβασμό. Βοηθάει να έχεις καλούς συνομιλιτές ειδικά στα χρονιά που βλέπεις τι-ποια-ποιος είσαι :)
4. Η πρώτη μου εμπειρία με τον θάνατο δικού μου ατόμου σε ηλικία 10 ετών (γιαγιά) και ο τρόπος με τον οποίο το διαχειρίστηκα. Με σκέψη και φυσικά συναίσθημα αλλα δεν κρυφτήκα πίσω από ταμπέλες -δοξασίες ούτε ήρθαν καποιοι να μου πουν ιστορίες για παράδεισο. Βρήκα ενα δικό μου τρόπο να εξηγώ -αντιλαμβάνομαι το τέλος μου και να τιμάω το τώρα. Το ίδιο όταν αρρωστήσε η παιδική μου φίλη και πιστεύα σε αυτήν και τις δυνάμεις της. Σε κανέναν/κάμοια τύπο/τύπισσα από ψηλά.

Τώρα, κοιτάζοντας πίσω ήμουν άθεη πολύ πριν το δηλώσω καπου δημοσίως. Αλλά αυτές ήταν οι δικές μου συνθήκες-καταστάσεις που με βοήθησαν να φτάσω στην δική μου αλήθεια πιο γρήγορα. 'Ολοι μπορούν να γνωρίσουν την αλήθεια τους και να απορίψουν πιστεύω ή να κρατήσουν οτι τους αφόρα σαν προσωπικότητες.Γνωρίζω πολλά ατόμα με παρόμοιο background και τρόπο σκέψης.Δεν είμαστε λίγοι.Αυτό εκλαμβάνω όταν συζητώ. Οι άνθρωποι σήμερα έχουν φοβερές ελευθερίες για να μάθουν και αυτό με κανει αισιόδοξη.
Χαιρετώ,
Φοίβη
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, Φοίβη. Ωραίο όνομα, και ωραία, γεμάτη είσοδος. Ελπίζω να σ' αρέσει η παρέα μας.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες Φοίβη! Χαίρομαι πολύ όταν μας έρχονται συνειδητοί νέοι άνθρωποι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomewave:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες!
:D
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Zee Prime
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011 13:08
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomewave:
"Δεν υπάρχουν ακόμη αρκετά στοιχεία για μια θετική απάντηση."
Απάντηση