Χαίρετε!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
KostasP
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2014 10:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρακολουθώ το forum εδώ και περίπου 2 χρόνια και αποφάσισα επιτέλους να εγγραφώ.
Ονομάζομαι Κώστας.
Ως προς τις θρησκευτικές και θεολογικές μου πεποιθήσεις, δε θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου ως σκληροπυρηνικό άθεο, περισσότερο ως άθρησκο, αγνωστικιστή, με (διαρκώς αυξανόμενες) τάσεις προς την αθεΐα (Με έναν λόγο: είναι πολύ απίθανο να υπάρχει Θεός, ωστόσο, ελλείψει αποδείξεων, δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά).
Τέλος πάντων, για να μην κουράζω περαιτέρω, χαίρομαι που επιτέλους εγγράφηκα στην αγορά σας και εύχομαι να συνεχίσω να χαίρομαι!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κώστα καλώς ήρθες!

αν θέλεις πες μας κάποιο βιογραφικό στοιχείο για εσένα, πχ ηλικία, πως κατέληξες αγνωστικιστής-άθεος, ότι θέλεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. Χαίρομαι που έστω και μετά από τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα πείθεται τελικά κάποιος να γραφτεί. Μακάρι να το βλέπουν κι άλλοι και να σε ακολουθήσουν.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
KostasP
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2014 10:16
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Κώστα καλώς ήρθες!

αν θέλεις πες μας κάποιο βιογραφικό στοιχείο για εσένα, πχ ηλικία, πως κατέληξες αγνωστικιστής-άθεος, ότι θέλεις.
Έχεις δίκιο, θα έπρεπε να επεκταθώ λίγο περισσότερο. Να με συγχωρείς.

Μετρώ 19 χρόνια ζωής. Είμαι γέννημα-θρέμμα επαρχιωτόπουλο (από ένα προάστιο της Λαμίας στη Φθιώτιδα) και αυτή την περίοδο της ζωής μου την περνώ στην Αθήνα, φοιτώντας στον τμήμα Κοινωνιολογίας της Παντείου.
Είμαι ερωτευμένος, με τη μουσική (και την τέχνη γενικότερα) και τη μελέτη της ψυχοηθικής και κοινωνικής διάστασης του ανθρώπου.
Μάλλον κάπως έτσι ξεκίνησε και η πορεία μου προς την αμφισβήτηση της θρησκείας και της ιδέας του Θεού. Ξεκινώντας από ένα βιβλίο (Η Μόλυνση του Εσωτερικού Κόσμου, Γιούνγκερ Φον Σάιτ) που τυχαία έπεσε στα χέρια μου στα 14 μου έτη, αποφάσισα να βρω κι άλλα πράγματα τα οποία θα με βοηθούσαν να κατανοήσω την <<φύση>> της ανθρώπινης δράσης,αντίδρασης και βίωσης των απλών-καθημερινών αλλά και ακραίων καταστάσεων. Σαφώς, το διαδίκτυο αποτέλεσε υπερ-χρήσιμο εργαλείο στην πορεία μου αυτή. Ώρες και ώρες πολλές, με τον εαυτό μου να διαλέγομαι για ζητήματα τέτοιου είδους και νά' μαι τώρα να δηλώνω άθρησκος, αγνωστικιστής, με τάσεις αθεΐας.
Τέλος, απολαμβάνω τη συγγραφή κυρίως μυθιστορημάτων αλλά και πολλές φορές φιλοσοφικών κειμένων, τα οποία κείμενα μένουν ακόμη στο σκοτάδι του σκληρού μου δίσκου, χωρίς να έχουν αμφισβητηθεί και σμιλευτεί, ώστε να γίνουν τελικώς δημόσια γνώση ή απλώς να απορριφθούν ως άκυρα (και αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους αποφάσισα την εγγραφή μου).
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, KostasP.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

KostasP έγραψε:(Με έναν λόγο: είναι πολύ απίθανο να υπάρχει Θεός, ωστόσο, ελλείψει αποδείξεων, δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά).
Κι εγώ στα ίδια είμαι, και θεωρώ ότι είμαι άθεη. Απλή λογική: ζητώ αποδείξεις, άρα δεν πιστεύω στο θεό, άρα είμαι άθεη. Αν βρω αποδείξεις, πάλι δεν θα πιστεύω, θα πεισθώ. Οπότε όπως και να το δεις, θεϊστρια δεν είμαι, άρα είμαι... guess what. ;)

Καλώς μας ήλθες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα και από εμένα.
:D
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Κώστα.
KostasP έγραψε:...Με έναν λόγο: είναι πολύ απίθανο να υπάρχει Θεός, ωστόσο, ελλείψει αποδείξεων, δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά.
Στην πρότασι της υπάρξεως του μακαρονοτέρατος θα είχες τις ίδιες αμφιβολίες;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Καλώς ώρισες Κώστα.
KostasP έγραψε:...Με έναν λόγο: είναι πολύ απίθανο να υπάρχει Θεός, ωστόσο, ελλείψει αποδείξεων, δεν μπορώ να το αποκλείσω κατηγορηματικά.
Στην πρότασι της υπάρξεως του μακαρονοτέρατος θα είχες τις ίδιες αμφιβολίες;

Αν κατάλαβα καλά, μιλάει γενικώς για έναν θεό, οπότε δεν εννοεί κάποιον συγκεκριμένο. Με το μακαρονοτέρας τι να ασχοληθεί κάποιος όταν ο δημιουργός του έχει πει ότι το δημιούργησε κυρίως για να στηλιτεύσει τα κακώς κείμενα των θρησκόληπτων κοινωνιών;

Εγώ στεναχωριέμαι μόνο που όλοι αυτοί που διακωμωδούν τις θρησκείες λέγοντας ότι πιστεύουν σε μακαρονοτέρατα και παστιτσιογέροντες για να δείξουν την φαιδρότητα των θρησκειών, δεν δηλώνουν ανοικτά ότι είναι αγνωστικιστές ή άθεοι για να δυναμώσει το κίνημα.

Α ..ναι! Καλωσήρθες Κώστα! :)
KostasP
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2014 10:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Τάσο, Csar, Αόρατη Μελάνη, Claire, Άναρχε, Επίγειε ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα.
Στην πρότασι της υπάρξεως του μακαρονοτέρατος θα είχες τις ίδιες αμφιβολίες;
Σαφώς και είμαι προκατειλημμένος απέναντι στον Γιαχβέ και τον Χριστό, διότι αποτέλεσε για μεγάλο μέρος τής μέχρι τώρα ζωής μου αναπόσπαστο κομμάτι της προσωπικότητάς μου. Θα πάρει κάποιο χρόνο τα καταλύματα να ξεχυθούν και να χαθούν από την ψυχή μου, δυστυχώς. Μα θα τα καταφέρω!
Τώρα, όμως, αν το δω λογικά, στέκονται πιθανότητες να υπάρχει και το μακαρονοτέρας και οι μονόκεροι των ουρανίων τόξων και ό,τι άλλο μπορεί κάποιος να φανταστεί. Κι αυτό συμβαίνει διότι στη μετα-φυσική δεν ισχύουν τα φυσικά, απαραιτήτως. Δεν ισχύουν νόμοι, κανόνες της φυσικής!
Τέλος πάντων, καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν ακόμη στην ψυχοηθική μου τα κατάλοιπα της πίστης σε μια (οποιαδήποτε, αλλά κυρίως στη χριστιανική) ανώτερη δύναμη. Αλλά, επειδή αυτή είναι η περίοδος της ζωής μου, κατά την οποία αποδομώ την προσωπικότητά μου, αμφισβητώ όλα τα διδάγματα που πήρα και καταστρέφω αυτά που θεωρώ ότι είναι άχρηστα ή βλαβερά, θα φύγει και αυτό το υπόλειμμα της πίστης. Είμαι σίγουρος!
Απάντηση