Θάνος

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Θάνος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 17 Ιουν 2014 04:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ’ αρχάς θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστίες στους οργανωτές αυτού του forum. Ήταν μία πολλή ευχάριστη έκπληξη όταν το ανακάλυψα.

Αυτοπροσδιορίζομαι ως άθεος εν αντιθέσει με τη διευκρίνιση πού υπάρχει στο άρθρο 1 του καταστατικού της Ενωσης. Βασικό θεμέλιο της αθεϊας μου είναι ή ύπαρξη πίστης στη έλλειψη θεότητας και όχι ή απουσία πίστης. Οι χριστιανοί πιστεύουν σε ένα θεό πατέρα παντοκράτορα, κλπ. ενώ εγώ πιστεύω στην μη ύπαρξη θεού (τελεία και παύλα – το Πιστεύω μου είναι πέντε λέξεις μόνο). Ελπίζω να αρθογραφήσω σύντομα στις συζητήσεις για την αθεϊα.

Απόφοιτος του Μετοβείου ήρθα στην Αμερική για μεταπτυχιακά και παρέμεινα σαν κεντροβαρική λύση στους συμβιβασμούς πού όλοι χρειαζόμαστε να κάνουμε στη ζωή μας. Ένα βασικό κριτήριο στις αποφάσεις μου ήταν η μεγάλη μου επιθυμία να δώσω στα παιδιά μου την απόλυτη ελευθερία να διαμορφώσουν τις θρησκευτικές τους ιδεολογίες εντελώς ανεπηρέαστα. Πολύ πρίν ο Χρήστος Παρασκευαϊδης (γνωστός και ως Χριστόδουλος) κυρήξει τον πόλεμο των ταυτοτήτων έδωσα πολυετή μάχη με το Ελληνικό Κράτος (προξενείο, αστυνομία, δημαρχεία, ληξιαρχεία) για την επανέκδωση της ακυρωθείσης (λόγω γάμου) αστυνομικής ταυτότητας πού να μην αναγράφει το θρήσκευμά μου. Μετά από τέτοια βιώματα το θεωρούσα έγκλημα να μεγαλώσω τα αβάπτιστα παιδιά μου στην Ελλάδα. Η Αμερική δεν είναι πολλή καλλίτερη σε θρησκευτικά θέματα, αλλά κάπως πιό υποφερτή από την Ελλάδα.

Προσβλέπω σε προκλητικές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Και στα ενδότερα, κατευθείαν. :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θάνο καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Θάνο.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

για καλη αθεϊα πηγαινε σκαδιναβια :mrgreen:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Θάνος έγραψε: Η Αμερική δεν είναι πολλή καλλίτερη σε θρησκευτικά θέματα, αλλά κάπως πιό υποφερτή από την Ελλάδα.

Προσβλέπω σε προκλητικές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις.
γεια,

έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες περιοχές Η Αμερική είναι πολύ πολύ χειρότερη από και ασφυκτικά ανυπόφορη σε σχέση με την Ελλάδα, όμως σε συγκεκριμένες πολιτείες είναι έτη φωτός καλύτερη σε θρησκευτικά και άλλα πρακτικά καθημερινά θέματα.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες Θάνο!
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!

Δε θεωρώ πως είναι τόσο τραγικό το να μεγαλώνει κάποιος άθεος κι αβάφτιστος στην Ελλάδα, βέβαια μάλλον συνήθισα και παίζει ρόλο και το που :p Όμως καταλαβαίνω τι λες, οι κοινωνικές συνθήκες και η νοοτροπία μιας χώρας είναι σημαντικές στην καθημερινότητά μας. Κι όταν αρχίζεις και κάνεις τις συγκρίσεις μεταξύ χωρών τα αποτελέσματα είναι τόσο απογοητευτικά :(

(και ναι, η Σκανδιναβία είναι σε άλλα επίπεδα σε πάααρα πολλά θέματα. Πάνω που λέω οκ, τα έχω ακούσει όλα για αυτές τις χώρες, ακούω και κάτι καινούριο και μένω με το στόμα ανοιχτό..)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dpuxaras
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 29 Απρ 2014 00:33
Όνομα Ιστότοπου: http://katathesh.blogspot.gr/
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

καλός ήρθες...
Πυξαράς Δημήτρης
http://katathesh.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomeconfetti:

Που στην Αμερικη?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση