Θέλω να βοηθήσω στη μετάφραση της Βίβλου για Σκεπτικιστές

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
manosnat
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Ιουν 2014 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας χαιρετώ από την Κέρκυρα. Θα ήθελα να βοηθήσω στην μετάφραση της Βίβλου για Σκεπτικιστές. Είμαι επαγγελματίας μεταφραστής, απόφοιτος Κολλεγίου Αθηνών, Αγγλικής Φιλολογίας Αθήνας, κάτοχος Proficiency, με γνώση αρχαίων Ελληνικών και με γνώση της Βίβλου και της σχετικής Σκεπτικιστικής βιβλιογραφίας. Που πρέπει να απευθυνθώ;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον, καλώς τον, παρέ ξύλο και δώσ' τον! (που έλεγε η γιαγιά μου).

Συντονιστής του έργου είναι ο EvanT.

Θα σε προσθέσω στην ομάδα εργασίας των μεταφράσεων, και όταν κάνεις Login θα βλέπεις τον κλειστό χώρο της ομάδας όπου συζητάμε όλα τα σχετικά θέματα. Το νήμα συζήτησης του συγκεκριμένου project είναι το Εργασία: Skeptic's annotated Bible

Καλό είναι να ρίξεις μια ματιά σε όλο το νήμα γιατί συζητιέται ο τρόπος μετάφρασης. Ύστερα δες εδώ το πιο πρόσφατο update του προγραμματισμού, διάλεξε ποιο βιβλίο θες να μεταφράσεις και κάνε ένα ποστ στο ίδιο νήμα, όπου θα δηλώνεις τι ανέλαβες (αφού βεβαιωθείς ότι δεν το έχει δηλώσει λίγο πριν κάποιος άλλος). Καλό είναι να ενημερώνεις σχετικά και τον EvanT με προσωπικό μήνυμα, ώστε να αποφεύγουμε τυχόν διπλή δουλειά από παρεξηγήσεις.

Εάν έχεις πρόβλημα στο να βλέπεις τη σχετική ενότητα, ενημέρωσε εμένα ή κάποιον άλλον διαχειριστή.

Σιδεροκέφαλος!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μάνος καλώς ήρθες! χαίρομαι που βλέπω βοήθεια να έρχεται! :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomeconfetti:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Γειά σου, Μάνο! Καλωσήλθες. Θα επικοινωνήσει ο Csar μαζί σου για το τι μπορείς να κάνεις στη Βίβλο για Σκεπτικιστές.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

manosnat, σου κάνω copy το μήνυμα που σου έγραψα και στο νήμα Εργασία: Skeptic's annotated Bible επειδή δεν είμαι σίγουρος αν έχεις πρόσβαση εκεί ακόμη.

Ό,τι απορία έχεις ρώτα είτε σε post είτε σε πμ.

-----------
manosnat, υπάρχουν οδηγίες για τον τρόπο εργασίας εδώ. Μέσα στο pdf υπάρχουν διάφορα links τα οποία πρέπει να είναι ενεργά ακόμα και από τα οποία μπορείς να κατεβάσεις κι άλλο υλικό (αν κάποιο δεν είναι, πες μου να το διορθώσω). Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος εργασίας έχει αλλάξει λίγο τελευταία αλλά αν διαβάσεις το pdf θα πάρεις μία πολύ καλή ιδέα του τι γίνεται. Τα υπόλοιπα τα λέμε και κατ' ιδίαν.

Επίσης, αφού έχεις γνώσεις Αρχαίων Ελληνικών, της Βίβλου και της σχετικής Σκεπτικιστικής βιβλιογραφίας, θα πρότεινα (εφόσον συμφωνείς κι εσύ) να αναλάβεις κάποια στιγμή βιβλία της Βίβλου που δεν υπάρχουν στο αγγλικό skepticsannotatedbible.com (πχ Μακκαβαίων Δ, Έσδρας Β, κ.λπ.) Η δουλειά θα είναι και πολύ πιο δημιουργική. Αλλά σε πρώτη φάση καλό θα είναι να αναλάβεις καναδυό βιβλία που έχουν ήδη σχόλια για να δεις στην πράξη πώς λειτουργεί το πράγμα.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση