Αυτοσύσταση λοιπόν!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
thanos_vita
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2014 02:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Θάνος, φοιτητής Νομικής στο θεόσταλτο ΑΠΘ με το divine λογότυπο.

Ουσιαστικά γράφω γιατί θέλω να δραστηριοποιηθώ και να συνεισφέρω για την επίτευξη των στόχων του σωματείου. Θέλω να γνωρίσω άλλους ανθρώπους με όρεξη για δράση. Και για κουβέντες, και για παρέα, άλλα κυρίως για δράση. Ίσως βέβαια η παρέα να είναι και προυπόθεση για δράση :) Θέλω να μάθω από κοντά, κι όχι ιντερνετικά για την δραστηριοποίηση του σωματείου. Προφανώς και κάθε δράση εκτός σωματείου είναι ευπρόσδεκτη. Εδώ στην Θεσνίκη απ'ότι έχω ψιλοκαταλάβει δεν υπάρχει έντονη κινητικότητα. Μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό? Περιμένω τις απαντήσεις σας αλάνια!

Στα γρήγορα θα αιτιολογήσω τον αθεισμό μου (boring alert):
Φυσικά/βιολογικά Dubio ergo sum Αμφισβητώ άρα υπάρχω: Κάθε τι στον κόσμο που με περιβάλλει θα προσπαθήσω να το εξηγήσω και ποτέ δεν θα αποδεχτώ κάτι ως αληθινό όταν δεν έχει αποδειχθεί. Ό,τι δεν έχει αποδειχθεί ακόμη, δεν συνεπάγεται εκ του αντιθέτου ότι υπάρχει κάτι άλλο. Αλλά και να υπάρχει εδώ θα είμαι, να προσπαθώ να το αποδείξω και τότε θα το πιστέψω. Εώς τότε νόημα στην ζωή δεν υπάρχει κανένα έξω από μας. Τα πάντα είναι Φύση και Βιολογία: Γέννηση, ανάπτυξη, θάνατος. Τα πάντα γεννιούνται για να πεθάνουν και that's it. Εμείς εξελικτικά ως είδος αναπτύξαμε παραπάνω τον εγκέφαλό μας λόγω προσαρμογών σε περιβάλλοντα και έτσι μπορούμε να ικανοποιούμε κι άλλα πράγματα εκτός από τις βιολογικές μας ανάγκες. Είμαστε λοιπόν εκ των μοναδικών ειδών, αν όχι το μοναδικό, που έχει τη βιολογική δυνατότητα να δώσει κάποιο νόημα στη ζωή του. Το νόημα λοιπόν της ζωής μας είναι αυτόνομο, είναι αυτό που της δίνουμε εμείς και μόνο εμείς.

Κοινωνικά: Η αποδοχή ετερόνομων κανόνων ζωής, πόσω δε μάλλον όταν αιτιολογούνται μόνο μεταφυσικά, περιορίζει την ελευθερία του ανθρώπου. Ο άνθρωπος κοινωνικοποείται με τη γέννησή του από ένα σωρό παράγοντες (νόμοι,κοινωνία,αρχές έννομης τάξης,οικογένεια,σχολείο κτλ κτλ, παράγοντες λίγο-πολύ προδιαμορφωμένους (και λογικό να υπάρχουν αφού είμαστε μέλη μιας κοινωνίας σε ένα συγκεκριμένο χωροχρόνο). 'Ηδη ο χώρος για αυτόνομη έκφραση και τρόπο ζωής είναι περιορισμένος. Η θρησκεία, ειδικά όταν εισβάλλει βίαια στην κοσμική ζωή σε χώρες σαν και τη δική μας, βιάζει τον χώρο της ηθικής και εν τέλει ολόκληρης της κοσμοθεωρίας του ατόμου, με τρόπο αναιτιολόγητο και προδιαμορφωμένο. Όχι λοιπόν. Αρνούμαι κάθε έτοιμη πριν από μένα για μένα φόρμα ζωής. Στο βαθμό που μπορώ, εγώ, αυτόνομα θα ορίσω τη ζωή μου.

Και φίλε χριστιανέ αν δεν καταφέρω να σε πείσω, που το θέλω, αλλά θα παλέψω για να τα βρούμε έστω στον αντικληρικαλισμό. Γιατί ιδεολογικά κάνε ό,τι θες, στο κοσμικό κράτος που είμαι πολίτης όμως, η θρησκεία σου, ένα στοιχείο της προσωπικότητας, δεν μπορεί να έχει καμία θέση στη ζωή μου αναγκαστικά. Ποτέ και για κανέναν λόγο.
Υ.Γ. Θα μπορούσα να γράφω επ'άπειρον, πρόχειρα αυτά μου ήρθαν.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσορισες! Η τελευταια παραγραφος ολο το ζουμι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θάνο καλώς ήρθες! είναι πολύ ενδιαφέρον το δυναμικό σου ντεμπούτο. Κατάγεσαι από Θεσσαλονίκη η είσαι εκεί για σπουδές; Μπορείς να προτείνεις δράσεις στα ενδότερα της Ένωσης (ότι θα ήθελες να αναλάβεις), και με χαρά να το στηρίξουμε. Υπάρχουν και αρκετές δεκάδες μέλη στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσατε να συγχρονιστείτε.

Καλωσόρισες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
thanos_vita
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2014 02:09
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Θάνο καλώς ήρθες! είναι πολύ ενδιαφέρον το δυναμικό σου ντεμπούτο. Κατάγεσαι από Θεσσαλονίκη η είσαι εκεί για σπουδές; Μπορείς να προτείνεις δράσεις στα ενδότερα της Ένωσης (ότι θα ήθελες να αναλάβεις), και με χαρά να το στηρίξουμε. Υπάρχουν και αρκετές δεκάδες μέλη στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσατε να συγχρονιστείτε.

Καλωσόρισες!
Απελεύθερε (φίνο ονοματάκι) είμαι Θεσσαλονίκη για σπουδές μόνο. Αλλά ως Βεροιώτης είναι 2η πατρίδα μου η φτωχομάνα..

Από ιδέες για δράσεις υπάρχουν μπόλικες. Για να παρουσιάζω τα μεγαλεπήβολα πλάνα μου (χαχα), νομίζω ότι αν βρισκόμασταν μερικοί νέοι ίσως και φοιτητές του χώρου, θα μπορούσαμε να οργανώσουμε κάποιες παρεμβάσεις στον φοιτητικό χώρο συγκεκριμένα. Κάτι έχω μάθει από επικοινωνιακά τερτίπια ως εκ των δημιουργών του nomikithess.gr (ρίχτε μια ματιά, χωρίς διαφημίσεις και χτυπάμε κανά 3χίλιαρο views καθημερινά σε σχολή με 1000 ενεργούς φοιτητές). Οπότε ένα άνοιγμα στο φοιτητικό χώρο, με ενημέρωση για το σωματείο θα ήταν μια καλή ιδέα. Από το πιο ασήμαντο π.χ. αφίσες, μέχρι συζητήσεις, εκδηλώσεις και debate. Καλά, ονείρωξή μου είναι ένα debate με τη Χριστιανική φοιτητική Δράση που έχουμε στο ΑΠΘ. Έχω κάποιες επαφές με αυτούς και με μάρτυρες του Ιεχωβα. Νομίζω ότι οι νέοι είναι αυτοί στους οποίους πρέπει πρώτους να στραφούμε, οι μεγάλοι είναι λίγο πολύ ήδη προδιαμορφωμένοι. Και αφού μάθει ο κόσμος να ξέρει που να μας βρίσκει, να μπορεί να έχει επαφή αν τον πείσαμε και τα σχετικά.

Προφανώς και θα ήθελα να βοηθήσω σε οποιαδήποτε άλλη δράση (π.χ. το περσινό συνέδριο Εκκλησία και Αριστερά ήταν τρομερό!) και όπως μπορώ.
Πρώτα όμως είναι βασικό να γνωριστούμε μεταξύ μας οι πάνω απ'ταυλάκι για όλα αυτά και με επικοινωνία με το σωματείο φυσικά.

Φυσικά μια ιδέα πέταξα. Σας ακούω λοιπόν :)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλός όρισες
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς το Θάνο τον μάγκα και τον καραμπουζουκλή! :D

Οι συναντήσεις είναι όντως ο καλύτερος τρόπος να συντονιστείτε. Λοιπόν στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν άτομα, κατά καιρούς έχουν γίνει και συναντήσεις, αλλά δεν έχουν οργανωθεί να κάνουν καμιά εκδήλωση. Στις αρχές τις σχολικής χρονιάς φέτος, εκεί κατά το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, ανακινήθηκε ξανά το ενδιαφέρον από ένα-δύο καινούρια άτομα στη συμπρωτεύουσα. Εγώ, ως υπεύθυνη μελών τότε, τους έφερα σε επαφή μέσω mail με όλους τους "θεσσαλονικείς". Ένας φάνηκε ιδιαίτερα δραστήριος, πρότεινε να οργανωθεί σειρά ομιλιών, πρότεινε και ομιλητές και θέματα, ανταποκρίθηκαν και άλλοι, πρότεινα κι εγώ κάποια πράγματα, όμως το θέμα δεν προχώρησε, δεν ξέρω για ποιους λόγους. Ούτε καν συνάντηση δεν έκαναν απ' όσο ξέρω.

Νομίζω ότι θα μπορούσε ο τωρινός υπεύθυνος μελών να σε φέρει σε επαφή με εκείνη την παρέα, αν θέλεις να κανονίσεις κάτι. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται να βρεθεί τουλάχιστον ένας άνθρωπος με διάθεση να αναλάβει τη διοργάνωση, προκειμένου να γίνει οτιδήποτε, ώστε να συντονίσει όλους τους άλλους. Εμείς από Αθήνα δύσκολα μπορούμε να το κάνουμε.

EDIT: κάτι σχετικά εύκολο θα ήταν να οργανώσετε προβολές ταινιών, όπως είχαμε κάνει εδώ πριν 2 χρόνια. Θα μπορούσαμε να σας στείλουμε τις ταινίες με τους υπότιτλους από εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Όντως πολύ δυναμική είσοδος, και μακάρι νέοι σαν και σένα με περισσότερη όρεξη να πάρετε τα ηνία στις όποιες δραστηριοποιήσεις μας. Υποθέτω, για τώρα κοντά, ότι όλο και κάποιος φανερός δείπνος θα κανονιστεί (εμού, μάλλον, απόντος) από τον egore, τη scifimom κ.λπ. Για Θεσσαλονίκη μιλάω, φυσικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
thanos_vita
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2014 02:09
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλώς το Θάνο τον μάγκα και τον καραμπουζουκλή! :D

Νομίζω ότι θα μπορούσε ο τωρινός υπεύθυνος μελών να σε φέρει σε επαφή με εκείνη την παρέα, αν θέλεις να κανονίσεις κάτι. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται να βρεθεί τουλάχιστον ένας άνθρωπος με διάθεση να αναλάβει τη διοργάνωση, προκειμένου να γίνει οτιδήποτε, ώστε να συντονίσει όλους τους άλλους. Εμείς από Αθήνα δύσκολα μπορούμε να το κάνουμε.
.
Καλώς σας βρήκα παιδιά!
Λοιπόν Αόρατη Μελάνη μπορείς να το κάνεις αυτό και τώρα? Όπως σας είπα δεν γνωρίζω προσωπικά κανένα μέλος, οπότε ίσως το να μας έφερνες σε επαφή μέσω mail να ήταν μια καλή αρχή. Ειδικά με εκείνο το ορεξάτο μέλος που είχε έτοιμες ιδέες. Δεν μπορώ να φανταστώ βασικά και πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει μια κάποια αρχή!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Θάνο... και καλή διαμονή...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας ήρθες Θάνο.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλως τον!

Θανο εκτος απο τον παραδοσιακο <<φανερό δείπνο>>, την μαζωξη για κρεατοφαγια που κανουμε την <<μεγαλη>> εβδομαδα, θα μπορουσαμε να κανονισουμε μια ακομα συναντηση για να γνωριστουμε και να συζητησουμε οσοι και οσες ενδιαφερονται για αθειστικες δρασεις στην πολη.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
thanos_vita
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2014 02:09
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Καλως τον!

Θανο εκτος απο τον παραδοσιακο <<φανερό δείπνο>>, την μαζωξη για κρεατοφαγια που κανουμε την <<μεγαλη>> εβδομαδα, θα μπορουσαμε να κανονισουμε μια ακομα συναντηση για να γνωριστουμε και να συζητησουμε οσοι και οσες ενδιαφερονται για αθειστικες δρασεις στην πολη.
Χιουμορίστες λοιπόν, κρεατοφαγία την μεγάλη Βδομάδα. Εγώ αρκούμαι να χλαπακιάζω κανά γύρο ακολουθώντας τον Επιτάφιο (το'χω κάνει αλλά πλακίζω γιατί δεν πιστεύω ότι ακόμη και οτιδήποτε μη-απαραίτητο μπορεί να εκληφθεί από σάπια μυαλά ως πρόκληση χρειάζεται να το κάνουμε).

Θα προσπαθήσω να είμαι σε εκείνη τη συνάντηση, αλλά προτιμώ κάποια άλλη, στην οποία θα εκθέσουμε ιδέες και προτάσεις :)
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εκεί ιδέες θα εκθέτουμε. Απλά μπουκωμένοι.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
thanos_vita
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2014 02:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Δυστυχώς παιδιά όσα καλώς όρισες και να έλαβα, και όσα mail και να έστειλα, δεν κατάφερα με κανένα τρόπο να έρθω σε επαφή με κάποιο μέλος του σωματείου, ούτε να κανονιστεί κάποια συνάντηση για δράσεις.. Με στενοχώρησε αυτό, τι φταίει ρε παιδιά?
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δοκίμασες να στήλης κάποιο pm από το forum ?

Εάν έχεις κάποια ιδέα πάντως μπορείς να την αναφέρεις σε κάποιες από τις ομάδες εργασίας ώστε να οργανωθείτε στον βορά για να πράξετε. Η έλλειψη εθελοντών ευθύνεται κύριος για αυτό. Εάν υπήρχαν 100 διαθέσιμα άτομα θα μπορούσες να έρθεις σε επαφή γρηγορότερα, από στην στιγμή που υπάρχουν 5-10 καθυστερεί και η επαφή.

Μελη έχουμε αρκετά (δεδομένων τον περιστάσεων) αλλα δυστυχώς τρέχουν λίγη, όπως συμβαίνει συνήθως με τις περισσότερες οργάνωσης, ποσο μάλλον όταν υπάρχει γεωγραφική διασπορά. Εάν έχεις διάθεση θα πρέπει να τρέξεις αρκετά ! Ένας πρόθυμος χρειάζεται για να οργάνωση και κουνήσει τους υπολοιπους

Καταρχήν εάν σε ενδιαφέρει τσέκαρε την ομάδα μεταφράσεων όπου υπάρχει ανάγκη για βοήθεια σε τρέχουσα δουλειά.

Κατά δεύτερον θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν θα ήταν δυνατόν στο πανεπιστήμιο να δημιουργηθεί κάποιος σκεπτικιστικός σύλλογος η κάτι αντίστοιχο ? Γενικά εάν υπάρχουν κάποιοι φοιτητές ανάμεσα μας με διάθεση αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα που αξίζει να διερευνηθεί
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

thanos έχεις pm.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ψιτ, θάνο, για δες εδώ. Δεν κάνετε καμιά επαφή;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση