Να μαι και εγώ (Claire)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα άθεοι,

Και να δύο λέξεις που δεν πίστευα πως θα έβαζα σε μία πρόταση μαζί, και όμως, στα 33 μου χρόνια τις βάζω.

Ζω στην Αθήνα, μα ονειρεύομαι άλλες πόλεις. Κατοικώ σε τσιμέντο, μα μ'αρέσει η άμμος και η πέτρα. Μένω κοντά σε εκκλησία, μα αναμένω τις καμπάνες να σωπάσουν.

Στα 18, όταν η γη δε με χώραγε σαν πιτσιρίκι που ήμουν, πήγα στις μπασκέτες λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου και μάζεψα μία παρέα από ΑΕΚτζήδες, τους είπα 'ρε σεις, θέλετε μία σημαία που μοιάζει με αυτή της ομάδας σας, να την τσιμπήσετε, να την σενιάρετε λιγάκι και έχετε τσάμπα σημαιούλα?'. Πιτσιρίκια ήταν και αυτά, ήρθαν λοιπόν, κάναν κάτι ακροβατικά, ανέβηκαν δίπλα και πάει η σημαία. Μάλλον οι θρησκόληπτοι δίπλα θεώρησαν πως την πήρε ο αέρας. Αν όμως κάποιος από εσάς ξέρει τον παπά, μη του πείτε πως ήμουν εγώ, δε μ'αρέσει να τσακώνομαι με γείτονες, πλέον.

Τη σελίδα σας την ανακάλυψα μεγάλη πέμπτη, από τη μεγάλη απόγνωση είπα να γκουγκλάρω τον αθεισμό μου μήπως και βρω λύση στην παράνοια. Τη δική μου, όχι των άλλων (αν και αυτό είναι συζητήσιμο). Να πω την αλήθεια γύρευα κάτι πολύ αντιδραστικό. Σε ώρες πανικού (δηλαδή μεγάλη εβδομάδα) ξεδιπλώνω ένα συγκεκριμένο μοτίβο συμπεριφοράς- πρώτα έχω τάσεις φυγής, κυρίως προς μουσουλμανικές χώρες, ύστερα αναιρώ τα τόσα χρόνια προσπάθειας που έχω επενδύσει στο να μετατρέψω την αντίδραση σε αμφισβήτηση και σε κριτική και αρχίζω λοιπόν και βρίζω. Μα να που βρήκα εσάς. Και να που σας συστήνομαι. Με λένε Κλαίρη. Λατρεύω τους σκύλους. Αγαπώ τη μοναξιά, φοβάμαι τα ύψη, μ'αρέσει να περπατώ αλλά ποτέ να τρέχω και τώρα διαβάζω Gabriel Garcia Marquez. Με συνεπήρε το διήγημα του για τον έρωτα του Φλορεντίνο Αρίσα για τη Φερμίνα Δάσα. Τι κρίμα που ήταν και οι δύο θρήσκοι!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Γεια σου Κλαιρη και καλως ηρθες ;)

Για doglovers

viewtopic.php?f=55&t=4196
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Κλαίρη!

ωραίο ντεμπούτο, από τα ποιητικότερα μάλλον που έχουν γραφτεί.

Κρίμα που δεν ανακάλυψες ότι είχε κανονιστεί την μικρή παρασκευή για φαΐ στο κέντρο. Οκ δεν είναι επαναστατικό (ουτε καν..), όμως η παρέα ευθύμησε αρκετά.
(καλή η μοναξιά, αλλά φαντάζομαι είναι ευκολότερο να τη βρεις από ένα τσούρμο ομοϊδεάτες μεσούσης της πασχαλινής παράνοιας. :) )
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς την. Όντως ωραίο ντεμπούτο.

Μόνος μου περνάω κι εγώ πολύ καλά και στο συντριπτικά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα το αποζητώ, αλλ' αυτό μάλλον απέχει από τη δήλωση "αγαπώ τη μοναξιά". Θα 'θελες να γίνεις πιο λεπτομερής;

Φυσικά, τα ανωτέρω για κάποιον σαν και μένα (είμαι νυμφευμένος κι έχω και μια κόρη) είναι σχετικά και υπό αίρεση. Λέγοντας "μόνος" εννοώ να βρίσκομαι στο δωμάτιό μου (ναι, επέλεξα κι έχω αυτή την πολυτέλεια) και είτε ν' ασχολούμαι με τον Η/Υ είτε να βλέπω τηλεόραση.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Καλωσηρθες.

Πολυ ομορφος ο τροπος που γραφεις.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες Κλαίρη. Ωραίος ο Γκαρσία Μάρκες, πρόσφατα ξαναδιάβασα κι εγώ τον Έρωτα στα χρόνια της χολέρας, άλλα είναι όμως τα αγαπημένα μου: το Χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου, και το εκπληκτικό Ο συνταγματάρχης δεν έχει κανέναν να του γράψει. Νομίζω ότι απ' όλα τα είδη η νουβέλα του κάθεται καλύτερα. Και τα διηγήματά του μου αρέσουν, μπορώ να πω πιο πολύ από τα μυθιστορήματα, ας πούμε η συλλογή Μάτια γαλάζιου σκύλου. Έχουμε και μια ενότητα στο φόρουμ που μιλάμε για βιβλία, ίσως θες να περάσεις κι από εκεί.

Η παράνοιά σου, όπως τη λες, ποια είναι; Πώς θα την περιέγραφες;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Γνώριζα για το φανερό δείπνο, δυστυχώς όλη τη μεγάλη εβδομάδα ο κόσμος κάνει πρόβα τζενεράλε βεγγαλικών για το καρνιβάλε τζενεράλε της ανάστασης. Η σκυλίτσα μου γυροφέρνει το σαλόνι με την ουρά ανάμεσα στα σκέλια επί μία εβδομάδα πανικόβλητη προσπαθώντας να καταλάβει ποιος μας κάνει ντου. Είναι μια ώρα δύσκολη για εμάς, αδύνατο να την αφήσω μόνη της ή να την περπατήσω προς Θησείο που αν θυμάμαι σωστά ήταν το μέρος συνάντησης σας και να ρισκάρω τετ α τετ με παρέα νεανίων που σκάει μπουρλότα για ψυχαγωγία. Και κάπου εκεί ξεκινάει και η παράνοια. Από τη μία ο πόλεμος, από την άλλη κάτι παρέες που κυκλοφορούν στους δρόμους ένα ξύλινο αντικείμενο που μοιάζει με ανθισμένο παρτέρι (επιτάφιο νομίζω το λένε) και που για να πω την αλήθεια αν έπεφτε ένα τέτοιο στα χέρια μου θα το έκανα ωραιότατο κρεβατάκι για τη μπουμπου μου, μια χαρά στα μέτρα της είναι. Ή ξαπλώστρα δικιά μου στην αυλή. Θα ήμουν και πολύ μπουρζουά.

Όσον αφορά τη μοναξιά Διδυμότειχε Τάσο εγώ πάλι τη προτιμώ -στο σπίτι έστω- γιατί μ'αρέσει να μιλάω μόνη μου και ντρέπομαι όταν με πιάνουν άλλοι να το κάνω. Κάποιες φορές μουρμουρίζω κι όλας.

Βρε λέτε να περάσω από τη σελίδα σας που γράφουν οι βιβλιοφάγοι? Μήπως βρεθεί ένας άνθρωπος να μου εξηγήσει τον τροπικό του αιγώκερου γιατί έξι μήνες το διάβαζα, δεν κατάλαβα τίποτα. Να μου βγάλουν μία περίληψη τεσπα.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

off topic καπως: Φανταστικο αλλα οχι τοσο γνωστο βιβλιο του Μαρκες (το καλυτερο του κατα τη γνωμη μου) ειναι το Φθινοπωρο του Πατριαρχη
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Θα παρακαλούσα τα σχόλια για τα βιβλία να συνεχιστούν στο κατάλληλο νήμα, ενδεχομένως με σύνδεσμο στα εδώ υπόλοιπα ως τώρα σχόλια.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Claire έγραψε:Από τη μία ο πόλεμος, από την άλλη κάτι παρέες που κυκλοφορούν στους δρόμους ένα ξύλινο αντικείμενο που μοιάζει με ανθισμένο παρτέρι (επιτάφιο νομίζω το λένε)
Ε αυτή η παράνοια δεν είναι δική σου, είναι των άλλων. Τέτοια θα βρίσκουμε παντού και πάντα, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να την αντισταθμίσουμε με πυρήνες λογικής και να βρούμε εσωτερικές άμυνες για να νιώθουμε καλύτερα.

Εγώ φέτος πήγα για πρώτη φορά ξανά στον επιτάφιο και στην ανάσταση μετά από πολλά χρόνια, καμιά 15ριά χρόνια είχα να πάω. Πήγα ως τουρίστας, ήθελα να δει η κόρη μου τα τοπικά έθιμα των ιθαγενών, της πήρα και λαμπάδα, να ξέρει τι είναι κι αυτό βρε αδελφέ! Πώς αν πηγαίναμε στο Σερενγκέτι και είχε καμιά τελετή των Μασάι θα χαζεύαμε και θα βγάζαμε φωτογραφίες; Ε, κάπως έτσι.

Ωραία ήταν, πιάσαμε και πρώτο τραπέζι πίστα και είδαμε το θέαμα από πολύ κοντά. Φέτος είχε πολύ λιγότερες τρακατρούκες απ' όσες φοβόμουν και θυμόμουν, φαίνεται τους βάλανε χέρι ή κάτι άλλο άλλαξε, πάντως ήταν λίγοι και σχετικά μακριά από τον κόσμο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βασικα εχω κοψει το να χερεταω καποιον σε αυτο το θεμα αλλα θα το αρχισω ξανα και επειδη ειδα κατι που δε με αρεσε
καταρχην καλος ηρθες κλαιρη καλες συζιτησεις να εχουμε

Αγαπώ τη μοναξιά Όσον αφορά τη μοναξια τη προτιμώ -στο σπίτι έστω- γιατί μ'αρέσει να μιλάω μόνη μου και ντρέπομαι όταν με πιάνουν άλλοι να το κάνω.

σε λεει και ο τασσος μπραβο?
βρε κλαιρη ειμαστε απο οτι καταλαβα και ιδια ηλικια και με λες οτι σε αρεσει να καθεσαι μονη σου και σε αρεσει η μοναξια? τι σε αρεσει ρε καλη μου να κλεινεσαι μεσα στο σπιτι να διαβαζεις βιβλια και να παιζεις βιντεοπαιχνιδια? αυτα ειναι καποιες συνηθιες που της κανουμε αρκετοι οταν καποιες στιγμες ειμαστε μονοι οταν δεν εχουμε ενα διαστημα παρεεα οταν εξω εχει κρυο και οταν η τσεπη μας ειναι αδεια

αλλα οταν εχεις παρεα και μπορεις δεν ειναι ποιο σοφο να πηγαινεται βολτες? σε καφετεριες σε μπαρ σε εστιατορια με γυροπιτες και κυριος βολτες να κανεις καμακι σε αντρες [γιατι οι αντρες σημερα φοβουνται να κανουν την αρχη λογο αποριψης] γενικα δε νομιζεις οτι ειναι ποιο καλα να εισαι εξω και να ζεις την ζωη?

εχω ξεφυγει απο το θεμα αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα καλος ηρθες και παλυ σε λεω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Αριστοτέλη την πήγες μακριά τη βαλίτσα. Βαλίτσα βέβαια είναι, μακριά πρέπει να πάει. Γιατί αν δεν ταξιδέψει καταλήγει αποθηκευτικό μέσο σε κάποιο πατάρι και είναι κρίμα.

Ναι λατρεύω να κάθομαι μόνη μου στο σπίτι. Αν μάλιστα κάποιος μου έλεγε άκου να δεις κοπέλα μου, για μία ολόκληρη εβδομάδα δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα θα έκλαιγα από χαρά. Θα κλειδωνόμουν σπίτι και θα κοιμόμουν. Μη σου πω πως δε θα σήκωνα και το τηλέφωνο. Θα κατάφερνα επιτέλους να βρω χρόνο να πλύνω και τις μπαλκονόπορτες. Μια φίλη μου πέρυσι κατάφερε να πάρει 2 (!) συνεχόμενες εβδομάδες άδεια από τη δουλειά και όταν γύρισε μας είπε πως δεν ήταν αρκετές. Χρειαζόνταν και άλλο. Εμείς που πήραμε μία την κοιτάξαμε λίγο στραβά από ζήλεια, αλλά μπροστά στη γυμνή αλήθεια κομμένες οι ζήλιες είπαμε. Η σκλαβιά της πόλης και της δουλειάς (με τον τόνο καλύτερα στο ει) καθιστούν τη μοναξιά και την ηρεμία σπάνιο θησαυρό. Διαφωνείς Αριστοτέλη?

Αόρατη Μελάνη και εγώ αν είχα πιτσιρίκι εικάζω πως θα το πήγαινα κάποια φορά στα ντόπια θρησκευτικά δρώμενα ίσως γιατί δεν θα ήθελα να αισθανθεί πως του επιβάλλω κοινωνικό αποκλεισμό μιας και η θρησκεία διέπει πολλά εδώ. Η δε αναφορά σου στα έθιμα των ιθαγενών με έκανε να γελάσω πολύ! Πόσο δίκιο έχεις!

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

διαφωνω καπως καλη μου αλλα δεν ειναι τοσο το θεμα αυτο γιατι η μοναξια ειναι κακο πραμα σε λεω
δηλαδη απο το να κατσεις μονη σου δε θα ηταν ποιο σοφο να ησουνα με παρεα?
οταν εισαι σπιτι μονη το ταβανι σε πλακονει νιωθεις κατι σαν μπουκομα νιωθεις οτι βαριεσαι νιωθεις μια μελαγχολια
νομιζω πως θα ηταν ποιο καλο της ωρες αυτες της μοναξιας να της παιρναμε ολοι με καλη παρεα θα ηταν ποιο δημιουργικα

ειναι κατι νυχτες μοναξιας που δε ξημερωνουν τα δικα σου λογια σαν καρφια μεσα μου ματωνουν
την μοναξια φοβαμαι χωρις εσενα δεν κοιμαμαι σαν μια γλυκια μπαλαντα μεσ την ζωη μου εισια παντα θελω να σε δω
δεν συνηθιζεται η μοναξια δεν συνηθιζεται αυτος που μενει μονος του πονα και βασανιζεται
οταν μεινεις μονος τοτε θα με νιωσεις θα το μετανιωσεις θα το δεις οταν μεινεις μονος οταν μεινεις μονος τρελλα θα σε πιασει ποσα εχεις χασει θα σκεφτεις οταν μεινεις μονος

να το λενε και τα τραγουδια κλαιρη :)

θα χαρω να τα λεμε παντος :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Μωρά μου,
Δε λείπω από την ένωση, λείπω από το φόρουμ!
Ο λόγος δεν είναι περίτεχνος, έβγαλα μια μπούρδα στο μάτι που λέγεται ΚΟΧΑ, κεντρική ορώδης αμφιβληστοπάθεια, ένα οίδημα δηλαδή, υγρό στα κύτταρικά τοιχώματα του αμφιβληστροειδούς -πανάθεμα με αν το έγραψα σωστά- το οποίο με εμποδίζει λιγάκι στην όραση. Με κουράζει ο υπολογιστής (ή υπολογιστήρας), άλλαξα δουλειά μιας και είναι δύσκολο να δουλέψω μεταφράσεις από τα τουρκικά και τώρα το έριξα στα ιδιαίτερα και θέλω να πεθάνω (χαχαχα). Ταυτόχρονα λέω το εξής:
Αν θεωρείς Τάσο πως σε έχω θίξει, τι να κάνουμε, c'est la vie, στρατιωτικός είσαι μανάρι μου, εκεί παίζουν τα φασισταριά, στατιστικά ΚΑΙ ιστορικά, δες και ένα Keneth Loach Land and Freedom, εσύ το επέλεξες, όχι εγώ. Σε πληρώνω, γιατί να μην ρωτήσω, τόσο φοβερό είναι? Και αν είναι γιατί δεν ψάχνεις για άλλη καριέρα, μη σε στιγματίσω και άδικα. Αν θεωρείς πως σε έχω θίξει, τι να κάνουμε, χρόνια σε πληρώνω, deal with that crap. You will always get haters for what you are. Αν το θεωρείς τόσο φοβερό το γεγονός πως έθεσα θέματα ιδεολογικής τοποθέτησης, ε καλά, λογικό είναι στρατιωτικός είσαι, με παιδιά που έχουν περάσει τα σύνορα έχω να κάνω καθημερινά μέσω των Η. Ε. ϊσως και να μπορείς να φανταστείς τι ιστορίες έχω ακούσει.

Αντώνη είσαι γελοίος. Είσαι γελοίος γιατί βρίζεις τους αριστερούς δημόσια, έχοντας εκούσια διεκδικήσει τη θέση του αντιπροσώπου της Ένωσης, από τη στιγμή που ανέλαβες αυτή τη θέση ότι θέλεις να πεις κάντο στο δικό σου τοίχο, όχι σε σελίδες των άθεων. Οι άθεοι πάντα ήταν -και θα είναι, σου αρέσει είτε μη- αριστεροί, σε μεγάλο ποσοστό. Το ρόλο του ταμία επέλεξες, όχι των ΝΔ συμφερόντων.

Στη καμια των περιπτώσεων δεν μπορώ να υποσχεθώ απάντηση, σας φιλώ όμως όλους, και μέχρι να αλλάξει ταμίας, ξέρετε το email μου, συγνώμη για τα λάθη xxx
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κλαίρη, καταρχήν, περαστικά και σιδερένια.

1)Τα μέλη της γραμματείας είμαστε εθελοντές, βάση καταστατικού μάλιστα απαγορεύεται να έχουμε οποιαδήποτε έμμισθη σχέση με την Ένωση.
edit: σε δεύτερη ανάγνωση βλέπω ότι αναφέρεσαι σε αυτό που λέει ο Τεμπελόσκυλος από κάτω, οπότε το παραπάνω δεν έχει νόημα.

2)σε αυτό που προσπαθείς να μου προσάψεις, όπως είπα στο άλλο νήμα που το είπες πάλι πριν 2μισι μήνες, δεν ισχύει.
viewtopic.php?f=54&t=646&start=220#p141022
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Εγώ κατάλαβα ότι η Κλαίρη εννοεί ότι πληρώνει τον Τάσο ως δημόσιο υπάλληλο (αφού νομίζει ότι είναι στρατιωτικός), όχι ως μέλος της Γραμματείας. Μπορεί να κάνω και λάθος, αν έχει την καλοσύνη να το διευκρινίσει.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Claire έγραψε:Καλησπέρα άθεοι,

Στα 18, όταν η γη δε με χώραγε σαν πιτσιρίκι που ήμουν, πήγα στις μπασκέτες λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου και μάζεψα μία παρέα από ΑΕΚτζήδες, τους είπα 'ρε σεις, θέλετε μία σημαία που μοιάζει με αυτή της ομάδας σας, να την τσιμπήσετε, να την σενιάρετε λιγάκι και έχετε τσάμπα σημαιούλα?'. Πιτσιρίκια ήταν και αυτά, ήρθαν λοιπόν, κάναν κάτι ακροβατικά, ανέβηκαν δίπλα και πάει η σημαία. Μάλλον οι θρησκόληπτοι δίπλα θεώρησαν πως την πήρε ο αέρας. Αν όμως κάποιος από εσάς ξέρει τον παπά, μη του πείτε πως ήμουν εγώ, δε μ'αρέσει να τσακώνομαι με γείτονες, πλέον.
με τους γειτονους παπαδες δεν σου αρεσει να τσακωνεσαι (εισαι αναρχικη αλλα μακρυα απο το σπιτακι σου και τους γονεις σου), αλλα με τους συναγωνιστες της αθειας γινεσαι μπιλιες για ασχετα με την αθεια θεματα.

Μεχρι τωρα σε δικαιολογουσαμε καπως λογω αναρχικης αντιληψης και υπερευαισθησιας σε ορισμενα θεματα. Αλλα εφοσον βλεπω τετοια συμβιβαστικη λογικη...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Παιδια εγω δε ξερω κανεναν απο εσας προσωπικα οποτε ειμαι ουδετερος...

...για ποιο λογο να γινονται τετοιες αντιπαραθεσεις προσωπικης φυσης, ετσι δημοσια; Δε κανει καλο ουτε στο φορουμ, ουτε σε κανενα.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

HELLADISTAN έγραψε: ...για ποιο λογο να γινονται τετοιες αντιπαραθεσεις προσωπικης φυσης, ετσι δημοσια; Δε κανει καλο ουτε στο φορουμ, ουτε σε κανενα.
:text-goodpost: :text-+1:
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Απάντηση