punky

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ένα πράγμα είναι σίγουρο:σε τέτοιου είδους fora (αλά σαντουϊτσιζ) θίγουμε μεγάλα και δύσκολα θέματα,που για να εξεταστούν θέλουν μισή βιβλιοθήκη βιβλία,μέσα σε λίγες γραμμές ή ακόμη και με μια-δυό λέξεις.Φυσιολογικό είναι να οδηγούμαστε σε υπεραπλουστεύσεις και υπερβολές.
Δεν αναφέρομαι στον punky,γιατί είναι προφανές ότι ο τόνος των σχολίων του ήταν σαρκαστικός.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Γιατρέ συμφωνώ εκ νέου μαζί σου.

Η ανησυχία μου είναι το να φτάσουμε να παίρνουμε πολύ σοβαρά τους εαυτούς μας, ακριβώς επειδή θίγουμε μεγάλα και δύσκολα θέματα (και πιστεύουμε ότι έχουμε κάποιες από τις απαντήσεις).

Αν πόσταρε κάποιος (υποθετικά) σε ένα φόρουμ μαθηματικών:
- Τι είπε το 0 στο 8 ?
- Ωραία ζώνη.

Πιθανόν να υπήρχε κάποιος που να έλεγε μέσα του "Τι λέει μωρέ αυτός; Αφού τα νούμερα δεν φοράνε ρούχα. Τα μαθηματικά είναι πολύ σοβαρή υπόθεση".
Δεν χρειάζονται τόνοι βιβλίων για να πεις ότι ήταν ένα αστείο. Κρύο ή όχι, αλλά αστείο.

Το να παίρνουμε πολύ σοβαρά τους εαυτούς μας, ενέχει τον κίνδυνο να εξισώνουμε τις σημερινές μας ιδέες με το εγώ μας.
Και τότε το μόνο μας μέλημα είναι να προστατέψουμε αυτό το εγώ. Παύοντας να βάζουμε τις ιδέες μας προς αμφισβήτηση.
Ειδικά εάν έχουμε υποφέρει για τις ιδέες μας, στο παρελθόν.

Παράδειγμα:
Πριν λίγες μέρες, έτρωγα με φίλους σε ένα φιλικό σπίτι.
Αφού μοιραστήκαμε τις σαχλαμάρες μας, (την εύθυμη κόλλα που ενώνει τους ανθρώπους δηλαδή), τους ανακοίνωσα πως δεν νιώθω πλέον αριστερός.
Πως δεν μπορώ πλέον να αποδεχθώ αυτή την ιδεολογία, για τους ίδιους χονδρικά λόγους που την ασπάστηκα κάπως, σαν παιδί.
Ο κουμπάρος μου με κοίταξε στραβά, και μπήκαμε σε μια πολύωρη συζήτηση που άναψαν τα αίματα.
Όταν κατέληξε στο "θες να μου πεις ότι οι θείοι μου που σκοτώθηκαν στον εμφύλιο, έκαναν λάθος;", σταμάτησα την κουβέντα και είπα μια άσχετη μπαρούφα, για το debugging της παρέας.
Οι δολοφονημένοι συγγενείς του, είναι το δικό του τοτέμ.
Το να διαννοηθεί να σκεφτεί καν να ακούσει τον αντίλογο για την πολιτική του θέση, είναι λες και τους ξανασκοτώνει.

Σίγουρα δεν έχουμε σήμερα ανάμεσά μας χριστιανούς που έφαγαν τους θείους τους τα ρωμαϊκά λιοντάρια.
Έχουμε όμως ανθρώπους που έχασαν κάποιον αγαπημένο και πιστεύουν ότι "είναι κάπου εκεί ψηλά και τους προσέχει".
Αν αυτό το σαρκάζουμε/σατιρίζουμε, πιστεύω ότι οφείλουμε να σαρκάζουμε και τους εαυτούς μας και όσους συγγενευουν με εμάς ιδεολογικά.
Νομίζω ότι είναι πιο τίμια στάση ζωής και λιγότερο υπεροπτική.

(Άσε που νομίζω ότι αν τραβούσαν οι χριστιανοί ότι τραβήξαν οι καημένοι οι πόντιοι ή οι ξανθιές με τα ανέκδοτα, θα ήταν πιο πιασάρικο από τους τόνους των βιβλίων).

Κι ένα δεύτερο άσχετο point: Σέβομαι αφάνταστα τους ανθρώπους που έχουν μελετήσει βαθιά και πλατιά.
Δίνουν σε μας τους υπόλοιπους, τα εφόδια για να διαμορφώσουμε το πνευματικό οπλοστάσιό μας.
Συνήθως όμως αυτοί οι άνθρωποι έχουν χαθεί σε μια πολυπλοκότητα σκέψης που δεν μπορούν να την εκλαϊκεύσουν και να περάσουν το νόημα στους άλλους. Κι έτσι η ιδέα και η γνώση μένει απελπιστικά μόνη. Αρχίζουν και μοιάζουν περισσότερο με αυτούς που μπορούν να σε μπερδέψουν επειδή ξέρουν πολλές λέξεις, κι όχι με αυτούς που βασάνισαν τη σκέψη τους και χωρίς συμφέρον σου σερβίρουν τον πνευματικό τους κάματο.
Κι οι άνθρωποι είναι πάντα δύσπιστοι και αμυντικοί απέναντί τους

Πιστεύω πως στην επικοινωνία το "less is more", ειδικά όταν μιλάς με κάποιον που δεν ασπάζεται τις ιδέες σου.
Και το κλικ που μπορεί να κάνει η ατάκα, ο σαρκασμός και το χιούμορ, μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικό από έναν μισάωρο πρόλογο στην κριτική σκέψη ή στο Occam's Razor.

Ίσως πρέπει να αλλάξω το avatar μου με ένα τεράστιο tongue-in-cheek emoticon.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

punky έγραψε:Αν πόσταρε κάποιος (υποθετικά) σε ένα φόρουμ μαθηματικών:
- Τι είπε το 0 στο 8 ?
- Ωραία ζώνη.

Πιθανόν να υπήρχε κάποιος που να έλεγε μέσα του "Τι λέει μωρέ αυτός; Αφού τα νούμερα δεν φοράνε ρούχα. Τα μαθηματικά είναι πολύ σοβαρή υπόθεση".
Δεν χρειάζονται τόνοι βιβλίων για να πεις ότι ήταν ένα αστείο. Κρύο ή όχι, αλλά αστείο.
Aν και οφείλω εκ προοιμίου να πώ για ακόμη μιά φορά και πρός αποφυγή παρεξηγήσεων,ότι δεν είμαι Γιατρός,να σου κάτι:το ξέρεις ότι γι'αυτή τη συμπεριφορά που περιγράφεις (την "ορθολογική" απάντηση στο αστείο) υπάρχει νευρολογική πάθηση;Κάπου είχα δεί τον Vilayanur Ramachandran να μιλάει γι'αυτό εδώ,αλλά δεν θυμάμαι πως το είπε (το βίδεον έχει και ελληνικούς υπότιτλους,το συνιστώ).
Στα άλλα τώρα.Και εμένα μου αρέσει ο αυτοσαρκασμός και εκτιμώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που καταφεύγουν σ'αυτόν.(Εγώ το προσπαθώ αλλά θέλει και κάποιο ταλέντο).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Κάποτε τα είχα με κάποια που ήθελε να της μιλάω γαλλικά στο κρεβάτι.
Επειδή δεν χαλάω χατήρια, προσπάθησα να ανασύρω όσα γαλλικά θυμόμουν.

Αν δεν μου πεις πως θες να σε προσφωνώ, φοβάμαι ότι θα χρησιμοποιώ όση πληροφορία μπορώ να ανασύρω από το username σου.

Ευχαριστώ για το link στο TED. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες ώρες έχω φάει, παρακολουθώντας τις εκεί ομιλίες.

Τέλος, για να μην κρυβόμαστε, το αστείο δεν είναι το όχημα μου προς τον διαφωτισμό της ανθρωπότητας.
Σύμφωνα με τους επιστήμονες, αποτελεί σημαντικό κριτήριο των θηλυκών για να ζευγαρώσουν με έναν άντρα.
Παραμένει ανεξήγητο το γιατί.

Οπότε δεν το πολυψάχνω. Αρκούμαι στο ότι δουλεύει :p
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να μου απαντάς όπως θες,άλλωστε το Γιατρός Του Ικα δε μου το επέβαλλε κανείς,μόνος μου το διάλεξα.Απλά έχει τη δική του ιστορία,που αφορά μόνο εμένα (hint:είναι αυτοσαρκαστικό.Γιατρός Του Ικα=κάποιος από τον οποίο δεν έχεις να περιμένεις και πολλή γιατρειά.Με κάθε σεβασμό πρός όποιον πραγματικό και ευσυνείδητο γιατρό του ικα).Απλά το λέω γιατι πολλοί υποθέτουν (γιατί άραγε;) ότι είμαι και στ'αλήθεια γιατρός.

Το χιούμορ ως στρατηγική ζευγαρώματος...τι μεγάλη αλήθεια!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

punky έγραψε: Και τι έγινε άμα σπάσουμε και κάνα αυγό για την ομελέτα;
Τα δικα μου τα έσπασες ήδη, καλή συνέχεια με τους υπόλοιπους! :-)
Σας παρακολουθώ όσο μπορώ μέσω feeds κινητού από μια αδικτύωτη παραλία...keep walking...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Comte de Toulouse έγραψε:Τα δικα μου τα έσπασες ήδη, καλή συνέχεια με τους υπόλοιπους! :-)
Ελπίζω να αναφέρεσαι σε αυγά και όχι αδένες :p
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomeconfetti:

Ωραία εισαγωγή, πραγματικά δεν μπορώ να σχολιάσω οτιδήποτε :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Κώστας
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 09:26
Όνομα Ιστότοπου: τι εστιν αλήθεια;
Επικοινωνία:

Κώστα καλησπέρα,
το ''καλωσόρισες'' ήταν αυτονόητο - άλλωστε, όπως είπα, τυπικά εσύ μπήκες στο φόρουμ... νωρίτερα από μένα! :lol:
Όπως και να 'χει, το θέμα για μένα θεωρείται λήξαν. Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ωραια τα λες punky δεν ξερω αν εισαι ή εισουν πανκις πανκιο. καλοσωρισες και θα χαρω να σε διαβασω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση