punky

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Χαιρετώ τα κορίτσια και τα αγόρια του forum.
Χαιρετώ επίσης τα πνεύματα, τους εξωγήινους, τους thetans, τα ελωχείμ, τα χερουβίμ, τα μακαρόνια, τις ιπτάμενες τσαγιέρες κι όλους όσους κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

Συνήθως γράφω σε τεχνολογικά forum, μιας και "τα όρια της υψηλής τεχνολογίας είναι δυσδιάκριτα από τη μαγεία".
Και κάπου εκεί τελειώνει για μένα το υπερφυσικό και η μαγεία.

Άντε το πολύ πολύ (σε έναν τεντωμένο ορισμό) η μαγεία να περιλαμβάνει το χαμόγελο της κόρης μου, το χημικό καρναβάλι του εγκεφάλου όταν με φίλησε ο μεγάλος μου έρωτας, και τις τρίπλες του George Best.

Εκτός από τον παθιασμένο σκεπτικισμό που φέρνει σε αμηχανία γονείς και συγγενείς, σπάει τα νεύρα της πρώην γυναίκας μου και κάνει τους φίλους μου να νιώθουν άβολα, ένα άλλο καταπληκτικό χαρακτηριστικό μου είναι το timing των πράξεών μου: για αυτό και μάλλον συστήνομαι μια μέρα πριν τον δεκαπενταυγουστο, όπου όλα τα μέλη θα τιμούν την παρθένο στις παραλίες.

(Είναι τόσο άδειο το forum σήμερα, που ακούω την ηχώ από τα πλήκτρα μου.)

Οδηγήθηκα εδώ από κάποια αξιόλογα blogs που έτυχε να συναντήσω (μελάνη, διαγόρας κλπ).

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου (οπότε σίγουρα μετά τα τρία έτη), δεν μπόρεσα ποτέ να αποδεχθώ την ύπαρξη θεού.
Έκανα μεγάλες προσπάθειες να μπορέσω να "δω" αυτό που βλέπουν οι άλλοι.
Πίστευα πως δεν γίνεται ένα μικρό παιδί στηριζόμενο στην παιδική λογική του, να είναι σωστό.
Κι από την άλλη ο κόσμος όλος να είναι λάθος. Χιλιάδες παπάδες, εκατομμύρια έλληνες, χιλιάδες χρόνια ιστορίας και "μαρτυριών".

Έκανα συνέχεια ερωτήσεις αλλά δεν με έπειθαν οι απαντήσεις. Προσπάθησα να κάνω και άλματα λογικής, μήπως και με πείσω.
Αλλά με κράταγε το μυαλό μου πίσω.

Μέχρι που διάβασα (ευτυχώς πολύ νωρίς, αν και από σπόντα) τη φράση που τέλειωσε τον πόλεμο μέσα μου: ας γίνουμε αυτό που είμαστε.

Τώρα στα 34, συνεχίζω να νιώθω εγκλωβισμένος από ανθρώπους που αγαπάω ή παίζουν ρόλο στη ζωή μου.
Δαγκώνω τα χείλη να μη μιλήσω, για να μην ακουστώ ελιτιστής και υπερόπτης από τους φίλους και τους συγγενείς που πιστεύουν σε θεούς και ζώδια.
Δεν το καταφέρνω πάντα.
Φρικάρω όταν μαθαίνω ότι η κόρη μου ακολουθεί ομοιοπαθητική "αγωγή".
Ασφυκτιώ όταν η απάντηση στα πράγματα είναι το "γιατί έτσι".
Κι έχω κουραστεί από τη χυδαιότητα της εκκλησίας και τον ταλιμπανισμό αυτής της χώρας.

Η μεγάλη μου έννοια είναι να βοηθήσω την κόρη μου να αναπτύξει κριτική σκέψη και θάρρος.
Ώστε να μπορώ να της πως κι εγώ με τη σειρά μου μια μέρα "Και τώρα φύγε. Γιατί και ο Ζαρατούστρα μπορεί να σε κοροϊδεψε".

Δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω από ένα τέτοιο forum, και τι μπορώ να προσφέρω.
Γιατί μέσα μου απεχθάνομαι τις καταστάσεις όπου κάποιοι μαζεύονται για να συμφωνήσουν, λες κι είναι το παλιό Κανάλι 29.
Είναι σαν να αυνανίζεται κανείς με τις ιδέες του.
Δηλώνω παρουσία ίσως για να νιώσουν και άλλοι, πως δεν είναι μόνοι στις ιδέες τους.

Διάβασα τους κανόνες του forum. Ο δικός μου κανόνας είναι να φέρομαι σαν επισκέπτης που πέρασε μια πόρτα.
Όταν κάτι πάψει να είναι φιλόξενο, ή εγώ πάψω να είμαι ευσεβής σαν επισκέπτης, είναι η ώρα να φεύγω.

Υποψιάζομαι ότι οι μεταξύ μας κανόνες, έχουν σοβαρότατες πιθανότητες να δουλέψουν.

Καλώς σας βρήκα.
L' enfer c' est les autres
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

punky έγραψε: Γιατί μέσα μου απεχθάνομαι τις καταστάσεις όπου κάποιοι μαζεύονται για να συμφωνήσουν,
Καλώς ήρθες, Punky,
πράγματι τα πλήκτρα αντηχούν!
Δεν πήγαν στις παραλίες πάντως. Στην Τήνο πήγαν διότι οι περισσότεροι εδώ είναι αγνωστικιστές και μια και δεν «γνωρίζουν», προτιμούν να δένουν τον γαϊδαρό τους και να τα έχουν καλά και με την Παρθένο. Εγώ αντιθέτως πάω στο μουσείο όπου βρίσκεται το άγαλμα της Αθηνάς (μια φορά πήγα να την επισκεφτώ στα γενέθλιά της και όταν είπα στις κοπέλες υπαλλήλους ότι ήταν η ημέρα των γενεθλίων της Αθηνάς, με ρώτησαν γιατί δεν τους πήγα γλυκά. Στεναχωρήθηκα πολύ τότε διαπιστώνοντας ότι δεν είχα από την μια την φαντασία να σκεφτώ κάτι τέτοιο και από την άλλη την τόλμη να το πραγματοποιήσω, διότι κατάλαβα πως και να το είχα σκεφτεί δεν θα το έκανα – νηφάλιος εννοείται!)

Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν ήρθες κάπου όπου θα σε κουράσει η ομοφωνία.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Εύχομαι σε όλους τους αγνωστικιστές, να τον πιουν για το αμάρτημα του ανθρωποκεντρισμού.
Γιατί είναι εξίσου πιθανό, να μην ήταν ο άνθρωπος ο υιός του θεού που μπούκαρε την Κυριακή των Βαϊων στην Ιερουσαλήμ, καβάλα σε ένα γαϊδουράκι.
Αλλά να ήταν το γαϊδουράκι ο αληθινός υιός του θεού, που μπούκαρε στην Ιερουσαλήμ ΚΑΤΩ από έναν άνθρωπο.
Και προκαλώ κάποιον να μου αποδείξει πως αυτό δεν είναι πιθανό σενάριο.
Άλλωστε αυτή θα ήταν και η υπέρτατη έκφανση ταπεινότητας, για τον υιό του θεού, που θέλει να πλασάρεται ως ταπεινός.

Οπότε είναι εξίσου πιθανόν, οι αγνωστικιστές να καούν στην κόλαση, που δένουν γαϊδουράκια καλοκαιριάτικα.
Αλλά ας το κρατήσουμε αυτό μεταξύ μας. Θέλω να δω τις μούρες τους τη μέρα της Κρίσεως.
Εικόνα


Thanx again
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

punky έγραψε:
Και προκαλώ κάποιον να μου αποδείξει πως αυτό δεν είναι πιθανό σενάριο.

Εικόνα
ορίστε τι έγινε κύριε!
και δεν σκώνω αντιρήσεις!!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Damn !

Ψοφάω να πέφτω στις δικές μου παγίδες :D

Εικόνα
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς όρισες pinky.Ένας άθεος-και όχι αγνωστικιστής-που έκανε διακοπές όντως στην Τήνο γιατί το νησί είναι κούκλα και το φαί σούπερ.Δεν έχουμε μαζευτεί για να συμφωνούμε πάντως και να βλογάμε τα γένια μας,αυτό είναι σίγουρο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για δεκαπενταύγουστος, καλά πάει το μαγαζί!

Γουέλκαμ!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν έχουμε μαζευτεί για να συμφωνούμε πάντως και να βλογάμε τα γένια μας,αυτό είναι σίγουρο.
Αυτό ακριβώς εννοώ όταν γράφω ότι εδώ δεν κάνουμε διαξιφισμούς με λουκουμόσκονη, αλλά κόβουμε κώλους.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

punky μην μου πεις ότι και σένα οι γονείς είναι άθεοι;
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Όχι δεν είναι άθεοι.
Αλλά δεν με πίεσαν ποτέ, ούτε με κατήχησαν.
Με άφησαν να βρω τον δρόμο μου τόσες φορές, όσες κι εγώ το απαίτησα να με αφήσουν.

Βλέπω ότι στεναχωριούνται λίγο όταν επιτίθεμαι στη θρησκεία μπροστά τους.
Από την άλλη, πάντα με αντιμετώπιζαν σαν το παιδί που είχε σκεφτεί αυτό που θα έλεγε.

Τους είμαι ευγνώμων.
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σύντροφε, καλωσόρισες.

Διάβασα την αυτοσύστασή σου και κάτι μου θύμισε, να δεις τι...
("ο εγκλωβισμός από ανθρώπους που αγαπάω", "δαγκώνω τα χείλη μου να μη μιλήσω, για να μην ακουστώ ελιτιστής και υπερόπτης")
Α, ναι, εμένα.
Προσωπικά καταλαβαίνω τη θλίψη σου απόλυτα. Το καλύτερό μου είναι όταν πεθαίνει κάποιος συγγενής, που όποτε κάποιος πει "τον πήρε ο Θεός κοντά του" γυρίζουν κάποια κεφάλια για να δουν την αντίδρασή μου.

Εδώ και κάμποσο καιρό έχω αποφασίσει να μιλάω ανοιχτά και σε όλους, ξεπερνώντας τις όποιες ανησυχίες μήπως φανώ ελιτιστής και υπερόπτης. Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι η τίμια προσέγγιση, η μόνη που δεν αντιμετωπίζει τους δίπλα μου σαν να είναι οι τρελοί που "ο γιατρός είπε να τους λέμε πάντα ναι", και σιγά-σιγά κατάφερα τους περισσότερους να συνηθίσουν, και αρκετούς να το εκτιμήσουν. Αποξενώθηκα και με κάποιους, αλλά ήταν πολύ λιγότεροι απ' όσο φοβόμουν. Και από τότε αναπνέω καλύτερα (αν και καπνιστής).

Τα περισσότερα φόρουμ έχουν μια δόση αυνανισμού, αφού είναι φτιαγμένα από/για ανθρώπους που συμφωνούν.
(όποιος τρώγεται να με διορθώσει ότι είναι "φόρα", παρακαλείται να φάει πρώτα δύο σάντουιτσιζ, και να το ξανασκεφτεί).

Εδώ όμως αυνανιζόμαστε ορθολογικά (τις περισσότερες φορές), που έχει περισσότερη πλάκα. Που και που βγάζουμε έξω και τους ορθολογισμούς μας και τους μετράμε, να δούμε ποιος τον έχει πιο μεγάλο (ένα παιχνίδι που συχνά κερδίζει ...η Μελάνη).

Το σπίτι μας προσφέρει πολλά καλά, αλλά κυρίως καλή παρέα. Και προσωπικά εύχομαι να το θεωρήσεις σύντομα και δικό σου.

ΥΓ: Αν η κόρη σου ακολουθεί μόνο ομοιοπαθητική αγωγή, προσφέρομαι εθελοντικά να σε βοηθήσω να την απαγάγεις. Όμως, ως καλύτερη λύση θα σου πρότεινα, όταν η κόρη σου μεγαλώσει τόσο ώστε να αντιλαμβάνεται την επικινδυνότητα των φαρμάκων, κάποια στιγμή που θα την έχεις μαζί σου, να αγοράσεις ένα κουτί από τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα που της δίνουν, και αφού της εξηγήσεις ότι δεν κάνουν τίποτα, να καταναλώσεις όλη τη συσκευασία μπροστά της (επίσης προσφέρομαι εθελοντικά να το κάνω εγώ για σένα).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες και από εμένα!



Ένα πολύ έντονο παράδειγμα διαφωνίας που μεταξύ άθεων που έτυχε να δω χθες. :D
:O
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα breadfan.

Πολύ έξυπνη ατάκα τα "σάντουιτσιζ". Γιατί θα γέλαγα με την ατάκα, ακόμη κι αν ήμουν από τους "φόρα".

Κι αυτή είναι η στάση μου στα πράγματα.Δεν με πειράζει να με εκπλήξει η αλήθεια, ακόμη κι αν με βγάλει από τον γλυκό λήθαργο της δικής μου αλήθειας.

Για αυτό και μίλησα για αυνανισμό (εγκεφαλικό).

Το σκέφτηκα πολύ πριν γραφτώ στο φόρουμ.
Παρόλο που είμαι 34 χρόνια άθεος.
Και παρόλο που ως "κομπιουτεράκιας" που λέγανε κάποτε, ήμουν στο νετ από την πολύ πρώιμη μορφή του.

Γιατί σκέφτηκα
"τί μαζευομαστε να κάνουμε εδώ;
είμαστε μια μικρή μειοψηφία που θέλει να νιώθει πως δεν είναι απελπιστικά μόνη;
να γκρινιάξει σε συμπαθητικά αυτιά για αυτό τον εγλωβισμό μας;"

"ή θέλουμε να αλλάξουμε κάτι γύρω μας με πολεμική; και τι στο καλό σημαίνει αυτό;
τι θα κάνουμε; θα γεμίσουμε τις τουαλέτες των μπαρ της πόλης μας, με έξυπνα αυτοκόλλητα;
θα ξεκινήσουμε ένα φεστιβάλ αθεϊας;
θα βάλουμε γκαζάκια σε εκκλησίες;
θα παλέψουμε να γίνει δημοψήφισμα για το αν θα συνεχίσει η εκκλησία να μην φορολογείται;
θα αναγκάσουμε τις "σοβαρές" εφημερίδες να μην βάζουν Ωροσκόπια, γιατί η έντονη χλεύη μας για την αστρολογία θα κάνουν το Ωροσκόπιο να φαντάζει ως μια ηλιθιότητα στο μυαλού του κοινού ανθρώπου;"

πάλι θα ακούγομαι υπερβολικός, ίσως.
αλλά το βασικό μου εσωτερικό ερώτημα είναι: μαζεύομαστε για κουβέντα ή δράση;

μαζευόμαστε για να μιλάμε σαν ραγιάδες "κοίτα τι κάνει ο Dawkins στην Αγγλία!", ή για να πει ο κόσμος τι κάνουμε εμείς;

δεν υποτιμώ καθόλου με τα παραπάνω το "κάνουμε παρέα".
γιατί είναι ο αγαπημένος μου τρόπος για να περνάω μια καλή ζωή
αλλά και γιατί έχω τον ύψιστο σεβασμό για το ανταγωνιστικό εξελικτικό πλεονέκτημα του είδους μας: την επικοινωνία

είναι ταυτόχρονα η αιτία και το εργαλείο, που μας κάνει να μιλάμε εμάς τους δύο.
και να είναι συγκινητική και αστεία η προσφορά βοηθείας για την απαγωγή της κόρης μου.

Ελπίζω να μην σας τρομάζω με τα παραπάνω. Κι εγώ ο ίδιος δεν έχω απαντήσει.
Να ζυγίσω τα νερά των άλλων προσπαθώ.
L' enfer c' est les autres
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

punky έγραψε:αλλά και γιατί έχω τον ύψιστο σεβασμό για το ανταγωνιστικό εξελικτικό πλεονέκτημα του είδους μας: την επικοινωνία
Δικτύωση λέγεται.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Τα περισσότερα φόρουμ....(όποιος τρώγεται να με διορθώσει ότι είναι "φόρα", παρακαλείται να φάει πρώτα δύο σάντουιτσιζ, και να το ξανασκεφτεί).
Όχι καλέ! το σωστό είναι "φόρουμς"!

(Για την ακρίβεια, το σωστό είναι "φόρουμ" διότι οι ξένες λέξεις που δεν έχουν εξελληνιστεί, δεν κλίνονται. Αν όμως το γράψεις με λατινικά στοιχεία, πρέπει να το κλίνεις, διότι γράφεις κατευθείαν στην ξένη γλώσσα. Στα αγγλικά είναι αποδεκτοί και οι δύο πληθυντικοί - ο αγγλόφωνος forums και ο λατινικός fora. Οπότε χαλαρώστε και αποφασίστε αν θέλετε να το παίξετε ελληνομαθείς, αγγλομαθείς ή λατινομαθείς)
breadfan έγραψε:Που και που βγάζουμε έξω και τους ορθολογισμούς μας και τους μετράμε, να δούμε ποιος τον έχει πιο μεγάλο (ένα παιχνίδι που συχνά κερδίζει ...η Μελάνη).
Εμένα εννοείς; Η καλύτερη φιλοφρόνηση που μου έκαναν ποτέ!
punky έγραψε:"τί μαζευομαστε να κάνουμε εδώ;..."
Πάνω στο θέμα αυτό νομίζω ότι αξίζει να ανοίξουμε καινούριο νήμα συζήτησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:(ένα παιχνίδι που συχνά κερδίζει ...η Μελάνη)
Ως moderator. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να απαντήσω εν μέρη στο "τι μαζευόμαστε να κάνουμε εδώ"..

Νομίζω πως ο καθένας είναι εδώ για διαφορετικό σκοπό και ότι δεν έχει πολύ σημασία ποιος είναι αυτός.

Προσωπικά όταν πρωτοβρήκα το forum ήμουν εδώ για να επιβεβαιώσω πως δεν είμαι ο μόνος τρελός και ότι οι απόψεις μου δεν είναι ριζοσπαστικές και πρωτάκουστες. Αφού λοιπόν το έκανα αυτό είμαι εδώ κυρίως για το thread "Γενικό βλάσφημο χιούμορ". :D
:O
Κώστας
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 09:26
Όνομα Ιστότοπου: τι εστιν αλήθεια;
Επικοινωνία:

Καλημέρα σε όλους. Παρότι ο ίδιος συντελεστής στην Αθεΐα, αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω το οτιδήποτε στο φόρουμ - δυστυχώς όμως δεν είναι για καλό, αφού θεωρώ τα σχόλια που έγιναν για τους αγνωστικιστές, το λιγότερο ατυχή. Εγώ προσωπικά, είτε αγνωστικιστή με πει κανείς, είτε ντεϊστή, είτε άθρησκο, είτε μπερδεμένο, ένα ξέρω: ότι παρόλο που δεν μπορώ να ταυτιστώ με όλες τις προσεγγίσεις των αθέων, αυτό σίγουρα δεν το κάνω ούτε για να δέσω κανέναν γάιδαρο ούτε για να μην ''τον πιώ'' (έλεος δηλαδή)! Όσοι με γνωρίζουν (διαδικτυακά εννοώ), νομίζω, θα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την υπερευαισθησία.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Κώστας έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Παρότι ο ίδιος συντελεστής στην Αθεΐα, αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω το οτιδήποτε στο φόρουμ - δυστυχώς όμως δεν είναι για καλό, αφού θεωρώ τα σχόλια που έγιναν για τους αγνωστικιστές, το λιγότερο ατυχή. Εγώ προσωπικά, είτε αγνωστικιστή με πει κανείς, είτε ντεϊστή, είτε άθρησκο, είτε μπερδεμένο, ένα ξέρω: ότι παρόλο που δεν μπορώ να ταυτιστώ με όλες τις προσεγγίσεις των αθέων, αυτό σίγουρα δεν το κάνω ούτε για να δέσω κανέναν γάιδαρο ούτε για να μην ''τον πιώ'' (έλεος δηλαδή)! Όσοι με γνωρίζουν (διαδικτυακά εννοώ), νομίζω, θα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την υπερευαισθησία.
Αγαπητέ συνονόματε,
παραδέχομαι ότι ο σαρκασμός είναι ένα από τα χούγια μου. Και πως αυτό ενίοτε με φέρνει σε δύσκολη θέση, αφού τον μπουμπουνίσω.
Πιστεύω πως θα ήταν δίκαιη η ενόχληση σου αν το κείμενό μου ήταν "σοβαρό".

Νομίζω όμως ότι ήταν προφανές ότι σαχλαμάριζα (φοβάμαι ότι και στο νετ και στην πραγματική ζωή, αυτός είναι ο τρόπος που επιλέγω να συστηθώ σε αγνώστους, για λόγους που μπορώ να στους εξηγήσω μετά την 5η μπύρα, αν βρεθούμε ποτέ).

Απλά έπαιξα λεκτικά με τη συνήθη κατηγορία κάποιων, ενάντια στον αγνωστικισμό: ότι έχουν δεμένο το γάϊδαρό τους.
Κι έπαιξα επίσης με το χριστιανικό δόγμα, υποννοώντας ότι ακόμη και το γαϊδουράκι θα πίστευαν ως Μεσσία κάποιοι.

Δεν οφείλεις να γνωρίζεις την ιδιοσυγκρασία μου, ούτε τις χίλιες σκέψεις μου πριν καταλήξουν σε 50 λέξεις στην οθόνη σου.
Έχεις δίκιο να τις μεταφράζεις όπως διαισθητικά έκρινες.

Τελευταίο point της απολογίας μου: τοποθετώ πολύ κοντά στα σπουδαία μυαλά της ανθρωπότητας, ανθρώπους όπως ο Douglas Adams, o George Carlin, o Dara O' Brian κ.α. Γιατί πιστεύω ότι η σάτυρα και ο σαρκασμός χωρίς όρια απέναντι στα πιστεύω τα δικά μας και των άλλων, μας κρατάει ξύπνιους. Και δοκιμάζει τις ιδέες μας. Και πολύ συχνά σαρκάζω τις δικές μου ιδέες. Πολύ συχνά γελάω με μια έξυπνη ατάκα ενός φίλου, που σαρκάζει τις δικές μου.

Κάποτε σε ένα κωμικό του μονόλογο ο Carlin μιλούσε για το πόσο ατελής είναι ο άνθρωπος (φυσιολογικά) και πόσο ατελής ο κόσμος, για να καταλήξει πως όλα αυτά τον βεβαιώνουν ότι αν υπάρχει θεός, τότε είναι σίγουρα άντρας. Γιατί μόνο ένας άντρας θα μπορούσε να τα σκατώσει τόσο.

Σκέψου μια υπερευαίσθητη φεμινίστρια που θα απομόνωνε το "ο θεός είναι σίγουρα άντρας", τι θα έλεγε.
Σκέψου έναν υπερευαίσθητο διαζευγμένο πατέρα (καλή ώρα), πως θα αντιδρούσε στο "ένας άντρας μόνο μπορεί να τα σκατώσει τόσο".

Νομίζω πως και οι δύο θα είχαν χάσει το νόημα.

Επίσης, αν δεν σε πειράζει, εγώ εξισώνω το "καλώς ήρθες" των άλλων παιδιών, με το "σε άκουσα, διαφωνώ και ενοχλήθηκα" το δικό σου.
Γιατί η σκέψη και η αναζήτηση δεν τελειώνει στα 34, και για αυτό είμαι εδώ ανάμεσα σε άλλα μυαλά.
Και τι έγινε άμα σπάσουμε και κάνα αυγό για την ομελέτα;
L' enfer c' est les autres
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

punky έγραψε:Τελευταίο point της απολογίας μου: τοποθετώ πολύ κοντά στα σπουδαία μυαλά της ανθρωπότητας, ανθρώπους όπως ο Douglas Adams, o George Carlin, o Dara O' Brian κ.α. Γιατί πιστεύω ότι η σάτυρα και ο σαρκασμός χωρίς όρια απέναντι στα πιστεύω τα δικά μας και των άλλων, μας κρατάει ξύπνιους. Και δοκιμάζει τις ιδέες μας. Και πολύ συχνά σαρκάζω τις δικές μου ιδέες. Πολύ συχνά γελάω με μια έξυπνη ατάκα ενός φίλου, που σαρκάζει τις δικές μου.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Ούτε λίγο..
:O
Απάντηση