karakitsossecurity

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

βαριόμουνα να συστηθώ αλλά ας συστηθώ και εγώ.
Με λένε Αλέξανδρο είμαι από Αθήνα 38 ετών με δύο πιτσιράκια 5 και 3,5. Ισως υπήρξα πάντα άθεος λόγω άθεου πατέρα και αριστερών πεποιθήσεων αλλά συνειδητά είμαι περίπου από τα 20 και μετά. Δεν είμαι μαχώμενος άθεος σαν τον dtango και την μελάνη :D αλλά μπορεί να γίνω ποιος ξέρει.
Να πω ότι όλη η γνωριμία με το ας το πούμε κίνημα έγινε από το Εψιλον. Το άρθρο εκεί μου κίνησε το ενδιαφέρον και σας έψαξα και σας βρήκα και φυσικά δεν το μετανιώνω αφού είναι ωραίο μέρος για κουβέντα και ενημέρωση.

Να πω τέλος ότι το ψευδώνυμο μου, το διάλεξα εντελώς τυχαία. Μου είχε φανεί απίστευτα αστείο το όνομα από την διαφημιση της συγκεκριμένης εταιρείας και έτσι το επέλεξα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μετά από τόσα posts είναι σαν να σε ξέρουμε, αλλά καλωσήρθες!
Το nick σου μου φάνηκε ιδιαίτερα αστείο και εξαιρετική επιλογή, αλλά δίσταζα να το πω για την ελάχιστη πιθανότητα να είχες σχέση με την εταιρία... :D

Να χαίρεσαι τα πιτσιρίκια σου. Η δικιά μου είναι 2, και μια και έχεις εμπειρία από νηπιαγωγείο (στο οποίο ετοιμάζομαι να τη γράψω, προ-προ-νήπιο), μπορείς να μας πεις τι παίζει εκεί σχετικά με θρησκεία;
Πχ, τους μαθαίνουν να κάνουν το σταυρό τους; Τι τους λένε Χριστούγεννα και Πάσχα; κλπ.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δυστυχώς στο προνήπιο τους λένε πολλές εθνικιστικές μπούρδες, για θρησκεία η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι τους λένε αλλά κάτι θα τους λένε δεν μπορεί.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κι εγώ το βρίσκω φοβερό το ψευδώνυμο.

Όσο για τα πιτσιρίκια, το θέμα είναι το εξής: όλες οι δασκάλες θεωρούν δεδομένο ότι οι έλληνες είμαστε ΧΟ και ότι στην Ελλάδα η ορθοδοξία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας. Οπότε τους φαίνεται τελείως φυσικό να μιλήσουν για το θεό ή το χριστούλη ή την παναγίτσα, να πουν μια προσευχούλα, να διηγηθούν χριστιανικούς μύθους, και φυσικά χριστούγεννα και πάσχα αφιερώνουνε.

Δεν είναι ότι έχουν στο πρόγραμμα να μιλήσουν για θρησκεία. Μιλάνε για την καθημερινότητα της κοινωνίας που ζούνε, και όπως και να το κάνουμε η ορθοδοξία είναι πανταχού παρούσα. Αν ΔΕΝ μιλήσουν για τη γέννηση του χριστούλη όλοι θα κουφαθούνε - ακόμα κι εμείς οι άθεοι.

Οπότε γίνεται ασυναίσθητα μια άτυπη προώθηση της ορθοδοξίας, χωρίς να υπάρχει συνειδητή τέτοια πρόθεση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Όσο για τα πιτσιρίκια, το θέμα είναι το εξής: όλες οι δασκάλες θεωρούν δεδομένο ότι οι έλληνες είμαστε ΧΟ και ότι στην Ελλάδα η ορθοδοξία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας. Οπότε τους φαίνεται τελείως φυσικό να μιλήσουν για το θεό ή το χριστούλη ή την παναγίτσα, να πουν μια προσευχούλα, να διηγηθούν χριστιανικούς μύθους, και φυσικά χριστούγεννα και πάσχα αφιερώνουνε.

Δεν είναι ότι έχουν στο πρόγραμμα να μιλήσουν για θρησκεία. Μιλάνε για την καθημερινότητα της κοινωνίας που ζούνε, και όπως και να το κάνουμε η ορθοδοξία είναι πανταχού παρούσα. Αν ΔΕΝ μιλήσουν για τη γέννηση του χριστούλη όλοι θα κουφαθούνε - ακόμα κι εμείς οι άθεοι.
κάπως έτσι πρέπει να είναι όπως τα λες αλλά άμα συνυπολογίσεις παπούδες και γιαγιάδες τελικά τρώνε πολύ πλύση εγκεφάλου. Ελπίζω όταν ενδιαφερθούν για τέτοια θέματα να είμαι πιο πειστικός από αυτούς.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Πήγα σε νηπιαγωγείο να δω τι παίζει, μια και ψάχνω για Σεπτέμβρη.

Μιλώντας με την υπεύθυνη, της είπα κάποια στιγμή ότι δεν πιστεύω σε τίποτα το υπερφυσικό, επομένως και σε οποιαδήποτε θρησκεία.

Ψιλοκουμπώθηκε, και της είπα ότι δεν τρέφω αυταπάτες για το που ζούμε, και ούτε θέλω σε αυτή την ηλικία το παιδί μου να νιώθει περιθωριοποιημένο. Της τόνισα ότι το μόνο που θα ήθελα είναι να μην φορτώσουν το παιδί με τύψεις και ενοχές για τυχόν σκανταλιές που θα κάνει, και να μην το φοβίζουν με κάποια οντότητα που παρακολουθεί τα πάντα όσα κάνει και όσα σκέφτεται.

Έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα σκέψης, μου είπε: "Κοίτα, όλα μας τα παιδιά είναι χριστιανοί ορθόδοξοι," (που είσαι Ντόκινς να βγάλεις αφρούς), "οπότε καταλαβαίνεις ότι τα Χριστούγεννα θα μιλήσουμε για τη γέννηση του Χριστού. Πάντως, αν το παιδί σου χτυπήσει κάποιο άλλο, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα του πούμε 'μην το ξανακάνεις γιατί σε βλέπει ο Χριστούλης', θα του εξηγήσουμε για ποιο λόγο δεν πρέπει να χτυπάμε τους άλλους."

Πάλι καλά.

(Αλλά, ρε γαμώτο, Χριστιανοί Ορθόδοξοι ετών 2 ως 5; Έλεος!)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

breadfan έγραψε:(Αλλά, ρε γαμώτο, Χριστιανοί Ορθόδοξοι ετών 2 ως 5; Έλεος!)
Ακριβώς breadfan.Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις θρησκείες κατά τη γνώμη μου.Είναι ελεεινό αυτό που γίνεται και όλοι,μα όλοι το θεωρούν φυσιολογικό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Να καλωσορίσω με τη σειρά μου (αν και μάλλον νεότερος στο ΦΟΡΟΥΜ αυτό) και, να θυμίσω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων θεωρεί υποχρεωτική την (νηπιο-) βάπτιση, μάλιστα δε, για την ονοματοδοσία!
Θεωρείται τόσο πολύ δεδομένο το Χ.Ο. θέμα, που δεν το σκέφτονται καν, όλη τους η σκέψη με την βάπτιση πηγαίνει στο όνομα, όπως και θεωρούν φυσιολογικό (!) το παιδί τους -μέχρι να γίνει η 'τελετή'- να είναι και να αναγράφεται σε οποιοδήποτε έντυπο ως 'αβάπτιστο'..!
Δεν είναι λίγοι εκείνοι που θεωρούν ότι το να μην έχει θρήσκευμα το παιδί τού δημιουργεί προβλήματα στο σχολείο, έως και ότι δεν το δέχονται, όπως γινόταν παλιότερα με τα 'νόθα', ή αγνώστου πατρός παιδιά, καταστάσεις έτσι κι αλλιώς παλαιολιθικές...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο κ.Καρακίτσος είναι ο πατέρας μου....



Πλάκα κάνω. Καλωσήρθες, αν και έχει καιρό που είσαι μέλος στο φόρουμ xD

:character-kermit:
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:Ο κ.Καρακίτσος είναι ο πατέρας μου....

Πλάκα κάνω. Καλωσήρθες, αν και έχει καιρό που είσαι μέλος στο φόρουμ xD

:character-kermit:
Εγώ είμαι ο πατέρας του κ. Καρακίτσου....

Πλάκα κάνω.
Απλά είμαι ο παππούς της Λουκρητίας. Πρόσεξε όμως γιατί πλάκα-πλάκα θα σε προσηλυτίσουμε στην μαχητική αθεΐα.

Καθυστερημένη παρουσίαση, καθυστερημένο καλωσόρισμα!
:character-kermit:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση