Breadfan

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Να αυτοσυστηθώ κι εγώ στα γρήγορα.

Είμαι 38, έγγαμος, με μια μπέμπα που κοντεύει τα δύο και ήδη έχει διαπράξει την πρώτη της ιεροσυλία.
Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα να χαρακτηρίζω τον εαυτό μου άθεο, όπως δεν μου αρέσει να χαρακτηρίζομαι ανομοιοπαθητικός ή ακαλικανταροπιστεύων.
Πιστεύω σε πολλά πράγματα χωρίς να έχω αποδείξεις, πχ ότι η εξουσία λειτουργεί καταστροφικά προς τη ζωή των ανθρώπων, ότι οι γραμμές στο χάρτη που λέγονται σύνορα είναι αυθαίρετες, μη απαραίτητες και κάποια στιγμή πρέπει να τις σβήσουμε.

Πιστεύω ότι η λαϊκή σοφία είναι υπερεκτιμημένη, και έχω αποδείξεις (πχ η παροιμία "παπούτσι απ' τον τόπο σου κι ας είν' και μπαλωμένο"). Συνεπώς θέλω να προσπαθήσω να πλύνω τον proverbial αράπη και ας χαλάσω όλο το σαπούνι μου, και εν προκειμένω το σαπούνι μου είναι ο ορθολογισμός και κυκλοφορεί τσάμπα και σε μεγάλες ποσότητες (ιδίως σε αυτό το φόρουμ, πιστεύω - και πιστεύω ότι θα βρω αποδείξεις).

Ταυτόχρονα, και ίσως αντιφατικά για πολλούς, δεν πιστεύω ότι όλες οι κουλτούρες είναι ισάξιες. Δεν πιστεύω ότι η κουλτούρα που προσκυνάει εικόνες, ξεματιάζει μέσω τηλεφώνου και πιστεύει σε πεντακόσιες βέρσιονς της Παναγίας είναι ισάξια της κουλτούρας που κόβει τις κλειτορίδες των γυναικών, απαγχονίζει τους ομοφυλόφιλους και τιμωρεί την αποστασία με θάνατο.

Με ενοχλεί ο σεξισμός, ο φασισμός, ο χριστιαν-μωαμεθαν-ιουδα-ινδου-βουδ-μανιχα-ζωροαστρ κλπ -ισμός. Με ενοχλεί ο new age πνευματισμός και μυστικισμός. Κυρίως με ενοχλεί ο νοικοκυρισμός και ο καθωσπρεπισμός, ιδίως όταν εμποδίζουν την ελευθερία της έκφρασης (ότι πιο κοντά σε θρησκεία έχω).

Τύποι που συμπαθώ, ανακατεμένα: Τζέιμς Ράντι, Ρομπ Χάλφορντ (ο γκέι), Τζίμης Πανούσης, Λένος Χρηστίδης, Τζίμι Καρ, Τζορτζ Κάρλιν (ιδίως στα γεράματα), Ντάνιελ Ντένετ, Σαμπκομαντάντε Μάρκος, Πατ Κοντέλ και μερικές εκατοντάδες άλλοι. Φυσικά και τον Ντόκινς (για το χιούμορ του και το μυαλό του, αλλά και την αγαρμποσύνη του - κάθε φορά που τον βλέπω να μιλάει λέω πως τώρα θα βγει απ' το πόντιουμ και θα φοράει βατραχοπέδιλα). Μεταξύ Τσόμσκι και Πίνκερ διαλέγω τον πρώτο γιατί το μαλλί του Πίνκερ είναι γελοίο (και γιατί είμαι ψιλοάσχετος από γλωσσολογία).

Τι άλλο... Σέβομαι το συνομιλητή μου, με τον δικό μου ιδιαίτερο τρόπο, που περιλαμβάνει (και πολλές φορές επιδιώκει) μπινελίκια, τα οποία θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμα ως εμφατικά. Δεν νιώθω την υποχρέωση να σεβαστώ όλες τις απόψεις, ιδίως απόψεις του τύπου "δεν κάνει να πηδιόμαστε τη Μεγάλη Παρασκευή" (κάτι που μου είχε πει κάποτε ο μπαμπάκας μου και έκλαιγα από τα γέλια για περίπου ένα μισάωρο).

Χόμπι: Η εξερεύνηση την ανθρώπινης βλακείας.

Αγαπημένο ρητό: "Όποιος έχει δύο παρωπίδες να δίνει τη μία" (συμβατό και με τη χριστιανική λογική).

Στο μπλογκάκι μου (βλέπε υπογραφή) έβαλα ένα τεστάκι για να δω πόσο καλά γνωρίζετε την Αγία Γραφή και, αν και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εδώ θα το βρείτε ιδιαίτερα εύκολο, θα χαρώ να ακούσω τις εντυπώσεις σας.

Κλείνω λέγοντας ότι από την ώρα που ανακάλυψα το forum έχω ένα χαμόγελο μεγαλύτερο απ' του Τζόκερ. Καλώς σας βρήκα, παιδιά, και καλωσόρισα στο σπίτι μου.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες! Πολύ ωραία όλα αυτά που είπες και συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Σχετικά με αυτό που είπες ότι σου είχε πει ο πατέρας σου, εγώ έχω ακούσει του κόσμου τις βλακείες που πολλές φορές πρόσφεραν άφθονο γέλιο, δυστύχως κάποιες φορές δεν με άφηναν να γελάω γιατί ήταν προσβλητικό...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήρθες Breadfan!
(Κάποια στιγμή να μας πεις και τι σημαίνει... Είναι 'ψωμολάτρης', 'ψωμοανεμιστήρας', 'ψωμιάδης', τι ακριβώς;)

Θεωρώ ότι ήρθες στο σωστό Διχτυότοπο.
Και μόνο που σ' αρέσει ο ετεροθαλής μου (ή, εξ αγχιστίας αν θες) ξάδερφος, αρκεί.




Υ.Γ. Για την ατάκα του μπαμπά, σου λέω εκ πείρας ότι: Μ. Παρασκευή, Μ. Σάββατο, ειδικά δε μετά την Ανάσταση, το πήδημα είναι ...ΘΕΪΚΟ!!!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:Καλώς μας ήρθες Breadfan!
(Κάποια στιγμή να μας πεις και τι σημαίνει... Είναι 'ψωμολάτρης', 'ψωμοανεμιστήρας', 'ψωμιάδης', τι ακριβώς;)

Θεωρώ ότι ήρθες στο σωστό Διχτυότοπο.
Και μόνο που σ' αρέσει ο ετεροθαλής μου (ή, εξ αγχιστίας αν θες) ξάδερφος, αρκεί.

:think: Να υποθέσω ότι κατοικείς στον 7ο;




Υ.Γ. Για την ατάκα του μπαμπά, σου λέω εκ πείρας ότι: Μ. Παρασκευή, Μ. Σάββατο, ειδικά δε μετά την Ανάσταση, το πήδημα είναι ...ΘΕΪΚΟ!!!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Breadfan είναι ένα κομμάτι των Budgie που έγινε διάσημο από τους Metallica (πριν με κοπανήσουν οι οπαδοί των πρώτων να πω ότι τουλάχιστον όσοι εγώ ξέρω το έμαθαν από τους δεύτερους).

Σχετικά με το αν κατοικώ στον 7ο... Εξαρτάται απ' το πως ορίζουμε το θεό.
Αν μιλάμε για τον ντεϊστικό θεό, είμαι στο 6.99999 και ...κάτι ψιλά.
Αν μιλάμε για τις γνωστές θρησκείες είμαι στο 7ο, κρεμιέμαι απ' το ταβάνι και προσπαθώ να ανοίξω τρύπα για τον 8ο.

Σοβαρά τώρα, η απάντηση εξαρτάται ΚΑΙ απ' το πως ορίζουμε την έννοια "γνωρίζω".
Κάποτε απέφευγα να τοποθετηθώ υπέρ του 7, για να μην χαρακτηριστώ δογματικός. Η ουσία είναι ότι στις συζητήσεις μου με θεϊστές δεν παίρνω τη θέση "Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει θεός", γιατί το politically correct έχει αρχίσει να μου βρωμάει (να θυμίσω τη θέση μου σχετικά με τον καθωσπρεπισμό). Αν με πιέσεις να πάρω θέση, θα πω ότι όπως ορίζω εγώ τις λέξεις "θεός" και "γνωρίζω" είμαι 7άρης, με επιφύλαξη να επανατοποθετηθώ αν ακούσω κάποιο άλλο ορισμό των παραπάνω. Το θέμα είναι ότι αγαπάω τους 6αρηδες εξίσου με τους 7αρηδες.

Ποιο είναι το ξαδερφάκι; (Υποψιάζομαι, αλλά ρωτάω κυρίως γιατί έχω και εγώ καταγωγή από Κρήτη, και επειδή ξέρω πως ορίζουν το "ξαδερφάκι" κάτω, θα μπορούσε να είναι ακόμα και ο Χαλφορντάκης...)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: Σχετικά με το αν κατοικώ στον 7ο... Εξαρτάται απ' το πως ορίζουμε το θεό.
Αν μιλάμε για τον ντεϊστικό θεό, είμαι στο 6.99999 και ...κάτι ψιλά.
Αν μιλάμε για τις γνωστές θρησκείες είμαι στο 7ο, κρεμιέμαι απ' το ταβάνι και προσπαθώ να ανοίξω τρύπα για τον 8ο.
Σε κάθε περίπτωση είναι απαράδεκτο όποιος δηλώνει άθεος να λέει: «Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού, αλλά ωστόσο μια μικρή πιθανότητα να υπάρχει παραμένει».
Οι 6ρηδες είναι αγνωστικιστές και όχι άθεοι.
breadfan έγραψε:Σοβαρά τώρα, η απάντηση εξαρτάται ΚΑΙ απ' το πως ορίζουμε την έννοια "γνωρίζω".
Έχεις δίκιο! «Γνωρίζει» κανείς μόνο όταν έχει γνώση της όλης πορείας που ακολούθησε η περί θεών/Θεού ιδέα από την στιγμή που πρωτοεμφανίστηκε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: Σχετικά με το αν κατοικώ στον 7ο... Εξαρτάται απ' το πως ορίζουμε το θεό.
Αν μιλάμε για τον ντεϊστικό θεό, είμαι στο 6.99999 και ...κάτι ψιλά.
Αν μιλάμε για τις γνωστές θρησκείες είμαι στο 7ο, κρεμιέμαι απ' το ταβάνι και προσπαθώ να ανοίξω τρύπα για τον 8ο.

Σοβαρά τώρα, η απάντηση εξαρτάται ΚΑΙ απ' το πως ορίζουμε την έννοια "γνωρίζω".
Κάποτε απέφευγα να τοποθετηθώ υπέρ του 7, για να μην χαρακτηριστώ δογματικός. Η ουσία είναι ότι στις συζητήσεις μου με θεϊστές δεν παίρνω τη θέση "Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει θεός", γιατί το politically correct έχει αρχίσει να μου βρωμάει (να θυμίσω τη θέση μου σχετικά με τον καθωσπρεπισμό). Αν με πιέσεις να πάρω θέση, θα πω ότι όπως ορίζω εγώ τις λέξεις "θεός" και "γνωρίζω" είμαι 7άρης, με επιφύλαξη να επανατοποθετηθώ αν ακούσω κάποιο άλλο ορισμό των παραπάνω. Το θέμα είναι ότι αγαπάω τους 6αρηδες εξίσου με τους 7αρηδες.
Εγώ πάλι δήλωσα 'ρετιρέ', αλλά θα μπορούσα να πω και 'πλυσταριό' ή 'ταράτσα'... :lol:
Πίεση δεν υπάρχει, το ξεχνάμε και προχωράμε. ;)
Το σχετικό με την έννοια 'γνωρίζω', το θεωρώ αυτονόητο, εφόσον όποιος ενδιαφέρθηκε να βγάλει άκρη με το θέμα, για να καταλήξει σε συμπεράσματα, έχει πλησιάσει την έννοια του 'επίσταμαι'...
Από τη στιγμή που τόσοι κλάδοι της επιστήμης έχουν συγκλίνει στην ανυπαρξία ''ανώτερης'' δύναμης από τη μια και στην ύπαρξη μόνο ''κατώτερης δύναμης'' (το λογοπαίγνιο δικό μου, με κατώτερη εννοώ την βαρύτητα, ως από κάτω μας ευρισκόμενη :D ) από την άλλη, έχουμε φτάσει στο σημείο να έχουμε σχεδόν αποδείξει την ανυπαρξία θεότητας... :clap: :clap: :clap:
Αν και αυτό θα μπορούσαν να το αποδείξουν 'αυτεπάγγελτα' όλοι όσοι έχουν φύγει από τον μάταιο τούτο κόσμο άδικα, όλα τα παιδάκια στην Αφρική, όλα τα κακοποιημένα και πάει λέγοντας...
Και ερχόμαστε στη δεύτερη έννοια, της θεότητας.
Εκτός από τα 'κυκλικά επιχειρήματα' που αναφέρεις -σωστά- στο μπλογκάκι σου, θα πω ότι η έννοια ξεκίνησε πολύ παλιά, σημαίνοντας το άγνωστο, το πολύ δυνατό και το μυστήριο (που είναι τέτοιο ως άγνωστο), με την θεοποίηση του ήλιου, των θηρίων κλπ κλπ.
Η εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου που είχε σαν αποτέλεσμα και την εξέλιξη καλών τε και κακών πραγμάτων εξ ίσου, έφερε την θρησκεία ως σύστημα, κυρίως εκμετάλλευσης, όλων πλην ιερέων/χρηστών.
Άρα -για να μην το ξεχειλώσω, αν και μου αρέσει πότε πότε-, η απλή λογική υποδεικνύει:
-Άγνοια => θεότητα
-Γνώση => βαρύτητα
=>Βαρύτητα: α) πλάκωσε τη θεότητα, ή, β) στον αντίποδα της τραμπάλας, την έστειλε στον αγύριστο..! ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Εpic intro :P



Καλωσήρθες Breadfan!
:banana-dreads:
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καλώς όρισες breadfan!

Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες, και εύχομαι να έχουμε όμορφες συζητήσεις μαζί.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι η Λαϊκή σοφία είναι υπερεκτιμημένη.
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει.
Το γοργό και χάριν έχει.
Διάλεξε τη σοφία που σε βολεύει και κάνε το σοφό.

Καλώς ήρθες :D
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες breadfan! Εμένα από την παρουσίαση σου μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτά: (α και το σεξ τη Μεγάλη Παρασκεύη!)
breadfan έγραψε:ότι η εξουσία λειτουργεί καταστροφικά προς τη ζωή των ανθρώπων, ότι οι γραμμές στο χάρτη που λέγονται σύνορα είναι αυθαίρετες, μη απαραίτητες και κάποια στιγμή πρέπει να τις σβήσουμε.
Το τεστάκι στο blog σου το δοκίμασα αλλά μάλλον κρυφοκοίταξα τις απαντήσεις. Τζάμπα το 20 στα θρησκευτικά στο σχολείο!
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Καλώς ήρθες Breadfan, από το μπλογκάκι σου εμένα μου άρεσε περισσότερο το τραγουδάκι της κόρης σου καθώς με τον ΙΔΙΟ ακριβώς στίχο τραγουδάνε και οι δικές μου κόρες τα Τρίγωνα-κάλαντα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή υποδοχή. Πραγματικά νιώθω σαν στο σπίτι μου.

@Scifimom: να χαίρεσαι τις κορούλες σου. Νομίζω ότι πρέπει να τις φέρουμε σε επαφή, να φτιάξουμε ένα blasphemous children's choir και να βγούμε να πούμε τα κάλαντα.

@Bozonio: Τέκνον μου, τι πράγματα είναι αυτά; Αυτές οι θέσεις είναι επικίνδυνες, είναι οι θέσεις των αντίχριστων αναρχικών!
Θα προσευχηθώ δια την σωτηρίαν της ψυχής σου (και της δικής μου), διότι ναι μεν ο Ιησούς είπε "αγαπάτε αλλήλους", αλλά ας μην το παραγαμήσομεν...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τη θερμή υποδοχή. Πραγματικά νιώθω σαν στο σπίτι μου.
Νά 'σαι καλά!
Τώρα πια, η του νόστου πικρή γεύση πρέπει να έχει αμβλυνθεί...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση