b-track

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
b-track
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009 20:44
Όνομα Ιστότοπου: b-track
Επικοινωνία:

Καλησπέρα παιδιά.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος b-track την 31 Μάιος 2009 23:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
b-track.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

καλώς το παλληκάρι!
Αλλαξε και τον τίτλο του νήματος σε "b-track" για να κρατήσουμε την ομοιομορφία του "Αυτοσυστηθείτε". Πες μας αν θέλεις και δύο κουβέντες για σένα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
b-track
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009 20:44
Όνομα Ιστότοπου: b-track
Επικοινωνία:

ok...! Λοιπόν είμαι ο raf ,σπουδάζω υπολογιστές στην θεσσ.'Δέν θέλω να χρησιμοποιήσω τον όρο "αθεος" οσον αφορά εμένα μιας και νομίζω πως για να λέγεσαι άθεος προυποθέτει την υπαρξη καποιου θεού...και αυτό δεν μπορω να το ξέρω... :lol: :lol: :lol:
Δεν ξέρω να πω για μένα ετσι στο άσχετο...Είπα να γραφτώ στο φόρουμ μιάς και με ενδιαφέρει να συζητω για τετοια θέματα.....Δεν μου είναι μισιτη καμια θρησκεία (με αφήνουν αδιαφορο) καθως νομιζω πως ο καθένας μπορει να πιστευει και να θεωρει σωστο το οτιδηποτε ,μπορει να μην συμφωνω αλλα θα υπερασπιστω το δικαιωμα του καθενος να πιστευει σε οτιδηποτε (οχι μονο για θρησκειες και θεους)....
b-track.blogspot.com
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες! Νομίζω ότι κάνεις λάθος σχετικά με τον όρο άθεος. Όταν είσαι άθεος δεν πιστεύεις στην ύπαρξη κάποιου υπερφυσικού ον. Θα βρεις εδώ αρκετές πληροφορίες για το τι ακριβώς είναι ο άθεος, ο άθρησκος κτλ. ;)
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
b-track
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009 20:44
Όνομα Ιστότοπου: b-track
Επικοινωνία:

οκ....δεκτό..αλλα ειναι και κατα καποιο τρόπο πως το αντιλαμβάνετε κανείς....η συγκεκριμένη φράση μου που σχολίασες ήταν και ένα είδος λογοπαιγνιου.....
b-track.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Σωστά το είπε/
πχ ασέληνος νύχτα δείχνει ότι δεν υπάρχει το φεγγάρι που όμως υπάρχει στον ουρανό και δεν φαίνεται.
Το ίδιο θέλει να πει ότι δεν πρέπει να λέγεται κάποιος άθεος γιατί το α είναι το σταρητικό. Αλλά για να στερούνται κάποιοι σημαίνει οτι καποιοι το απολαμβάνουν.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

@ b-track
Δεν κατάλαβα ότι ήταν λογοπαίγνιο , sorry :P
@ πιστός
δεν το έχω ψάξει τόσο το θέμα σχετικά με τον ορισμό τησ κάθε λέξης. ελπίζω κάποιος να το ξέρει καλύτερα και να μας λύσει την απορία
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όχι Πιστέ το α- δηλώνει απλά απουσία.Δεν λέει τίποτε για το αν αυτή η απουσία είναι αλλού παρουσία.

Για την περίπτωση της λέξης άθεος,σημαίνει αυτόν που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού-θεών,έτσι τουλάχιστον όπως τους αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι ως τώρα.(Αν προκύψει κάτι καινούργιο βλέπουμε).Αυτό βέβαια σημαίνει ότι υπάρχουν άλλοι που πιστεύουν στην ύπαρξη του θεού.Οκ αυτό το ξέραμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά για να μην τρελαινόμαστε και παίζουμε με τις λέξεις,
ας θυμηθούμε ότι τις λέξεις τις φτιάχνουμε εμείς για να πούμε αυτό που θέλουμε. Το πως την καταλαβαίνει ο καθένας δεν αποδεικνύει και τίποτα (πέρα ίσως από το κοινωνικό κατεστημένο και το τι σκέφτεται ο καθένας που την ερμηνεύει όπως πχ με τη λέξη πίπες.)
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η αλήθεια σ'αυτό που λες Γιώργο είναι κάπου στη μέση.Η γλώσσα σίγουρα είναι ένα εξελισσόμενο συμβολικό σύστημα συμβατικού χαρακτήρα,όμως διέπεται από κανόνες που δεν είναι αυθαίρετοι ούτε στη διακριτική ευχέρια του κάθε επιμέρους χρήστη της γλώσσας για το πως και αν θα τους ακολουθεί.Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο είδος "γλωσσικής αστυνομίας" ούτε ότι πρέπει να κυνηγάμε τους ανθρώπους με το δίκανο αν κάνουν κάποιο λάθος,αλλά να θυμώμαστε ότι "αρχή επιστήμης ονομάτων επίσκεψις" ή αλλιώς αν δεν εννοούμε τα ίδια πράγματα όταν μιλάμε πως θα συνεννοηθούμε και πως θα βγάλουμε άκρη;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι νομίζω ότι το έθεσες σωστά.

Εγώ απλά το ανέφερα γιατί έχω δει πολλές φορές να πιάνονται κάποιοι από τη λέξη άθεος για να αποδείξουν ότι να 'ναι. Ότι άθεος αποδέχεται ότι υπάρχει θεός αλλά δεν τον δέχεται στη ζωή του κ.ά. Βλ. ΟΟΔΕ :?
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλά αυτοί εκεί την έχουνε χάσει τη μπάλα προ πολλού...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση