Scifimom Γεια σε όλους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Γεια και χαρά σας όλοι. Είμαι η Scifimom από την Ωραία Θεσσαλονίκη. 35 χρονών παντρεμένη με δύο κοριτσάκια (8 και 6 χρονών) και εργαζόμενη (Γραμματέας). Δηλαδή όλα τα μικροαστικά και βαρετά (Μέχρι και σπίτι σε προάστειο έχω :lol: )

Μου αρέσει τρελά η επιστημονική φαντασία (εξου και το nickname) και θρηνώ ακόμα τον πρόωρο θάνατο τε μεγάλου Douglas Adams και τη διάγνωση Alzheimer του Terry Prachet.

Α ναι είμαι και άθεη, είμαι μέλος ενός ιδιωτικού forum αθεων και αγνωστικιστών οικογενειών με έδρα τις Ηνωμένες πολιτείες (πριν ανακαλύψω το "atheia").

Λοιπόν να μπω στην παρέα σας? Θα με παίξετε κι εμένα?

Scifimom

ΥΓ. Δυστυχώς δεν θα είαι πολύ τακτική poster λόγω υποχρεώσεων (βλέπε δουλειά-παιδιά-σπίτι) αλλά δεν θα εξαφανιστώ κιόλας.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom καλως ήλθες. Μια ερώτηση, είσαι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο; Όταν τον έκανες ήσουν άθεη;
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Καλώς τις παλιοσειρές :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Scifimom καλως ήλθες. Μια ερώτηση, είσαι παντρεμένη με θρησκευτικό γάμο; Όταν τον έκανες ήσουν άθεη;

Ναι και ναι
Όταν γνώρισα τον άνδρα μου (επίσης άθεο) αποφασίσαμε να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο για να αποφύγουμε όλα τα φριχτά και ακριβά ταρατατζούμ, που γενικά δεν μας αρέσουν (είμαστε γενικώς minimal). Οπότε ανακοινώσαμε στους γονείς μου (Ο σύζυγος είναι ορφανος από μητέρα και πατέρα) τις προθέσεις μας... Ο πατέρας μου κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό, άρχισε να φωνάζει πως θα μας κόψει την καλημέρα, πως θα κόψει την καλημέρα και στη μητέρα μου που "μας υποστηρίζει", πως άμα αλλάξει το καθεστώς και έχουμε "Θεοκρατία" :o ο γάμος μας θα είναι άκυρος κλπ κλπ κλπ. Οπότε καθίσαμε κάτω και ζυγίσαμε τα υπερ και τα κατά. Δηλαδή προτιμάμε να κάνουμε το κέφι μας και μετά να μην μιλάμε με την οικογένειά μας? Ή να κάνουμε υπομονή μιά ώρα και να τα έχουμε με όλους καλά? Και διαλέξαμε το δεύτερο. Παντρευτήκαμε σε ένα ξωκλήσι στην Αθήνα που χωρούσε 15 άτομα, οι μισοί μας καλεσμένοι άργησαν να έλθουν γιατί χάσανε το δρόμο. Δεν φορούσαμε ούτε λευκό νυφικό ούτε μαύρο κοστούμι, ο ιερέας ήταν συμμαθητής του άντρα μου από το γυμνάσιο οπότε έκανε αστεία όλη την ώρα και γελούσαμε. Φύγαμε Σάββατο από το σπίτι μας με το αυτοκίνητό μας, παντρευτήκαμε και μετά ξαναμπήκαμε στο αυτοκίνητό μας και πήγαμε σπίτι μας. Ο κουμπάρος μας είναι επίσης άθεος και η κουμπάρα μας το ίδιο :lol: . ένας φίλος που μας τραβούσε βίντεο με έχει να γελάω νευρικά και να ξύνω τη μύτη μου κατα την ώρα του "μυστηρίου". Το μόνο που θυμάμαι έντονα είναι ότι με κόβανε τα παπούτσια.

Με την ίδια ψυχολογική πίεση έχουμε βαφτίσει και τα παιδιά μας (Θα το μετανιώνω σε ολόκληρη τη ζωή μου) αλλά του λάχιστον οι νονοί τους είναι εξίσου άθεοι με εμάς. (Ωραία είπανε το "πιστεύω" και τι έγινε θα τους κατηγορήσει κανείς για ψευδορκία?).

Γενικά καθώς είμαι και το πρώτο παιδί της οικογένειας και το μοναδικό κορίτσι, όλοι περίμεναν να κάνω όλα τα χαζά "Παραδοσιακά" και βαρετά πράγματα, για να κλαίνε και να κοιτάνε φωτός δέκα χρόνια μετά. Όταν είσαι 25 (τότε παντρεύτηκα) και φουλ ερωτευμένος δεν τα ψειρίζεις και πολύ τα πράγματα, λες "δεν βαριέσαι" και προχωράς.

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι τώρα με αυτά που έκανα τότε και αν τα ξαναέκανα μάλλον θα αντιδρούσα διαφορετικά, αλλά τώρα... είναι αργά για δάκρυα
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Scifimom,
καλώς όρισες και από μένα.Και εγώ άθεος λάτρης της E.Φ. παντρεμένος (με θρησκευτικό γάμο) και πατέρας (παιδιού βαφτισμένου με θρησκευτική βάπτιση).Η πίεση του περιβάλλοντος δεν είναι αμελητέα και αν και επαινώ όσους διαλέγουν τον δύσκολο δρόμο του να είναι σ'αυτές τις επιλογές τους συνεπείς με τις αντιλήψεις τους,ακόμη και αν οδηγούν σε ρήξη με αγαπημένα πρόσωπα (τα οποία,ως καλοί Χ.Ο.® δεν σέβονται τις επιλογές ούτε κάν των δικών τους ανθρώπων),δεν νομίζω ότι έχουμε να απολογηθούμε σε κανέναν για τις δικές μας επιλογές.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε: Λοιπόν να μπω στην παρέα σας? Θα με παίξετε κι εμένα?
Αμέ! Καλώς μας βρήκες!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:Γεια και χαρά σας όλοι. Είμαι η Scifimom από την Ωραία Θεσσαλονίκη. 35 χρονών παντρεμένη με δύο κοριτσάκια (8 και 6 χρονών) και εργαζόμενη (Γραμματέας)..
...Πώς γίνεται να είσαι παντρεμένη με δύο κοριτσάκια; !!! :o :shock: :o

:lol: :lol: :lol: Αστειεύομαι... Καλώς ήρθες!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Γεια σου Scifimom και καλώς ήρθες. :clap:
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες και απο μένα.
Κι εγώ αν ξαναπαντρευόμουν, σε εξωκκλησι θα παντευόμουν με φουστανέλα και με άλογο.
Μπράβο.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:.... με φουστανέλα...
:shock: :?: :!:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Πρίν απο 100 χρόνια όλοι σχεδόν οι Έλληνες πήγαιναν στην εκκλησία με φουστανέλα. με τι νομίζεις ότι πηγαιναν με κοστούμι και νυφικο οι γυναίκες; Και με τα πόδια απο το σπίτι στην Εκκλησία. Και μπάτσερο γιόκ.Αυτά όλα είναι καινούργια εθιμα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

πριν 2500 χρόνια να δεις πως πηγαίνανε!
Και στοίχημα ότι είχαν καλύτερα συμπόσια από τα άθλια σημερινά.
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

:lol: :lol: :lol: Από τα αγριογούρουνα στον Asterix, μέχρι τον Λούκουλο στη Ρώμη... :dance:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση