Aneraidistos όπως....Άθεος

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν ξέρω βρε συ fr0g,κάποιες φορές μου 'ρχεται στο μυαλό το "αφες αυτοίς,ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" αλλά μετά θυμάμαι το "μάχαιραν έδωσες,μάχαιραν θα λάβεις" και νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο.

Θέλω να πώ,εξέλαβα την παρατήρηση του Πιστού ως επιθετική και απάντησα (όπως μου επιβάλλει η ηθική μου) αναλόγως,δηλαδή υπερβολικά και με γενικεύσεις,που ούτε εγώ δεν τις πιστεύω.Το έχω πεί και άλλοτε και αλλού,έχω φίλους και συγγενείς που αυτοπροσδιορίζονται ως Χ.Ο. και η διαφωνία μου μαζί τους δεν μειώνει ούτε την εκτίμησή μου ούτε ασφαλώς και την αγάπη μου γι'αυτούς,ούτε και θεωρώ τους πιστούς χαζούς (έχω μιά ένσταση γι'αυτούς που θεωρώ "πραγματικά" πιστούς,δηλαδή τους θρησκόληπτους).

Αν παρεξήγησα την πρόθεση του Πιστού,ανακαλώ,ως προς το πνεύμα και το ύφος της απάντησής μου και mea culpa.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Αν ένοιωσες προσβεβλημένος τότε δεν ισχύουν τα όσα έχω πει για το απρόκλητο της υπόθεσης.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Είμαστε οκ.Εγώ υπεραντέδρασα.Είμαι λίγο ευέξαπτος αλλά το δουλεύω το πράγμα,θα μου περάσει (ελπίζω).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση