Καλησπέρες..Είμαι η Πασιφάη.

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Παρανοήσατε και οι δύο. Μην παρεξηγηθείτε για το τίποτα.
Ο Πάτροκλος γράφει ιδιόρρυθμα, και η Πασιφάη δεν το αντιλήφθηκε.
Παρακαλώ να ξεκινήσετε from scratch, και θα δείτε ότι όλα θα πάνε καλά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρε Κόμη,εγώ ήλθα εδώ με καλή διάθεση για συζήτηση.Δεν ήρθα για να κάνω εχθρούς,καθώς θεωρώ πως είμαι ένας άνθρωπος τελείως ελεύθερος σε σκέψη,πεπραγμένα,νοοτροπία.Δεν ανήκω σε ''μαντριά'',ότι πιστεύω ή όχι,είναι μόνο για μένα,χωρίς ίχνος επιβολής των απόψεών μου.Δε γουστάρω την προβατίλα που αποπνέει το παπαδαριό,μου κάθεται άσχημα σαν οσμή,μα διατηρώ το δικαίωμα που έχω να επικροτώ ή να απορρίπτω ότι μου αρέσει ή όχι,αντίστοιχα,σε όλο το φάσμα της ζήσης μου.
Κι εγώ γράφω ''ιδιότροπα'',πολλές φορές, ακατανόητα για πολλούς,με εκείνο το ποιητικό,θρασύ στοιχείο που με διέπει.Βασικά για όσους έχουν καρφωμένη την ψ..ή στην κεφαλή,δεν δύναμαι να τους την ''ξεκαρφώσω'',αδερφέ.Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κανέναν εδω μέσα,διότι δεν σας ξέρω,για να μπορώ να εκφέρω άποψη.Όταν φτάσει εκείνη η ώρα κι αφού διαβάσω τα θέματα και έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη,θα μιλήσω.
Παρεμπιπτόντως,κάποτε τα έπαιρνα στην κράνα,χοντρά,όχι πια.Έχω όλη την καλή διάθεση για όμορφους διαλόγους,με επιχειρήματα.Και βλέπουμε.Οκ; ;)
Πάτροκλε,really,no problem,απο μένα..
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δεν σου το είπα φιλενάδα; Το τραβάει ο οργανισμός σου... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Γεια σου Πασιφάη.

Let there be Light.

[youtube]xlDOUfxKCLA[/youtube]
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επιλογή του ψευδώνυμου δηλώνει αρκετά.

Στο Πασιφάη με εμπνέει το

The Bull was the old pre-Olympian Poseidon," Ruck and Staples remark.[6] In the Greek literalistic understanding of a Minoan myth,[7] in order to actually copulate with the bull, she had the Athenian artificer Daedalus[8] construct a portable wooden cow with a cowhide covering, within which she was able to satisfy her strong desire.[9] The effect of the Greek interpretation was to reduce a more-than-human female, daughter of the Sun itself, to a stereotyped emblem of grotesque bestiality and the shocking excesses of female sensuality and deceit.[10]

-που είναι μια τυπική αντίδραση ακύρωσης της μεγαλύτερης και πληρέστερης σε όρεξη, ποιότητα και βάθους ερωτικής υπόστασης που έχουν οι γυναίκες απέναντι σε κάτι δονητές με ανιαρές ψυχολογικές βαλίτσες, δηλαδή χαμένα αρσενικά.

Επίσης

In other aspects, Pasiphaë, like her niece Medea, was a mistress of magical herbal arts in the Greek imagination. Pasiphae was an early Kretan moon-goddess, similar to the classical Selene. Both her taurine lover and her Minotaur son, who was also named Asterios (the starry one), were associated with the constellation Taurus.

-πού μου ξυπνάει τον «σαμάνο» μέσα μου

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι τυπικοί καλοί τρόποι, ο φορμαλισμός ετικέτας και τα κοστούμια, δυστυχώς, χρησιμοποιούνται για να συγκαλύψουν αρνητικά πρόσημα ή, αποσπασματικά, ανεπαρκή θετικά στοιχεία στους ανθρώπους. Ψηφίδες ουσίας συμπαγείς και συγκροτημένες δεν χρειάζονται περιτύλιγμα και εξάλλου βλάπτονται από την διαφήμιση.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

κα-τα-πληκτικό όνομα/nick

αυτό πρέπει να ήθελε να πει ο πατ

καλωσήρθες. αν είσαι και φίλη του άναρχου θα ομορφύνεις το φόρουμ είμαι σίγουρος
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Απελεύθερε,KickAndSnare,Leo,
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. :)

@ Πάτροκλε,
αν το ψευδώνυμό μου,σου ξυπνάει τον σαμάνο μέσα σου,αυτό με χαροποιεί ιδιαιτέρως.. :lol:

Οι τυπικοί καλοί τρόποι,εμπεριέχονται στους κανονισμούς του φόρουμ,αν δε με απατά η μνήμη μου.Τί θα προτιμούσες δλδ;Να έρθω,μοιράζοντας χριστοπαναγίες και γαμοσταυρίδια,σε ανθρώπους που δε γνωρίζω;;

Όσο για τις ετικέτες και τα κοστουμάκια τα καλοραμμένα,τί να σου πω..Ο ράφτης μου,τα τίναξε από πείνα και τον πήρε ο Βελζεβούλης στα καζάνια της κολάσεως,μιας και δεν έβγαζε φράγκα από μένα.. :roll:

@ Άναρχε
Ρε φίλε,μήπως παραμαλάκωσα;Πες μου,ανησυχώ. :mrgreen:
Πες στη μάνα σου να με ''ξεματιάσει'',για να επανέλθω,στις παλιές ''κακές'' μου δόξες..Φτου,φτου.. :mrgreen:
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες, αξέχαστο όνομα πραγματικά!
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου "Πάση" και καλώς ήρτες!
Πολύ ένταση ρε παιδιά! Μπας και φταίει η ...ζέστη;
Αν και δεν ανήκω στη κατηγορία των "αμάντρωτων", ούτε των ποιητών και φιλόσοφων του φόρουμ και δεν μπορώ να εντρυφήσω στις παραμέτρους όσων αναφέρονται, σου εύχομαι ....σιδεροκέφαλη με όποιο ....προσωνύμιο... :D
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Arpcnet,μερσί μποκού. :)

Τράϊ,θα μου επιτρέψεις να σε λέω έτσι,ε;;Μου έφτιαξες τη διάθεση με τον γλυκύτατο τρόπο σου(και με το ''Πάση'') :harp:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, απλά άφησε το "φάη" για μένα (ξέρει την αδυναμία μου) : brrr :

ΕΔΙΤ: Θα το διαπιστώσει συντόμως ιδίοις όμασι. Αν δε κληθεί να πληρώσει και το λογαριασμό...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μπα, απλά άφησε το "φάη" για μένα (ξέρει την αδυναμία μου) : brrr :

ΕΔΙΤ: Θα το διαπιστώσει συντόμως ιδίοις όμασι. Αν δε κληθεί να πληρώσει και το λογαριασμό...
Εχχμμ..όπου εκλεκτοί μεζέδες,καλό κρασάκι,τσιπουράκι,ουζάκι..μέσαααααααααααααα!! :band-singer:
Τάσο,αν ποτέ βρεθούμε,θα κάνουμε και γαμώ τις παρέες.. :lol:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, έχω αυτοπροσκληθεί στα καζάνια του άναρχου (μαζί με κάτι άλλους μπεκρούλιακες). Μακάρι να βρεθούμε από κοντά. :D :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingdrunk:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Ναι, έχω αυτοπροσκληθεί στα καζάνια του άναρχου (μαζί με κάτι άλλους μπεκρούλιακες). Μακάρι να βρεθούμε από κοντά. :D :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingdrunk:
Στ'Ανάρχου τα καζάνια,βούτα όλοι
μπεκρούλιακες,ακάλεστοι,διαβόλοι.
κι ο 'Ηφαιστος τη φλόγα του να ρίχνει,
τα Χερουβείμ,να πνίγει στο ξενύχτι..

Κι αν κάποιο θα γλυτώσει απτ'η θολούρα,
το ρίχνουμε για πάντα στη μαστούρα
και βάζουμε τριιγύρω αργιλέδες.
για μάγκες,έξυπνους
κι όχι λακέδες..

Άχ..με το ποιητικό μου,πάντα βγαίνει το άτιμον ωρέ.. :violin:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωχ ωχ ωχ, μαστούρα και ποίηση, τώρα έπεσες ολοκληρωτικά στην παγίδα του πάτροκλου. Ε, ρε, γλέντια.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Ωχ ωχ ωχ, μαστούρα και ποίηση, τώρα έπεσες ολοκληρωτικά στην παγίδα του πάτροκλου. Ε, ρε, γλέντια.
θα ανοίξω σχετικόν νήμα προκειμένου να δεχτεί την ''ευγενή μονομαχία''.. :snooty: :lol:
Το θέμα είναι ,αν θα αντέξει.. :mrgreen: :lol:
Μεταξύ μας,χλωμό το κόβω να μπορέσει να μου παραβγεί..Εγωϊστικόν;Μπορεί.Ίδωμεν.. :dance: :lol:
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
traiaska μονολογών
Καλά είπα: "ποιητές εκ του …προχείρου...."
Που να καταλάβουμε κι εμείς οι κοινοί θνητοί τον…. ποιητικόν .....οίστρον σας!....

Off Topic
Βόρειε έχεις ...ξεχειλώσει εντελώς μου φαίνεται! Και τα τριγλυκερίδια θα σου βγουν απ τα αυτιά! Όλο το φαή σκέφτεσαι;!
:lol: : brrr :
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:
Off Topic
traiaska μονολογών
Καλά είπα: "ποιητές εκ του …προχείρου...."
Που να καταλάβουμε κι εμείς οι κοινοί θνητοί τον…. ποιητικόν .....οίστρον σας!....

Απλά ήθελα να μας φτιάξω λίγο τη διάθεση και να γελάσουμε.Τεσπα. :(
Καλημέρα σας.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάση αστειεύομαι! :D
Απάντηση