Καλησπέρα (clear)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους τους καθαρούς και διαφωτισμένους ανθρώπους του φόρουμ.

Τους Άθεους, χωρίς Θεό, ψυχή και διάφορες άλλες πνευματικές αυταπάτες.

Θέλω να με αφορίσει η χριστιανική εκκλησία....

Και να μην είμαι μέλος στην χριστιανική θρησκεία....

Και σε καμία άλλη..... !

Αν έχετε καλή διάθεση και χρόνο, περιμένω να με διαφωτίσετε...

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Clear έγραψε:Θέλω να με αφορίσει η χριστιανική εκκλησία....
Γεια σου Clear, σκέφτηκες να απευθυνθείς στην εκκλησία και όχι σε άθεους για τον αφορισμό; Εδώ μέσα δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοί να σε βοηθήσουν σ' αυτό, αν πραγματικά το ζητάς...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Καλώς τον και ας άργησε
Γιατί να σε αφορίσει , αφόρισε την εσύ πρώτος.
Αν και την αφόρισες μπαίνοντας εδώ μέσα .
Καλά αφορίσματα με τους άλλους αφορισμένους του φόρουμ τέκνον μου.
Είσαι τόσο clear όσο φαίνεσαι.
Σε ρωταω γιατί εγώ δεν έχω κάνει μπάνιο ακόμα – στην κολυμπήθρα εννοώ.
Χαίρομαι να συναντώ καθαρούς ανθρώπους έλα στην παρέα μας μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν διαγραφεί το θρήσκευμα από το ληξιαρχείο, δεν είσαι χριστιανός στα χαρτιά σου....

Αλλά δεν παραμένεις μέλος στην χριστιανική εκκλησία?

Νομίζω πως μόνο μέ αναθεματισμό απαλλάσσεσαι παντελώς απ' αυτήν.... !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Clear την 09 Φεβ 2011 23:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.... !
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω τι να πω στην χριστιανική εκκλησία..... για να με αφορίσει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Clear την 09 Φεβ 2011 23:18, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζητάνε και λόγο, εσείς τι είπατε? Αν πεις ότι είσαι Άθεος σε αναθεματίζουν?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Clear την 09 Φεβ 2011 23:23, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε:
Clear έγραψε:Θέλω να με αφορίσει η χριστιανική εκκλησία....
Γεια σου Clear, σκέφτηκες να απευθυνθείς στην εκκλησία και όχι σε άθεους για τον αφορισμό; Εδώ μέσα δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοί να σε βοηθήσουν σ' αυτό, αν πραγματικά το ζητάς...
Ωραίος!!!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Clear και .... ψύχραιμααααα!
Αυτά που ζητάς δεν γίνονται ....εύκολα σήμερα!
Πονηρέ! Θες να σε αφορίσουν για να μη λειώνουν τα παπούτσια σου ε!
Αλλά δε γλυτώνεις, θα δουλεύεις 3-4 μεροκάματα (ή και περισσότερα) για ένα ζευγαράκι Ισπανικά ή Ιταλικά.
Ή, θα βολευτείς με φτηνιάρικα κινέζικα και σαγιονάρες των …5 euro, όσο το ‘χουμε ακόμα! :D
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ότι αρχίζει από χριστ.... χριστός, χριστιανισμός, χριστότητα, χριστιανική ταυτότητα κλπ

Δεν συμφέρει τις μεσαίες και κατώτερες οικονομικές τάξεις!

Είναι όφελος για τους Παπάδες μόνο και τους Υψηλόβαθμους Μασόνους που δεν πληρώνουν φόρους!

Αν ήμουν κανένας απ'΄αυτούς, θα με συμφερε να εξαπατώ το κόσμο στη πίστη περί Θεού κλπ....

Για να τον εκμεταλλεύομαι Οικονομικά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον κι από μένα. Καλούς... αφορισμούς. : brrr :
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ πολύ..... : brrr :
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον! Δεν ξέρω κατά πόσο το εννοείς αυτό με τον αφορισμό ή κάνεις πλάκα. Πάντως δεν είσαι ο μόνος που το σκέφτηκε, κι εγώ το είχα σκεφτεί παλιά καθώς και άλλοι, κι έγινε μεγάλη κουβέντα εδώ: Αυτοαφορισμός απο την εκκλησία. Συνοπτικά η συζήτηση στράφηκε γύρω από την ιδέα του αφορισμού ως τρόπο διακοπής σχέσεων με την εκκλησία, τελικά όμως απορρίφθηκε η ιδέα. Το δικό μου επιχείρημα ήταν ότι ζητώντας να σε αφορίσουν, αποδέχεσαι ένα μεταφυσικών προεκτάσεων τελετουργικό της ίδιας της εκκλησίας (τον αφορισμό) κι επομένως της αποδίδεις σημασία και εξουσία πάνω σου (μπορεί και να μη σε αφορίσει άμα δεν θέλει, και τότε τι κάνεις; θεωρείς ότι παραμένεις χριστιανός; ποιος αποφασίζει εν τέλει, εσύ ή εκείνοι;). Το νήμα κλειδώθηκε κάποια στιγμή και η κουβέντα συνεχίστηκε στο Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος. Εδώ η συζήτηση ξεκίνησε από την αναζήτηση αρχείων της εκκλησίας με σκοπό τη διαγραφή από αυτά, επειδή όμως δεν βρέθηκε άκρη εκείνη τη στιγμή, η προσοχή μας στράφηκε στην διαγραφή του θρησκεύματός μας από τα κρατικά αρχεία όπου καταγράφεται, αρχής γενομένης από το ληξιαρχείο (μπορείς επίσης να το διαγράψεις κι από το δημοτολόγιο και το μητρώο αρρένων).

Πρόσφατα όμως απέκτησα νέα πληροφορία σχετικά με τα αρχεία της εκκλησίας, και στο σημερινό μου σχόλιο στο νήμα αυτό, προτείνω να ζητήσουμε τη διαγραφή μας από τα βιβλία της ενορίας όπου έχει καταγραφεί η βάπτισή μας. Αν θες ρίξε μια ματιά εκεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Σαφώς !!
Σε κανανε χριστ χωρίς να σε ρωτήσουν ,δεν τους ρωτάς και εσύ και ξεκανεσαι.
Δηλαδή άμα είσαι γραμμένος σε σχολή χορού τους ρωτάς για να φύγεις .
Θα σε βάλουν να τραγουδήσεις ! και αν δεν τα πεις καλά και μείνεις μετεξεταστέος? Θα ξαναδώσεις τον Σεπτέμβριο?
Πολύ σημασία δίνεται στη χορογραφία .
Αυτοσχεδιάστε αγόρια μου και κορίτσια μου, αυτοσχεδιάστε.
Οι ταυτότητες μας τελείωσε κλιρ από την άλλη εβδομάδα.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Για αφορισμό πρέπει να απευθυνθείς σε κάποια κοντινή σου εκκλησία για να σε εξυπηρετήσουν. Για διαφωτισμό πρέπει να κάνεις πολύ περισσότερα απ' το να γράφεις σε ένα χώρο συζήτησης όπου συχνά υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και μεταξύ αθέων. Δεν ξέρω καν αν υφίσταται η λέξη "διαφωτισμός" όσον αφορά την αθεΐα γιατί δεν υπάρχει κάποιου είδους κρυμμένη ή περίπλοκα διατυπωμένη αλήθεια σε αυτήν. Απλώς είμαστε εμείς και ο κόσμος. Κανείς άλλος. Αν περιμένεις κάτι πιο "μυστικιστικό", θα απογοητευτείς οικτρά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Clear
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2011 21:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες AoratiMelani. Ο μυστικισμός είναι από τις μεγαλήτερες απάτες Ευθύμης. Και δεν ψάχνω να βρω κάτι τέτοιο σε site Αθεϊας. Δεν είμαι χριστιανός epicourosan. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Κρατάτε και καμιά "πισινή" ρε παιδιά στην αρχή των δεινών μιας κρίσης που τα επόμενα χρόνια (σε βάθος 10ετιας και βαλε) δεν ξέρετε που θα οδηγήσει.
Για φαντάσου λέμε τώρα, να χρειαστείτε κανένα χαρτί απορίας από την ενορία σας για να πάρετε ένα πιάτο ...φαί από κανένα συσσίτιο και να σας έχουν διαγράψει, ή να θέλετε ένα «χαρτί απορίας» για να μπείτε σε κανένα νοσοκομείο «ατελώς» (ως άποροι λόγω ...ανεργίας) και να σας λένε κάτι «Άνθιμοι» δεν σας βρίσκουμε… γραμμένους!
Αστειεύομαι, στη λογική ότι, όποια πέτρα κι αν σηκώσεις από κάτω θα βρεις το... ιερατείο, να δρα καλυμμένα ή απροκάλυπτα. Γι αυτό τα πράγματα έχουν μια δυσκολία και χρειάζεται ένας διαρκής προσανατολισμός των άθεων σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις…..
Διότι αν δεν κατακτηθούν αυτές οι «κορφές» χαΐρι δεν βλέπεις, παραπάνω δε πας, και η κοινωνία και δεν απελευθερώνεται απ τα δεσμά της!
(Που το ….έφτασα τώρα κι εγώ!) :lol: :eusa-violin:
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι...
γεια σου Clear και καλώς ήλθες.

Όντως trai, στα πλαίσια του αστεϊσμού, το τράβηξες από τα μαλλιά. :P

Βιβλιάριο Υγείας Απόρου
Προγράμματα βοήθειας & κοινωνικής πρόνοιας

Για τα συσσίτια που κάποιες ενορίες οργανώνουν δεν ζητούν πιστοποιητικό θρησκευτικών φρονημάτων και δεν βάζουν όρο την παρουσία στην Κυριακάτικη λειτουργία.

Δεν λέω ότι αυτό έγραψες, αλλά επειδή στο σχόλιό σου δεν φαίνεται ποια είναι η πραγματικότητα, θεώρησα σωστό να παρέμβω - με την άδειά σου :)

Τροφή για σκέψη: Ένας άθεος είναι μεμπτό να μετέχει εθελοντικά στη διοργάνωση συσσιτίων από την Εκκλησία;
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@Βέρα
Off Topic
Είναι γεγονός ότι παλιότερα τα πράγματα έτσι ήταν περίπου όπως σας τα λέω έστω κι αν αυτό γινόταν άτυπα (δεν ξέρω).
Ήμουν σχεδόν σίγουρος θα έχουν αλλάξει τα πράγματα σήμερα, απλά δεν γνώριζα τη νομολογία
(Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να μπω σε τέτοιες ...διαδικασίες ως τώρα.)
Ευχαριστώ πάντως για τις νομικές πληροφορίες.
Όσο για το πράγματι κρίσιμο ερώτημα σου θα απαντούσα χωρίς σκέψη: "Ναι , να συμμετέχει "
Αν και είμαι γενικά αντίθετος με την έννοια της φιλανθρωπίας όπως τη ξέρουμε όλοι.
Δηλαδή, δίνω κάτι ελάχιστο για να ‘χω τη συνείδηση μου ήσυχη για ότι δε… κάνω κλπ κλπ ….
Απάντηση