Καλώς σας βρήκα, tasos_didymoteicho

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δουλειά που κάνεις με τα κοινοβουλευτικά Τάσο είναι πολύ χρήσιμη. Στηρίζω κι εύχομαι για 4012 δημοσιεύσεις στις 30/12/2012.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Ευθύμης έγραψε:Η δουλειά που κάνεις με τα κοινοβουλευτικά Τάσο είναι πολύ χρήσιμη. Στηρίζω κι εύχομαι για 4012 δημοσιεύσεις στις 30/12/2012.


Ουυυυυυυυυυ! : brrr :

Αλλά..........

Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή δεν θέλω χωρίς λόγο ν' ανοίξω (ξεχωριστό) θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν κάποιοι πρόχειρες παραπομπές των γραφών σε θεϊκές τιμωρίες που εφαρμόζονται και σε επόμενες γενιές (απόγονοι, παιδιά, εγγόνια, γενεές 14 κ.ο.κ.), ή έστω αν θυμούνται ανάλογα περιστατικά και χωρίς συγκεκριμένες παραπομπές.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Επειδή δεν θέλω χωρίς λόγο ν' ανοίξω (ξεχωριστό) θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν κάποιοι πρόχειρες παραπομπές των γραφών σε θεϊκές τιμωρίες που εφαρμόζονται και σε επόμενες γενιές (απόγονοι, παιδιά, εγγόνια, γενεές 14 κ.ο.κ.), ή έστω αν θυμούνται ανάλογα περιστατικά και χωρίς συγκεκριμένες παραπομπές.
«Για την αμαρτία των πατέρων που μου αντιστέκονται τιμωρώ τα παιδιά, ακόμα κι ως την τρίτη και την τέταρτη γενιά. Δείχνω όμως την αγάπη μου σε χιλιάδες γενιές αυτών που με αγαπούν και τηρούν τις εντολές μου.»
Δευτερονόμιον 5:9-10
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ποιος το ειπε αυτο μαρια μου?

τασο ανοιξε θεμα βρε την απορια σου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

αααμμμδεν ξέρω, Θα πρέπει να περιμένετε μετά τις 6 που θα πάω σπίτι και θα ψάξω τις πηγές μου
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

aristotelis_1 έγραψε:ποιος το ειπε αυτο μαρια μου?
Πρόκειται για μέρος των 10 εντολών. Δευτερονόμιον Κεφ. Ε΄... Από την παλαιά διαθήκη δηλαδή...
ΚΑΙ ἐκάλεσε Μωυσῆς πάντα Ἰσραήλ, καὶ εἶπε πρὸς αὐτούς· ἄκουε, Ἰσραήλ, τὰ δικαιώματα καὶ τὰ κρίματα, ὅσα ἐγὼ λαλῶ ἐν τοῖς ὠσὶν ὑμῶν ἐν τῇ ἡμέρᾳ ταύτῃ, καὶ μαθήσεσθε αὐτὰ καὶ φυλάξεσθε ποιεῖν αὐτά. 2 Κύριος ὁ Θεὸς ὑμῶν διέθετο πρὸς ὑμᾶς διαθήκην ἐν Χωρήβ· 3 οὐχὶ τοῖς πατράσιν ὑμῶν διέθετο Κύριος τὴν διαθήκην ταύτην, ἀλλ᾿ ἢ πρὸς ὑμᾶς, ὑμεῖς ὧδε πάντες ζῶντες σήμερον· 4 πρόσωπον κατὰ πρόσωπον ἐλάλησε Κύριος πρὸς ὑμᾶς ἐν τῷ ὄρει ἐκ μέσου τοῦ πυρός, 5 κἀγὼ εἱστήκειν ἀνὰ μέσον Κυρίου καὶ ὑμῶν ἐν τῷ καιρῷ ἐκείνῳ ἀναγγεῖλαι ὑμῖν τὰ ρήματα Κυρίου, ὅτι ἐφοβήθητε ἀπὸ προσώπου τοῦ πυρὸς καὶ οὐκ ἀνέβητε εἰς τὸ ὄρος, λέγων·
6 ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου ὁ ἐξαγαγών σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου, ἐξ οἴκου δουλείας. 7 οὐκ ἔσονταί σοι θεοὶ ἕτεροι πρὸ προσώπου μου. 8 οὐ ποιήσεις σεαυτῷ εἴδωλον οὐδὲ παντὸς ὁμοίωμα, ὅσα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ ὅσα ἐν τῇ γῇ κάτω καὶ ὅσα ἐν τοῖς ὕδασιν ὑποκάτω τῆς γῆς. 9 οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς οὐδὲ μὴ λατρεύσῃς αὐτοῖς, ὅτι ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα ἐπὶ τρίτην καὶ τετάρτην γενεὰν τοῖς μισοῦσί με. 10 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου. 11 οὐ λήψῃ τὸ ὄνομα Κυρίου τοῦ Θεοῦ σου ἐπὶ ματαίῳ· οὐ γὰρ μὴ καθαρίσῃ Κύριος ὁ Θεός σου τὸν λαμβάνοντα τὸ ὄνομα αὐτοῦ ἐπὶ ματαίῳ. 12 φύλαξαι τὴν ἡμέραν τῶν σαββάτων ἁγιάζειν αὐτήν, ὃν τρόπον ἐνετείλατό σοι Κύριος ὁ Θεός σου. 13 ἓξ ἡμέρας ἐργᾷ καὶ ποιήσεις πάντα τὰ ἔργα σου· 14 τῇ δὲ ἡμέρᾳ τῇ ἑβδόμῃ σάββατα Κυρίῳ τῷ Θεῷ σου, οὐ ποιήσεις ἐν αὐτῇ πᾶν ἔργον, σὺ καὶ ὁ υἱός σου καὶ ἡ θυγάτηρ σου, ὁ παῖς σου καὶ ἡ παιδίσκη σου, ὁ βοῦς σου καὶ τὸ ὑποζύγιόν σου καὶ πᾶν κτῆνός σου καὶ προσήλυτος ὁ παροικῶν ἐν σοί, ἵνα ἀναπαύσηται ὁ παῖς σου καὶ ἡ παιδίσκη σου καὶ τὸ ὑποζύγιόν σου, ὥσπερ καὶ σύ· 15 καὶ μνησθήσῃ ὅτι οἰκέτης ἦσθα ἐν γῇ Αἰγύπτῳ καὶ ἐξήγαγέ σε Κύριος ὁ Θεός σου ἐκεῖθεν ἐν χειρὶ κραταιᾷ καὶ ἐν βραχίονι ὑψηλῷ, διὰ τοῦτο συνέταξέ σοι Κύριος ὁ Θεός σου, ὥστε φυλάσσεσθαι τὴν ἡμέραν τῶν σαββάτων καὶ ἁγιάζειν αὐτήν. 16 τίμα τὸν πατέρα σου καὶ τὴν μητέρα σου, ὃν τρόπον ἐνετείλατό σοι Κύριος ὁ Θεός σου, ἵνα εὖ σοι γένηται καὶ ἵνα μακροχρόνιος γένῃ ἐπὶ τῆς γῆς, ἧς Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι. 17 οὐ φονεύσεις. 18 οὐ μοιχεύσεις. 19 οὐ κλέψεις. 20 οὐ ψευδομαρτυρήσεις κατὰ τοῦ πλησίον σου μαρτυρίαν ψευδῆ. 21 οὐκ ἐπιθυμήσεις τὴν γυναῖκα τοῦ πλησίον σου· οὐκ ἐπιθυμήσεις τὴν οἰκίαν τοῦ πλησίον σου οὔτε τὸν ἀγρὸν αὐτοῦ οὔτε τὸν παῖδα αὐτοῦ οὔτε τὴν παιδίσκην αὐτοῦ οὔτε τοῦ βοὸς αὐτοῦ οὔτε τοῦ ὑποζυγίου αὐτοῦ οὔτε παντὸς κτήνους αὐτοῦ οὔτε πάντα ὅσα τῷ πλησίον σού ἐστι.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Έξοδος 20:5 έγραψε:οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς· ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με
Έξοδος 34:7 έγραψε:καὶ δικαιοσύνην διατηρῶν καὶ ἔλεος εἰς χιλιάδας, ἀφαιρῶν ἀνομίας καὶ ἀδικίας καὶ ἁμαρτίας, καὶ οὐ καθαριεῖ τὸν ἔνοχον, ἐπάγων ἀνομίας πατέρων ἐπὶ τέκνα καὶ ἐπὶ τέκνα τέκνων, ἐπὶ τρίτην καὶ τετάρτην γενεάν
Β' Βασιλειων 12:14 έγραψε:πλὴν ὅτι παροργίζων παρώργισας τοὺς ἐχθροὺς Κυρίου ἐν τῷ ῥήματι τούτῳ, καί γε ὁ υἱός σου ὁ τεχθείς σοι θανάτῳ ἀποθανεῖται
Ησαΐας 14:21 έγραψε:ἑτοίμασον τὰ τέκνα σου σφαγῆναι ταῖς ἁμαρτίαις τοῦ πατρὸς αὐτῶν, ἵνα μὴ ἀναστῶσι καὶ κληρονομήσωσι τὴν γῆν καὶ ἐμπλήσωσιν τὴν γῆν πολέμων
Λευιτικόν 26:39 έγραψε:καὶ οἱ καταλειφθέντες ἀφ᾿ ὑμῶν καταφθαρήσονται διὰ τὰς ἁμαρτίας αὐτῶν καὶ διὰ τὰς ἁμαρτίας τῶν πατέρων αὐτῶν, ἐν τῇ γῇ τῶν ἐχθρῶν αὐτῶν τακήσονται
Φτάνουν; :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

^ με πρόλαβαν!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τάσο, ωραίο το τυρκουάζ στη νέα σου υπογραφή, αλλά δεν διακρίνονται καλά τα γράμματα. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το διαβάσω. Δεν δοκιμάζεις κάτι λίγο πιο σκούρο για κοντράστ;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρω ότι είμαι ψωνάρα, αλλά δεν μπορώ να μην το μοιραστώ μαζί σας. Η φωτο δείχνει το εσωτερικό της κάρτας-δώρο που μου 'κανε η επτάχρονη κόρη μου για τη σημερινή γιορτή του πατέρα (όχι ότι δίνω καμιά σημασία σε γιορτές). Έχω χεστεί. Ιδίως εκείνο το "μου μαθαίνεις όμορφα πράγματα" με κάνει τόοοοοοοσο υπερήφανο!
‎"Χρίνια πολλά μπαμπά.
Σε αγαπώ πάρα πολύ.
Μου αρέσεις γιατί κάνεις ωραίο φαγιτό γιατί μου μαθαίνεις όμορφα πράγματα και γιατί μου κάνεις πολλά χατίρια."
Εικόνα
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

tasos_didymoteicho έγραψε:Ξέρω ότι είμαι ψωνάρα, αλλά δεν μπορώ να μην το μοιραστώ μαζί σας. Η φωτο δείχνει το εσωτερικό της κάρτας-δώρο που μου 'κανε η επτάχρονη κόρη μου για τη σημερινή γιορτή του πατέρα (όχι ότι δίνω καμιά σημασία σε γιορτές). Έχω χεστεί. Ιδίως εκείνο το "μου μαθαίνεις όμορφα πράγματα" με κάνει τόοοοοοοσο υπερήφανο!
‎"Χρίνια πολλά μπαμπά.
Σε αγαπώ πάρα πολύ.
Μου αρέσεις γιατί κάνεις ωραίο φαγιτό γιατί μου μαθαίνεις όμορφα πράγματα και γιατί μου κάνεις τα χατίρια."
Εικόνα


Χε! χε! χε!

Αλ Πατσινο αγορι μου :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

να τη χαίρεσαι Τάσο!!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Να σου ζήσει το κοριτσάκι Τάσο .

Σήμερα έβλεπα και ένα όμορφο βιντεάκι ... :) http://www.videoman.gr/25927

τα παιδάκια ... :D είναι συγκινητικά


Δύο ακόμα

[youtube]apzXGEbZht0[/youtube]
[youtube]6EjJsPylEOY[/youtube]
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Ξέρω ότι είμαι ψωνάρα, αλλά δεν μπορώ να μην το μοιραστώ μαζί σας. Η φωτο δείχνει το εσωτερικό της κάρτας-δώρο που μου 'κανε η επτάχρονη κόρη μου για τη σημερινή γιορτή του πατέρα (όχι ότι δίνω καμιά σημασία σε γιορτές). Έχω χεστεί. Ιδίως εκείνο το "μου μαθαίνεις όμορφα πράγματα" με κάνει τόοοοοοοσο υπερήφανο!
Δεν εισαι ψωναρα βρε. Οι ψυχολογοι το λενε συμπλεγμα της Ηλεκτρας, εγω το λεω χαζομπαμπας ερωτευμενος με την κορακλα του.
Σε καλο δρομο εισαι.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Off Topic
Not be pedantic, αλλά το σύμπλεγμα της Ηλέκτρας αφορά την υποτιθέμενη έλξη της κόρης από τον πατέρα, όχι το αντίστροφο. Όπως και να'χει, αυτές οι θεωρίες είναι πλεόν defunct.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλέ εδώ όλοι είμαστε αμαρτωλοί εξαιτίας της Εύας :p

Οι αμαρτίες έχουν την ιδιότητα να μεταφέρονται από αιώνα σε αιώνα για πάντα. Θα καούμε στο πυρ το εξώτερο επειδή έφαγε η άλλη ένα μήλο και άλλα τέτοια λογικά δηλαδή.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ασχετο γιατι τα λεμε ολα τα ασχετο στο τοπικ του τασου? φαι,θρησκευτικα,κοντρες,χερετισματα,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατι ηθελε να μοιραστει μαζι μας τη χαρα του οταν ελαβε το γραμμα της κορης του. Κι εγω καπως ετσι ενιωσα οταν διαβασα την εκθεση του γιου μου, που ειναι στην ιδια ηλικια με την κορη, για τη γιορτη της μητερας. Την εδειχνα παντου και καμαρωνα σαν γυφτικο σκεπαρνι.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το νήμα μου είναι πολυπολιτισμικό και δέχεται τους πάντες και τα πάντα. ;) :)

(Παίζει να είναι και το πιο updated "αυτοσυστηθείτε" του φόρουμ.)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση