Γιωργος, 31 ετων, ουδετερος Θεου. (kapages)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας, λέγομαι Γιώργος,31 ετων, και απέχω από τη πίστη στην υπαρξη Θεου ή θεοτητας ή οντοτητας ή αυτοσυνειδησης του συμπαντος ή κλπ κλπ περίπου 10 χρόνια.
Διευκρινιζω οτι η ελλειψη πιστης σε κατι δεν σημαινει υπαρξη πιστης στο αντιθετο του. Τουτεστιν, δεν πιστευω με σιγουρια οτι ΔΕΝ υπαρχει Θεος, απλά δεν πιστευω οτι υπαρχει και δεν καθοριζω την ηθικη μου ή τις πραξεις μου βασισμενος σε μια τετοια πιστη.
Ζω σε μια κατασταση ουδετεροτητας ως προς την υπαρξη του θεου. Αν υπαρχει μαγκια του, μεχρι να το αποδειξει, δεν με αφορα ο κυριος.

Τυχαια επεσα στο συγκεκριμενο φορουμ, και με χαρα ανακαλυψα οτι εχετε στησει και οργανωση αθεων ή αθεϊστων (δεν ξερω τι απο τα δυο, θα χρειαστει να διαβασω λεπτομερειες), στην οποια θα ηθελα να συμμετάσχω ενεργα (και να φερω και φιλους μου).

ΥΓ. Προφανως δεν με ενδιαφερει ενα ζηλωτικο κινημα αθεων με κομπλεξ ανωτεροτητας, που εχει βαλθει να φερει το φως στο σκοτεινο κοσμο των πιστων. Με ενδιαφερει μια μετριοπαθης οργανωση για τη προστασια των δικαιωματων μου ως αθεος πολιτης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλές συζητήσεις Γιώργο.
Κι εγώ τυχαία βρήκα το blog και το φόρουμ και από επισκέπτης, σχολιαστής, υποστηρικτής, τώρα είμαι μέλος της Ένωσης Άθεων. Οι αλλαγές αυτές συντελέστηκαν μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, γιατί πείστηκα πως η επίσημη εικόνα της Ένωσης είναι μετριοπαθής και χωρίς ακρότητες. Ελπίζω να σχηματίσεις την ίδια άποψη.

:think: άθεος και αθεϊστής δεν είναι συνώνυμα;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

πιθανοτατα συνωνυμα ειναι απλα ηθελα να το παιξω ψαγμενος ελπιζοντας πως κανεις δεν θα ρωτησει! :roll:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γεια σου Γιώργο, Καλώς ήρθες!
Ειλικρινής και εξ’ αυτού εντυπωσιακή η παρουσίασή σου.

Εδώ θα βρεις άθεους όλων των αποχρώσεων (με πλειοψηφούντες τους ομοϊδεάτες σου).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

αα :naughty: μέγα λάθος εδώ μέσα
εδώ θα σου κάνουμε ερωτήσεις ακόμα και γι' αυτά που είναι γενικώς αποδεκτά, ώστε να μας πεις τη δική σου άποψη ;)
dtango έγραψε:Ειλικρινής και εξ’ αυτού εντυπωσιακή η παρουσίασή σου.

Εδώ θα βρεις άθεους όλων των αποχρώσεων (με πλειοψηφούντες τους ομοϊδεάτες σου).
Είδες; Και ο dtango ειλικρινέστατος :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γεια σου συνονόματε,
Πάντα θα χρειαζόμαστε στην :big-band: άτομα σαν και σένα με καθαρό και σταράτο λόγο.
Καλή επικοινωνία.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Αν υπαρχει μαγκια του, μεχρι να το αποδειξει, δεν με αφορα ο κυριος.
Εξαρτάται πώς τον εννοείς. Αν εγώ δίνω 0,01% να υπάρχει θεός (το ορίζω ως κάτι νοήμον που έκανε kick-off το Σύμπαν), δεν δίνω ούτε κόκκο σκόνης πιθανότητα να είναι όπως τον πρεσβεύει ο χριστιανισμός.
Ωσπου ο νοήμων να μας πει "κουκου!", εγώ θα πιστεύω ότι θεός σε αυτόν τον κόσμο είναι η τύχη, οι νόμοι της φυσικής, η στατιστική.
kapages έγραψε:ΥΓ. Προφανως δεν με ενδιαφερει ενα ζηλωτικο κινημα αθεων με κομπλεξ ανωτεροτητας, που εχει βαλθει να φερει το φως στο σκοτεινο κοσμο των πιστων. Με ενδιαφερει μια μετριοπαθης οργανωση για τη προστασια των δικαιωματων μου ως αθεος πολιτης.
Είσαι ό,τι πρέπει για την Ενωση Αθέων. Αφού σχηματίσεις άποψη, επισκέψου την ιστοσελίδα και γράψου.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Εξαρτάται πώς τον εννοείς. Αν εγώ δίνω 0,01% να υπάρχει θεός (το ορίζω ως κάτι νοήμον που έκανε kick-off το Σύμπαν), δεν δίνω ούτε κόκκο σκόνης πιθανότητα να είναι όπως τον πρεσβεύει ο χριστιανισμός.
Ωσπου ο νοήμων να μας πει "κουκου!", εγώ θα πιστεύω ότι θεός σε αυτόν τον κόσμο είναι η τύχη, οι νόμοι της φυσικής, η στατιστική.
συμφωνω οτι ειναι θέμα ορισμου.
Αποδεικνυεται ευκολα ότι ακομα και να υπαρχει κατι, οσο το κανουμε πιο συγκεκριμενο και του αποδιδουμε ιδιοτητες βασει βιωματων και μαρτυριων, τοσο μικραινει η πιθανοτητα να ειναι ετσι και τοσο αυξανεται η πιθανοτητα να ειναι της φαντασιας μας.

Παντως αν εγω ημουν Θεος, τους αθεους θα γουσταρα!!!!!!!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Dtango, ευχαριστω για το καλωσορισμα. Να υποθεσω οτι δεν εισαι ομοιδεατης μου;
Αρα ή είσαι 100% πιστος ή 100% άπιστος. Δεδομενου του χωρου που ειμαστε μαλλον το δευτερο. (εκτος και αν το ποσοστο δεν εχει νοημα σε αυτες τις λεξεις. Ή ειναι 100 ή τιποτα).
Ελπιζω να βρεθει η ευκαιρια να το συζητησουμε καλυτερα!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Dtango, ευχαριστω για το καλωσορισμα. Να υποθεσω οτι δεν εισαι ομοιδεατης μου;
Αρα ή είσαι 100% πιστος ή 100% άπιστος. Δεδομενου του χωρου που ειμαστε μαλλον το δευτερο. (εκτος και αν το ποσοστο δεν εχει νοημα σε αυτες τις λεξεις. Ή ειναι 100 ή τιποτα).
Ελπιζω να βρεθει η ευκαιρια να το συζητησουμε καλυτερα!
O dt ορθώς θέλει να έχει προειδοποιήσει τους συνομιλητές του ότι είναι δογματικός στην αθεΐα του. Το δηλώνει σαν πορτιέρης εν είδει disclaimer :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Ζω σε μια κατασταση ουδετεροτητας ως προς την υπαρξη του θεου. Αν υπαρχει μαγκια του, μεχρι να το αποδειξει, δεν με αφορα ο κυριος.
Αυτήν ακριβώς τη στάση εμείς την ορίζουμε ως αθεϊα (κοινώς, δεν έχεις το θεό σου! :P )
kapages έγραψε:Με ενδιαφερει μια μετριοπαθης οργανωση για τη προστασια των δικαιωματων μου ως αθεος πολιτης.
Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε με την οργάνωσή μας. Πέρα από αυτό όμως, θέλουμε και να διαδώσουμε τις απόψεις μας, ώστε να είναι πιο προσιτές στο ευρύ κοινό, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να τις προσεγγίσει. Άρθρα, διαλέξεις, συζητήσεις, φυλλάδια και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες, ελπίζουμε ότι θα συμβάλουν προς αυτήν την κατεύθυνση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: O dt ορθώς θέλει να έχει προειδοποιήσει τους συνομιλητές του ότι είναι δογματικός στην αθεΐα του. Το δηλώνει σαν πορτιέρης εν είδει disclaimer :mrgreen:
Όχι τους συνομιλητές! Τους μελλοντικούς οπαδούς. ;)
Οφείλεις πάντως να μου αναγνωρίσεις ότι υποδέχομαι και όσους με απογοητεύουν με το «γεια σας». :(
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
kapages έγραψε:Ζω σε μια κατασταση ουδετεροτητας ως προς την υπαρξη του θεου. Αν υπαρχει μαγκια του, μεχρι να το αποδειξει, δεν με αφορα ο κυριος.
Αυτήν ακριβώς τη στάση εμείς την ορίζουμε ως αθεϊα (κοινώς, δεν έχεις το θεό σου! :P )
kapages έγραψε:Με ενδιαφερει μια μετριοπαθης οργανωση για τη προστασια των δικαιωματων μου ως αθεος πολιτης.
Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε με την οργάνωσή μας. Πέρα από αυτό όμως, θέλουμε και να διαδώσουμε τις απόψεις μας, ώστε να είναι πιο προσιτές στο ευρύ κοινό, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπορεί να τις προσεγγίσει. Άρθρα, διαλέξεις, συζητήσεις, φυλλάδια και άλλες παρόμοιες δραστηριότητες, ελπίζουμε ότι θα συμβάλουν προς αυτήν την κατεύθυνση.
Δεν ηταν παντα ετσι για μενα ο ορισμος. Επι χρονια που εγραφα στο φορουμ του pc master ως antiorthodox (θρυλικες εποχες 1999-2003 που ημουν 20 χρονων με Χριστοδουλους, ταυτοτητες και πολυ χοντρα προβληματα στις σχεσεις Εκκλησιας κρατους), ο αθεος επρεπε να ειναι 100% αθεος.
Μαχομενος εναντιον της πλανης του θεου, προσπαθωντας να πεισει , να βρει αντιφασεις στη θρησκεια κλπ.
Καποια στιγμη απλα συνηθιζεις τα επιχειρηματα, σου φαινονται με τα χρονια τοσο αυτονοητα ολα αυτα που χανουν το ενδιαφερον τους.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Παντως, ακομα και αν δεν αποδεικνυεται ακομα η ανυπαρξια Θεου, αυτος που θα την αποδειξει τελικα, θα ειναι ενας τυπος περισσοτερο σαν το tango και λιγοτερο σαν εμενα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

poli kalo se brisko
ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΙΑ ΠΙΓΗ ΠΑΣΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

epicourosan έγραψε:poli kalo se brisko
ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΙΑ ΠΙΓΗ ΠΑΣΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
Τι έγινε, ο ορθογράφος δεν δουλεύει στα κεφαλαία; :lol:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Comte de Toulouse έγραψε:
epicourosan έγραψε:poli kalo se brisko
ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΙΑ ΠΙΓΗ ΠΑΣΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
Τι έγινε, ο ορθογράφος δεν δουλεύει στα κεφαλαία; :lol:
Τι έγινε, ο ορθογράφος δεν δουλεύει στα κεφαλαία;

καλα ε δεν σου ξεφευγει τιποτα εσενα.
τις προαλες σκεφτομουν τι ρολο επαιζε η πηθια και κατεληξα στο συμπερασμα
οτι ο χρησμος που εδινε ηταν ουδετερος ,γιατι την απαντηση επρεπε να την ξερει ο εκλεκτος και να μην ρωταει χαζα πραγματα!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση