Σίσυφος

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Γεια σας παιδιά. Με λένε Ευάγγελο, είμαι μαθητής Β'Λυκείου, 17 χρονών και δηλώνω pastifarian. Πρέπει να είμαι απο τους μικρούς της παρέας.

Δεν θυμάμαι ακριβώς πως έγινα άθεος. Νομίζω πως αφορμή ήταν ένα video game :D :P ! Το 'Age of Mythology' λοιπόν, το οποίο πρώτο-έπαιξα πριν 5 χρόνια περίπου, μου κίνησε το ενδιαφέρον για την παγκόσμια μυθολογία. Έτσι άρχισα να διαβάσω μυθολογία από όλο τον κόσμο μέχρι που συνάντησα μύθους και Θεούς που μου φαινόντουσαν περιέργως πολύ οικείοι. Δεν άργησα να καταλάβω πως 'κάτι δεν πάει καλά'...
Δεν χρειάστηκε να το ψάξω ιδιαίτερα. Μπήκα στο Ίντερνετ και ο Γούγλης μου "πρότεινε" το Zeitgeist. Τότε ήταν που απέρριψα - χωρίς ιδιαίτερα πολλή σκέψη (σχεδόν ασυνείδητα) - την ιδέα του Θεού.
Από εκεί και πέρα η Ιστορία μου άνοιξε τα μάτια για την πραγματική 'φύση' κάθε θρησκείας, ενώ η Φυσική, η Αστρονομία, και η Βιολογία μου "έδειξαν τη μοναδική αλήθεια" :) !

Καλώς σας βρήκα λοιπόν! :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλωσήλθες Σίσυφε!

Θα βρεις καλή παρέα, έχει αρκετά άτομα στην ηλικία σου. Επίσης είναι μέλος μας ο Μέγας Αρχριερέας της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος, ο Urfurslaag, οπότε θα βρεις και πνευματική καθοδήγηση! :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ! :)

:lol: Ναι, ναι, γνωρίζω για τον Αρχιερέα μας :pray: ! Και για να είμαι ειλικρινής, η αναζήτηση αυτής της 'πνευματικής καθοδήγησης' ήταν ο βασικός λόγος που έγινα μέλος στο forum, μιας και ο Αρχιερέας μας - λόγω των θρησκευτικών του υποχρεώσεων υποθέτω, έχει ένα χρόνο να αναβαθμίσει το ιερό μας blog.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Kαλωσήρθες Σίσυφε :P
Εγώ είμαι 16, pastafarian. Ποιανής εκκλησίας είσαι όμως;
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Λουκρητία :) ! Της ελληνορθόδοξος εκκλησίας του ΙΜΤ φυσικά :D !
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Ευχαριστώ Λουκρητία :) ! Της ελληνορθόδοξος εκκλησίας του ΙΜΤ φυσικά :D !
ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΝΑ ΚΑΕΙΣ ΠΑΛΙΟΑΙΡΕΤΙΚΕ! Εγώ είμαι, ήμουν, και θα είμαι Rotinian. Η πραγματική φύση της παναγίας μακαρονότητός του δεν αποκαλύπτεται στους ψεύτες, αυτοαποκαλούμενους "ορθόδοξους".

χαχαχα, πλάκα κάνω xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Ώστε έτσι λοιπόν... Η μία πιστεύει σε αόρατους μονόκερους και η άλλη είναι Rotinian. Μα που στο καλό ήρθα!! Είθε το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας να σας συγχωρήσει. Υπάρχει τρόπος να διαγραφεί το profile μου? :lol:
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:Ώστε έτσι λοιπόν... Η μία πιστεύει σε αόρατους μονόκερους και η άλλη είναι Rotinian. Μα που στο καλό ήρθα!! Είθε το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας να σας συγχωρήσει. Υπάρχει τρόπος να διαγραφεί το profile μου? :lol:
Mα οι Rotinian είναι pastafarian dogma! :O xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Mα οι Rotinian είναι pastafarian dogma! :O xD
:shock: Λινκ? Ο Γουγλης ηταν μη εξυπηρετικος!
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

bright έγραψε:
Mα οι Rotinian είναι pastafarian dogma! :O xD
:shock: Λινκ? Ο Γουγλης ηταν μη εξυπηρετικος!
http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Pastafarian_Schisms

Είναι απαράδεκτο να μην τα ξέρεις. Ντροπή.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Απάντηση