Καινούργιο μέλος (pkrialis)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
pkrialis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σας
Αρχικά θέλω να σας συγχαρώ για την προσπάθεια που κάνετε για να συσπειρωθούμε όλοι εμείς που έχουμε μια αντίληψη πέραν …του κατεστημένου
Θα ήθελα να ήμουν και εγώ παρόν στην πρώτη σας σύναξη ώστε να έχω και εγώ την ευκαιρία να γνωριστούμε σε προσωπικό επίπεδο , να ανταλλάξουμε απόψεις και να βοηθήσω όπως όλοι σας στο στήσιμο αυτής της μικρής κοινωνίας. Δυστυχώς όμως το πρόγραμμα μου είναι κάπως βεβαρημένο και δεν θα είναι πάντα εφικτό να παρευρίσκομαι σε όλες σας τις συναντήσεις ,υπόσχομαι όμως να κάνω ότι μπορώ.
Να συστηθώ και εγώ λοιπόν!
Ονομάζομαι Παναγιώτης .
Όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι , από μικρή ηλικία θέλησα να αποβάλλω οποιαδήποτε taboo και κατεστημένα που προσπάθησαν να μου επιβάλουν και να αποκτήσω μια πιο ελεύθερη άποψη .Μια άποψη δικιά μου και όχι δημιουργίες τρίτων που εξυπηρετούν συμφέροντα και καταπραΰνουν φοβίες και ματαιότητες.
Θα έλεγα πως στο σημείο που έφτασα , ο αγνωστικισμός είναι αυτό που με αντιπροσωπεύει , παρόλα αυτά σέβομαι και τον ουμανισμό και έχω υιοθετήσει κάποιες αντιλήψεις του.
Δεν ήρθα εδώ για να κατακρίνω τους θρησκευόμενους , αντιθέτως σέβομαι τους ανθρώπους που πραγματικά πιστεύουν σε κάτι(αν και τείνουν προς εξαφάνιση) Εδώ λοιπόν ήρθα για να γνωρίσω άτομα τα οποία δεν δέχονται τίποτα ως δεδομένο .Άτομα τα οποία θέλουν να βλέπουν τα πάντα από διαφορετικές γωνίες.
Καλώς σας βρήκα
Άρατος ο Σολεύς
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς ήλθες pkrialis

εύχομαι να έχεις καλές συζητήσεις!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

pkrialis έγραψε: Εδώ λοιπόν ήρθα για να γνωρίσω άτομα τα οποία δεν δέχονται τίποτα ως δεδομένο.
Καλώς ήρθες! (τυπικά)
Καλώς ήρθες! (εγκάρδια, για το παραπάνω που έγραψες)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες, Παναγιώτη, στο φόρουμ μας, και καλές συζητήσεις.
Θα μου επιτρέψεις μια ερώτηση:
Όταν λες ότι σε αντιπροσωπεύει ο αγνωστικισμός, τι ακριβώς εννοείς; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει αρκετούς ορισμούς του αγνωστικισμού, και διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
pkrialis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε: Όταν λες ότι σε αντιπροσωπεύει ο αγνωστικισμός, τι ακριβώς εννοείς; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει αρκετούς ορισμούς του αγνωστικισμού, και διαφέρουν σημαντικά μεταξύ τους.
Η ευρύτερη έννοια του αγνωστικισμού είναι το να μην δέχεσαι τίποτα ως δεδομένο εάν αυτό δεν μπορεί να αποδειχτεί .Παράλληλα όμως δεν απαρνιέται την ύπαρξη ανώτερων δυνάμεων εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να αποδείξει το αντίθετο.
Ο αγνωστικισμός θεώρει πως ο άνθρωπος δεν θα είναι ποτέ σε θέση να απαντήσει αυτό το ερώτημα και επειδή δεν θέλει να στηρίζεται σε εικασίες προτιμά να παραμείνει κάπου ενδιάμεσα και να σέβεται την κάθε αντίληψη χωρίς όμως και να τη δέχεται.

Κατά τη γνώμη μου ο αγνωστικισμός είναι η βάση που θα σε βοηθήσει να αποποιηθείς τη θρησκεία σου και εσύ με τη σειρά σου είτε θα παραμείνεις συντηρητικός είτε θα υιοθετήσεις μια δικιά σου πιο προσωπική αντίληψη.

Για τον παραπάνω λόγο με το πέρασμα των χρόνων πολλοί διαμόρφωσαν μια πιο προσωπική έννοια του αγνωστικισμού ,χωρίς όμως να αλλοιώσουν τη βασική δομή του.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

pkrialis έγραψε: Παράλληλα όμως δεν απαρνιέται την ύπαρξη ανώτερων δυνάμεων εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να αποδείξει το αντίθετο.
Αυτό είναι φίλε Breadfan!
Σωστός, ευθύς και ειλικρινής αγνωστικιστής.
Δεν καταφεύγει στην αστειότητα του 99.99999%

Φίλε Pkrialis, εγώ είμαι φανατικός άθεος και επικριτής του αγνωστικισμού (μόνο στο θέμα της ύπαρξης του Θεού, βέβαια) αλλά σέβομαι τις ξεκαθαρισμένες απόψεις.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

pkrialis έγραψε:Η ευρύτερη έννοια του αγνωστικισμού είναι το να μην δέχεσαι τίποτα ως δεδομένο εάν αυτό δεν μπορεί να αποδειχτεί.
Ε, συγγνώμη αλλά αυτό λέγεται σκεπτικισμός, όχι αγνωστικισμός.
pkrialis έγραψε:Παράλληλα όμως δεν απαρνιέται την ύπαρξη ανώτερων δυνάμεων εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι σε θέση να αποδείξει το αντίθετο.
Αυτό πάλι λέγεται ορθολογισμός, όχι αγνωστικισμός.
pkrialis έγραψε:Ο αγνωστικισμός θεώρει πως ο άνθρωπος δεν θα είναι ποτέ σε θέση να απαντήσει αυτό το ερώτημα και επειδή δεν θέλει να στηρίζεται σε εικασίες προτιμά να παραμείνει κάπου ενδιάμεσα και να σέβεται την κάθε αντίληψη χωρίς όμως και να τη δέχεται.
Αυτό μάλιστα, είναι αγνωστικισμός. Να υποθέσω από τα λόγια σου ότι είσαι άθεος αγνωστικιστής; Δηλαδή δεν ξέρεις αν υπάρχουν θεοί αλλά δεν πιστέυεις σ' αυτούς;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αγνωστικισμός ονομάζεται η φιλοσοφική θεώρηση ότι η αλήθεια ορισμένων μεταφυσικών υποθέσεων, όπως οι θεολογικοί ισχυρισμοί που αφορούν την ύπαρξη του Θεού, των θεών ή θεοτήτων, είναι είτε προς το παρόν άγνωστη είτε εγγενώς απρόσιτη.
Ο ορισμός από τη βικιπαίδεια, και είναι ο ίδιος ορισμός σε όσες αξιόπιστες πηγές τον έχω αναζητήσει.

Μεγάλη συζήτηση για το θέμα έχει γίνει εδώ: Η σχέση αθεΐας και αγνωστικισμού. Παρακαλώ αν θέλετε να το συζητήσουμε, να μεταφερθούμε εκεί (εγώ παώ κιόλας να γράψω κάτι).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση