bozonio

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Γειά σε όλους!
Είμαι 22 χρονών, σχεδόν τελείωσα το φυσικο Αθήνας (από ότι βλέπω δεν είμαι η μόνη στο forum) και ψάχνω μεταπτυχιακό στην αστροφυσική.
Είμαι άθρησκη λόγω οικογένειας από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και συνειδητά άθεη απο τα 13-14. Νόμίζω ότι η αιτία ήταν κυρίως ο επιστημονικός τρόπος σκέψης τον οποίο έβρισκα πάντοτε ασυμβίβαστο τόσο με τις θρησκείες όσο και με τη μεταφυσική, σχεδόν στο σύνολο της. Τα τελευταία χρόνια έχω διαβάσει αρκετά πάνω στο θέμα και βρήκα στον Dawkins την ξεκάθαρη στάση που με εξέφραζε και έλειπε από άλλους συγγραφείς. Πλεόν έχω την άποψη ότι η αθεϊα είναι ακτός από προσωπικό και ένα κοινωνικό ζήτημα καθώς η κοινωνία μας απέχει αρκετά από την πλήρη ανεξηθρησκία, όπου τα πάντα θα είναι θέμα ατομικής φιλοσοφίας.
Το forum το περίμενα, όπως και άλλοι, καιρό καθώς διάβαζα πολύ συχνά τα blog του simon και του διαγόρα. Ελπίζω να γίνουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις και μεταξύ άθεων αλλά και μεταξύ θειστών γιατί μέσα από την συζήτηση με κάποιον που διαφωνείς μπορεί να προαχθεί και να εξελιχθεί η σκέψη.
Τέλος έχω ένα blog γενικού περιεχομένου το οποίο μπορείτε να επισκεφθείτε: http://blackhole-bozonio.blogspot.com/
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Καλωσόρισες στην παρέα μας συνάδελφε!
Τα ποσοστά αθεΐας μεταξύ Φυσικών όπως είναι αναμενόμενο είναι ιδιαίτερα υψηλά, ακόμα και στην θεοκρατική χώρα που ζούμε.
Καλές συζητήσεις!
:auto-biker:
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες bozonio.

Λατρεύω την φυσική και την αστρονομία, και γι'αυτό τον λόγο αποφάσισα να ξαναρχίσω τις σπουδές μέσω Open University της Αγγλίας. Αυτή την στιγμή έχω πάρει ένα μάθημα γύρω από τις μεθόδους και τα μοντέλα των μαθηματικών, και μόλις έστειλα μία εργασία γύρω από Δυνάμεις, Νόμο του Hooke, Διατήρηση της Ενέργειας και άλλα τέτοια καλούδια.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ! Πράγματι είναι και δική μου παρατήρηση ότι μεταξύ των φυσικών επιστημόνων υπάρχουν περισσότεροι άθεοι από οποιονδήποτε άλλο χώρο. Νομίζω ότι όσο και αν υπάρχει η αντίθετη άποψη επιστήμη και θρησκεία είναι δύσκολο να συμβιβαστούν...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Έχω την εντύπωση ότι γενικά μεταξύ των θετικών επιστημών, οι περισσότεροι είναι άθεοι, ιδίως φυσικοί, αστρονόμοι και βιολόγοι.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πως οι περισσότεροι γιατροί είναι θρήσκοι, την στιγμή που βλέπουν τόσα πολλά.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι γενικά μεταξύ των θετικών επιστημών, οι περισσότεροι είναι άθεοι, ιδίως φυσικοί, αστρονόμοι και βιολόγοι.
Η πρεταίρω μόρφωση γύρω από τα φυσικά και χημικά φαινόμενα είναι που τους κάνει να σκέφτονται λογικότερα, και σε αντίθεση με τους άλλους, να μην προσαρμόζουν κάθε επιστημονικό εύρημα στο δόγμα της τότε θρησκείας :P
Αν και είναι μερικοί "επιστήμονες" που το κάνουν ακόμα (προσαρμόζουν το αντικείμενό τους στη θρησκεία) :P Θυμάμαι, στο Religulous o Maher έπαιρνε συνέντευξη από έναν τέτοιο, που υποστήριζε πως τα στοιχεία που αποδυκνείουν την εγκυρότητα της Βίβλου είναι αναμφισβήτητα xD
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πως οι περισσότεροι γιατροί είναι θρήσκοι, την στιγμή που βλέπουν τόσα πολλά.
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό, θυμάμαι είχα πάει σε έναν ορθοπεδικό ο οποίος είχε αρκετές γνώσεις, όχι μόνο πάνω στο αντικείμενό του, φαινόταν μορφωμένος, ωστόσο σ'έναν τοίχο είχε τουλάχιστον 5-6 εικόνες :P



Btw καλωσήρθες bozonio! :banana-guitar:
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσόρισες! Σχετικά με αυτό που είπατε για την αθεϊα και φυσικών δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει... Ο φυσικός μου είναι άθρησκος καθώς δεν πιστεύει σε καμία θρησκεία αλλά λέει ότι στο σύμπαν τα πάντα είναι τόσο καλά οργανομένα που το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη και να το εφτίαξε είναι πολύ πιθανό. Επίσης θελώ να προσθέσω ότι μας λέει οτι δεν θέλει να μας μιλήσει για τις απόψεις του περί θεού γιατί μπορεί να μας επιρρεάσει οπώς επιρρεάζει και το κατηχητικό.
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν ξεκαθαρίζεις ότι αυτό που λες είναι μόνο άποψή σου και δεν εκβιάζεις ή εκφοβίζεις κανέναν δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Στο κατηχητικό δεν σου λένε την άποψή τους. Σου λένε ότι "έτσι είναι τα πράγματα" και σου λένε και τι πρέπει να κάνεις.
:O
Απάντηση