Λουκρητία

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα βασικά:
16 ετών, μαθήτρια Α'Λυκείου

Περίπου στα 14 έτυχε να διαβάσω ένα βιβλίο με την ιστορία της φιλοσοφίας -το "ο Κόσμος της Σοφίας" του Jostein Gaarder, που, αν και δεν είναι τόσο σκεπτικιστικό, με έκανε να αρχίσω να "ψάχνομαι" γύρω από το θέμα της θρησκείας. Τέτοια θέματα συζητούσα και με την τότε παρέα μου, στην οποία "κυκλοφορούσαν" διάφορες γνώμες, από παιδιά συνομήλικα αλλά και μεγαλύτερά μου. Ωστόσο, άρχισα να αμφιβάλλω συστηματικά για την ύπαρξη του Θεού όταν κάποια στιγμή είδα το σύμπαν από μια άλλη οπτική (ανέκαθεν λάτρευα την αστρονομία, αλλά ποτέ δεν την είχα συνδυάσει με τα δόγματα της θρησκείας -ήμουν επηρεασμένη από το γνωστό "η επιστήμη και η θρησκεία καλύπτουν διαφορετικά πεδία κτλ"), και σκέφτηκα πως ο μικρός και στενόμυαλος θεός που προβάλλουν οι θεϊστές και συγκεκριμένα οι χριστιανοί (μεγάλωσα σε χριστιανικό περιβάλλον, αν και όχι φανατισμένο, επομένως οι υπόλοιπες θρησκείες μου φαίνονταν παράλογες απ' την αρχή) δεν θα μπορούσε ποτέ να δημιουργήσει ένα τέτοιο σύμπαν. Αργότερα, άρχισα να διαβάζω τα βιβλία του Dawkins και αργότερα των Hitchens, Harris κλπ. , να παρακολουθώ documentaries σχετικά με τους μύθους από τους οποίους προέρχονται οι περισσότερες θρησκείες και τότε ήταν που απαλλάχτηκα τελείως από τη θρησκεία (διότι στην αρχή φοβόμουν κάπως). Από τότε άρχισα να παίρνω μέρος σε συζητήσεις και να δημιουργώ flames επιχειρηματολογώντας κατά της ύπαρξης του θεού (δεν επαναλάμβανα επιχειρήματα που είχα διαβάσει σε βιβλία, έβγαζα δικά μου τα οποία βρήκα αργότερα γραμμένα σε μερικά βιβλία που διάβαζα :P) και πλέον απορρίπτω κάθε μορφή θρησκεύματος, οποιοδήποτε θρησκευτικό έθιμο, ακόμα κι αν αυτό είναι θεμέλιο της λεγόμενης "ελληνικής παράδοσης", την οποία αμφισβητώ επίσης και κάπως σιχαίνομαι :P

Εξαιτίας της αντίρρησης του πατέρα μου στην αρχή της σχολικής χρονιάς δεν πήρα απαλλαγή από τα θρησκευτικά, και ήμουν αναγκασμένη να κάθομαι και να ακούω ασυναρτησίες από την θεολόγο μας που είναι περιπτωσάρα, αλλά πρόσφατα η μάνα μου ανακάλυψε τυχαία για τις πεποιθήσεις μου (ευτυχώς το δέχτηκε :D), οπότε δεν θα γιορτάσω φέτος πάσχα, ούτε θα χρειαστεί να κάθομαι ήσυχη στο μάθημα των θρησκευτικών (δηλαδή να μην αντιδρώ σ'αυτά που λέει η θεολόγος xD) :D

Ίσως να θεωρήσετε, όπως κι η μητέρα μου (όταν έμαθε τις απόψεις μου), πως έχω καταλήξει αθεΐστρια επειδή "η εφηβεία είναι μια περίοδος της ζωής όπου οι νέοι και οι νέες έχουν μια τάση για αμφισβήτηση των πάντων", αλλά τα επιχειρήματα, τα στοιχεία, και όλα αυτά που έχω μάθει τον τελευταίο καιρό αρκούν για να παραμείνω όπως έχει για μια ολόκληρη ζωή, διότι έχω καταλάβει πλέον ότι η θρησκεία είναι ένας παραλογισμός, μια μεγάλη απάτη.


Χαιρετώ λοιπόν :dance:


Υ.Γ: με την φράση "ελληνική παράδοση" δεν αναφέρομαι στους αρχαίους έλληνες, αλλά τον ύστερο "ελληνισμό", που διαμορφώθηκε κατά το μεσαίωνα (Βυζάντιο).
Υ.Γ 2: Γράφω τις χριστιανικές γιορτές και τη λέξη "θεός" με μικρό αρχικό γράμμα, επειδή σε καμία περίπτωση δεν αναγνωρίζω τις συγκεκριμένες έννοιες ως κάτι πραγματικό ή λογικό :P
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε: Ίσως να θεωρήσετε, όπως κι η μητέρα μου, πως έχω καταλήξει αθεΐστρια επειδή "η εφηβεία είναι μια περίοδος της ζωής όπου οι νέοι και οι νέες έχουν μια τάση για αμφισβήτηση των πάντων", αλλά τα επιχειρήματα, τα στοιχεία, και όλα αυτά που έχω μάθει τον τελευταίο καιρό αρκούν για να παραμείνω όπως έχει για μια ολόκληρη ζωή :P
Από πότε η κριτική σκέψη θεωρείται προνόμιο μόνο των εφήβων;
Η ειρωνεία είναι ότι αυτοί που σου λένε ότι "αμφισβητείς τα πάντα" είναι εκείνοι που καθημερινά αμφισβητούν την στοιχειώδη λογική!

Καλωσήρθες στο Forum Λουκρητία! :dance:
Άβαταρ μέλους
emily
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 11 Απρ 2009 15:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Λουκρητια, ειπα να σε καλοσορισω πρωτα αλλα με προλαβες στην αλλη συζητηση ;) Εχω την εντυπωση οτι ειμαστε οι μικροτερες στο forum, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος. Με προλαβε και ο astron αυτο ακριβως ηθελα να πω.

Για τον κοσμο της σοφιας εχω ξανακουσει, μου τον ανεφερε ενας φιλος μου αλλα μου ειπε οτι ηταν αθεος και οτι οταν το διαβασε εγινε αγνωστικιστης....
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

emily έγραψε:Για τον κοσμο της σοφιας εχω ξανακουσει, μου τον ανεφερε ενας φιλος μου αλλα μου ειπε οτι ηταν αθεος και οτι οταν το διαβασε εγινε αγνωστικιστης....[/color]
Εγώ ήμουν χριστιανή όταν το διάβασα και έγινα αγνωστικίστρια (Προσωρινός Αγνωστικισμός στην Πράξη xD), και πλέον ο νους μου, για κάποιο άγνωστο λόγο, δεν μπορεί να "συλλάβει" κανένα νοήμον ον που μπορεί να δημιούργησε το σύμπαν, μου φαίνεται παράλογη ακόμα και η ιδέα ενός απροσώπου όντος, πόσο μάλλον ενός προσωπικού θεού... :P
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Ο Κόσμος της Σοφίας είναι από τις καλύτερες ιδέες για ένα άνθρωπο της ηλικίας σας για να αρχίσει το μυαλό να παίρνει στροφές.

Εύγε σας.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένας δικός μου εντελώς υποκειμενικός ορισμός της "παράδοσης" θα ήταν:

Το σύνολο των αντικειμένων/πραξεων/λειτουργιών που οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν και εφάρμοζαν στο παρελθόν που όμως δεν είναι πλέον χρήσιμες.

Οπότε πέρα από την επιστημονική και ιστορική αξία των παραδόσεων δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παραπάνω.
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Ένας δικός μου εντελώς υποκειμενικός ορισμός της "παράδοσης" θα ήταν:

Το σύνολο των αντικειμένων/πραξεων/λειτουργιών που οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν και εφάρμοζαν στο παρελθόν που όμως δεν είναι πλέον χρήσιμες.

Οπότε πέρα από την επιστημονική και ιστορική αξία των παραδόσεων δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παραπάνω.
Με τη διαφορά ότι αν και όντως δεν έχει αξία, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι σχεδόν προσκολλημένοι σ'αυτήν :P


Πχ. φέτος στους καλλιτεχνικούς αγώνες θεάτρου ήθελαν να περάσουν (ως πρώτη) μια παράσταση θεάτρου σκιών (καραγκιόζη) την οποία θα μπορούσα να χαρακτηρίσω αρκετά κακόγουστη (έχω δει και καλύτερες) :P Αλλά επειδή ακριβώς ήταν παράδοση αυτή θα βραβεύονταν ως πρώτη, χωρίς να το αξίζει (αλλά ήταν εκτός του διαγωνισμού επειδή δεν διεξάγονταν αγώνες θεάτρου σκιών)

Nα μην αναφέρω το σχολείο και την καθημερινή ζωή, που η παράδοση αναφέρεται καθημερινά ως κάτι που "οι νέοι πρέπει να διατηρήσουν".
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η παράδοση μπορεί να οριστεί πολύ απλά σαν συλλογική συνήθεια.

Μπορεί να είναι χρήσιμη, μπορεί και όχι. Μπορεί να μην ήταν ποτέ της χρήσιμη, μπορεί κάποτε να ήταν και να μην είναι πλέον, μπορεί κάποτε να ήταν και να εξακολουθεί να είναι.

Το θέμα για μένα είναι να μην δεσμευόμαστε από τις παραδόσεις. Δεν βλέπω το λόγο να τις σεβόμαστε τυφλά, να τις θεωρούμε ιερές, να τις διατηρούμε ως αξία αφ' εαυτής. Να διατηρούμε όσες είναι ωφέλιμες ή έστω ανώδυνες, ναι, γιατί η συναισθηματική σύνδεση με το παρελθόν μας είναι μια ανθρώπινη κοινωνική ανάγκη (κοινά βιώματα, μοίρασμα κοινού παρελθόντος). Αλλά όσες είναι βλαβερές ή οχληρές, να ξερριζώνονται. Ας πάρουν άλλες τη θέση τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση