Καλημέρα και από εμένα ... (Ορθόδοξος)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με το Γιατρό ότι ο σεβασμός θα πρέπει να είναι η default position.
Το φαινομενικό μπλέξιμο των μπουτιών μας λύνεται όταν διαχωρίσουμε το σεβασμό προς το άτομο από το σεβασμό προς τις απόψεις του.
noxteryn έγραψε:Για παράδειγμα, εγώ βρίσκω εξαιρετικά ασεβές το γεγονός ότι ο Ορθόδοξος μιλάει χωρίς να ακολουθεί τους κανόνες του λόγου και της λογικής. Αυτό το θεωρώ πολύ πιο ουσιώδες από την τυπικότητα και την ευγένεια. Μάλιστα, βρίσκω το "πολιτισμένο" demeanor του Ορθόδοξος αρκετά απωθητικό και θα προτιμούσα να μην κρυβόταν πίσω από το δακτυλάκι του.
+1
noxteryn έγραψε:Γιατί να αλλάζουμε συμπεριφορά όταν είναι παρών κάποιος που πιστεύει αυτά που θεωρούμε γελοία? Δεν είναι λίγο υποκριτικό αυτό?
Καθόλου.
Στο "βλάσφημο χιούμορ" ειρωνευόμαστε μια ιδέα που θεωρούμε γελοία. Δεν είναι το ίδιο.
Την ιδέα μπορούμε να την ξεφτιλίσουμε, και αυτό κάνουμε.
Ο σεβασμός προς το άτομο επιβάλλει να μην του πούμε "ουστ από εδώ, ρε καραγκιόζη" με το πρώτο του post.
Να του δώσουμε την ευκαιρία να εκθέσει τις απόψεις του και να τις στηρίξει όσο μπορεί, ακόμα κι αν υποψιαζόμαστε που ανήκουν.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Whoa, έγινες και moderator?
Νόμιζα ότι ήσουν αναρχικός...
: brrr :

Ο σεβασμός στο άτομο πολλές φορές είναι δύσκολο να διακριθεί από το σεβασμό στις απόψεις του, τη στιγμή που πολλοί ορίζουν την ταυτότητά τους βάσει των πεποιθήσεών τους. Γι'αυτό, όταν πεις σε κάποιον ότι αυτά που πιστεύει είναι ηλιθιότητες, θα νιώσει προσβεβλημένος και θα παραπονιέται ότι δεν τον σέβεσαι.

By the way, δεν ξέρω αν το έλεγες για κάτι που είπα, αλλά δε νομίζω να υπονόησα ποτέ ότι θέλω να διώχνουμε ή να φημώνουμε τους απολογητές. Τουναντίον, εγώ το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό, και πιστεύω ότι χωρίς αυτά τα άτομα το forum θα ήταν λιγάκι βαρετό.

Πάντως, το ad hominem είναι και αυτό άλλο ένα λογικό σφάλμα. Είναι κρίμα να διώκεται μόνο αυτό, και να παραβλέπονται τα straw men και τα slippery slopes που δίνουν και παίρνουν όταν μιλούν Χριστιανοί.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: Ο σεβασμός στο άτομο πολλές φορές είναι δύσκολο να διακριθεί από το σεβασμό στις απόψεις του. Γι'αυτό, όταν πεις σε κάποιον ότι αυτά που πιστεύει είναι ηλιθιότητες, θα νιώσει προσβεβλημένος και θα παραπονιέται ότι δεν τον σέβεσαι.
Μπα,δεν είναι καθόλου δύσκολο να διακριθεί.Π.χ."ο quoted ,παραπάνω, συλλογισμός σου noxteryn είναι μια ηλιθιότητα,φυσικά και γίνεται να ξεχωρίσεις το σεβασμό προς την άποψη από το σεβασμό προς το πρόσωπο που την εκφέρει."
Και,αντίστοιχα: "Nομίζεις ότι όταν χρησιμοποιείς λατινικούς όρους φαίνεσαι πιο έξυπνος ?"

See??
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Η δυσκολία στη διάκριση αφορά το δέκτη του μηνύματος, όχι τον πομπό.
Εγώ δεν είμαι βαρεμένος.
:snooty:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Για ακόμη μιά φορά δικαιώνεται ο θείος Wittgenstein και καλούμαστε αναπόδραστα να ορίσουμε το περιεχόμενο των εννοιών που χρησιμοποιούμε.

Είναι βαθύτατη πεποίθησή μου ότι σεβασμός ιδεών δεν σημαίνει την ασυλία τους από την κριτική οποιουδήποτε είδους. Ακόμη και τη χλεύη. Ο χλευασμός, η σάτιρα είναι κριτική τοποθέτηση όχι μόνο με την τετριμμένη έννοια. Σηματοδοτεί και μία συγκεκριμένη κριτική στάση απόλυτα αποδεκτή: "θεωρώ τις ιδέες σου τόσο άθλιες, αστήρικτες και γελοίες που τις παραδίδω εκεί που ανήκουν: στο δημόσιο χλευασμό και τη γελοιοποίηση-και πολύ σου είναι!" Είναι και αυτό από μόνο του μιά απόλυτα αποδεκτή κριτική στάση.

Το μόνο σεβασμό που πρέπει να απολαμβάνουν οι ιδέες είναι το δικαίωμά τους να εκφέρονται δημόσια-αν και όχι απαραίτητα σε ένα φόρουμ. Ένα φόρουμ δεν είναι ακριβώς δημόσιος χώρος.

Απ'την άλλη μεριά το τι είδους σεβασμό πρέπει να απολαμβάνουν τα άτομα είναι σαφές: Ορίζεται από τους νόμους και τους γραπτούς και άγραφους κανόνες της κοινωνικής συμβίωσης: Μη λέτε σε κάποιον πράγματα για το άτομό του που θα διστάζατε να επαναλάβετε (εκτός και αν είστε πορωμένος φυλακόβιος/πληρωτής προστίμων) μπροστά στο δικαστήριο.

Την συμπεριφορά του Ορθόδοξου την θεωρώ και εγώ σαφώς εξοργιστική και προκλητική. Όμως τύποις θα μπορούσε να τα επαναλάβει σε περίπτωση δίκης για εξύβριση χωρίς κίνδυνο καταδίκης.

Δεν θα του συνιστούσα όμως να το κάνει μπροστά σε ψυχίατρο. Really. Είναι πακέτο. Η εξουσία του ψυχιάτρου υπερβαίνει αυτή του δικαστή κατά πολλές τάξεις μεγέθους.

Όμως οφείλω να επισημάνω ότι ο Ορθόδοξος αναπαράγει τον λόγο της θρησκείας του με πιστότητα. Ο παραλογισμός, η τρέλα,η αφασία που σας και με τρελαίνει είναι η αυθεντική ερμηνεία. Είναι ο ορθόδοξος λόγος χωρίς φτιασίδια, χωρίς υποχωρήσεις, χωρίς φιοριτούρες.Ο Ορθόδοξος μας ξενίζει γιατί δεν ερχόμαστε πιά τόσο συχνά σε άμεση επαφή με το real thing που λένε.

Μη γελιέστε όμως.Ο Ορθό είναι η πραγματική εικόνα του ορθόδοξου χριστιανισμού.Μη τα βάζετε με τον ταχυδρόμο μόνο και μόνο επειδή είναι από τους ελάχιστους που τολμά να φέρει το μήνυμα στην αυθεντική του μορφή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Μη γελιέστε όμως.Ο Ορθό είναι η πραγματική εικόνα του ορθόδοξου χριστιανισμού.Μη τα βάζετε με τον ταχυδρόμο μόνο και μόνο επειδή είναι από τους ελάχιστους που τολμά να φέρει το μήνυμα στην αυθεντική του μορφή.
Γιατρέ, περιέγραψες με τον μοναδικό σου τρόπο εκείνο που επεσήμανα εγώ με τον δικό μου μονοκόμματο τρόπο: Ο Ορθόδοξος είναι το θύμα και όχι ο θύτης. Δύσκολο να το αντιληφτεί, αλλά τουλάχιστον ας το ακούει που και που.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ο Ορθό είναι η πραγματική εικόνα του ορθόδοξου χριστιανισμού
διαφωνώ ο Ορθό είναι απλά η τραγικότερη περίπτωση και το πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι η θρησκεία.
Είναι όπως ο καρκίνος με το τσιγάρο. Είναι κακό να καπνίζεις αλλά καρκίνο στον πνεύμονα παθαίνουν λίγοι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

αν και δεν έχετε μιλήσει , μερικοί, με τον καλύτερο τρόπο στον φίλο ορθόδοξο, π.χ. τον χαρακτηρίζεται τραγική περίπτωση, πρέπει να παραδεχτώ και γώ πως η κατα το φαινομενο πλήρη αδιαλλαξία του στη συζήτηση και στα εύλογα ερωτήματά σας μου προκαλούν δυο είδους σκέψεις

1) Το πρώτο είναι ερωτηση: τι θέλετε να πετύχετε, Ορθόδοξε, μπαίνοντας εδώ σε αυτό το φόρρουμ?
2) το δεύτερο είναι οτι θέλω να πω πως ο απόμακρος θεός που παρουσιάζει ο φίλος ορθόδοξος δεν έχει και πολύ σχέση με το θεό που πιστεύω εγώ. Παρότι αυτοαποκαλούμαι και εγώ χριστιανός, μάλλον δίνω λιγότερη σημασία στα δοσμένα απο γραφές και εκκλησία [χωρίς όμως να τα απορρίπτω] και δίνω περισσότερο σημασία στα προσωπικά βιώματα και την προσωπική μου σχέση με το θείο.

πρέπει να ομολογήσω οτι οι δημοσιεύσεις της "αμόρφωτης γκ##ενας" με μπερδεύουν με έναν χαρούμενο τρόπο. :roll: Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείται δεσποινίς, αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος σας :D
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ώστε σας αρέσει η δεσποινίς? να τα μας, και το πρώτο συνοικέσιο άθεης με θρήσκο! άντε κι εγώ κουμπάρα! :D

Ειρήσθω εν παρόδω, δεν βρίσκετε λίγο ύποπτο το γεγονός ότι κάθε πιστός πιστεύει σε διαφορετικό θεό? Δεν νομίζετε ότι το γεγονός αυτό μάλλον υποδεικνύει ότι ο θεός είναι απλώς μια έννοια μέσα στο κεφάλι των πιστών, χωρίς αντικειμενική υπόσταση? (λέω, μήπως...)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

VoiceOfGod έγραψε:πρέπει να παραδεχτώ και γώ πως η κατα το φαινομενο πλήρη αδιαλλαξία του στη συζήτηση και στα εύλογα ερωτήματά σας
Θεωρείτε πως μπορεί να υπάρξει διαλλακτική πίστη στο θεό?Ο Ορθόδοξος επέλεξε τον μοναδικό συνεπή στην θρησκευτική αντίληψη τρόπο να σκέπτεται,και είναι εξ ορισμού μανιχαϊστικός.Δεν επιδέχεται καμία πολυσημία σε αυτά που πιστεύει,γι'αυτό και ανήκει σε δόγμα.Τα δόγματα,σε ένα από τα οποία ανήκετε και εσείς,προϋποθέτουν έναν αυστηρό δυϊσμό εννοιών.Πώς εσείς φιλοδοξείτε να τον συνδυάσετε με τη διαλλακτικότητα?
VoiceOfGod έγραψε:ο απόμακρος θεός που παρουσιάζει ο φίλος ορθόδοξος δεν έχει και πολύ σχέση με το θεό που πιστεύω εγώ. Παρότι αυτοαποκαλούμαι και εγώ χριστιανός, μάλλον δίνω λιγότερη σημασία στα δοσμένα απο γραφές και εκκλησία [χωρίς όμως να τα απορρίπτω] και δίνω περισσότερο σημασία στα προσωπικά βιώματα και την προσωπική μου σχέση με το θείο.
Πώς γνωρίζετε ότι τα προσωπικά σας βιώματα υποδεικνύουν τον χριστιανικό θεό?Και αν αναφέρεστε σε θεϊκά σημεία με το label συγκεκριμένων θρησκευτικών προσώπων,η πίστη σας σε αυτά θα κλονιζόταν εάν λαμβάνατε κάποιο σημάδι λ.χ. από τον Βούδα,ή θα θεωρούσατε ότι απλώς ευθύνεται η εγκεφαλική σας χημεία που παρήγαγε παραισθήσεις?
VoiceOfGod έγραψε:πρέπει να ομολογήσω οτι οι δημοσιεύσεις της "αμόρφωτης γκ##ενας" με μπερδεύουν με έναν χαρούμενο τρόπο. :roll: Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείται δεσποινίς, αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος σας :D
Δεν με καταλαβαίνετε αλλά σας δημιουργώ ευφορία?
Τέλεια,καιρός να ιδρύσω θρησκεία.
Καλώς ήρθατε και από μένα :)
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

ώστε σας αρέσει η δεσποινίς? να τα μας, και το πρώτο συνοικέσιο άθεης με θρήσκο! άντε κι εγώ κουμπάρα!
θα γίνεται κουμπάρα σε μια τέτοια ένωση? με τιμά η πρότασή σας, αλλά ας ακούσουμε και την άποψη της νύφης! :)
Ειρήσθω εν παρόδω, δεν βρίσκετε λίγο ύποπτο το γεγονός ότι κάθε πιστός πιστεύει σε διαφορετικό θεό?
Ύποπτο κατα ποία έννοια?

Εσείς δε βρίσκετε αντίστοιχα ύποπτο το γεγονός οτι και εσείς οι άθεοι δεν πιστεύετε στην ίδια αθεϊα, ή για να σας προλάβω, δεν βρίσκετε πως η αθεϊα σας εκφράζεται διαφορετικά στον καθένα από σας?
Δεν νομίζετε ότι το γεγονός αυτό μάλλον υποδεικνύει ότι ο θεός είναι απλώς μια έννοια μέσα στο κεφάλι των πιστών, χωρίς αντικειμενική υπόσταση? (λέω, μήπως...)
μιλήσατε για αντικειμενική και όχι υλική υπόσταση. Ο θεός, τουλάχιστον ο θεός μου, έχει υπόσταση αντικειμενικότατη. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς για θεούς που ασκούν επιρροή, ή για πολέμους που γίνονται για χάρη θεών. Ακόμα κι αν κάποιοι από αυτούς τους θεούς είναι πλαστοί, η επιρροή τους στον κόσμο επισημαίνει την αντικειμενική τους υπόσταση: επηρεάζουν, είτε περισσότερο είτε λιγότερο, με διάφορους τρόπους τους πιστούς και κατα συνέπεια τον κόσμο.
Θεωρείτε πως μπορεί να υπάρξει διαλλακτική πίστη στο θεό?Ο Ορθόδοξος επέλεξε τον μοναδικό συνεπή στην θρησκευτική αντίληψη τρόπο να σκέπτεται,και είναι εξ ορισμού μανιχαϊστικός.Δεν επιδέχεται καμία πολυσημία σε αυτά που πιστεύει,γι'αυτό και ανήκει σε δόγμα.Τα δόγματα,σε ένα από τα οποία ανήκετε και εσείς,προϋποθέτουν έναν αυστηρό δυϊσμό εννοιών.Πώς εσείς φιλοδοξείτε να τον συνδυάσετε με τη διαλλακτικότητα?
Στο άλλο θέμα συζήτησης εντοπίσατε την ασυνέπεια του Ορθόδοξου στο σημείο που αντεπιτίθεται στις επιθέσεις των 'απιστων' , κάτι που με βρίσκει σύμφωνο. Άρα δεν είναι και τόσο συνεπής στο ορθόδοξο δόγμα, απλά ίσως κάπως φανατικός. Θα είχε όντως περισσότερο ενδιαφέρον αν ο Ορθόδοξος ανέλυε περισσότερο τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ του απόψεις, αν ανέλυε την προσωπική του πορεία και το γιατί έχει την πίστη που έχει.

Θα έλεγα πως τη διαλλεκτικότητα την εντοπίζω στο πεδίο της φιλοσοφίας του θέματος. Εκεί έχει νόημα και είναι χρήσιμη. Η ικανότητα για διάλογο δεν επισκιάζετε από την πίστη, εκτός ίσως από τα ίδια τα σημεία που αφορούν στην πίστη.

Όμως θα πρέπει να διαχωρίσουμε την πίστη σε βαθμίδες. Αλλιώς είναι ο καμικάζι ταλιμπάν μουσουλμάνος, αλλιώς ο ζεν βουδιστής. :)

απο συνήθεια και συμπάθεια και λόγω των περιπετειών του παρελθόντως αποκαλώ τον εαυτό μου 'χριστιανό'. Στην πραγματικότητα η πίστη μου είναι εξορθολογισμένη σύμφωνα με τις προσωπικές μου εμπειρίες. Έχω αφήσει πίσω μου τον δυϊσμό του παρελθόντος και τα χριστιανικά κλισέ, που πράγματι διδάσκει η εκκλησιαστική, επίσημη εκδοχή του χριστιανισμού και όντως, πέσατε μέσα εκεί που υπονοείται πως φιλοδοξώ να συνδυάσω τη θεολογική φιλοσοφία με τη διαλλεκτικότητα.

Κρατώ αγαπημένα σημεία από το χριστιανικό δόγμα που με εκφράζουν και βρίσκουν εφαρμογή στη λατρεια μου. Κατα τα άλλα μπορώ να αξιολογήσω την ποιότητα της κάθε διδαχής.

Υπάρχουν αμέτρητοί άνθρωποι που ενώ θεωρούνται γενικά, και απο σας θρήσκοι, και οι ίδιοι θεωρούν τους εαυτούς τους τέτοιους, ενώ κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Αυτή η πίστη δεν έχει να κάνει με τη γνήσια επαφή με το θείο.

Ομολογώ οτι έχω εκνευριστεί συχνά διαβάζοντας τις αναλύσεις σας περι θρησκειών, αλλά είναι πιθανόν πως φταίει η συχνή βροχή 'χριστιανοταλιμπάν', όπως λέτε και σεις.
Πώς γνωρίζετε ότι τα προσωπικά σας βιώματα υποδεικνύουν τον χριστιανικό θεό? Και αν αναφέρεστε σε θεϊκά σημεία με το label συγκεκριμένων θρησκευτικών προσώπων,η πίστη σας σε αυτά θα κλονιζόταν εάν λαμβάνατε κάποιο σημάδι λ.χ. από τον Βούδα,ή θα θεωρούσατε ότι απλώς ευθύνεται η εγκεφαλική σας χημεία που παρήγαγε παραισθήσεις?
λόγω κάποιων έντονων εμπειριών του παρελθόντως ταξιδέυοντας, κυρίως σε Ινδία, Νεπαλ & Θιβέτ, έχω αφήσει πίσω μου τα χρόνια που τα οράματά μου αφορούσαν το χριστιανικό πάνθεον και μόνον. Θεωρώ την προσωπολατρεία παγίδα, είτε στην πραγματική ζωή είτε στο μονοθεϊσμό. Οι θεότητες και η επαφή μαζί τους παίρνουν διάφορες μορφές, αν και κατανοώ πως δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ.
Δεν με καταλαβαίνετε αλλά σας δημιουργώ ευφορία?
Ω, ναι! Είναι η ευφορία της εξερεύνησης του αγνώστου!

Και αν και το είπατε μάλλον χιουμοριστικά, γιατί δεν ιδρύετε μια θρησκεία, την -αθρησκία? Θα ήταν δυνατόν κατι τέτοιο?
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αμόρφωτη γκόμενα είσαι και το πρώτο keyboard στα internets. Τρόπος σκέψης και έκφρασης συγκλονιστικός. Τιμή μου που σχολιάζουμε στο ίδιο φόρουμ. Και έχουμε πολύ καλούς (κορυφαίους θα έλεγα) σχολιαστές εδώ μέσα. Αν πάτε σε άλλα φόρα να δείτε τι παίζει, πόσο χαμηλό επίπεδο, θα σας φύγει το κλαπέτο!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρός Του Ίκα έγραψε:Αμόρφωτη γκόμενα είσαι και το πρώτο keyboard στα internets. Τρόπος σκέψης και έκφρασης συγκλονιστικός. Τιμή μου που σχολιάζουμε στο ίδιο φόρουμ. Και έχουμε πολύ καλούς (κορυφαίους θα έλεγα) σχολιαστές εδώ μέσα. Αν πάτε σε άλλα φόρα να δείτε τι παίζει, πόσο χαμηλό επίπεδο, θα σας φύγει το κλαπέτο!
Γιατρέ Του Ίκα,διάβασα αρκετές φορές τα καλά σας λόγια,τόσες που μπορώ να τα απαγγείλω by heart.(Και μετά από λοβοτομή).
Ο λόγος που κολακεύτηκα είναι επειδή σας θαυμάζω.
VoiceOfGod έγραψε:θα γίνεται κουμπάρα σε μια τέτοια ένωση? με τιμά η πρότασή σας, αλλά ας ακούσουμε και την άποψη της νύφης!
Oh,is that a proposal? :crying-blue: Ομολογώ πως με συγκινείτε.Αιφνιδιάζομαι δε από το γεγονός ότι η διορατικότητά σας δε χρησιμοποιήθηκε στις περί θεού αντιλήψεις σας αλλά εξαντλήθηκε ολόκληρη στο να ξεχωρίσετε το κελεπούρι.Αγαπάω,όμως,πολύ το αγόρι μου και δεν είμαι διαθέσιμη.Ωστόσο περιμένω φωτογραφίες σας στο mail μου.
VoiceOfGod έγραψε:μιλήσατε για αντικειμενική και όχι υλική υπόσταση. Ο θεός, τουλάχιστον ο θεός μου, έχει υπόσταση αντικειμενικότατη. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς για θεούς που ασκούν επιρροή, ή για πολέμους που γίνονται για χάρη θεών.
Δεν πιστεύετε ότι η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη και η μορφή της ανεξάρτητη από την νόησή μας?
VoiceOfGod έγραψε: Οι θεότητες και η επαφή μαζί τους παίρνουν διάφορες μορφές, αν και κατανοώ πως δεν μπορείτε να καταλάβετε τι εννοώ.
Έρχεστε σε επαφή με θεότητες από διάφορες κουλτούρες,και αν ναι,δεν είναι αντιφατικό τη στιγμή που οι περισσότερες αυτοαποκαλούνται "μοναδική αλήθεια"?
VoiceOfGod έγραψε:γιατί δεν ιδρύετε μια θρησκεία, την -αθρησκία? Θα ήταν δυνατόν κατι τέτοιο?
Μου έχει προταθεί κάτι τέτοιο,με αρκετά προσωποπαγή χαρακτήρα όμως.Οι συνεργάτες μου προτείνουν,από άποψη marketing,να περιμένω άλλη μια δεκαετία.Αλλά δεν καταλαβαίνω,τί νόημα έχει να γίνω 33?. :think:
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αμόρφωτη γκόμενα είσαι και το πρώτο keyboard στα internets.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιατρέ, μάλλον μου χρωστάς ένα πληκτρολόγιο. (Θα δείξει, όταν στεγνώσει.) Εκεί που ετοίμαζα διπλοσέντονο για να απαντήσω στο φίλο μας, και έχω μπει σε serious debunking mode, διαβάζω την ατάκα σου και με πιάνει εντελώς απροετοίμαστο.

Η μπύρα γενικώς δεν λέει όταν σου βγαίνει απ' τη μύτη, αλλά αυτή τη φορά ήταν totally worth it. :D :D
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Το είχα πάθει και εγώ με καφέ όταν ο Avonidas (ένας γαμάτος σχολιαστής στου Διαγόρα-κρίμα που δεν τον έχουμε εδώ) είχε γράψει σαν απάντηση σε κάποια έμμετρη αλλά αντιγραμμένη εξυπνάδα του Θ.Β. (αλήθεια ξέρεις από Θ.Β.;):

"Το πόνημά σου μ'άρεσε
δε με χαλάει διόλου
όπως και τάλλα άλλωστε
ήταν κι αυτό του κώλου."

Ξέρω, είναι πακέτο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύετε ότι η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη και η μορφή της ανεξάρτητη από την νόησή μας?
ίσως αλλα τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το πως ο καθένας από μας την αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα
Έρχεστε σε επαφή με θεότητες από διάφορες κουλτούρες,και αν ναι,δεν είναι αντιφατικό τη στιγμή που οι περισσότερες αυτοαποκαλούνται "μοναδική αλήθεια"?
αντιφατικό για αυτούς που ισχυρίζονται όσα αναφέρατε, όχι για μένα :D
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

VoiceOfGod έγραψε:Παράθεση:
Δεν πιστεύετε ότι η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη και η μορφή της ανεξάρτητη από την νόησή μας?

ίσως αλλα τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το πως ο καθένας από μας την αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα
Και δεν εντοπίζεις εκεί κάποιο πρόβλημα;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
ορθόδοξος έγραψε: Καλώς ήρθες!
Ως θεομάχος δέχομαι την ύπαρξη θεών (ποιους θα πολεμούσα διαφορετικά;) και έτσι συμφωνώ μαζί σου ότι η Αθεΐα αποτελεί άρνηση της αλήθειας στο θέμα της ύπαρξης θεών.
Φίλε Dtango όσοι είναι άθεοι, πραγματι, πρέπει να χαρακτηρισθούν ως θεομάχοι. Και για να θεομαχήσει κάθε άθεος πρέπει να θεωρήσει, ότι υπάρχουν θεοί-Θεός και πρέπει να συμφωνήσουν, όπως εσύ, με τον ορθόδοξο, ότι η Αθεϊα αποτελεί άρνηση της αλήθειας. Πολύ με μπερδεύεις συμπορευτή μου! Εξηγήσου. Πιστεύεις αλήθεια ότι υπήρξαν ποτέ θεοί; Στην πραγματικότητα και όχι στη σολομωκή-σοφιστική παραμυθολογία που ασκούν, γνωρίζεις ποίοι. Εγώ τους μόνους θεούς που γνωρίζω είναι οι νομείς και κότοχοι της όποιας εξουσίας. Ζουν ανάμεσά μος είναι σάρκα από τη σάρκα μας και μας "μερεμετίζουν". Προτείνω να συγκαλέσουμε μια οικουμενική σύνοδο των ανθρώπων του Forum μας για να ορίσουμε ποίοι αποκαλούνται άθεοι.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε: Εγώ τους μόνους θεούς που γνωρίζω είναι οι νομείς και κότοχοι της όποιας εξουσίας. Ζουν ανάμεσά μος είναι σάρκα από τη σάρκα μας και μας "μερεμετίζουν".
Δεν έχω καμία αντίρρηση πάνω σ’ αυτό. Εγώ μόνο προσθέτω πως είναι αυτοί οι ίδιοι από την αρχή και όχι τα θεοποιημένα στοιχεία της φύσης.

Ρίξε μια ματιά εδώ – αν έχεις χρόνο για χάσιμο :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
VoiceOfGod
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010 16:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύετε ότι η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη και η μορφή της ανεξάρτητη από την νόησή μας?
ίσως αλλα τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το πως ο καθένας από μας την αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα
Και δεν εντοπίζεις εκεί κάποιο πρόβλημα;
οχι, ειδικά που οι ομοιότητες και τα κοινά στοιχεία μεταξύ των ένθεων βεβαιώνουν πως κάτι υπάρχει εκεί έξω. Το πρόβλημα πραγματικά έχω την αίσθηση πως το έχουν εκείνοι που θέλουν σώνει και καλά να βρίσκουν ερμηνείες και εξηγήσεις στα πάντα κι όχι σε αυτούς που βιώνουν ούτως ή άλλως το φαινόμενο.

εσύ πιο πρόβλημα εντοπίζεις?
Απάντηση