Αναλυτικά όλα τα κόμματα που είναι υπέρ του διαχωρισμού

Ανακοινώσεις για δηλώσεις βουλευτών και κομμάτων, και σχετικές συζητήσεις.

Συντονιστής: tasos_didymoteicho

Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Off Topic
του έφαγες μερικά γράμματα και δεν δουλεύει το λινκ ....
http://epicureasgarden.blogspot.com/201 ... -post.html
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να είσαι καλά, πολύ χρήσιμη ανάρτηση!

Μια διορθωση στο άρθρο σου: στο ερωτηματολόγιο της Ένωσης Άθεων ανταποκρίθηκε μόνο η Φιλελεύθερη Συμμαχία, και αυτό μέχρις στιγμής.

Η Δημιουργία Ξανά μας έστειλε τις θέσεις της, αλλά όχι με μορφή απάντησης στο ερωτηματολόγιο.

Επίσης σήμερα λάβαμε μήνυμα από την ΔΗΜΑΡ με τις θέσεις τους, καθώς και μήνυμα του ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν είχαν λάβει το ερωτηματολόγιο και τους το ξαναστείλαμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

... και φυσικά στον κατάλογο πρέπει να προστεθούν: το ΕΕΚ (Τροτσκιστές), η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τα ΚΚΕ(μ-λ) και ΜΛ ΚΚΕ...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

αν έιναι να προστεθούν, θα κάνει κάποιος έναν κόπο να δει τις ιστοσελίδες τους αν έχουν, και να ποστάρει εδώ τις θέσεις τους επί του θέματος;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

(Από τις θέσεις του ΚΚΕ) Μου τράβηξε την προσοχή ότι ζητάει εκτός των άλλων να καταργηθεί και:

"γ. Το άρθρο 14 παρ. 3α που επιτρέπει την κατάσχεση εντύπου με εισαγγελική εντολή για προσβολή της χριστιανικής και κάθε άλλης γνωστής θρησκείας."

Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το άρθρο. Κάποιος που να μπορεί να (μου/μας) πει 2 επεξηγηματικά λόγια σε σχέση μ' αυτό;
Ευχαριστώ.
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Το σύνταγμα της χώρας προβλέπει τη λογοκρισία για κάποιο έντυπο που μπορεί να προσβάλλει τη θρησκεία. Δηλαδή εάν εγώ εκδίδω μία εφημερίδα, περιοδικό κλπ στο οποίο υπάρχει κάποιο περιεχόμενο που μπορεί να θεωρηθεί ότι προσβάλλει την ορθοδοξία, το ισλάμ ή όποια άλλη θρησκεία, προβλέπεται η δυνατότητα κατάσχεσής του βάσει εισαγγελικής εντολής.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:Να είσαι καλά, πολύ χρήσιμη ανάρτηση!

Μια διορθωση στο άρθρο σου: στο ερωτηματολόγιο της Ένωσης Άθεων ανταποκρίθηκε μόνο η Φιλελεύθερη Συμμαχία, και αυτό μέχρις στιγμής.

Η Δημιουργία Ξανά μας έστειλε τις θέσεις της, αλλά όχι με μορφή απάντησης στο ερωτηματολόγιο.

Επίσης σήμερα λάβαμε μήνυμα από την ΔΗΜΑΡ με τις θέσεις τους, καθώς και μήνυμα του ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν είχαν λάβει το ερωτηματολόγιο και τους το ξαναστείλαμε.
ευχαριστώ,θα το διορθώσω πάραυτα :-)
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:αν έιναι να προστεθούν, θα κάνει κάποιος έναν κόπο να δει τις ιστοσελίδες τους αν έχουν, και να ποστάρει εδώ τις θέσεις τους επί του θέματος;
Στο άρθρο εξετάστηκαν όλα και τα 29 κόμματα που συμμετέχουν στις εκλογές και αναφέρονται , όσα έχουν ΓΡΑΠΤΕΣ θέσεις πάνω στον Διαχωρισμό. Και η Μπακογιάννη εκφράστηκε υπέρ του διαχωρισμού, αλλά εφόσον δεν υπάρχουν γραπτές θεσεις στην ιδρυτική διακύρηξη ή το προεκλογικό πρόγραμμα του κόμματός της, δεν ήταν δυνατόν να συμπεριληθφεί.
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Σταυρούλα
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011 11:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ααα, μάλιστα! Εκεί είχε πάει το μυαλό, αλλά δεν το' χα.
Merci, Στέλιος :)
Off Topic
Πάντως, με βάση αυτή τη λογική και μένα με ενοχλούν οι γιαχωβάδες που τριγυρνάνε στους δρόμους κι εκεί που περπατάς ανυποψίαστος, σου χώνουν ξαφνικά στη μούρη το "Ξύπνα" κι άμα δεν το πάρεις σε βρίζουν κι από πάνω. :mrgreen:
Ξέρω ότι δεν υπάρχει θεός.
Δεν έχω χρόνο για ανθρώπους που πιάνουν τζάμπα χώρο στη ζωή μου.
ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Αναρχος έγραψε:... και φυσικά στον κατάλογο πρέπει να προστεθούν: το ΕΕΚ (Τροτσκιστές), η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και τα ΚΚΕ(μ-λ) και ΜΛ ΚΚΕ...
Λέει : Εκ των 29 κομμάτων που θα συμμετέχουν στις προσεχείς εκλογές, παρουσιάζονται μόνο όσα κόμματα έχουν γραπτές θέσεις υπέρ του διαχωρισμού Κράτους - Εκκλησιών, είτε στην ιδρυτική τους διακήρυξη, είτε στο προεκλογικό τους πρόγραμμα. Ήσσονα αριστερά κόμματα που συμμετέχουν στις εκλογές και που ως γνωστόν , είναι θεωρητικά υπέρ του διαχωρισμού ( Ανταρσύα, Μλ- Κκε, Οακε και Οκδε) , αλλά δεν έχουν αναρτημένο στις ιστοσελίδες τους κάτι σχετικό επ' αυτού , παραλήφθηκαν για ευνόητους λόγους. Ίσως, αν τύχει να διαβάσουν αυτό το άρθρο, να το εκλάβουν ως μία αφορμή ,ώστε να ενημερώσουν τις σελίδες τους και να τις κάνουν λιγότερο χαοτικές για τον χρήστη που περιηγείται σε αυτές. Επίσης παραλήφθηκαν οι θέσεις (;;;) του Πασοκ και της Ν.Δ. , δεδομένου ότι ως κόμματα εξουσίας , δεν έκαναν κάτι έμπρακτο επ' αυτού του ζητήματος.
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Επικούρεια έγραψε:...Ήσσονα αριστερά κόμματα ... και που ως γνωστόν , είναι θεωρητικά υπέρ του διαχωρισμού ( Ανταρσύα, Μλ- Κκε, Οακε και Οκδε) , αλλά δεν έχουν αναρτημένο στις ιστοσελίδες τους κάτι σχετικό επ' αυτού , παραλήφθηκαν για ευνόητους λόγους.....
Έχεις δίκαιο από την πλευρά σου. Άλλωστε το άρθρο σου αναφέρεται στα κόμματα πού είναι υπέρ του διαχωρισμού εκκλησίας - κράτους. Τα εξωκοινοβουλευτικά αριστερά κόμματα ΔΕΝ είναι υπέρ του διαχωρισμού αλλά υπέρ της καταργήσεως των εκκλησιών...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

και οι πειρατές?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

epicourosan έγραψε:και οι πειρατές?
οι πειρατές δεν αναφέρουν κάτι σχετικό στην διακήρυξή τους, η οποία κατά τα άλλα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Είναι μονοθεματικό κόμμα και συνεπώς δεν εκφράζουν θέση για τα περισσότερα ζητήματα. Εικάζω ότι ως πειρατές, θα έχουν μεταφράσει στα ελληνικά αυτολεξεί τις διακυρήξεις των βορειοευρωπαίων «συναδέλφων» τους :-ρρ
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Επικούρεια έγραψε:
και οι θέσεις τους.
http://epicureasgarden.blogspot.com/201 ... og-post.ht
Φίλη Epikourea, ένα επίμονο και επιτακτικό αίτημα της Ένωσης Άθεων πρέπει να υποβληθεί στα ελληνικά κόμματα.

Αφού θεοί και δαίμονες είναι ανύπαρκτοι, γι’ εμάς τους αθεϊστές, πρέπει ή δεν πρέπει να καταργηθούν στην Χώρα μας οι θρησκείες;

Αν καταργηθούν αυτές, τότε αχρηστεύεται ολόκληρο τ’ ολέθριο, αλλά προστατευμένο από το τρίτο άρθρο του Συντάγματος, οπλοστάσιό τους.

Ας κρατήσουμε την πρωτιά και προς την κατεύθυνση αυτή, στη χώρα του φωτός, των φιλοσόφων και του αρχαίου κλασικού πολιτισμού μας. Δεν θα είναι εύκολη υπόθεση, αλλά «Εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα», λέει ο θυμόσοφος λαός μας. Οι στόχοι της Απελευθέρωσης από τους σκοταδιστές «κόποις χρώνται» κι’ επίμονες προσπάθειες.

Να παραδοθούν οι περιουσίες σε ρευστό, ακίνητα και οι φαντασμαγορικοί χώροι προσευχής και λατρείας στη διαχείριση της πολιτείας και των ενοριτών. Ως δυναμικά ανάπτυξης και οι χώροι, ως τόποι γενικών επιμορφωτικών συνελεύσεων των ενοριτών.

Μητροπολίτες κι’ όλοι οι υφιστάμενοί τους, να τεθούν στην υπηρεσία των Ελλήνων πολιτών, για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσής τους στην παρούσα ζωή και να πάψουν ν' ακριβοπωλούν ανύπαρκτες προσδοκίες ψυχοσωτηρίας. Έτσι θ’ ανταποδώσουν από τη μια το κόστος μισθοδοσίας τους που επιβαρύνει τους έλληνες φορολογούμενους κι από την άλλη θ’ απαλλαγούν από τις υπέρογκες κι’ αχρείαστες δαπάνες των πιστών, για την είσοδό τους στην ανύπαρκτη Ουράνια Βασιλεία.

Τα συνεταιράκια Πολιτείας και θρησκευτικής ηγεσίας, να πάψουν να παραμυθιάζουν τους συμπολίτες μας. Σφαγιάστηκαν στο όνομα του ιδρυτού της χριστιανικής θρησκείας, Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού εκατομμύρια άνθρωποι, αλληλοσπαράχτηκαν στρατιές λαών, ακόμα και ομόθρησκων στην «Πίστη του Χριστού μας την Αγία».

Συμφόριασαν και ταλανίζουν την ανθρωπότητα, γι’ αμέτρητες γενιές. Αποτελεί ιστορικό όνειδος η συνέχισή τους. Μας το χρωστούν οι πολιτικοί μας ταγοί.

Και μή μου πείτε ότι βιάζομαι. Ότι πρέπει ν' ακολουθηθεί η θεσμική διαδικασία. Εσείς οι νέοι, συνθεϊστές και συμφορουμίτες έχετε χρόνια και ζαμάνια μπροστά σας, εγώ δεν μπορώ να περιμένω. Έχω κουρασθεί να περιμένω τα χελιδόνια.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Αναρχος έγραψε:
Επικούρεια έγραψε:...Ήσσονα αριστερά κόμματα ... και που ως γνωστόν , είναι θεωρητικά υπέρ του διαχωρισμού ( Ανταρσύα, Μλ- Κκε, Οακε και Οκδε) , αλλά δεν έχουν αναρτημένο στις ιστοσελίδες τους κάτι σχετικό επ' αυτού , παραλήφθηκαν για ευνόητους λόγους.....
Έχεις δίκαιο από την πλευρά σου. Άλλωστε το άρθρο σου αναφέρεται στα κόμματα πού είναι υπέρ του διαχωρισμού εκκλησίας - κράτους. Τα εξωκοινοβουλευτικά αριστερά κόμματα ΔΕΝ είναι υπέρ του διαχωρισμού αλλά υπέρ της καταργήσεως των εκκλησιών...
Πολύ σωστό αυτό που λες. Παρολαυτά, έστω και έτσι θα τους ανέφερα , εαν όντως είχαν γράψει κάτι σχετικό.
Βασικά, οι ιστοσελίδες τους, είναι τόσο χαοτικές στην δομή τους , που είναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα. Ένα μόνο κάπως σχετικό άρθρο της Οακε, το αναφέρω με σχετική παραπομπή :-)
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Άβαταρ μέλους
Επικούρεια
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 11 Μαρ 2011 21:08
Όνομα Ιστότοπου: epicureasgarden.blogspot.com

Επικουρίδης έγραψε:
Επικούρεια έγραψε:
και οι θέσεις τους.
http://epicureasgarden.blogspot.com/201 ... og-post.ht
Φίλη Epikourea, ένα επίμονο και επιτακτικό αίτημα της Ένωσης Άθεων πρέπει να υποβληθεί στα ελληνικά κόμματα.

Αφού θεοί και δαίμονες είναι ανύπαρκτοι, γι’ εμάς τους αθεϊστές, πρέπει ή δεν πρέπει να καταργηθούν στην Χώρα μας οι θρησκείες;

Αν καταργηθούν αυτές, τότε αχρηστεύεται ολόκληρο τ’ ολέθριο, αλλά προστατευμένο από το τρίτο άρθρο του Συντάγματος, οπλοστάσιό τους.

Ας κρατήσουμε την πρωτιά και προς την κατεύθυνση αυτή, στη χώρα του φωτός, των φιλοσόφων και του αρχαίου κλασικού πολιτισμού μας. Δεν θα είναι εύκολη υπόθεση, αλλά «Εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα», λέει ο θυμόσοφος λαός μας. Οι στόχοι της Απελευθέρωσης από τους σκοταδιστές «κόποις χρώνται» κι’ επίμονες προσπάθειες.

Να παραδοθούν οι περιουσίες σε ρευστό, ακίνητα και οι φαντασμαγορικοί χώροι προσευχής και λατρείας στη διαχείριση της πολιτείας και των ενοριτών. Ως δυναμικά ανάπτυξης και οι χώροι, ως τόποι γενικών επιμορφωτικών συνελεύσεων των ενοριτών.

Μητροπολίτες κι’ όλοι οι υφιστάμενοί τους, να τεθούν στην υπηρεσία των Ελλήνων πολιτών, για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσής τους στην παρούσα ζωή και να πάψουν ν' ακριβοπωλούν ανύπαρκτες προσδοκίες ψυχοσωτηρίας. Έτσι θ’ ανταποδώσουν από τη μια το κόστος μισθοδοσίας τους που επιβαρύνει τους έλληνες φορολογούμενους κι από την άλλη θ’ απαλλαγούν από τις υπέρογκες κι’ αχρείαστες δαπάνες των πιστών, για την είσοδό τους στην ανύπαρκτη Ουράνια Βασιλεία.

Τα συνεταιράκια Πολιτείας και θρησκευτικής ηγεσίας, να πάψουν να παραμυθιάζουν τους συμπολίτες μας. Σφαγιάστηκαν στο όνομα του ιδρυτού της χριστιανικής θρησκείας, Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού εκατομμύρια άνθρωποι, αλληλοσπαράχτηκαν στρατιές λαών, ακόμα και ομόθρησκων στην «Πίστη του Χριστού μας την Αγία».

Συμφόριασαν και ταλανίζουν την ανθρωπότητα, γι’ αμέτρητες γενιές. Αποτελεί ιστορικό όνειδος η συνέχισή τους. Μας το χρωστούν οι πολιτικοί μας ταγοί.

Και μή μου πείτε ότι βιάζομαι. Ότι πρέπει ν' ακολουθηθεί η θεσμική διαδικασία. Εσείς οι νέοι, συνθεϊστές και συμφορουμίτες έχετε χρόνια και ζαμάνια μπροστά σας, εγώ δεν μπορώ να περιμένω. Έχω κουρασθεί να περιμένω τα χελιδόνια.
Φίλε μου Επικουρίδη, η επιβεβλημένη αθεϊα ( Βλέπε πρώην ΕΣΣΔ) δεν είχε καλά αποτελέσματα. Η πλειονότητα του λαού, παρέμενε πιστή , αλλά λάτρευε πίσω από κλειστές πόρτες με κίνδυνο σοβαρών κυρώσεων . Είμαι υπέρ της αυτοδιάθεσης , της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών και της δημοκρατίας. Όλα τούτα δεν συνάδουν με καμία μορφή απαγόρευσης της θρησκείας. Το μέσον για να καταπολεμηθούν οι θρησκείες είναι η παιδεία και η επιστήμη και προς τούτη την κατεύθυνση πρέπει να πιέζουμε συνεχώς και αδιαλλείπτως τα κράτη να επενδύουν. Όσο ο άνθρωπος έρχεται σε επαφή με την επιστημονική γνώση, τόσο θα εγκαταλείπει αυτόβουλα τον σκοταδισμό της θρησκευτικής πίστης. Τι πιο ωραίο , ομαλό και δίκαιο από αυτό; Απλώς χρειάζεται υπομονή , επιμονή και αισιοδοξία...
Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος από καλές προθέσεις.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Επικούρεια έγραψε:
Φίλε μου Επικουρίδη, η επιβεβλημένη αθεϊα ( Βλέπε πρώην ΕΣΣΔ) δεν είχε καλά αποτελέσματα. Η πλειονότητα του λαού, παρέμενε πιστή, αλλά λάτρευε πίσω από κλειστές πόρτες με κίνδυνο σοβαρών κυρώσεων.
.

Καλή μου Επικούρεια, στη δική μου θρησκευτική οπτική, η επιμονή των "Αγίων Πατέρων Ημών" και όλο το έμψυχο υφιστάμενο δυναμικό τους, να κρατήσουν τα ισόβια χρυσοφόρα φέουδά τους, πάσει θυσία, κόστισε στην ανθρωπότητα, τα γνωστά στυγνά ιεροεξεταστικά τους εγκλήματα, μύριες όσες συμφορές, με ξεκάθαρο σκοπό τον έλεγχο, υποταγή και την εκμετάλλευση των σιωπηρών αμνών.
Είναι σκληροί, ανυποχώρητοι, άπιαστοι ιεροκήρυκες, μ’ εξαιρετικές επιδόσεις στην σοφιστική παραπλάνηση, των λαών. Μόνον η επιβεβλημένη αθεΐα μπορεί να τους σταματήσει. Στις χώρες της τέως Σοβιετικής Ένωσης τα ποσοστά αθεΐας είναι πανύψηλα. Είχε τρομακτικά αποτελέσματα ο αθεϊστικός μεταβολισμός. Έχω ιδίαν πείρα.

Οι νέοι των ομογενών προσφύγων από τις χώρες αυτές, ακόμα κι’ οι γονείς τους, δεν πιστεύουν σε θεούς και δαίμονες.

Δεν είναι απαράδεκτο, όταν οι σύγχρονοι Ιαβέρηδες, μας φυλακίζουν, για ένα καρβέλι ψωμί, μας στερούν βασικά δικαιώματα, ακόμα και της ανεργίας, να πρέπει να μην απαιτούμε την τιμωρία, εμείς τα μόνιμα θύματά τους, τους αποδεδειγμένους, ευτραφείς, ισόβιους θρησκευτικούς προκλητικούς σατράπες που ζουν ζωήν χαρισάμενη, με τα μεταφυσικά προϊόντα απάτης;

Μα δεν βλέπουμε, ότι μια εκκλησία, όπως κατάντησε, μετέδωσε τις λαμωγιές και στον χώρο της πολιτικής εξουσίας; Μην ψάχνετε μακριά, δέστε τους Ευφραίμ Βατοπεδίου. Αλληλοκαλύπτονται σκανδαλιστικά.
Είμαι υπέρ της αυτοδιάθεσης, της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών και της δημοκρατίας. Όλα τούτα δεν συνάδουν με καμία μορφή απαγόρευσης της θρησκείας.
Λατρεύω την αυτοδιάθεση και την ελευθερία διακίνησης των ιδεών. Δεν εγκρίνω όμως τα όποια θρησκευτικά και πολιτικά δογματικά συνωμοτικά εκτρώματα που εξαπατούν και συσσωρεύουν συμφορές.
Το μέσον για να καταπολεμηθούν οι θρησκείες είναι η παιδεία και η επιστήμη και προς τούτη την κατεύθυνση πρέπει να πιέζουμε συνεχώς και αδιαλλείπτως τα κράτη να επενδύουν. Όσο ο άνθρωπος έρχεται σε επαφή με την επιστημονική γνώση, τόσο θα εγκαταλείπει αυτόβουλα τον σκοταδισμό της θρησκευτικής πίστης. Τι πιο ωραίο , ομαλό και δίκαιο από αυτό; Απλώς χρειάζεται υπομονή , επιμονή και αισιοδοξία /quote]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το θέμα, όμως είναι ότι ελέγχουν την παιδεία, την επιστήμη και με την μαύρη προπαγάνδα, μας κρατούν στα μεσαιωνικά σκοτάδια, τη συντήρηση, την παραπλάνηση, την παραπληροφόρηση και την άγρια εξαθλίωση. Τι το πιο πρόστυχο απ’ αυτό, γλυκιά μου, έντονα φιλοσοφημένη αναζητήτρια;

Εμείς η απερχόμενη μαχητική και προδομένη γενιά, δεν διαθέτουμε υπομονή, παρά μόνον προσμονή κι’ ελπίδα, ότι η δική σας κι’ οι επόμενες, δεν θα δείξετε την ευπιστία, την αδράνεια και τ’ εγκληματικά λάθη που δείχτηκαν από τη δική μας και των προηγούμενων γενιών. Μ’ όλη μου την εκτίμση.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε:Αφού θεοί και δαίμονες είναι ανύπαρκτοι, γι’ εμάς τους αθεϊστές, πρέπει ή δεν πρέπει να καταργηθούν στην Χώρα μας οι θρησκείες;
Όταν λες "καταργηθούν" εννοείς "απαγορευτούν δια νόμου"; Αν εννοείς αυτό, η απάντηση είναι σαφώς ΟΧΙ. Η απαγόρευση ποτέ δεν εμπόδισε την διακίνηση ιδεών, και ο περιορισμός της ελευθερίας έκφρασης έρχεται σε αντίθεση με τα ανθρώπινα δικαιώματα (παρεμπιπτόντως και με το καταστατικό της Ένωσης Άθεων που δηλώνει σαφώς ότι υποστηρίζουμε τον ανθρωπισμό).

Οι θρησκείες θα καταργηθούν από μόνες τους όταν η ανθρωπότητα ωριμάσει αρκετά για κάτι τέτοιο. Διαφορετικά καμία επιβολή δεν πρόκειται να το πετύχει (μάλλον θα πετύχει το αντίθετο και θα φέρει μεγάλη δυστυχία).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

το γεωκεντρικό σύστημα δεν καταργήθηκε, εγκαταλείφθηκε. το ίδιο ελπίζω και για τις θρησκείες.
η διαφορά με τις θρησκείες είναι τα "οργανωμένα συμφέροντα" (λεγε με Εκκλησία, πχ) που βασίζονται στην ύπαρξη τους και προσπαθούν με κάθε μέσο να τις συγκρατήσουν. Καθώς και το εμπόριο μεταθανάτιας ελπίδας, πολλοί θα ήθελαν...

Απ ότι αντιλαμβάνομαι πολύς κόσμος δεν πιστεύει "και τοσο πολύ". τα παιδιά τους θα πιστεύουν ακόμα λιγότερο, και τα παιδιά των παιδιών τους πάρα πολύ λιγότερο. ίσως πάρει παραπάνω γενιές αν το κράτος επιμένει να δείχνει ΤΟΣΟ σεβασμό σε παραμύθια 2000 ετών.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση