Υπάρχουνε Κύπριοι εδώ;

Εδώ αναρτώνται προτάσεις και ανακοινώσεις για συναντήσεις μεταξύ των μελών του φόρουμ. Αν κάποιος θέλει να κανονίσει καφεδάκι ή ποτό, εδώ είναι ο σωστός χώρος για να ο κάνει!
Απάντηση
marios47
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Ιουν 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια,

ονομάζομαι Μάριος και είμαι απο Κύπρο και δεν ξέρω άλλους άθεους μέχρι στιγμής ! Αν υπάρχει κάποιος απο Κύπρο επικοινωνήστε για να κανονίσουμε συναντηση για να κραξουμε τον Ιησού :lol: :)

Μαριος.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Είναι σίγουρα η MariaEvri (Τοποθεσία: Limassol CY), δεν θυμάμαι γι' άλλους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εγώ από λεμεσό εσύ από ποιά πόλη;
υπάρχει group με άθεους, έχει και δική του σιτοσελίδα και group στο facebook, αλλά δεν είναι τόσο οργανωωμένοι όσο εδώ και τσακόνωνται συνέχεια. Αλλά better than nothing
δεν ξέρω άλλους άθεους μέχρι στιγμής
από real life oύτε εγω. Είμαι επρικυκλωμένη αππο θρησκόληπτους teenagers!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
marios47
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Ιουν 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω απο Λευκωσία. Προς το παρών είμαι Τσεχία όπου ο περισσοτερος κόσμος είναι άθεος αλλα έχω μερικούς κύπριους φίλους που πιστεύουν πως εξαρτάται απο τον θεό αν θα περάσουν τισ εξετάσεις τους :lol:
Πόσο καιρό είσαι άθεη δηλαδή;Είσαι teenager? εγώ πριν μερικούς μήνες αλλά μου πήρε περίπου ένα χρόνο να το συνειδητοποιήσω. Και απο τότε κάνω research σχεδόν κάθε μέρα επειδή είναι ενδιαφέρον θέμα.

Ναι ξέρω για ποια σελίδα μιλάς. Αλλά δεν έιδα να γίνεται και τίποτα. Σπάνια θα κάνουν ποστ κάτι
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

καλά teenager ήταν μάλλον λάθος λέξη. Νεαρή ενήλικας 28 years old :P
ποτέ δεν ήμουν πιστή απλώς "πίστευα" γιατί έτσι ΄καναν όλοι. Από δημοτικό ανακάλυψα το national geographic που έδειχνε το ΡΙΚ τα σαββατοκυρίακα και φυτέυτηκε ο σπόρος της επιστήμης μ'εσα μου. Δεν έλεγα όμως ότι δεν πίστευα. Τώρα όμως λέω και δεν με νιάζει για τους ψυθύρους πίσω από την πλάτη μου (ή μάλλον ΘΕΛΩ να μην με νιάζει). (Δυστυχώς) όμως δεν είμαι άτομο που θα ακούσει κάτι και θα απαντήσει.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

καλά από spelling είμαι άσσος
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Υπάρουν οι cyprus freethinkers, https://es-la.facebook.com/CyprusFreeThinkers και http://www.cyprusfreethinkers.org/en/, αλλά δεν ξέρω πόσο ενεργοί είναι. Αυτούς εννοείς, Μαρία;

Έχουμε και κάποια άλλα μέλη από Κύπρο, θα τους στείλω πμ να δουν το θέμα μήπως ενδιαφερθούν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

ναι αυτούς εννοούσα :)
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

Γεια!
Έλενα από το Παραλίμνι. [Αορατη Μ ευχαριστώ για το μήνυμα!]
Ναι, υπάρχουνε δύο γκρουπ άθεων στην Κύπρο. Είμαι μέλος και στα δύο. Το ένα είναι όπως σωστά είπατε οι Φριθινκερς αλλά έχω βγει [για το λόγο που αναφέρθηκε πιο πάνω].
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

το άλλο ποιό είναι?
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

και τσακόνωνται συνέχεια.
ααα μπράβο, σωστοί άθεοι σαν και μας δλδ :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

Ναι, για το ποιος ειναι ο πιο ελευθεροσκεπτιστης. :/
https://www.facebook.com/groups/cyprusatheists/?fref=ts

Εδώ μέσα είναι τα απογοητευμένα μέλοι του προηγούμενου γκρουπ! :ρ δεν έχουμε πολλά γκρουπ για άθεους, έχουμε καμια 10αρια για αριστερους αν θέλεις! ολα φρέσκα φρέσκα :ρ
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

θενκς δεν το ήξερα το group

καλά αριστεροί δεξιοί δνε με ενδιαφέρει :P
περισσότερο απογοητεύτηκα από τους άλλους επειδή δεν οργανόνωνται. Θυμάμε είχα κάνει ένα post, για το κάνε καλό χωρίς θεό που κάνουν εδώ και είπα αν κάναμε κάτι παρόμοιο, και άρχισαν να τσακόνωνται αν τελικά ο έρανος γενικά είναι καλό πράγμα ή οχι.
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

εσύ ήσουνα; το είχα δει το ποστ σου. βασικά η απάντηση ήταν όχι, απλά ύστερα άρχισαν να συζητούν για το ζήτημα της 'φιλανθρωπίας'. Δεν είναι μόνο αθειστικό γκρουπ. συζητούνται τα ΠΑΝΤΑ. αλλά γίνονται με αρκετά φασιστικό τρόπο οι συζητήσεις. για παράδειγμα έίδα στο γρκουπ της αθείας στο φεισμπουκ να μπλοκκαρουν κάποιον επειδή πρόσβαλε[προσωπική επίθεση όχι για την θρησκεία] θρήσκο και το εκτίμησα πολύ. κάτι τέτοιο δεν γίνεται στο κυπριακό.
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρομαι που έχουμε υποστηρικτές, καθώς τελευταία μόνο κριτική δεχόμαστε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλά, και σε μάς τσακώνονται για το ποιος την έχει πιο μεγάλη (την αθεϊα) αλλά κοιτάμε να τους κόβουμε το βήχα.

Στο γκρουπ του φέισμπουκ θέλει σιδερένιο στομάχι και σιδερένια γροθιά για να είσαι αδμινιστράτορας. Εγώ παθαίνω έλκος εκεί μέσα. Χαρά στο κουράγιο των παιδιών που αντέχουν και το διαχειρίζονται.

Μπράβο παιδιά, χαίρομαι που κάνατε επαφή. Κανονίστε και κάναν καφέ άμα θέλετε και το κοινοποιούμε εμείς στις ομάδες και τα μέλη μας από Κύπρο (4 μέλη έχουμε όλα και όλα, αλλά αν φέρουν από ένα φίλο ο καθένας... :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εσύ ήσουνα;
γιες εγώ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κορίτσια σήμερα μου στείλανε αυτή τη σελίδα, λινκάρω μήπως ενδιαφέρει:

https://www.facebook.com/AtheoiKyprou?n ... fan_invite
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

πληθαίνουν οι σελίδες βλέπω. Ας μπούμε και σε αυτή να δούμε...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Απάντηση