Αθεϊστικό Τουρνουά Σκάκι - Εθελοντές Wanted!

Εδώ αναρτώνται προτάσεις και ανακοινώσεις για συναντήσεις μεταξύ των μελών του φόρουμ. Αν κάποιος θέλει να κανονίσει καφεδάκι ή ποτό, εδώ είναι ο σωστός χώρος για να ο κάνει!
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Στο παρελθόν έχουν γίνει δύο Αθεϊστικά Τουρνουά Σκάκι, που απέσπασαν θετικά σχόλια.
Έχουμε μέλη που ενδιαφέρονται για διοργάνωση 3ου Τουρνουά;

Η ιδέα είναι να γίνει μέσα στο 2019 και να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.
Η οργάνωση δεν είναι δύσκολη. Η τεχνογνωσία υπάρχει (swiss manager για κληρώσεις), ηλεκτρονική φόρμα συμμετοχής. Έχω μια μικρή εμπειρία από οργάνωση και διαιτησία στα σχολικά πρωταθλήματα της ΕΣΟ, οπότε το αναλαμβάνω.
Χρειάζονται μόνο λίγοι πρόθυμοι να βοηθήσουν (και να φέρουν καμιά σκακιέρα από το σπίτι) ;P
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

adonle έγραψε:Στο παρελθόν έχουν γίνει δύο Αθεϊστικά Τουρνουά Σκάκι, που απέσπασαν θετικά σχόλια.
Έχουμε μέλη που ενδιαφέρονται για διοργάνωση 3ου Τουρνουά;

Η ιδέα είναι να γίνει μέσα στο 2019 και να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.
Η οργάνωση δεν είναι δύσκολη. Η τεχνογνωσία υπάρχει (swiss manager για κληρώσεις), ηλεκτρονική φόρμα συμμετοχής. Έχω μια μικρή εμπειρία από οργάνωση και διαιτησία στα σχολικά πρωταθλήματα της ΕΣΟ, οπότε το αναλαμβάνω.
Χρειάζονται μόνο λίγοι πρόθυμοι να βοηθήσουν (και να φέρουν καμιά σκακιέρα από το σπίτι) ;P
Στα τουρνουά το δύσκολο είναι να βρεθεί ο χώρος. Αν βρεθεί αυτό, σκακιέρες, ρολόγια και παρτδόφυλλα μπορεί να δανείσει κάποιος σύλλογος. Προσωπικά έχω σχέσεις με αρκετούς συλλόγους σε όλη την Ελλάδα, οπότε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Crispost
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014 16:37
Όνομα Ιστότοπου: crispost.blogspot.com

Ωραία ιδέα!

Της μιας ημέρας τουρνουά λέμε ή μεγαλύτερης διάρκειας;

Πολύ χρόνο δεν μπορώ να διαθέσω, ευχαρίστως όμως να συνεισφέρω €50 με τα οποία μπορούν ν' αγοραστούν 2 σκακιέρες (από τις φθηνές πλαστικές που τυλίγονται και αποθηκεύονται) μαζί με τα πιόνια τους, για να υπάρχουν κάθε χρόνο.

Με ρολόγια τι γίνεται;
Υπάρχει ένα μόνο θαύμα και συμβαίνει συνεχώς.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Crispost έγραψε: Πολύ χρόνο δεν μπορώ να διαθέσω, ευχαρίστως όμως να συνεισφέρω €50 με τα οποία μπορούν ν' αγοραστούν 2 σκακιέρες (από τις φθηνές πλαστικές που τυλίγονται και αποθηκεύονται)
Η σκακιέρα που αναφέρεις κάνει 15 και μπορώ ίσως να τη βρω και φθηνότερα. Τα ρολόγια είναι πανάκριβα (τα πιο φτηνά 25 που δεν ενδεικνυνται για τουρνουά. Σε γενικές γραμμές κυμαίνονται στα 40-50 ευρώ) οπότε θα χρειαστεί συνεργασία με σύλλογο που θα δανείσει το υλικό του. Αυτό είναιο το εύκολο κομμάτι. Οι σύλλογοι το κάνουν συνέχεια. Το δύσκολο είναι να βρεθεί ο χώρος. Ο ιδανικός χώρος για σκάκι έχει: καλό φωτισμό, ησυχία και κατάλληλη θερμοκρασία.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ερωτηση

Θα μπορουσαμε να το κανουμε σε συνεργασια με καποιον συλογο; συνδιοργανοση και ετσι.

Αυτοι δηνουν το υλικο εμεις την προωθηση

(δεν εχω κορεκτορα σορυ)
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Μιλάμε για τουρνουά της μιας ημέρας, λογικά rapid.

Ο χώρος πιθανότατα θα είναι το πατάρι του Αθηναίων Πολιτεία, όπου είχαν γίνει και τα άλλα δύο.

Σκακιέρες έχω εγώ 4, αν φέρουν και 2-3 άλλοι από το σπίτι τους, είμαστε οκ. Στα άλλο δύο τουρνουά είχαν χρησιμοποιηθεί ως 6 σκακιέρες (θα δούμε τη συμμετοχή, σε κάθε περίπτωση). Η ιδέα να αγοραστούν σκακιέρες είναι ωραία, παρ' όλ' αυτά. Το κόστος είναι πράγματι 15€ (μαζί με κομμάτια).

Για ρολόγια, υπάρχει το chess clock στα κινητά μας ;)

Γενικά η ιδέα είναι να είναι απλό κι εύκολο. Οπότε οι συνεργασίες και ο δανεισμός υλικού από συλλόγους δεν είναι στον αρχικό σχεδιασμό ;)

Συμμετοχές μαζεύουμε με google form και το σύστημα παιχνιδιού εξαρτάται από τις συμμετοχές (αν είναι λίγες, κάνουμε roundtrip, αλλιώς ελβετικό 3 ή 5 γύρων).

Edit: Κλήρωση κάνουμε με το swiss manager, το κατέχω ;)

Edit2: Παρτιδόφυλλα έχω, αλλά για rapid δε χρειάζονται. Αν είμαστε λίγοι και θέλουμε κανονικού χρόνου, οκ.

Edit3: Εθελοντές χρειαζόμαστε κυρίως εκείνη τη μέρα. Να φέρουν σκακιέρες, να στήσουμε το χώρο και να διαιτητεύσουν.
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Θα μπορουσαμε να το κανουμε σε συνεργασια με καποιον συλογο;
Ναι, και όπως είπα πιο πάνω είναι σχετικά εύκολο.
adonle έγραψε: Για ρολόγια, υπάρχει το chess clock στα κινητά μας ;)
Ε... όχι. Για χίλιους δύο λόγους. Ειδικά για rapid περισσότερο όχι!
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Ε... όχι. Για χίλιους δύο λόγους. Ειδικά για rapid περισσότερο όχι!
Αν έχει κάποιος διάθεση να δανειστεί ρολόγια, κανένα πρόβλημα. Αλλά επειδή κοστίζουν, είναι μια ευθύνη που προσωπικά θα ήθελα να αποφύγω.

Πάντως, αβαθμολόγητο θα είναι το τουρνουά, δεν έγινε κάτι αν δεν έχουμε ρολόγια. Καταλαβαίνω, βέβαια, ότι κάποιους τους χαλάει.

Ή μήπως με τη συνεργασία με σύλλογο εννοείς να είναι βαθμολογημένο;
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Με αξιολόγηση ή χωρίς, μιλάμε για σκάκι. Πάντα υπάρχει κίνδυνος παρεξήγησης μεταξύ των παικτών, ειδικά σε παρτίδες λίγου χρόνου που ανεβαίνει η αδρεναλίνη. Το κινητό ως ρολόι δεν βοηθάει. Άσε που στην πίεση θα δεινοπαθήσουν τα κινητά
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον Αντώνη Ανδρεάδη, που είχε διοργανώσει τα προηγούμενα τουρνουά. Είχε φέρει σκακιέρες και ρολόγια από κάποιον σύλλογο, αν δεν απατώμαι. Βρίσκεται εκτός Ελλάδος, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει όσο μπορεί.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε: Είχε φέρει σκακιέρες και ρολόγια από κάποιον σύλλογο,
Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, πάνω που ετοιμαζόμουν να το γράψω.
Θυμάμαι μάλιστα να λέει ότι είναι πολύ πρόθυμοι να δανείζουν με αυτό τον τρόπο γενικά, θέλουν πραγματικά να το κάνουν σαν προώθηση του αθλήματος.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας τους ρωτήσουμε. Και θα το πάω και ένα βήμα ποιο πέρα και θα πω αν τους πούμε για συνδιοργάνωση

Να βοηθήσω όπως μπορώ αλλά το μόνο που ξέρω από σκάκι είναι πως κινούνται τα πιόνια :lol:
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε: Είχε φέρει σκακιέρες και ρολόγια από κάποιον σύλλογο,
Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, πάνω που ετοιμαζόμουν να το γράψω.
Θυμάμαι μάλιστα να λέει ότι είναι πολύ πρόθυμοι να δανείζουν με αυτό τον τρόπο γενικά, θέλουν πραγματικά να το κάνουν σαν προώθηση του αθλήματος.
Ισχύει.Μαλιστα ο αντιπρόεδρος της ΕΣΟ είναι πολύ καλός μου φίλος. Όπως είπα, το μόνο δύσκολο είναι ο χώρος
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Μαλιστα ο αντιπρόεδρος της ΕΣΟ είναι πολύ καλός μου φίλος
Δεν ξέρω αν η ΕΣΟ θα έβαζε το όνομά της δίπλα στης ΕνΑθ. Αν θες, κάνε μια ερώτηση. Θα ήταν ενδιαφέρουσα εξέλιξη! Διευκρίνισε, όμως, ότι δεν είμαστε αθλητικό σωματείο. Χώρος, το πατάρι του Αθηναίων Πολιτεία, κλείνεται εύκολα. Αν είναι θετικός, μιλάω μαζί του να πει τι χαρτιά χρειάζονται (κάποιο πρακτικό μάλλον). Ξέρω πού είναι η ΕΣΟ, έχω πάει κάμποσες φορές, δεν έχω γνωστό, όμως.

Με τον Ανδρεάδη έχω μιλήσει. Τον ρώτησα πόσες σκακιέρες και ρολόγια είχε δανειστεί από την ΕΣΟ. Είπε ότι είχε πάρει 12 σκακιέρες, αλλά χρησιμοποίησε τις 6. Ρολόι νομίζει ότι είχε ένα, για ώρα ανάγκης, αλλά δε θυμάται σίγουρα.
Πάντα υπάρχει κίνδυνος παρεξήγησης μεταξύ των παικτών
Γενικά, παιδιά, εγώ το φαντάζομαι ως γνωριμία με το άθλημα και γνωριμία μεταξύ μας. Δε φαντάζομαι παρεξηγήσεις. Θα ξενερώσω άσχημα αν συμβούν.
Η πρόθεσή μου είναι πριν ξεκινήσουμε, να πούμε τους κανονισμούς αγώνων (όχι πώς κινούνται τα κομμάτια, αυτό ανήκει στους "κανόνες του παιχνιδιού"), ώστε αφενός να μάθουν οι νέοι και αφετέρου να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Μετά, να πούμε και για κανένα site όπου μπορούμε να παίζουμε, για κανένα βιβλίο κλπ.
Γενικά, όσοι παίζουμε ήδη σκάκι, ας δείξουμε τον ήρεμο σκακιστικό εαυτό μας, που πάνω απ' όλα χαίρεται το παιχνίδι. Να δουν ότι το σκάκι δεν είναι σαν τα άλλα αθλήματα. Έχει fair play, ελάχιστες παρεξηγήσεις και δε δέρνουν το διαιτητή ;)
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δε νομίζω ότι θα έχουν θέμα με το ένωση αθέων, αλλά αν το πείτε "είμαι μέλος σε ένα πολιτιστικό σύλλογο και κάνουμε ένα ημερίσιο τουρνούα σκακιού" είναι και ακριβές και αποφεύγει το θέμα που φοβάστε. Θα έλεγα κανονικά το όνομα πάντως, νομίζω ότι το ποσοστό θρησκόληπτων εκει μέσα θα είναι κάπως μικρότερο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
dimitris_k
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Μαρ 2019 16:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Μαζί με το τουρνουά δεν μπορεί να γίνει και ένα τουρνουά σκακιού online για εμάς που δεν είμαστε Αθήνα? Σίγουρα δεν συγκρίνεται να παίζεις σε πραγματικη σκακιέρα από ότι online, αλλά μέσα στην ομάδα του φβ ίσως βρεθούν περισσότεροι που να ενδιαφέρονται.
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Πώς δε μπορεί; γενικά να φτιάξουμε ένα χώρο σε κάποιο σκακιστικό site, να βρισκόμαστε. Προσωπικά, σπάνια παίζω online, αλλά έχω λογαριασμό σε αρκετά sites. Για πείτε, πού παίζετε οι περισσότεροι, για να κάνουμε εκεί ομάδα;
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
dimitris_k
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Μαρ 2019 16:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο chess.com υπάρχει επιλογή για δημιουργία τουρνουά, αλλά μάλλον θέλει premium λογαριασμούς και τέτοια, οπότε θα έχουμε θέμα με τους παίκτες. Μετά δεν ξέρω κάποιο άλλο που να έχει δυνατότητα αλλά θα το ψάξω...
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Φόρμα συμμετοχής:
https://forms.gle/y5mcnjmFTELB4PM89

Marvin, επικοινώνησες με την ΕΣΟ;

Σε κάθε περίπτωση, έχω 5 σκακιέρες (με κομμάτια). Ποιος άλλος μπορεί να φέρει σκακιέρα από το σπίτι του;
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

adonle έγραψε:Φόρμα συμμετοχής:
https://forms.gle/y5mcnjmFTELB4PM89

Marvin, επικοινώνησες με την ΕΣΟ;
Όχι, δεν ήξερα ότι το αποφασίσαμε. Θα κάνω μία άτυπη ερώτηση στον Κυθαρίδη (αντιπρόεδρος) όταν τον δω. Αν έχουμε ημερομηνίες κλπ μπορώ να ζητήσω και τυπικά πλέον υλικό.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Απάντηση