Συνάντηση 19-2-2011 Θεσσαλονίκη

Εδώ αναρτώνται προτάσεις και ανακοινώσεις για συναντήσεις μεταξύ των μελών του φόρουμ. Αν κάποιος θέλει να κανονίσει καφεδάκι ή ποτό, εδώ είναι ο σωστός χώρος για να ο κάνει!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, Θεσσαλονικείς και Βορειοελλαδίτες, κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι Θεσσαλονίκη το ΠαρασκευοΣαββατοΚυριακοΔεύτερο 18, 19, 20 και 21 Φεβρουαρίου. Ελπίζω να γνωρίσω-συναντήσω όσους από σας ενδιαφέρονται και μπορούν. Επίσης, αν όντως υπάρξει ενδιαφέρον, θα μπορούσαμε σχετικά έγκαιρα να κανονίσουμε συγκεκριμένη συνάντηση, όπως η προχθεσινή της Αθήνας, π.χ. το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου το βράδυ (εγώ θα προτιμούσα, όπως έχω ξαναδηλώσει, ρετσινάδικο, αλλά ακούω και δικές σας απόψεις). Καλό θα ήταν μάλιστα κάπου να δηλώναμε ποιοι ενδιαφέρονται/μπορούν, πόσα άτομα ο καθένας (εγώ π.χ. πιθανότατα να παρευρίσκομαι οικογενειακώς, μετά συζύγου και κόρης, πιθανόν και με τον ομοϊδεάτη κουμπάρο μου), ώστε αν μπορέσει κάποιος από κει να δραστηριοποιηθεί και να βρει κατάλληλο μέρος (ίσως θα ήταν καλό να λέμε και συγκεκριμένες περιοχές διαμονής, ώστε να μαζευτούμε όπου ταιριάζει καλύτερα στους περισσότερους - εγώ είμαι Χαριλάου/Νέα Ελβετία). Επίσης για όσους ενδιαφέρονται, πέστε μου να σας στείλω σε πμ το κινητό μου για καλύτερη συνεννόηση.
Αν συμφωνούν οι διαχειριστές, παρακαλώ να μετακινήσουν το θέμα στις εκδηλώσεις, με το επιπρόσθετο ενδεχόμενο να ανηφορίσουν και όσοι μπορέσουν από πιο νότια. Ευχαριστώ. :D
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:... με το επιπρόσθετο ενδεχόμενο να ανηφορίσουν και όσοι μπορέσουν από πιο νότια.
Εμαθα ότι ανηφορίζουν καραβιές από την Αίγυπτο, αλλά δεν νομίζω ότι έρχονται για σένα :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην το αποκλείεις .....
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, για τη ρεβάνς του κυπέλλου ανεβαίνουν (ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός) :dance: :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

γειά σου Τάσο
το σκέφτομαι να ανέβω για κανα 2μερο για βόλτα να ξεσκάσω βρε παιδί μου!
Εαν συναντηθούμε και με όποια παιδιά είναι διαθέσιμα θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οι παρούσες αναρτήσεις διασπάστηκαν από το νήμα με τις αυτοσυστάσεις του Τάσου και μεταφέρθηκαν στην παρούσα ενότητα, η οποία δημιουργήθηκε μετά από απόφαση των διαχειριστών του φόρουμ για να προτείνονται και να ανακοινώνονται συναντήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το τραπέζι έχει κλειστεί στην αρχικά προτεινόμενη ταβέρνα "Απειτωτάν" (Γυμνασιάρχου Μικρού και Σπευσίππου) περιοχής Χαριλάου (κήπος του Καλού) για τις εννιά το βράδυ. Θα παρευρεθεί η αφεντομουτσουνάρα μου μετά συζύγου και κόρης, η Scifimom με την ίδια σύνθεση ομάδας, o EvanT, ο epicourosan, ενδεχομένως ο Mpamiatzis. Το κοντοσούβλι, το κοκορέτσι και η τηγανιά λουκάνικο σπεσιαλιτέ. Όσοι άλλοι πιστοί (μην το πάρετε τοις μετρητοίς αυτό) προσέλθετε. Οι υπόλοιποι να ζηλεύουν, θα περάσουμε χάλιααααααααααααα! :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingdrunk: :obscene-drinkingdrunk: :obscene-drinkingfaded: :romance-grouphug:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Υπάρχουν 2-3 άτομα στο Facebook (fans της σελίδας της Ένωσης Άθεων) που μου έχουν ζητήσει να τους ενημερώσω αν γίνει κάποια συνάντηση στη Θεσσαλονίκη με άθεους. Τάσο να τους στείλω μήνυμα ή θέλεις να το κρατήσεις σε πιο "κλειστό κύκλο" :P ;) ;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στείλε, φίλε, όμως, ρε γαμώ το, τελευταία στιγμή τ' αφήνετε (γνήσιοι νεοέλληνες). Πιστεύω ότι ούτε κι οι άλλοι να 'χουν πρόβλημα, διαφορετικά ας το δηλώσουν εδώ να ξέρουμε. Τις λεπτομέρειες τις έχετε ήδη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τάσο μου, αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει τότε που κανόνιζες τη συνάντηση αν θες να στείλω ομαδικό μήνυμα, και μου είχες πει ότι προτιμάς να κινηθείς με πμ. Έτσι ειδοποιήθηκαν μόνο αυτοί που επέλεξες εσύ, και όσοι είδαν τυχαία την ανακοίνωση (την οποία εγώ μετέφερα εδώ, αφού δημιουργήθηκε ειδικός χώρος κατόπιν δικής μου πρότασης, ακριβώς για να εξασφαλίσω ότι θα την δουν περισσότερα άτομα).
Ο Σίσυφος δεν ήταν υποχρεωμένος να ξέρει ότι εσύ κανονίζεις συνάντηση , ούτε να έχει σκεφτεί αυτός να πει σε άλλους για λογαριασμό σου. Το γεγονός ότι το πρότεινε έστω και τώρα δεν είναι καν μέσα στις υποχρεώσεις του. Δεν μου φαίνεται σωστό να του προσάπτουμε το ότι δεν το έκανε νωρίτερα.

Όποτε κάποιος θέλει να κανονίσει συνάντηση και να εξασφαλίσει μεγάλη συμμετοχή, μπορεί να ζητά από τη Γραμματεία να βοηθήσει στέλνοντας μηνύματα σε όλους, με email και μέσω facebook, ή δημιουργώντας ένα event στη σελίδα μας. Είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε, αρκεί να μας ζητηθεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφε, νομίζω ότι δεν ήμουν προσβλητικός (σίγουρα δεν το επεδίωκα). Αν εκλήφθηκε έτσι, ζητώ συγγνώμη κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Επίσης, δεν ήμουν αρνητικός (σου απάντησα "στείλε"). Να διευκρινίσω ότι είμαι ιδιόρρυθμος ως χαρακτήρας όσον αφορά προγραμματισμό και οργάνωση, και δεν μπορώ με τίποτα να αφήνω πράγματα για την τελευταία στιγμή. Το δε "ρε γαμώ το" θα το 'λεγα με το ίδιο ακριβώς πνεύμα και τρόπο στον καλύτερό μου φίλο, στον αδερφό μου, στη γυναίκα μου, στη μάνα μου. Έτσι μιλάω στον προφορικό μου λόγο και τα μεταφέρω αυτούσια, θεωρώντας ότι έτσι μειώνουμε τις αποστάσεις, σαν να συζητάμε τετ-α-τετ.

Μελάνη θα διαφωνήσω στο "για λογαριασμό σου".

Δευτερευόντως, εφόσον τέθηκε έτσι, ας προταθεί από την επόμενη παρόμοια περίπτωση να γράφουμε κάτι (ανακοίνωση-πρόσκληση) και στην ομάδα του facebook, με τις επιφυλάξεις μου ως προς τον εκεί χώρο, καθ' όσον κάποιοι έχουμε ολοφάνερα ονοματεπώνυμα και άλλα προσωπικά στοιχεία (ναι, κρίνω εξ ιδίων).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Οι υπόλοιποι να ζηλεύουν, θα περάσουμε χάλιααααααααααααα!
η αλήθεια είναι ότι έχω σκάσει που δεν μπορώ να έρθω, είχα υποχρεώσεις αυτό το ΣΚ που δεν αναβάλλονται με τίποτα, μάλιστα μια καλή φίλη που έχω επάνω και με φιλοξενεί όποτε ανεβαίνω έρχεται Σθήνα αυτό το ΣΚ... όλα ανάποδα. :(
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Off Topic
Δεν το πήρα καθόλου στραβά - δεν θίγομαι τόσο εύκολα :P , αλλά σωστή η παρατήρηση της Αόρατης Μελάνης ;) .
Έστειλα 2-3 PM σε μερικούς fans της σελίδας που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον, τους linkαρα και αυτό το thread, οπότε αν το επιθυμούν μπορούν να έρθουν ;) .
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίσυφος έγραψε:
Off Topic
αλλά σωστή η παρατήρηση της Αόρατης Μελάνης ;) .
Ελπίζω, τότε, να σε κάλυψα με την προηγούμενη απολογία-εξήγησή μου ;) .
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το τμήμα της συζήτησης που αφορούσε την επεξεργασία άρθρου για το μπλογκ μεταφέρθηκε στο χώρο της ομάδας εργασίας του μπλογκ.

Κανονίστε για σήμερα το βράδυ, θέλουμε πλήρη αναφορά!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Γραφείο !!!!

θέλω επιβεβαίωση

Σαν εκπρόσωπος των εν Αθήνα άθεων πατριωτών να μεταφέρω τους χαιρετισμού μας στους εν βορείου Ελλάδι άθεους ιθαγενείς.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

παιδες οικογενειακές αναγκες (και αλλα ατυχηματα) δεν μου επετρεψαν να μεινω στην θεσσαλονικη. καλα να περασετε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Τυχεροί..!
Θέλουμε αναφορές και πλήρεις εντυπώσεις!
Off Topic
κουφ... πραγματικά σας ...ζηλεύω
:angry-tappingfoot: :crying-blue:
Αντε, καλα να περάσετε κι ένα στη... υγειά μας! :obscene-drinkingdrunk: :obscene-drinkingcheers:
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

tvra eftasa fcaristv poly
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην υγειά σας, στην υγειά σας. Το χάρηκα πάρα πολύ, πέρασα πάρα πολύ ωραία και ευελπιστώ μελλοντικά να γνωρίσω από κοντά όσο το δυνατόν περισσότερους.
Μπάμιατζη, δεν πειράζει, υγεία να έχετε (όλη η οικογένεια) και όλα να εξελιχτούν ομαλά.
Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου όλους, παρόντες, απόντες και συμβάλοντες.

Καλά να περάσετε, όσοι καταφέρετε να πάτε, στο αποκριάτικο πάρτι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση