Η Έν.Α. στα Φεστιβάλ Υπερηφάνειας 2017!

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Για 5η συνεχή χρονιά η Ένωση Αθέων σας προσκαλεί στα Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας και Θεσσαλονίκης 2017!

Θα παρευρισκόμαστε με δικό μας περίπτερο,

- στην Αθήνα το Σάββατο 10 Ιουνίου στην πλατεία Συντάγματος,
- στην Θεσσαλονίκη το Σάββατο 17 Ιουνίου στον Λευκό Πύργο,

από τις 12:00 ως το βράδυ.

Ελάτε να συμπαρασταθούμε σε ανθρώπους που υφίστανται διακρίσεις από πρωτόγονες και βάρβαρες αντιλήψεις που αναπαράγουν και προωθούν οι οργανωμένες θρησκείες.
Ελάτε να γνωριστούμε από κοντά και να διεκδικήσουμε μαζί ίδια ανθρώπινα δικαιώματα για όλους τους ανθρώπους, ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού ή ταυτότητας φύλου!

Όποιοι/ες επιθυμούν να συμμετέχουν ως εθελοντές/ιες στο χώρο της Ένωσης Αθέων μπορούν να δηλώσουν την πόλη και τις ώρες που προτιμούν από τις προτεινόμενες:

12:00-15:00
15:00-18:00
18:00-21:00
21:00-23:30

στην ακόλουθη φόρμα: https://goo.gl/QkKAkE
ή στο contact@atheia.gr έως και την Παρασκευή 09-06-2017.

Ελάτε να διασκεδάσουμε!

facebook event
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ήμουν και εγώ στο event της Αθήνας, και παρατήρησα ότι δυστυχώς έχουν αρχίσει να διαρρέουν διάφορες "social justice" ιδεολογίες στην Ελλάδα.

Από πολύ νωρίς πρόσεξα να χρησιμοποιούνται buzzwords όπως "πατριαρχική κουλτούρα", "μισογυνισμός", "τρανσμισογυνισμός", "καπιταλιστικό καθεστώς", κτλ. Για οποιονδήποτε έχει έρθει αντιμέτωπος με social justice warriors στο παρελθόν, τέτοιες ατάκες χτυπάνε αμέσως καμπανάκια. Για αυτούς που δε γνωρίζουν, οι social justice ιδεολογίες διακατέχονται από ασυνέπεια και υποκρισία. Για παράδειγμα, ήταν πολύ αστείο να ακούω να θάβουν τον καπιταλισμό, και αμέσως μετά να τους βλέπω να πανηγυρίζουν επειδή οι τυπάδες από τη Zumba τους πετούσανε τσάμπα μπλουζάκια. (Zumba είναι το brand name ενός πακέτου αδυνατίσματος που συνδυάζει aerobics και χορό, και οι τυπάδες έκαναν επίδειξη του προϊόντος τους ούτε 5 λεπτά αφού ένας υπέρβαρος τυπάς μιλούσε περί fat acceptance και για το πώς "θα τρώμε ό,τι θέλουμε".) Ήταν ακόμα πιο γελοίο να τους βλέπω να βρίζουν το Χριστιανισμό, και να φωνάζουν υπερήφανα ότι "αν δε μας θέλουν στον παράδεισό τους, θα φτιάξουμε το δικό μας παράδεισο" (μια ατάκα που ακολουθήθηκε από βροντερό χειροκρότημα και ουρλιαχτά και σφυρίγματα και όλα τα σχετικά), και αργότερα να σηκώνουν ένα panneau που έγραφε "ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΙΣΛΑΜΟΦΟΒΙΑ". Φαντάζομαι πως είναι περιττό να αναφέρω σε αυτό το forum τι σημαίνει το να είσαι gay σε Ισλαμική χώρα.

Σε μια φάση, ένας ομιλητής παραπονέθηκε ότι οι LGBT δυσκολεύονται να βρουν δουλειά, γιατί οι εργοδότες δε τους θέλουν να έχουν επαφές με πελάτες ή δε θέλουν να τους επηρεάσει την εικόνα της εταιρίας, κτλ. Θα με ενδιέφερε να ακούσω περισσότερα για αυτό το θέμα από LGBT άτομα του forum, γιατί αυτό δε μου βγάζει πολύ νόημα. Πρώτα απ'όλα, τι ακριβώς κάνεις ώστε το να είσαι LGBT αποτελεί πρόβλημα όταν πας να βρεις δουλειά? Κανείς δε σε ρωτάει στο job interview για τη σεξουαλική σου ζωή. Αν είσαι τόσο gay που το gayness σου είναι το πρώτο πράγμα που βλέπει ο άλλος, τότε κάτι κάνεις λάθος. Κανείς δεν πηγαίνει στη δουλειά για να εκφράσει τον εαυτό του ή για να αυτοπραγματωθεί. Πας στη δουλειά για να δουλέψεις. Ούτε εγώ πχ που είμαι straight φοράω τα ρούχα που θέλω στη δουλειά. Θα φοράω ο,τι υπαγορεύει το dress code της εταιρίας. Δε νομίζω ότι το να σου ζητάνε να δείχνεις επαγγελματισμό στη δουλειά είναι κάποιου είδους discrimination. Αν πας στο job interview με ροζ-γαλάζια μαλλιά και tattoos στη μούρη και παρδαλά ρούχα, τότε είναι απόλυτα λογικό να μη σε προσλάβουν. Άλλωστε, ο εργοδότης έχει και αυτός τις υποχρεώσεις του. Ποιο το νόημα να προσλάβει κάποιον που θα του χάσει πελατεία?
Off Topic
By the way, Τεμπελόσκυλο, αν ήσουν εσύ ο τυπάς που πήγε να μου δώσει χαρτάκι, apologies που δε σε αναγνώρισα, αλλά δεν είμαι καθόλου καλός με τις φάτσες. Funnily enough, ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι μπορεί να ήσουν εσύ ήταν επειδή ο εν λόγω τυπάς φορούσε γυαλιά και καπέλο (δύο αντικείμενα που νομίζω ότι φορούσες και εσύ τη μοναδική φορά που σε είδα, πριν 4-5 χρόνια). Αν δεν ήσουν εσύ, άκυρο.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Γιατί, εγώ σε κατάλαβα νομίζεις; :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Off Topic
Well, okay, no harm done, then.
:dance:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
για κάποιον που δεν τα πάει καλά με φάτσες, μια χαρά θυμάσαι τη μοναδική και διαχρονική φυσιογνωμία του Τ. :P
Εξαρτάται από τον χώρο και το πόστο εργασίας, η αποδοχή. Πχ φαντάζομαι ότι η αντίδραση υπάρχει σε περίπτωση που δεν τον παίρνουν ούτε για υπάλληλο σε θέση που δεν έρχεται σε επαφή με πελάτες. Παρεμφερές παράδειγμα έχει τύχει να μας έρθει ως ένωση καταγγελία για μεγάλο επαρχιακό Σ/Μ (αλυσίδα) που ρώταγε στην αγγελία θρήσκευμα, κάτι εντελώς αόρατο εκτός αν πάς με τουρμπάνι στη δουλειά.

Ένα σημαντικότατο ποσοστό της κοινωνίας είναι ακόμα αρκετά συντηρητικό, και αυτό το κομμάτι πιθανότατα έχει και εργοδότες μέλη οι οποίοι θα κάνουν διακρίσεις με συντηρητικά πρότυπα. Άρα από τις πιθανότητες και μόνο τεκμαίρεται αρκετοί θα έχουν φάει διάκριση. Η το ότι ο εργοδότης θα ψάξει να βρεί το fb του άλλου, και αναλόγως τι θα βρει εκεί μέσα, θα τον προσλάβει η όχι. Το ότι ο άλλος πρέπει να φοβάται για το τι θα γράψει στο fb του (να βγάλει μια φωτό με το ταίρι του πχ) είναι στοιχείο που δείχνει ότι η κοινωνία πάσχει ακόμα, σοβαρά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Good point. Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί το επιχείρημα περί social media, μάλλον επειδή εγώ πλέον δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου. Όντως, θυμάμαι πρόσφατα που είχε γίνει ένα θέμα με έναν Έλληνα που πόσταρε μια φωτογραφία με το γκόμενό του στο Facebook και όλοι γκρινιάζανε. Φαντάζομαι πως αν κάποιος εργοδότης κάνει background checks σε Facebook ή Twitter, θα είναι πρόβλημα για αρκετά άτομα, ειδικά οταν κάτι τέτοιο είναι τελείως αχρείαστο ως προς τη θέση εργασίας.

Ταυτόχρονα, θα έλεγα ότι αυτό το πρόβλημα δεν περιορίζεται στα LGBT άτομα, αλλά γενικότερα σε μη-δημοφιλείς ιδεολογίες ή ταυτότητες. Πρόκειται, μάλιστα, για ένα θέμα που με έχει προβληματίσει τα τελευταία χρόνια. Όσο περνά ο καιρός, η διαχωριστική γραμμή μεταξύ επαγγελματικού και προσωπικού βίου φαίνεται να χάνεται. Κάθε τόσο, ακούω για κάποιον που πόσταρε κάποιο κακόγουστο αστείο στο Twitter με αποτέλεσμα να χάσει τη δουλειά του εξαιτίας του internet mob που ακολούθησε. Το political correctness έχει καταλήξει να είναι το νέο McCarthyism.

So, από τη μία έχεις τους φασίστες που δε θα σου δώσουν δουλειά επειδή είσαι gay, και από την άλλη έχεις τους άλλους φασίστες που θα σε κάνουν να χάσεις τη δουλειά σου αν πεις ένα ανέκδοτο για τους gay.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εν αναμονή του pride του Σαββάτου για Θεσσαλονίκη, έχω και εγώ φέτος κάποιες αμφιβολίες αλλά όχι ακριβώς σαν του nox. Τα πήρα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στο κρανίο με αυτό που έγινε με την El dorado. Σιχαίνομαι αυτές τις μικρότητες τύπου "δεν θέλω τα βρώμικα λεφτά σας" από μία οργάνωση που βασίζεται 100% σε δωρεές και εθελοντές. Δηλαδή αν οι εργαζόμενοι στην el dorado πάνε εθελοντές στο Pride θα τους πούν "δεν θέλουμε την βρώμικη προσφορά σας;". Μου την έδωσε επίσης το επεισόδιο με τους αστυνομικούς. Για πρώτη γαμημένη φορά οι αστυνομικοί δεν στέκονταν στην άκρη χαμογελώντας ειρωνικά και περιμένοντας επεισόδια, χέστηκα αν είναι μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι είναι ένα μπλοκ που στηρίζει το Pride και εκπροσωπεί ένα κρατικό όργανο, σκάστε και περπατάτε.

Φέτος για πρώτη φορά δεν θα παρελάσω. Η εκδήλωση πέφτει την επόμενη της θεραπείας μου και δεν πρέπει να εκτεθω στον ήλιο και δεν θα έχω κουράγιο για τίποτα, θα καθίσω μόνο στο περίπτερο. Επίσης μετά τον πανικό των δηλώσεών μου στο ΦΔ δεν θα διαβάσω το χαιρετισμό (το λέω από τώρα για να μην με υπολογίσετε), θα τον γράψω όμως. Κατα βάθος στεναχωριέμαι που δεν θα περπατήσω φέτος γιατί ο τοίχος μου στο fb είναι από την προηγούμενη βδομάδα γεμάτος ξεράσματα από ανθρώπους που γνωρίζω προσωπικά και συμπαθώ και από τη μία είμαι ΠΟΛΥ στεναχωρημένη που ανθρωποι που μου είναι αγαπητοί ποσταρουν τέτοιες εμετικές αναρτησεις και από την άλλη θέλω πολύ να τους τη σπάσω ποσταροντας δικές μου φωτογραφίες από το Pride (Θα ανεβάσω μερικές αλλά όχι από τον χαμό της παρέλασης).

Nox, ένας λόγος που δεν έχω το αφεντικό μου και το προσωπικό της εταιρείας που εργάζομαι φίλους στο φβ είναι και αυτός, εδώ ο πατέρας μου και μου την λέει συχνά πυκνά για αυτά που κάνω (ναι ο 73 ετων πατέρας μου έχει facebook και ξέρει και να το δουλεύει). Δεν έχω καμμία διάθεση να με ρωτάει ο εργοδότης μου για τις δραστηριότητές μου στα μύδια. Άλλωστε με νοικιάζει για 8 ώρες την ημέρα,οτιδήποτε κάνω μετά δεν τον αφορά.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε: Μου την έδωσε επίσης το επεισόδιο με τους αστυνομικούς. Για πρώτη γαμημένη φορά οι αστυνομικοί δεν στέκονταν στην άκρη χαμογελώντας ειρωνικά και περιμένοντας επεισόδια, χέστηκα αν είναι μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι είναι ένα μπλοκ που στηρίζει το Pride και εκπροσωπεί ένα κρατικό όργανο, σκάστε και περπατάτε.
Ακριβώς έτσι. Αυτό μου την΄εδωσε άσχημα και μένα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έγινε, αλλά αν είναι αυτό που νομίζω (τους έκραξαν επειδή είναι αστυνομικοί) τότε πραγματικά ήταν άθλιο. Θα ήθελα να ξέρω όμως ποιος τους έκραξε και με ποια ιδιότητα, αν ήταν απλώς κάποιοι περαστικοί, αν ήταν κάποιοι που συμμετείχαν ως μπλοκ σε περίπτερο ή άρμα ή δεν ξέρω τι, και πώς το χειρίστηκαν οι διοργανωτές του πράιντ (αν τους μάζεψαν, αν έβγαλαν κάποια ανακοίνωση).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

To Pride έβγαλε ανακοίνωση που καταδικάζει το γεγονός. Δεν είχαν κάποια κοινή ταυτότητα όσοι το έκαναν, εκτός από του τυφλωμένου ηλίθιου ίσως.

https://www.facebook.com/athenspride/po ... 3474689242
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Κάποιοι αντέδρασαν και από το βήμα του pride απ ότι φαίνεται.
http://www.colouryouth.gr/2017/06/11/om ... ride-2017/
απόσπασμα ομιλίας
Έχουμε όμως πολύ δρόμο να καλύψουμε ακόμα και οι προσπάθειες για ένα συμπεριληπτικό pride έρχονται να συναντήσουν κινήσεις αντιφατικές, που μας πηγαίνουν βήματα πίσω. Πως πορούμε να μιλάμε για διαθεματικότητα όταν η ενδεχόμενη συμμετοχή της αστυνομίας στο pride έγινε δεκτή με χαρά από μεγάλο μέρος της κοινότητας; Της ίδια αστυνομίας που παραβιάζει την αξιοπρέπεια των σεξεργατριών, που εκκενώνει τις καταλήψεις που δίνουν στέγη σε πρόσφυγες, που προστάτευσε την τρανσφοβική εκδήλωση του Δήμου Κορίνθου ενάντια στη θεματική εβδομάδα. Φαίνεται πως έχουμε ξεχάσει ότι τα Prides αποτελούν ημέρα μνήμης απέναντι στην κάθε λογής καταπίεση και αστυνόμευση.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ακριβώς αυτά τα καραγκιοζιλίκια εννοούσα.

Here's more.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση