Συνάντηση με Αν. Υπουργό Παιδείας, 06-08-2015.

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-+1: για ανακοίνωση
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια ερώτηση παρακαλώ:
Εάν αποφασιστεί να βγει ανακοίνωση ποιος ή ποιοι το αποφασίζουν, ποιος ή ποιοι την συντάσσουν και ποιος ή ποιοι δίνουν το πράσινο φως του τελικού κειμένου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση… (η οποία πιθανώς να είναι κάπου αναρτημένη στο site αλλά δεν την βρήκα καθώς έψαξα πολύ πρόχειρα…)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ωραία η ανακοίνωση. Ίσως να βάλουμε κι αυτό που είπε ο Yianis. Ότι δηλαδή ενώ ο ίδιος δεν θέλει να αποκαλύψει αν είναι ΧΟ, μη εκδίδοντας διορθωτική εγκύκλιο αναγκάζει τους μαθητές να το αποκαλύψουν.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

:text-+1:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Ωραία η ανακοίνωση. Ίσως να βάλουμε κι αυτό που είπε ο Yianis. Ότι δηλαδή ενώ ο ίδιος δεν θέλει να αποκαλύψει αν είναι ΧΟ, μη εκδίδοντας διορθωτική εγκύκλιο αναγκάζει τους μαθητές να το αποκαλύψουν.
συμπεριλήφθηκε σαν σχόλιο ;) :
Ένωση Άθεων/Atheist Union of Greece έγραψε: Στο τέλος της ίδιας συνέντευξης ο κ. Μπαλτάς ερωτάται αν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος. Απαντάει πως δεν επιτρέπεται να κάνει "δημόσια ομολογία πίστης" - κάτι που υποχρεούνται όμως να κάνουν χιλιάδες μαθητές σύμφωνα με την απαράδεκτη εγκύκλιο που αρνήθηκε να καταργήσει. Διαβάστε τη συνέντευξη εδώ:
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis :text-bravo:


– Επιτρέψτε μου να κλείσω με μια προσωπική ερώτηση. Είστε Ορθόδοξος Χριστιανός;

– Καταλαβαίνω γιατί σας έδωσα αυτήν την εντύπωση αλλά όχι. Απλά είμαι ένας αριστερός πολιτικάντης που για να παραμείνει στην καρέκλα του πρέπει να ικανοποιήσει την Ορθόδοξη Εκκλησία, η οποία ασκεί τεράστια επιρροή στους Έλληνες ψηφοφόρους και ταυτόχρονα να ικανοποιήσει τους αριστερούς ψηφοφόρους του που είναι υπέρ της ανεξιθρησκείας (πούστηδες δεξιοί πολιτικάντηδες, δεν έχετε τέτοια προβλήματα!).

Έτσι υπόσχεται στον καθένα αυτό που πραγματικά τον ενδιαφέρει. Στους ιερείς και στους θεολόγους ότι δεν θα χάσουν τον κρατικό μισθό τους (που θα βρούν τέτοιον στην ελεύθερη αγορά; Αν βρουν φυσικά...) και στους αριστερούς ψηφοφόρους ότι η δουλειά των ιερέων και των θεολόγων θα αλλάξει σε μεγάλο βαθμό και θα γίνει περισσότερο "αριστερή". Άσε που έτσι δεν θα μας κατηγορήσει κανείς και για απολύσεις στο δημόσιο (που ακούστηκε αριστερή κυβέρνηση να απολύει ΔΥ;).

Οι ιερείς θα ασχολούνται πλέον λίγο περισσότερο με την ενίσχυση των φτωχών (φιλανθρωπία) και οι θεολόγοι λίγο περισσότερο με την θρησκειολογία. Στ αρχίδια μας αν υπάρχουν πολύ πιο οικονομικοί τρόποι για το πρώτο και πολύ πιο χρήσιμα μαθήματα από την θρησκειολογία για να διδασκονται στις ώρες των θρησκευτικών! Ο μέσος Έλληνας ψηφοφόρος δεν σκαμπάζει απο αναλύσεις κόστους-οφέλους οπότε δεν θα έχουμε απώλειες ψήφων για τέτοιους λόγους!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Μπαλτάς μας εξόργισε αλλά δεν είχε ριζοσπαστικές προεκλογικές θέσεις. Με λίγα λόγια δεν αθέτησε υποσχέσεις. (τουλάχιστον από ότι ξέρω χωρίς να την έχω ψάξει και πολύ)
Ο Κουράκης όμως διαρρήγνυε τα ιμάτιά του προεκλογικά, ειδικά για την μισθοδοσία των παπάδων.

Γιατί τον επικροτούμε δια της σιωπής μας και δεν βγάζουμε συμπληρωματικό δελτίο τύπου;

Εκφράστηκε από πολλούς η άποψη ότι δεν πρέπει να έρθουμε σε ρήξη μαζί του για να προστατέψουμε την «καρδάρα με το γάλα», την οποία η Ένωση με αγώνες και κόπους χρόνων έχει γεμίσει.

Μήπως και ο ΣΥΡΙΖΑ την ίδια τακτική ακολουθεί;
Ένα κόμμα του 4% έγινε κόμμα εξουσίας με 34%.
30% χριστιανών έχει η καρδάρα η δική τους...
Είναι βέβαιο, όπως και εσείς οι ίδιοι λέτε στις δημοσιεύσεις σας, ότι κάνει την πάπια μην επιθυμώντας την ρήξη με την χριστιανική κοινότητα, καθώς έχει πολύ γάλα μέσα στην καρδάρα.

Δηλαδή τα ίδια λέει και κάνει που λέμε και κάνουμε και εμείς.

Τότε για ποιο λόγο τον κατηγορείτε;
Τόσο τον Κουράκη όσο και όλον τον ΣΥΡΙΖΑ;
Πολύ όμως περισσότερο εμένα που προτείνω ένα συμπληρωματικό δελτίο τύπου;

ΥΓ
Δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις και θα ήθελα μια απάντηση, ειδικά από αυτούς που με έθαψαν και με προσέβαλλαν με πολύ άσχημο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Μια ερώτηση παρακαλώ:
Εάν αποφασιστεί να βγει ανακοίνωση ποιος ή ποιοι το αποφασίζουν, ποιος ή ποιοι την συντάσσουν και ποιος ή ποιοι δίνουν το πράσινο φως του τελικού κειμένου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση… (η οποία πιθανώς να είναι κάπου αναρτημένη στο site αλλά δεν την βρήκα καθώς έψαξα πολύ πρόχειρα…)
Εκ μέρους της Γραμματείας
Αναλόγως την περίσταση, αποφασίζεται είτε από την ΜΗΣ, είτε από τη σχετική Ομάδα Εργασίας είτε απευθείας από τη Γραμματεία. Σε κάθε περίπτωση, το τελικό κείμενο πρέπει να έχει την έγκριση της Γραμματείας. Δεν υπάρχει ανακοίνωση κάπου, αλλά από το το Άρθρο 4.4. του καταστατικού όπου αναφέρεται ότι "Οι προσωπικές απόψεις των Μελών της Ένωσης δεν εκφράζουν τις απόψεις της Ένωσης. Οι θέσεις της Ένωσης εκφράζονται μόνο μέσω των νόμιμων εκπροσώπων της." και το Άρθρο 12.12 όπου αναφέρεται ότι η Γραμματεία "Αποφασίζει για την εκπροσώπηση της Ένωσης ενώπιον τρίτων και των κρατικών Αρχών. Η Ένωση εκπροσωπείται μόνο από τα μέλη της Γραμματείας και από τα πρόσωπα που εξουσιοδοτεί η Γραμματεία για τον σκοπό αυτό." απορρέει ότι όλες οι επίσημες ανακοινώσεις της Ένωσης εγκρίνονται τελικά από την Γραμματεία.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάει ο Κουράκης…
Πάμε για άλλα τώρα…
Φίλης…

Εμπόριο λειψάνων και ειδωλολατρία έλεγε ο Φίλης για την κυρά Βαρβάρα…

Μεγάλη η χάρη της θα λέει τώρα σαν υπουργός παιδείας…
Και έχει να κάνει ο υπουργός (όχι αναπληρωτής) Φίλης γλέντια στην μνήμη της με τον Συγκαμένο, σαν προστάτις αγία του πυροβολικού που είναι η κυρά Βαρβάρα...

ΥΓ
Τον φάγανε τον Κουράκη επειδή έκανε ραντεβού με την Ένωση Αθέων :lol: :lol:
Και μου λέτε μετά ότι δεν έχει δύναμη η Ένωση… : brrr :
Τσάμπα πήγαν οι δημόσιες σχέσεις :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν και πλέον η πρόταση θα πάει σίγουρα στην επόμενη Γραμματεία, θα έλεγα από τώρα ν' αρχίσουμε να κινούμαστε και να διεκδικούμε συνάντηση με τη νέα ηγεσία. Ξέρουμε εκ πείρας ότι θ' απαιτηθούν μήνες μέχρι να ευοδωθεί, αν τελικά το καταφέρουμε. Ίδια θέματα, ίδιες προτάσεις -αφού οι προηγούμενοι δεν έκαναν και δεν άλλαξαν απολύτως τίποτα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Πάντως τώρα έγινε ακόμα πιο οξύμωρος ο τίτλος του υπουργείου. Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Και μου λέτε μετά ότι δεν έχει δύναμη η Ένωση…
LOL! Μόνο αυτό μας έλειπε. Να μας βγει η φήμη πως καταστρέφουμε πολιτικές καριέρες μόνο με τον περιφερειακό συσχετισμό μεθ'ημών. Άνθρωπος δε θα μας πλησιάζει μετά! :lol:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Πάντως τώρα έγινε ακόμα πιο οξύμωρος ο τίτλος του υπουργείου. Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
Τώρα μάλιστα! Θα χορτάσουμε έρευνα το επόμενο... εξάμηνο(;) εννιάμηνο(;) :think:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσοχή εάν πάτε να κάνετε συνάντηση με τον νέο υπουργό…
Η Ζωίτσα δεν τον εγκρίνει…
Ούτε αυτόν ούτε το επιτελείο του…

Διαβάστε τις μαλακίες που έγραψε…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Άλλη Ζωίτσα φαντάστηκα... :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστά λέτε, επειδή η συνάντηση για να κλειστεί θα πάρει καιρό το σωστό είναι να ξεκινήσουν οι διαδικασίες άμεσα.

Επίσης, μία συγχαρητήρια επιστολή προς τον υπουργό και τους υφυπουργούς για την αναληψη των νέων καθηκόντων τους καλό κάνει. Μην αρχίσουμε πάλι τις "ακροαριστερές" φιλοσοφίες, το πράγμα θέλει κανόνες marketing όσο και εάν για κάποιους τέτοιες λέξεις είναι "σατανικές".
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα, διαφωνώ με συγχαρητήριες επιστολές. Μην ανοίξουμε τον ασκό του Αιόλου, γιατί αν το κάνουμε μία φορά, μετά πρέπει να το μονιμοποιήσουμε, και δεν βλέπω τον λόγο. Ούτε πιστεύω να περισσεύει χρόνος για τέτοιες κινήσεις, σε βάρος πολύ σημαντικότερων όπως η συνάντηση αυτή καθ' αυτή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Μπα, διαφωνώ με συγχαρητήριες επιστολές. Μην ανοίξουμε τον ασκό του Αιόλου, γιατί αν το κάνουμε μία φορά, μετά πρέπει να το μονιμοποιήσουμε, και δεν βλέπω τον λόγο. Ούτε πιστεύω να περισσεύει χρόνος για τέτοιες κινήσεις, σε βάρος πολύ σημαντικότερων όπως η συνάντηση αυτή καθ' αυτή.
Με μεγάλη εκτίμηση προς το έργο σου, τις απόψεις σου και χωρίς καμία διάθεση προσβολής, απαντώ ότι κάποια πράγματα δεν είναι θέμα διαφωνίας/συμφωνίας αλλά γνώσης.

Σαφέστατα δεν είμαι καθηγητής να κάνω μάθημα περί της αξίας που έχει μία τέτοια επιστολή και μία μελλοντικά ανάλογα σχεδιασμένη στρατηγική ανάπτυξης δημοσίων σχέσεων.

Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν χιλιάδες euro για να διδαχθούν τέτοιες τεχνικές και άνθρωποι που απλά έχουν άλλες αντιλήψεις. Τόσο απλά!!!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Παραθέτω από παράθεση της Μελάνης:
«Δεν μπορεί να δηλώνει κανείς να πρέπει να υπογράφει κάτι σε δημόσιο έγγραφο τι είναι ή τι δεν είναι. Κακώς δεν το καταργήσαμε και πρέπει να την καταργήσουμε άμεσα» είπε χαρακτηριστικά η κ. υπουργός .
Τελικά δεν του την είπαμε εμείς του Κουράκη…
Του την είπε η αντικαταστάτρια του υπουργός…

Άρα η πρόταση μου να του την πούμε καν να τον αδειάσουμε δεν ήταν και τόσο άκυρη…
Θα έπρεπε να πάτε πίσω στο νήμα να δείτε το κράξιμο που έφαγα σχεδόν από όλους σας για αυτή μου την θέση…
Νομίζω ότι μου χρωστάτε μια apology που λέγανε και οι αρχαίοι…
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Είχε αναφερθεί στην συζήτηση με τον Κουράκη παρεμφερές επιχείρημα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν διαφωνώ apeleytheros
Είμαι βέβαιος ότι του είπατε τόσο αυτό όσο και άλλα επιχειρήματα.

Η θέση μου ήταν ότι έπρεπε δημοσίως να τον αδειάσουμε χωρίς να σκεπτούμε το «κόστος» της αντιπαράθεσης.

Τώρα βέβαια εάν πω ότι τελικά τον Κουράκη τον άδειασαν και «έφαγαν» οι δικοί του άνθρωποι θα κάνω τον μετά Χριστό προφήτη…
Αλλά αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα…
Δηλαδή εάν τον είχαμε αδειάσει εμείς δεν θα είχαμε τώρα κανένα κόστος…
Το αντίθετο μάλιστα.

Εν πάση περιπτώσει δεν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου καθώς σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου ή τις προθέσεις της γραμματείας.
Αλλά και οι δικές μου προθέσεις τον ίδιο στόχο με τον δικό σας έχουν.
Το γεγονός ότι η στρατηγική μου είναι διαφορετική δεν σημαίνει απολύτως τίποτα και ούτε πρέπει να είναι αιτία αποδόμησης μου.

Τέλος καλό όλα καλά…
Απάντηση