Πώς πάμε στο θεό, παρακαλώ;

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Ένωση Αθέων παρουσιάζει το "Πώς πάμε στο θεό, παρακαλώ;" (ένα βιβλίο για όποιους/ες δεν παραμυθιάζονται). Είναι η Ελληνική μετάφραση του βιβλίου του Γερμανού φιλοσόφου και συγγραφέα Michael Schmidt-Salomon σε εικονογράφηση Helge Nyncke, το βιβλίο έχει περιγραφεί και σαν "η περί θεού αυταπάτη του Richard Dawkins για παιδιά".

Μπορείτε να το προμηθευτείτε:
- Στις συναντήσεις μας (ενημερωθείτε από τη σελίδα Εκδηλώσεις στον ιστοτόπο μας ή τις ανακοινώσεις μας)
- Ταχυδρομικά με αντικαταβολή (χρεώνεστε τα έξοδα αποστολής)
- Με ιδιωτική συνάντηση (κατόπιν συνεννόησης μέσω του treasurer παπάκι atheia τελεία gr)

Για κάθε διευκρίνιση επικοινωνήστε με την παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση ή με το τηλέφωνο της Ένωσης Αθέων (211 800 3666).


Το Σάββατο 12-07-2014 και στις 11:00 θα γίνει παρουσίαση του βιβλίου στην εκπομπή "Αθήνα το φελέκι σου" στον Αθήνα 9,84 από τον Δημήτρη Φύσσα.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

To link δε δουλεύει
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το διόρθωσα, πιστεύω να εννοεί αυτό. Αν όχι, ας το τσεκάρει και κάποιος άλλος.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Δεν είδα κάποια τιμή για το βιβλίο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Μιας και το έχω εύκαιρο...

Εικόνα
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
DKfreedom
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2014 20:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Yπάρχει η δυνατότητα να ανεβεί η εκπομπή?
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Η εκπομπή είναι ΕΔΩ
Στο 19.30΄ αρχίζει η συνέντευξις με την Σίλη.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
DKfreedom
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2014 20:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ :-)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

€9,00 λοιπόν. Νομίζω καλά θα είναι να μπει και η τιμή στην ανακοίνωση.

(Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου αλλά δεν ξέρω πότε θα είμαι στην Αθήνα.)
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμμ όταν έλθει ο κύριος ταμίας θα επιβεβαιώσει πως η τιμή ειναι στα €12 νομίζω, τα 9 ήταν ειδική τιμή για το φεστιβάλ και μάλλον αυτό διέφυγε της Σίλης. Αλλά μικρό το κακό, σωστά;
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Και μένα μου φάνηκε λίγο το €9,00 για βιβλίο με σκληρό εξώφυλλο. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει το βιβλίο, δε νομίζω ότι θα κολλήσει στα τρία ευρώ. Άλλωστε είναι το μοναδικό του είδους για παιδιά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Φύσσας μου τηλεφώνησε και μου είπε ότι είχε 60 !!!! συμμετοχές για τα τρία βιβλία που είχε για να διαθέσει. Κατά την άποψη του ήταν πολύ μεγάλο το ενδιαφέρον.Οι 10 από αυτούς που τηλεφώνησαν στην συνέχεια και ακούγοντας πιο προσεχτικά για το περιεχόμενο "αποχώρησαν" , αλλά αυτό σημαίνει ότι οι 50 ήταν συνειδητά ενδιαφερόμενοι. Θέλει να του στείλουμε άλλα 2-3 βιβλία για να τα έχει ο ίδιος και να χαρίσει και κάποια. Για το θέμα της τιμής που με έπιασε εξαπίνης είπε, ότι έπρεπε να αναφερθούμε , εφόσον δεν διατίθεται στα βιβλιοπωλεία
Άσχετο, αλλά ψάχνοντας για κάτι άλλο βρήκα ένα ορθογραφικό λάθος νομίζω στο forum στις ομάδες εργασίας , όπου λέμε κάπου"χώροι συζήτησεις " αντί συζήτησης υποθέτω που θέλαμε να λέει.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Διορθώθηκε.
Και πολλά μπράβο για τη συνέντευξη.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat: :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ :oops:
Είδα χθες τρία από τα πολλά βίντεο που έχουν αναρτήσει στο internet από το 2012 όπου μιλάει ο Schmidt σε διάφορες εκπομπές της γερμανικής και αυστριακής τηλεόρασης (δυστυχώς δεν έχουν υπότιτλους -ένα από τα μεγάλα ελαττώματα των Γερμανών) και τον έχω καταλάβει πια καλά, δηλαδή τι πρεσβεύει και πως σκέφτεται, νομίζω ότι μας ταιριάζει γάντι. Παρόλο που έλεγε ότι είναι "εξελικτικός αγνωστικιστής" (evolutionaerer Agnostizist), ενώ θέλουν να του αποδίδουν τον τίτλο του πλέον γνωστού άθεου της Γερμανίας, αυτά που έλεγε ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά, είναι ήρεμη δύναμη και πολύ διαβασμένος , δεν τον πιάνουν πουθενά και αποφασισμένος ακτιβιστής ,δηλαδή δεν φοβάται την ταλαιπωρία, πρέπει να έχει φάει μηνύσεις με το τσουβάλι και είναι πλέον ψύχραιμος και έμπειρος.
Θα κοιτάξω από αύριο την υπόθεση Goethe Institut αν και δεν είναι η καλλίτερη εποχή , λόγω καλοκαιριού, αλλά ....ποτέ δεν ξέρει κανείς.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Μπράβο για την συνέντευξη, μόλις επέστρεψα, θα την παρακολουθήσω μόλις μπορέσω. Για τα βιβλία έχουμε μεγάλο απόθεμα, νομίζω ότι είναι καλό να δώσουμε ακόμα μερικά για προώθηση. 50 συνειδητές συμμετοχές, μπράβο :D
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο τίτλος του βιβλίου είναι "Πώς πάμε στο θεό, παρακαλώ;"

Θα πρέπει να διορθωθεί ο τίτλος και το περιεχόμενο τόσο του παρόντος νήματος όσο και της αντίστοιχης ανακοίνωσηςστην ιστοσελίδα μας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κάτι περίεργο συμβαίνει. Βλέπω ότι διορθώθηκε στο φόρουμ, ακολουθώ το λινκ για το σάιτ για να δω αν διορθώθηκε κι εκεί, και βλέπω πάλι το ίδιο κείμενο, στο ίδιο URL
http://union.atheia.gr/?p=3822

Λέω, δεν θα πρόλαβαν, ας βάλω ένα χεράκι. Μπαίνω στο σάιτ για να το διορθώσω και βλέπω ότι υπάρχει ανάρτηση με το σωστό τίτλο, αλλά σε άλλο URL
http://union.atheia.gr/πώς-πάμε-στο-θεό-παρακαλώ/

Δεν βλέπω πουθενά μέσα στο σάιτ την παλιά ανακοίνωση, ωστόσο ακολουθώντας το παλιό λινκ (το οποίο έχω ήδη ποστάρει π.χ. στη Λεξιλογία) η παλιά ανακοίνωση εξακολουθεί να εμφανίζεται - και δεν μου εμφανίζει κουμπάκι για "επεξεργασία ανάρτησης". Πού στην ευχή βρίσκεται;

Δεν το κοιτάζει κάνας τεχνικός αυτό; Να την αλλάξουμε, να τη σβήσουμε, να τις συνενώσουμε, κάτι τέλος πάντων;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Η μία και μοναδική ανάρτηση που υπάρχει στο σάιτ έχει αλλάξει, δεν υπάρχει παλιά και καινούργια. Αν δεν βλέπεις την αλλαγή, ενδεχομένως να είναι θέμα cache. Επίσης, στο πλαίσιο των αλλαγών που γίνονται στο σάιτ, έχει αλλάξει η μορφή των link ώστε να φαίνεται ο τίτλος του άρθρου. Φυσικά και τα παλιά λινκ εξακολουθούν να δουλεύουν ακόμα, πχ http://union.atheia.gr/?page_id=657
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μάλλον έπεσες πάνω στην αλλαγή, η κάτι παίζει με το cache.

σε εμένα
αυτό
http://union.atheia.gr/?p=3822
κάνει forward σε αυτό
http://union.atheia.gr/πώς-πάμε-στο-θεό-παρακαλώ/

άρα το site ξέρει ότι είναι τα ίδια με διαφορετικό link.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση