βιβλίο "Αποχαιρετισμός στη θρησκευτική πίστη" - παραγγελίες

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσημη παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει κάπου;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο εκδότης μας προσπαθεί να κανονίσει κάτι για την έκθεση βιβλίου, Σάββατο 15 ή Κυριακή 16 Σεπτέμβρη.
Θα σας πω όταν ξέρουμε κάτι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κυκλοφόρησε το βιβλίο "Αποχαιρετισμός στη θρησκευτική πίστη" από τις εκδόσεις Βερέττα, με τη συνεργασία της Ένωσης Άθεων.

Σαράντα πέντε αυτοβιογραφικά κείμενα άθεων που μέσα από διαφορετικές πορείες αποχαιρέτισαν για πάντα τη θρησκευτική πίστη.
Πρόλογο γράφει ο εκπαιδευτικός και συγγραφέας Στέλιος Φραγκόπουλος, εμπνευστής και συντονιστής της έκδοσης, και ο συγγραφέας και δημοσιογραφος Δημήτρης Φύσσας.
Η διόρθωση και η επιμέλεια έγιναν από την συντακτική ομάδα του ιστολογίου "Αθεΐα", με επικεφαλής τον Τάσο Λαδόπουλο.

Την Κυριακή 16-9-2012 και ώρα 7-9 μ.μ. ο Στέλιος Φραγκόπουλος και ο Δημήτρης Φύσσας θα βρίσκονται στο περίπτερο του Συνδέσμου Εκδοτών Βιβλίου, στην έκθεση βιβλίου που γίνεται στο Ζάππειο, για να υπογράψουν αντίτυπα του βιβλίου και να μιλήσουν με όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα για αυτήν την έκδοση ή για την Ένωση Άθεων.

Αγοράζοντας το βιβλίο μέσω της Ένωσης Άθεων, ενισχύετε οικονομικά την Ένωση. Τιμή 15 ευρώ. Τρόπος παραγγελίας και παραλαβής εδώ.
Όσοι έχουν ήδη παραγγείλει αντίτυπα του βιβλίου από την Ένωση Άθεων μπορούν αν θέλουν να τα παραλάβουν επιτόπου, αρκεί να μας ενημερώσουν σχετικά εκ των προτέρων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Η ημερομηνία που γράψατε στα e-mails είναι λάθος. Την Κυριακή έχουμε 16 όχι 17.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στείλτε μου ένα με αντικαταβολή παρακαλώ. Φαντάζομαι αρκεί η εδώ αίτηση και δε θα χρειαστεί ΚΑΙ μειλ, σωστά;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σε ευχαριστώ Ρίκτορ.
Off Topic
Δεν τα πάω καθόλου καλά με τις ημερομηνίες...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Στην εκθεση στο περιπτερο δεν θα υπαρχουν βιβλια για αγορα αν δεν εχει γινει παραγγελια?
Θα ηθελα να παρω δυο απο την εκθεση αλλα δεν ειναι απολυτα σιγουρο αν καταφερω να ανεβω.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο εκδότης θα έχει αντίτυπα, φαντάζομαι.
Και εγώ θα πάρω μερικά έξτρα μαζί μου, καμιά δεκαριά ίσως.
Μπορώ να έχω και όλα τα υπόλοιπα στο αυτοκίνητο καλού κακού.

Απλά, όταν αγοράζεις από την Ένωση, το κέρδος πηγαίνει στην Ένωση, όταν αγοράζεις από τον εκδότη, το κέρδος πηγαίνει στον εκδότη. Αγοράζουμε σε τιμή χοντρικής από εκείνον και τα πουλάμε σε τιμή λιανικής ίδια με την δική του. Αυτόν τον διακανονισμό κάναμε, διότι δεν είχαμε δυνατότητα να χρηματοδοτήσουμε μόνοι μας την έκδοση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Διάβασα μερικές ιστορίες. Μου φάνηκε πολύ χρήσιμο για τους αρχάριους! Έκανα και δώρο σε μια φίλη μου. Όταν μου πει εντυπώσεις θα σας τις γράψω. Εσάς τί σας είπαν αυτοί στους οποίους το δωρίσατε;

Υπάρχει περίπτωση να βγει και Νούμερο 2 ; Θα ήθελα κι εγώ να γράψω μια ιστορία.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γράψ' την, στείλ' τη στον Στέλιο, και βλέπουμε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω γυρισα (επιτελους! ελιωσα στη δουλεια) απο τη Βουλγαρια και βρηκα τα 3 αντιτυπα με τη σταμπα της Ενωσης Αθεων να με περιμενουν στο σπιτι των γονιων μου.
Ξερουν οτι ειμαι αθεος εδω και 15 χρονια, οποτε δεν σχολιασαν καν!

Δεν εχω διαβασει τιποτα ακομα, αλλα αισθανομαι καλα και μονο που τα εχω. Σκεφτομουν να χαρισω κανενα, αλλα δεν το βλεπω. Ειμαι μοναχοφαης και λαιμαργος. Θα τα κρατησω ΟΥΛΑ!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Mε ρώτησε ένας που τον προμηθεύω με αναπτήρες μας, εάν θα βγάλουμε άλλους με τίποτα άλλο να γράφει επάνω, εκτός από το άγιο φως.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση