βιβλίο "Αποχαιρετισμός στη θρησκευτική πίστη" - παραγγελίες

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τα κείμενα με γενικό τίτλο "Αποχαιρετισμός στην θρησκευτική πίστη" που δημοσιεύτηκαν στο μπλογκ του Στέλιου Φραγκόπουλου και αναδημοσιεύτηκαν στο μπλογκ Αθεΐα πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε βιβλίο. Η τιμή λιανικής εκτιμάται ότι θα είναι 15 ευρώ. Το κέρδος από όσα βιβλία διατεθούν μέσω της Ένωσης Άθεων θα διατεθεί για τους σκοπούς της Ένωσης.

Προκειμένου να προγραμματιστεί η έκδοση, θα θέλαμε να έχουμε μια εικόνα του αριθμού αντιτύπων που θα ζητηθούν. Για το λόγο αυτό παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να το αγοράσουν να στείλουν ένα μήνυμα στο treasurer@atheia.gr δίνοντας στοιχεία επικοινωνίας και αναφέροντας τον αριθμό αντιτύπων που επιθυμούν.


Το βιβλίο θα έχει σχήμα 17 x 24 εκατοστά, έγχρωμο εξώφυλλο και περίπου 300 – 320 σελίδες. Θα περιλαμβάνει εισαγωγικό σημείωμα και έναν πρόλογο σχετικά με την Ένωση Άθεων. Η έκδοση θα ολοκληρωθεί σε μερικούς μήνες και τότε θα επικοινωνήσουμε με τους ενδιαφερόμενους για επιβεβαίωση της παραγγελίας τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

για κύπρο πόσο τα έξοδα αποστολής?
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω ακριβώς (δεν ξέρω και το σχήμα του βιβλίου ακόμη), αλλά δεν πρέπει να είναι πολλά.
Θα ρωτήσω αύριο στο ταχυδρομείο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Για τα ΕΛΤΑ κοιτούν το βάρος,
το βιβλίο 1 κιλού, συστημένο για κύπρο είναι κάτι λιγότερο από 11 ευρώ
όμως το δικό μας θα είναι αρκετά ελαφρύτερο (υποψιάζομαι), αν υπολογίσω μισό κιλό είναι 6,9€ (συστημένο για Κύπρο)

(Για αντικαταβολή το κόστος αυξάνεται κατά 1 ευρώ)


(Για εσωτερικό η αντικαταβολή με τα ΕΛΤΑ είναι περίπου 5€ (δεν διαφοροποιείται σημαντικά με το βάρος), μέχρι 1 κιλό)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πρόσθεσα στοιχεία στην αρχική ανάρτηση για το σχήμα και το περιεχόμενο του βιβλίου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πώς εκδίδεται το βιβλίο; :naughty: Εγώ δεν έχω γράψει ακόμα το δικό μου! :o
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

3 σε μενα, ειναι για καλο σκοπο...
Θελω να γραφει πανω 1η εκδοση, ωστε να εχει μεταπωλητικη αξια μετα απο δεκαετιες... :lol:
Spoiler: Εμφάνιση
(θα κανει εκατομυρια...δραχμες)
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

3 και για μένα, θέλω και υπογραφή από το Φραγκόπουλο στο εσώφυλλο στο ένα για τη συλλογή μου από πρώτες εκδόσεις.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα οπωσδήποτε για μένα, και βλέπουμε. Την υπογραφή του Στέλιου νομίζω ότι καλό θα ήταν να την έχουμε για όλα τα δικά μας (τουλάχιστον) αντίτυπα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το βιβλίο ακόμα δεν κυκλοφόρησε και έχει κάνει θραύση!
(το αναφέρω επειδή η εικόνα του φόρουμ δείχνει μάλλον μειωμένο ενδιαφέρον. Έχουν στείλει αρκετοί email.)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

ένα για εμένα παρακαλώ
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
sfrang
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 12:12
Όνομα Ιστότοπου: sfrang
Επικοινωνία:

Με το συμπάθιο, παίρνουμε 5-10 αντίτυπα καθένας και κάνουμε ένα θρησκευτικό δώρο εκεί κατά τα Χριστούγεννα, σε θείες και θείους, γιαγιάδες και παππούδες θεούσους... Μπορείτε να το χαρίσετε και στη νονά σας, όταν σας φέρει την εορταστική λαμπάδα, να την αφήσετε ξερή! :o Άσε που μπορείτε να το δωρίσετε και στον εφημέριο της ενορίας σας, να το αποκηρύξει από άμβωνος και να τρέξουν την άλλη μέρα όλοι να το παραγγείλουν! :dance: Τυχόν κέρδη από τις πωλήσεις πηγαίνουν στο ταμείο της Ένωσης Αθέων!
"Είτε υπάρχει κακό στη ζωή, είτε υπάρχει θεός!" (Επίκουρος)
Άβαταρ μέλους
sfrang
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 12:12
Όνομα Ιστότοπου: sfrang
Επικοινωνία:

Και πού είστε! Αυτόγραφα από μένα και την Τατιάνα από 5 αντίτυπα και πάνω, να μην χαλιόμαστε με ψιλοδουλειές :lol: :whistle:
"Είτε υπάρχει κακό στη ζωή, είτε υπάρχει θεός!" (Επίκουρος)
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Αντώνη σημείωσε, εκτός από αυτό που προπαράγγειλα ήδη, άλλο ένα για εμένα. Σύνολο 2.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το βιβλίο αναμένεται να είναι έτοιμο στις τις 15 Σεπτεμβρίου.
Ήδη ο εκδότης έχει στα χέρια του το πρώτο αντίτυπο.
Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Τιμή;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

15 ευρώ, το λέει στην αρχική ανάρτηση (συν έξοδα αποστολής). Δεχόμεθα παραγγελίες με email στο στο treasurer@atheia.gr . :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Τετράγωνο θα είναι το σχήμα του; Όπως φαίνεται στην εικόνα;
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Το βιβλίο θα έχει σχήμα 17 x 24 εκατοστά, έγχρωμο εξώφυλλο και περίπου 300 – 320 σελίδες.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Yep, η εικόνα είναι κομμένη. Μόλις έχω στα χέρια μου κάτι καλύτερο, θα το αναρτήσω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση