Ηλιόλουστο Γεύμα.

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας προσκαλούμε στο Ηλιόλουστο Γεύμα μας που συν-διοργανώνεται με τα μέλη μας που είναι πρώην μουσουλμάνοι.

Συντασσόμαστε με τους διωκόμενους που τιμωρούνται με μαστίγωση, ραβδισμούς και φυλάκιση, και τα παιδιά και τους/τις αδύναμους-ες που τυχαίνουν κακομεταχείρισης στο όνομα της θρησκείας.
Είναι δικαίωμα του οποιουδήποτε να νηστέψει. Το να αψηφούμε την νηστεία είναι δικό μας δικαίωμα.

Χορτοφάγοι ή όχι, είσαστε καλοδεχούμενοι και καλοδεχούμενες, μπορείτε να παραγγείλετε ανάλογα με τις προτιμήσεις και τις δυνατότητές σας.
Αποστάτες όλων των θρησκειών, ελάτε να φάμε και να γνωριστούμε!

Το απόγευμα της Παρασκευής 31-05-2019 (πριν την Λάιλατ Αλ-Καντρ*) στις 17:30 με 21:30 στον Θανάση, Μητροπόλεως 82 (σταθμός ηλεκτρικού Μοναστηράκι).

#Ramadan, #Fast_Defying_My_Right

(*) «Η νύχτα της δύναμης» κατά την οποία, σύμφωνα με την ισλαμική μυθολογία, ο Αλλάχ αποκάλυψε το Κοράνι στον προφήτη.

facebook event

English:
We invite you to our Daylight Meal which is co-organized with our ex-Muslim members.
We stand with the persecuted who are punished by flogging, beatings and imprisonment, and with children and weak people who are being abused in the name of religion.
It is the right of anyone to fast. Fast-Defying is Ours.
Vegetarians or not, all are welcome, you can order according to your preferences and ability. Apostates of all religions, come to meet and eat!
Friday afternoon 31-05-2019 (before Laylat al Qadr* ) from 17:30 to 21:30 at «Thanasis», Mitropoleos 82 (Monastiraki metro station), Athens.
(*) The Night of Power, is, according to Islamic mythology, the night when the Quran was revealed to the prophet.

Urdu:
ھم آپ کو دن کے وقت کھانے کی ایک دعوت پہ بلاتے ھیں جو ھمارے سابقہ مسلمانوں کے لئے منعقد کی جارھی ھے۔ ھم ان کے ساتھ کھڑے ھیں جن کو مزھب کے نام پر سزا یافتہ قرار دیا گیا،ڈنڈے سے مارا گیا اور قید کیا گیا۔چھوٹے بچوں کے ساتھ اور کمزور لوگوں کے ساتھ نامناسب رویہ اپنایا گیا۔ روزہ رکھنا یا نا رکھنا ھر ایک کا بنیادی حق ھے ۔ سبزی خور نہیں سب کو خوش آمدید کہتے ھیں۔آپ اپنی مرضی سے اپنی ضرورت کے مطابق کھانے کا آرڈر دے سکتے ھیں ۔ ھر مزھب کے انکاری اور چھوڑنے والے آسکتے ھیں مل سکتے ھیں اور کھا سکتے ھیں ۔ بروز جمعہ دوپہر کے وقت 31/05/2019 لیلتہ القدر سے پہلے 17:30 to 21:30 بجے تک Mitropoleos 82 ایڈریس: (Monastiraki metro station ,Athens لیلتہ القدر اسلامی نقطہ نظر سے وہ رات ھےجس رات کو قران نبی محمد پہ نازل ھوا تھا۔

Farsi:
ما از شما دعوت میکنیم به غذای روزانه ای که با مسلمانان سابقی که عضو ما هستند آنرا تدارک دیده ایم
ما ایستاده ایم در کنار افرادی که مورد آزار و اذیت، شلاق، ضرب و جرح و حبس در نام دین قرار گرفته اند، و همچنین در کنار کودکان و افراد ضعیفی که در نام دین مورد بدرفتاری قرار میگیرند. این حق هر کسی است که روزه بگیرد. ضدیت با روزه نیز حق ماست.
گیاهخوار هستید یا نه، همه خوش آمدید، شما می توانید با توجه به ترجیحات و توانایی های خود سفارش دهید. از دین برگشته های همه ادیان، بیائید برای دیدار و غذا خوردن در کنار ما!
بعد از ظهر جمعه 31-05-2019 (قبل از شب قدر *) از ساعت 17:30 تا 21:30 در «Thanasis»، Mitropoleos 82 (ایستگاه متروی مونستراکی، آتن.

Kurdish:
ئێمە بانگهێشتان دەکەین بە مەبەستی خواردنی ڕۆژانە لەگەڵ موسڵمانانی پێشتر کە بارودۆخی ئەو ڕێکەوتەیان ڕەخساندوە.
ئێمە وەستاوین لەگەڵ کەسانێک کە تووشی ئەشکەنجە، توندوتیژی دەروونی و جەستەی، بەندیخانەکان و هەروەها شەلاق لێدان دەبنەوە بە ناو ئایینەوە، هەروەها منداڵەکان و کەسانی کەمینە و کەم دەسەڵات کە بە ناوی ئایینەوە دەستدرێژی دەکرێتە سەریان.
ئەوە ئەرکی ئەوانە کە ڕۆژو بگرن و خۆیان لە خواردن و خواردنەوە بپارێزن. ئەرکی ئێمەشە کە دژیان بوەستینەوە. ڤ
ڤگان بن یا نا، هەمو کەس بەخێربێن. ئەتوانن بە پێ ویست و توانای خۆتان داوای خواردن بکەن و خواردن بانگ بکەن.
هیوادارین لە ئایین هەڵگەڕاوەی هەمو ئایینەکان بێن و لەگەڵمان بەشدار بن.
دوای نیوەڕۆ ڕۆژی هەینی 31-05-2019 (پێش شەوی قەدر) لە کاتژمێری 17:30 تا کاتژمێری 21:30 ناونیشان: «Thanasis» , Mitropoleos 82
(ویزگەی میترۆی «مۆنستراکی» ، ئەسینا)

Arabic:
يسرنا ان ندعوكم لوجبة النهار التي يتم تنظيمها بالاشتراك مع أعضائنا المرتدين عن الاسلام.
نتضامن مع المضطهدين الذين يعاقبون بالجلد والضرب والسجن ومع الأطفال والضعفاء الذين يتعرضون لسوء المعاملة باسم الدين. وبالرغم من أنه حق لكل إنسان أن يمارس طقوس الصيام . الا إنه يبقى من حقنا ان نمتنع عن ذلك.
سواءاً كنتم نباتيين أم لا ، الجميع ​​مُرَحب بهم ، ويمكنكم الطلب حسب تفضيلاتكم وقدراتكم. وهي دعوة للمرتدين من جميع الأديان ، تعالوا من اجل اللقاء وتناول الطعام!
تقام المناسبة بعد ظهر يوم الجمعة 31-05-2019 (قبل ليلة القدر *) من الساعة 17:30 إلى الساعة 21:30 في «ثاناسيس» ، ميتروبوليوس 82 (محطة مترو موناستيراكي) ، أثينا.
(*) ليلة القدر ، وفقا للأساطير الإسلامية ، هي الليلة التي نزل فيها القرآن على النبي.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επειδή από κάποιες σελίδες μας κατηγόρησαν για ρατσισμό, βάζω εδώ αυτό το υπέροχο κείμενο της Nikoleta Gerontaki.
Spoiler: Εμφάνιση
Σκέφτηκα πολύ αν πρέπει να το γράψω αυτό. Περί γιορτής ενάντια στο Ραμαζάνι από την Ένωση Άθεων λοιπόν:

Όπως ξέρετε, έρχομαι σε επαφή με μετανάστες/πρόσφυγες (κυρίως μουσουλμάνους), πάρα πολλές ώρες τη βδομάδα σε διαφορετικά πλαίσια. Αν και προσωπικά θεωρώ ότι οι θρησκείες είναι τοξικές, τείνω να είμαι πιο ανεκτική στην Ελλάδα με τους Μουσουλμάνους, ακριβώς επειδή δέχονται διακρίσεις στην χώρα μας.
Παρόλα αυτά, γνωρίζουμε πως υπάρχουν πρόσφυγες λόγω θρησκευτικής ιδεολογίας. Δηλαδή σε πολλές χώρες που επικρατεί ο Μουσουλμανισμός, διωκεσαι αν είσαι άθεος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Ιράν που μπορούν να σε συλλάβουν επειδή δεν τηρείς τη συγκεκριμένη νηστεία, να σε φυλακίσουν και να σε βασανίσουν. Για να μη μιλήσουμε για περιπτώσεις εκτελέσεων.
Παγκοσμίως λοιπόν, διάφορα κινήματα πρώην Μουσουλμάνων, έχουν αποφασίσει πως θα αντιδράσουν σε αυτό το αυταρχικό, θρησκόληπτο καθεστώς, αψηφώντας τη νηστεία. Και δεν το κάνουν μόνο αφού έχουν πάρει άσυλο. Παρόλα αυτά, πρώην μουσουλμάνοι/ες σε συνδυασμό με την Ένωση Αθεων, οργάνωσαν αυτή τη γιορτή. Η οποία χαρακτηρίστηκε ισλαμοφοβικη και γενικώς ρατσιστική.
Ψάχνοντας κανείς βασικά στοιχεία για την Ένωση άθεων μπορεί να δει ότι βοηθάει πρόσφυγες να πάρουν πολιτικό άσυλο. Ταυτόχρονα, μπορεί να δει πως πήρε θέση υπέρ της δημιουργίας ισλαμικού τεμένους και αντιτάχθηκε στην Ορθόδοξη εκκλησία που δεν θέλει να δώσει ίδια δικαιώματα ενώ έχουμε ανεξιθρησκία. Τουλάχιστον εγώ αυτά είδα και μου πήρε λιγότερη ώρα απτό να αρχίζω να κράζω, χωρίς να έχω διαβάσει στοιχειωδώς κάτι για αυτό που πάω να σχολιάσω.
Θεωρώ αυτονόητο δικαίωμα του καθενός να έχει μια θρησκεία ή και όχι. Το να βαφτίζουμε ρατσιστική αυτή τη γιορτή όμως, είναι κάτι το παράλογο. Ναι πράγματι, η ισλαμοφοβία καλά κρατεί στην Ελλάδα. Προφανώς δεν είναι κάθε Μουσουλμάνος επικίνδυνος ή οτιδήποτε. Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι υπάρχουν πρόσφυγες λόγω αθεΐας. Και είναι όντως ρατσιστικό να μη τους αφήνουμε να αντιδράνε, επειδή θεωρούμε ότι υποβαθμίζουν τους υπόλοιπους πρόσφυγες/μετανάστες/ριες.
Ειλικρινά, ένιωσα πολύ άσχημα με τη δήλωση που ανέβηκε από μια συλλογικότητα που ανήκω και ανθρώπους που εκτιμώ. Πολλά άτομα με ρωτήσατε γιατί έχουμε αυτή τη θέση και θα πω ότι δεν ασπαζομαι τη συγκεκριμένη άποψη, αν και θεωρώ πως η τοποθέτηση έγινε χωρίς να έχει ψαχτεί το θέμα. Το ζήτημα είναι ότι οφείλω να τοποθετηθώ και εγώ τώρα, γιατί δεν θέλω να θεωρείται δεδομένο ότι ασπαζομαι απόψεις που θεωρώ εξαρχής προβληματικές.
Θεωρώ πως πέρα απτό να μάθουμε Ελληνικά σε αυτούς τους ανθρώπους, στο Κυριακάτικο σχολείο μεταναστών, ως αυτό οργάνωση, προσπαθούμε και να τους πολιτικοποιήσουμε/ευαισθητοποιήσουμε, επικρατεί μια πολυπολιτισμικότητα και αυτό είναι το όμορφο. Είμαι out ως λεσβία και δεν φοβάμαι που είμαι out. Με σέβονται απόλυτα. Και πραγματικά όπως υπαρχουν εξτρεμιστές Χριστιανοί, έτσι υπάρχουν και Μουσουλμάνοι. Αλλά δεν είναι κανόνας και έχω πολλά παραδείγματα. Όσο και αν δεν πιστεύω, είναι θέμα ανθρώπου, όχι θρησκείας. Και ταυτόχρονα είναι θέμα τριβής.
Δεν θεωρώ ότι ερχόμενη σε επαφή με αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να αναιρέσω τη πραγματικότητα-ότι δηλαδή σε πολλές χώρες τους, διώκεται ένας άθεος. Αντίθετα, οφείλω να τους μάθω να αποδέχονται ότι υπάρχουν και άθεοι/ες και αυτό είναι οκ. Οφείλω να υποστηρίξω το δικαίωμα ύπαρξης πολιτικών προσφύγων στη χώρα μου, το δικαίωμα τους να αντιδράνε. Τον τρόπο θα τον διαλέξουν οι ίδιοι/ες, και γενικά η εκάστοτε κοινότητα. Ειδικά εφόσον εδώ μπορούν όντως χωρίς ποινικές διώξεις να το κάνουν και ειδικά εφόσον δεν βλάπτουν κάποιον/α.
Τέλος, ένας Μουσουλμανος, όπως και ένας Χριστιανός και ούτω καθεξής, δεν θα έπρεπε να θίγεται από αυτές τις αντιδράσεις, αν δεν είναι θρησκόληπτος. Ο σεβασμός προς μια θρησκεία δεν προϋποθέτει την τήρηση ενός εθίμου που δεν ταυτίζεσαι, αλλά το να μη παρεμποδίσεις το εκάστοτε άτομο να πράξει αυτό που επιθυμεί. Η άσκηση κριτικής, είναι τουλάχιστον εποικοδομητική. Λυπάμαι για όσους/ες χαλάσει αυτή η δημοσίευση, όμως αρνούμαι να δεχθώ ότι βλέπουμε τόσο μονόπλευρα κάποια πράγματα. Οφείλουμε να έχουμε κριτική σκέψη σε μερικά ζητήματα και να αντιδράμε σε κάθε διάκριση. Όχι στην ισλαμοφοβία και όχι στην ωραιοποίηση κάθε πτυχής οποιασδήποτε θρησκείας.

Ξέρω ότι προσπαθούμε να προστατέψουμε αυτούς τους ανθρώπους. Δεν το κάνουμε όμως με το να μη σκεφτόμαστε αντικειμενικά. Ας μη πέφτουμε σε αυτή τη παγίδα, όπου παραβλέπουμε γεγονότα επειδή μιλάμε για πληθυσμό που έχει υποστεί πλήθος διακρίσεων. Αυτό είναι κάτι το ρατσιστικό. Γιατί αύριο-μεθαύριο θα θελήσει να έρθει ένας μαθητής που είναι πολιτικός πρόσφυγας και θα πρέπει να ενσωματωθεί και οφείλουμε να έχουμε δημιουργήσει το κλίμα της ανεκτικότητας απέναντι στο διαφορετικό. Ας μην αναπαράγουμε λοιπόν ότι οι εχθροί είναι οι πρώην μουσουλμάνοι και όχι οι φασίστες. Και είμαι κάθετη σε αυτό.

Υ.Γ: σχόλια τα οποία είναι υβριστικά, ρατσιστικά ή γενικεύουν για τους Μουσουλμάνους θα διαγράφονται. Διαφορετικές απόψεις είναι ευπρόσδεκτες.
Επίσης, όπως είπα, ήμουν σίγουρη ότι δεν είχε ψαχτεί το θέμα. Για αυτό και το κείμενο μου αυτό δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα μας από το ίδιο το άτομο που ανέβασε τη πρώτη δήλωση. Θα το θεωρήσω επίσημη συγγνώμη προς την Ένωση Άθεων.
Το κείμενο αναδημοσιεύτηκε αυτούσιο από την Κίνηση Απελάστε τον Ρατσισμό, που προηγουμένως είχε εκφραστεί αρνητικά για την εκδήλωσή μας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση