Γενική Συνέλευση Μελών 8-10-2011 Αθήνα & Θεσ/νίκη

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η Ένωση Άθεων προσκαλεί τα μέλη της στη Γενική Συνέλευση Μελών που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 8-10-2011 στις 6:00 μ.μ.

Απαραίτητη η αστυνομική ταυτότητα ή άλλο έγγραφο που να επιτρέπει την ταυτοποίηση.

Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:
1. Ενημέρωση για την πορεία της Ένωσης μέχρι σήμερα (δράσεις ανά ομάδα εργασίας)
2. Τρόπος διαχείρισης οικονομικών μέχρι την ίδρυση του σωματείου.
3. Προγραμματισμός δράσεων (προγραμματισμός συναντήσεων και εκδηλώσεων, παραγωγή υλικού προώθησης κ.ά.)
4. Συζήτηση του νέου καταστατικού του υπό ίδρυση σωματείου.
5. Άλλα θέματα

Στην Αθήνα η συνέλευση θα γίνει στο ξενοδοχείο Μελιά, Χαλκοκονδύλη 14 & 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων κοντά στην πλατεία Κάνιγγος), τηλ: 210 3320100.
Για διευκρινίσεις απευθύνεστε στο στο email της Ένωσης contact@atheia.gr ή καλείτε στο κινητό τηλέφωνο της Ένωσης 6980789422.

Στη Θεσσαλονίκη η συνέλευση θα γίνει στην καφετέρια Σταγόνες, στο Τρίλοφο, τηλ. 23920 65066.
Λόγω της απόστασης από το κέντρο, όσοι έχουν δυσκολία στη μετάβαση μπορούν να κανονίσουν ομαδική μεταφορά.
Για διευκρινίσεις και για το συντονισμό της ομαδικής μεταφοράς απευθύνεστε στη Νάστια Ντάνου, nastiantanou@hotmail.com, κινητό τηλέφωνο 6944287473.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Φαίνεται να 'χεις λάθος το σύνδεσμο για τις "Σταγόνες"
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

τον έφτιαξα, ευχαριστώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εννοείται πως όσοι θέλετε να έλθετε μόνοι σας μπορείτε να με καλέσετε-στείλετε μήνυμα για οδηγίες. Για τους υπόλοιπους νομίζω πως το καλύτερο είναι να ορίσουμε ένα σημείο συνάντησης και να πάμε ομαδικά. Ένα καλό σημείο για να βρεθούν οι έχοντες και μη έχοντες αυτοκίνητα είναι το ΙΚΕΑ. Έχει μεγάλο parking κάνουν τέρμα ΟΛΑ τα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης (σχεδόν) και έχει και καλό σημείο συνάντησης (Την είσοδο του ΙΚΕΑ δεν τη χάνει κανένας). Από εκεί ο Τρίλοφος είναι 5-10 λεπτά με το αυτοκίνητο. Ακόμα και αν χαθούμε στο δρόμο του αεροδρομίου, μπορούμε να περιμένουμε στη διασταύρωση Τριλόφου (επίσης με σήμανση και φανάρι) και να ξαναβρεθούμε. Εγώ θα είμαι μόνη μου και μπορώ να πάρω 3-4 άτομα άνετα στο αυτοκίνητο.

Να σημειώσω πως το μαγαζί το έχουν φίλοι μου και μας το παραχωρούν δωρεάν. Θα πληρώσουμε μόνο ότι πιούμε-φάμε. Επίσης έχουν Wi-fi για να στηθούν υπολογιστές με skype. Έχουν και μεγάλη τηλεόραση, κομπιουτεράκιδες του φόρουμ, θα μπορούσαμε να συνδέσουμε έναν υπολογιστή στην τηλεόραση και να έχουμε πανοραμική εικόνα-ήχο;

Αν θέλουν κάποιοι να πάνε νωρίτερα για να στήσουν υπολογιστές κλπ, εγώ μπορώ α κάνω τη διαδρομή δύο φορές, να τους μαζέψω από όποιο σημείο τους βολεύει (Χαριλάου-ΙΚΕΑ-Διασταύρωση Καρδίας-Διασταύρωση Ρυσίου-Στροφή HYATT-Καλαμαριά) Να τους αφήσω στο καφέ και να επιστρέψω για τους υπόλοιπους. Εντός της μέρας θα αναρτήσω και χάρτες από το Google maps.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:... εγώ μπορώ να κάνω τη διαδρομή δύο φορές, να τους μαζέψω από όποιο σημείο τους βολεύει. Να τους αφήσω στο καφέ και να επιστρέψω για τους υπόλοιπους. Εντός της μέρας θα αναρτήσω και χάρτες από το Google maps.
Χαλαρά, όπως πας σε λίγο θα τους πληρώσεις και ημερήσια αποζημίωση...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Comte de Toulouse έγραψε:
Scifimom έγραψε:... εγώ μπορώ να κάνω τη διαδρομή δύο φορές, να τους μαζέψω από όποιο σημείο τους βολεύει. Να τους αφήσω στο καφέ και να επιστρέψω για τους υπόλοιπους. Εντός της μέρας θα αναρτήσω και χάρτες από το Google maps.
Χαλαρά, όπως πας σε λίγο θα τους πληρώσεις και ημερήσια αποζημίωση...
Κόψε κάτι, απλώς μένω πιο κοντά από όλους στο σημείο συνάντησης
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τρίτος μέσω σκάιπ μπορεί να συνδεθεί απ' αλλού;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Τρίτος μέσω σκάιπ μπορεί να συνδεθεί απ' αλλού;
Νομίζω ότι το group video calling το χρεώνουν.
Κανένα πρόβλημα όμως, η google άνοιξε το google plus στο ευρύ κοινό κι ένα από τα χαρακτηριστικά του είναι τα hangouts.

Δηλαδή θα γίνει το πρώτο Ελληνικό αθεϊστικό videoconference;
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σε πρώτη φάση αυτό που είχαμε σκεφτεί ήταν απλώς δύο παράλληλες συνελεύσεις Αθήνα και Θεσσαλονίκη, με σύνδεση skype για συντονισμό των ψηφοφοριών. Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν δίναμε τη δυνατότητα να συνδεθούν και από άλλα μέρη, ίσως ο breadfan και το τεμπελόσκυλο (από τα μέλη της Γραμματείας λέω) να έχουν καλύτερη εικόνα για το θέμα αυτό. Εγώ απλή νοικοκυρά είμαι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Βοηθητικές εικόνες

Εικόνα


Εικόνα

Έλα Θεσσαλονικείς κουνηθείτε!!!!!!! ακούω συμμετοχές, μέχρι στιγμής μόνο δύο έστειλαν μήνυμα.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν μπορώ να έρθω. Δίνω σε 15 μέρες, και πρέπει να κάνω επανάληψη στο μάθημα. Δεν είναι εύκολο να δουλεύεις και να σπουδάζεις παράλληλα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
diama4
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 19:38
Όνομα Ιστότοπου: - www.diama4.blogspot.com
http://www.youtube.com/user/diama4?feature=mhum
Επικοινωνία:

Οδηγίες για Αθήνα
http://it.solmelia.com/html/hoteles/690 ... tenas.html

<iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... iframe><br /><small><a href="http://maps.google.com/maps?f=d&source= ... 013626&t=m" style="color:#0000FF;text-align:left">Προβολή μεγαλύτερου χάρτη</a></small>

http://g.co/maps/8ehs3
Μακάβριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
http://diama4.blogspot.com
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Δημοσιεύω και εδώ το μήνυμα που έστειλα σε όσα μέλη θυμόμουν ότι είναι στη Θεσσαλονίκη.

"Για όσους δεν το είδατε στο Forum, έχουμε τοπική συνέλευση αύριο στο καφέ "Σταγόνες" στον Τρίλοφο. Στη σχετική ανάρτηση στις ανακοινώσεις της ένωσης έχω κρεμάσει χάρτες και οδηγίες για να βρεθούμε. Νομίζω πως η καλύτερη ιδέα είναι να συγκεντρωθούμε στο ΙΚΕΑ κατά τις 17:30. Έτσι θα μπορέσουν να μας βρουν και όσοι δεν έχουν αυτοκίνητο.

Θα χρειαστεί ένα laptop με webcam για να συνδεθούμε με Αθήνα (Wifi έχει το μαγαζί)


Επειδή δεν θυμάμαι όλους όσοι είναι Θεσσαλονικείς. Και δεν μπορώ να στείλω και μήνυμα με πολλούς παραλήπτες προωθήστε το σε όσους ξέρετε.

Για επιπλέον πληροφορίες το κινητό μου είναι

6944287473

Scifimom"

Χρειαζόμαστε τουλάχιστον 7 μέλη για την τοπική συνέλευση κρίμα να πάει χαμένη η πρώτη επίσημη συνάντηση. Άντε boys and girls move it, move it, move it.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Απάντηση