Εν.Α.:Eπιστολή υπ.παιδείας αλλαγές σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι εμμονή με τη σημαία - είναι εμμονή με υπεύθυνους Περιφ. Διευ/ων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Στα σχολεία οι σημαίες δεν είναι μονίμως αναρτημένες. Από τον Κανονισμό Λειτουργίας τους ορίζεται. Που θα έπρεπε να το γνωρίζει ο Διευθυντής που απαντά.

Εγώ ρωτώ τι θα καταλάβαινε κάποιος, όταν το ερώτημα είναι "Πότε κύριε πρέπει να γίνεται έπαρση της Σημαίας;" και η απάντηση που έρχεται λέει «Ως προς την έπαρση της Σημαίας, σας ενημερώνουμε ότι τα σχολεία είναι δημόσιες υπηρεσίες, όπου η Σημαία είναι αναρτημένη αδιαλείπτως. Έπαρση δε της Σημαίας τελείται στις εθνικές εορτές.» Η διατύπωσή του είναι προβληματική. Λέω, μήπως εννοεί πως είναι συνεχώς αναρτημένη και -ας πούμε- στις εθνικές εορτές την κατεβάζουν για να την ξανασηκώσουν στην πρωινή προσευχή;

Εdit: για να μην παρεξηγούμαστε, η ερώτηση δεν είναι δική μου - ένας χριστιανοταλιμπάν την απευθύνει σε ένα γραφείο Περιφερειακής Διεύθυνσης και ο φωστήρας του απαντά άλλ' αντ' άλλων. Το πέτυχα ψάχνοντας την περιβόητη εγκύκλιο : brrr :
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόλις μίλησα μ' έναν καθηγητή (μαθηματικών) ο οποίος μου είπε ότι υποστολή σημαίας δε γίνεται ποτέ, ούτε και γίνεται έπαρση κατά τις εθνικές γιορτές. Είναι απλά πάντα ψηλά. Στο χώρο δεν έχουμε καθόλου εκπαιδευτικούς;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Thnx που ρώτησες. Δεν ισχύει αυτό που λέει. Εννοώ απο τον Κανονισμό Λειτουργίας των σχολείων. Τώρα τι κάνει το κάθε σχολείο είναι άλλος λογαριασμός. Αυτός είναι και ο λόγος που ο χριστιανοταλιμπάν που ανέφερα άρχισε τις επιστολές.
Β. Επίσημη ανάρτηση της σημαίας γίνεται :
α. Την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα (από το σχολείο της πρωινής βάρδιας)
β. Τις εθνικές επετείους και τις τοπικές εθνικές εορτές
γ. Όταν κρίνεται απαραίτητο από το Σύλλογο Διδασκόντων ή ορίζεται από τις αρμόδιες αρχές.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Βέρα έγραψε:Ναι αλλά έφαγα πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας
Αφού σ' αρέσουν οι τρύπες...
"Ο χρόνος είναι ο χειρότερος γιατρός, σε καίει σε σκορπάει και σε παγώνει..."
(από μνήμης, εννοείται)
Βρες ποιο είναι...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
\Τ\Τρύπες\(1996) Κεφάλι Γεμάτο Χρυσάφι (@128)\11. Καινούρια Ζάλη.mp3
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
:clap: :clap: :clap: I give up.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
You should ;) Κοντά΄1 tera μουσικής, ελληνικής και ξένης - Τώρα το άκουσα, ευχαριστώ για την υπενθύμιση στιγμών.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:
Βέρα έγραψε:Παρακαλώ, όποιος έχει link για την εγκύκλιο Γ2/8904/29-11-95 να το ποστάρει εδώ.
Άκυρο - Τη βρήκα μετά από επίμονη αναζήτηση.
Βέρα έγραψε:(Ναι αλλά έφαγα πολύτιμο χρόνο ψάχνοντας)
Βρήκα αυτό σε 1' 22" :ugeek:
Βέρα έγραψε:
Off Topic
Κοντά 1 tera μουσικής, ελληνικής και ξένης
Νόμιμης, ελπίζω...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Βρήκα αυτό σε 1' 22" :ugeek:
Ναι, ακριβώς το ίδιο βρήκα κι εγώ χτες το απόγευμα.
Κρίμα που δεν είδες το σχετικό mail μου από τις 4/2 :(
Βέρα έγραψε:
Off Topic
Κοντά 1 tera μουσικής, ελληνικής και ξένης
Νόμιμης, ελπίζω...[/quote]
Μα... φυσικά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άφησα σχόλιο στο μπλογκ που λινκάρισε ο κόμης, θα αναρτηθεί μετά από έγκριση, είμαι περίεργη να δω αν θα εγκριθεί.
Spoiler: Εμφάνιση
Καλημέρα! Νομίζω ότι χρειάζεται να προστεθούν στη βιβλιογραφία σας τα εξής:

Εγκύκλιος ΥπΕΠΘ 91109/Γ2/10-7-2008
Θέμα: “Ρύθμιση Μαθητικών Θεμάτων”
1. [...]
2. Ύστερα από την υποβολή ερωτημάτων σχετικά με το θέμα της απαλλαγής των μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών, <b>σας κάνουμε γνωστό ότι για την απαλλαγή αυτή απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα του μαθητή αν είναι ανήλικος ή του ιδίου αν είναι ενήλικος, στην οποία θα αναφέρεται η επιθυμία απαλλαγής χωρίς να δηλώνεται ο λόγος της συγκεκριμένης επιλογής.</b>


Εγκύκλιος ΥπΕΠΘ 104071/Γ2/4-8-2008
Θέμα: “Ρύθμιση Μαθητικών Θεμάτων”Σε συνέχεια της υπ. αρίθμ. 91109/Γ2/10-7-2008 εγκυκλίου μας και προκειμένου να αποσαφηνισθούν τυχόν παρερμηνείες που δημιουργήθηκαν με αφορμή τη διαδικασία απαλλαγής κάποιων μαθητών από το μάθημα των Θρησκευτικών, διευκρινίζονται τα εξής:
α) Το μάθημα των Θρησκευτικών διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα επίσημα υποχρεωτικά Αναλυτικά και Ωρολόγια Προγράμματα που έχουν καθορισθεί από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
β) Για τους γονείς των ανηλίκων μαθητών ή των ίδιων των μαθητών, εάν είναι ενήλικοι, που για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το μάθημα των Θρησκευτικών, <b>δεν είναι αναγκαία η αιτιολόγηση της άρνησης στην υπεύθυνη δήλωση που απαιτείται</b>. Διαδικασία άλλωστε που ακολουθείται στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση για πάρα πολλά χρόνια.
γ) Η ανωτέρω εγκύκλιός μας εναρμονίζει με τις αποφάσεις του ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και των ανεξάρτητων αρχών της χώρας μας.

Γ2/12907/08-02-2005 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Απαντώντας στο με άρ. πρωτ. 239 / 20 - 1 - 2005 ερώτημα σας σχετικά με το αντικείμενο του θέματος <b> σας ενημερώνουμε ότι από την εγκύκλιο 61723/Γ2/13-6-2002 δεν προκύπτει χρονικός περιορισμός σε ό,τι αφορά την κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών.</b>
[Η παράγραφος αυτή είναι η πρώτη του εν λόγω εγγραφου, και ακολουθεί η συνέχεια που παρατίθεται στην παραπάνω ανάρτηση. Θεώρησα όμως ότι ώφειλε ν' αναφερθεί και η πρώτη αυτή παράγραφος, η οποία αναφέρει ρητώς ότι σύμφωνα με τις ισχύουσες εγκυκλίους δεν προκύπτει χρονικός περιορισμός στην κατάθεση της δήλωσης.]
Άφησα σχόλιο και στο http://thriskeftika.blogspot.com/2008/11/4.html στο αντίστοιχο θέμα. Να δούμε αν θα το αφήσουν.
Spoiler: Εμφάνιση
Καλημέρα! Νομίζω θα πρέπει να προσθέσετε στην ανάρτησή σας την πρώτη παράγραφο της εγκυκλίου

Γ2/12907/08-02-2005 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
""Απαντώντας στο με άρ. πρωτ. 239 / 20 - 1 - 2005 ερώτημα σας σχετικά με το αντικείμενο του θέματος σας ενημερώνουμε ότι <b> από την εγκύκλιο 61723/Γ2/13-6-2002 δεν προκύπτει χρονικός περιορισμός σε ό,τι αφορά την κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών.</b>"
Ακολουθεί το υπόλοιπο κείμενο της εγκυκλίου, το οποίο έχετε αναρτήσει.

Θεωρώ πολύ σημαντικό να αναρτηθεί ΟΛΗ η εγκύκλιος, διότι από την πρώτη παράγραφο φαίνεται σαφώς ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο αίτημα της απαλλαγής, ενώ η δεύτερη παράγραφος δεν επιβάλλει χρονικό περιορισμό δεδομένου ότι δηλώνει απλώς ότι "είναι σκόπιμο" και ότι ότι "ειναι υποχρεωτικό".

Ευχαριστώ.
Δεν είναι πολύ, μα πολύ περίεργο ότι όλοι αυτοί παραλείπουν την πρώτη παράγραφο της εγκυκλίου, η οποία λέει σαφώς ότι δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός στην υποβολή αίτησης απαλλαγής?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο πρώτος πιστεύω θα τα ανεβάσει.
Ο θεόπληκτος σε πάω και στοίχημα πως δεν
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:Ναι, ακριβώς το ίδιο βρήκα κι εγώ χτες το απόγευμα.
Κρίμα που δεν είδες το σχετικό mail μου από τις 4/2 :(
Shit...δεν το "είδα"... Actually το είδα βιαστικά πιεσμένος στην δουλειά και βγήκε από τα "Μη αναγνωσμένα" και το έφαγε η λήθη. Το έχω ξαναπάθει τελευταίως. My bad, πρέπει να οργανωθώ καλύτερα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

:romance-caress:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Για τη σημαία που λέγαμε, βρήκα στο ΠΔ 201/1998 (Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων), στο αρθ. 13

5. Πρωινή προσευχή - σημαιοστολισμός.

ii. Η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες κατά τις εργάσιμες ημέρες. Υποστολή της σημαίας γίνεται όταν αυτό κριθεί σκόπιμο από το σύλλογο διδασκόντων ή οριστεί από τις αρμόδιες αρχές. Επίσημη έπαρση της σημαίας γίνεται:
1. την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα (από το σχολείο της πρωινής βάρδιας)
2. τις εθνικές επετείους και τις τοπικές εθνικές εορτές
3. όταν κρίνεται σκόπιμο από το σύλλογο διδασκόντων ή ορίζεται από τις αρμόδιες αρχές

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε:Κατ’ αρχάς δεν ισχύει αυτό το αδιαλείπτως για τα σχολεία. Πράγμα που δείχνει πόσο άσχετοι είναι οι υπεύθυνοι.
tasos_didymoteicho έγραψε:Για τη σημαία που λέγαμε, βρήκα στο ΠΔ 201/1998
ii. Η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες κατά τις εργάσιμες ημέρες. [...]
Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία.
Πώς δεν έχει σημασία. Σημαίνει πως πρέπει να πάρω πίσω την κουβέντα περί άσχετων και να ζητήσω ένα νοητό συγνώμη από τον υπέυθυνο που αναφερόμουν. Αν σκεφτείς ότι το έχω το διάταγμα, το λάθος μου γίνεται τραγικό. :(
AoratiMelani έγραψε:Άφησα σχόλιο στο μπλογκ που λινκάρισε ο κόμης, θα αναρτηθεί μετά από έγκριση, είμαι περίεργη να δω αν θα εγκριθεί. [...]
Άφησα σχόλιο και στο http://thriskeftika.blogspot.com/2008/11/4.html στο αντίστοιχο θέμα. Να δούμε αν θα το αφήσουν.
Ο πρώτος το ανάρτησε, ο δεύτερος... δεν.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω πληκτρολογήσει αυτό στα Αγγλικά και έχουν μεταφραστεί αυτόματα. Ελπίζω ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι αφόρητο...

Πώς γίνεται αυτό; Σε μία παράγραφο, η σημαία είναι πάντα ψηλά. Σε άλλη παράγραφο, αναφέρουν ότι θα πρέπει να υψώνεται ενίοτε.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Το κείμενο αποδόθηκε μια χαρά στα ελληνικά. Λυπάμαι που αντιμετωπίζεις ακόμα πρόβλημα
Αν δεις από την αρχή αυτής της σελίδας, παρόμοιο κόλλημα είχα κι εγώ. Τουλάχιστον το Προεδρικό Διάταγμα είναι σαφέστερο της απάντησης που δόθηκε από έναν υπεύθυνο εκπαίδευσης.
Λέει λοιπόν πως η σημαία είναι συνεχώς αναρτημένη και τις μέρες που θέλουν να κάνουν επίσημη ανάρτηση (ξανά) υποθέτω πρωί πρωί πάει ο διευθυντής, την κατεβάζει και στην πρωινή προσευχή, γίνεται επίσημη ανάρτηση παρουσία όλου του σχολείου.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε δουλειά να βρισκόμαστε! :lol:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παραλήφθηκε η απάντηση του Συνηγόρου του Πολίτη, στον οποίο είχε κοινοποιηθεί η ανωτέρω επιστολή.
Ενημερώθηκε σχετικά η αρχική ανάρτηση με σαρωμένη εικόνα του εγγράφου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ii. Η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες κατά τις εργάσιμες ημέρες.
Αυτό δεν σημαίνει πρακτικά ότι το σαββατοκύριακο η σημαία κατεβαίνει και ξανά ανεβαίνει την δευτερα ?

Λέει όλες τις εργάσιμες, τα σαββατοκύριακα δεν είναι εργάσιμες, σωστά ?
Απάντηση