Εν.Α.: Ανακοίνωση «ΙΔΡΥΣΗ ΕΝΩΣΗΣ ΑΘΕΩΝ»

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Σελίδα ένωσης έγραψε:Τον Μάιο του 2010 ορισμάνοι από τους συντελεστάς του blog ΞΊΞ±ΞΉ του forum «Αθεΐα», προχώρΕσαν στΕν ίδρυσΕ τΕς ΈνωσΕς Άθεων, ΞΌΞΉΞ±Ο‚ άνωσΕς προσώπων που άχει σκοπό τΕν προώθΕσΕ τΕς εκκοσμίκευσΕς τΕς πολιτείας, τΕς θρΕσκευ
Κρίμα που δεν είναι γραμμένη η σελίδα στα ιερογλυφικά!!
Τι πρέπει να κάνω για να την διαβάσω;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Να ρυθμίσεις την κωδικοποίηση του browser σου σε Unicode - UTF8. (Από το μενού View -> Encoding -> Unicode (UTF-8), σε firefox και explorer)
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οργανωμένα πράγματα. Φαίνεται καλή προσπάθεια. Ελπίζω να γίνουν τόσα πολλά τα μέλη της που να χρειαστεί αργότερα αλλαγή ονόματος (προσθήκη του "άθρησκοι" και "αγνωστικιστές" στον τίτλο). ΔΕΝ είναι μπηχτή αυτό, ειλικρινής ελπίδα είναι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Καταστατικό Ένωσης έγραψε: Τακτικό μέλος γίνεται κάθε άτομο το οποίο έχει ήδη εγγραφεί στην Ένωση ως απλό μέλος και συμπράττει στην υλοποίηση των σκοπών της Ένωσης, με απόφαση της Γραμματείας.

Τα τακτικά μέλη της Ένωσης εφόσον έχουν εκπληρώσει τις ταμειακές υποχρεώσεις τους, δικαιούνται να συμμετέχουν στις γενικές συνελεύσεις και στις ψηφοφορίες για τα προς συζήτηση θέματα, να προτείνουν θέματα προς συζήτηση στη γενική συνέλευση, καθώς και να εκλέγουν και να εκλέγονται μέλη της Γραμματείας.
Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ την κατάσταση, αν υποθέσουμε ότι ένας πονηρός επίσκοπος σκάρωσε αυτή την Ένωση, με τα παραπάνω άρθρα προσπαθεί να καπελώσει τους εν Ελλάδι άθεους.

Με χαρά θα γινόμουν μέλος της Ένωσης, αλλά αυτό θα συμβεί μόνον όταν αλλάξετε τα παραπάνω άρθρα ώστε τα τακτικά μέλη να εκλέγονται από τα εν ενεργεία τακτικά μέλη και όχι από την γραμματεία.
Είναι απαράδεκτο, για μένα, η γραμματεία να εκλέγεται μόνο από τα μέλη που η ίδια επέλεξε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα με την εμφάνιση των γραμμάτων λύθηκε. Αν κάποιος εξακολουθεί να τα βλέπει "κινεζάκια" ας μας ενημερώσει να το κοιτάξουμε.

Το καταστατικό μπορεί να συζητηθεί στο χώρο Γενικών Συζητήσεων, όπου συμμετέχουν όλα τα μέλη (απλά και τακτικά) και οι υποστηρικτές και ενδεχομένως να αλλάξει. Σε περίπτωση που η Ένωση μετατραπεί σε σωματείο (κάτι που είναι πολύ πιθανό να γίνει) το καταστατικό θα αλλάξει ούτως ή άλλως και ο τρόπος εκλογής της διοίκησης θα είναι διαφορετικός. Αλλά ακόμη και παραμένοντας ένωση προσώπων, είναι πολύ πιθανό να αλλάξει το καταστατικό, με τις προτάσεις και τη συμμετοχή των μελών.

Η διάκριση μεταξύ απλών και τακτικών μελών έγινε έτσι ώστε να μην υπάρχει δυνατότητα εσκεμμένης εισχώρησης ταραχοποιών στοιχείων με σκοπό τη διάλυση της Ένωσης, αλλά και ώστε να συμμετέχουν στις διαδικασίες της διοίκησης μόνον άτομα που πραγματικά αφιερώνουν χρόνο στην Ένωση και γνωρίζουν τα πρόσωπα που ασχολούνται.

Προσπαθήσαμε να αυξήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τη συμμετοχή των μελών στις αποφάσεις, γι' αυτό και δημιουργήσαμε τη διαδικτυακή Μόνιμη Γενική Συνέλευση. Θελήσαμε απλώς να εξασφαλίσουμε ότι στη ΜΓΣ θα συμμετέχουν μόνο πλήρως αξιόπιστα άτομα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Το καταστατικό μπορεί να συζητηθεί στο χώρο Γενικών Συζητήσεων, όπου συμμετέχουν όλα τα μέλη (απλά και τακτικά) και οι υποστηρικτές και ενδεχομένως να αλλάξει.
Τα υποψήφια μέλη καλούνται να συμμετάσχουν σε μια Ένωση η οποία παρουσιάζεται με καταστατικό κλειστής λέσχης στηριζόμενοι στην υπόσχεση ότι «το καταστατικό ενδεχομένως να αλλάξει».

Λυπάμαι, αλλά εγώ θα περιμένω να δημοσιευτεί δημοκρατικότερο καταστατικό.
AoratiMelani έγραψε:Η διάκριση μεταξύ απλών και τακτικών μελών έγινε έτσι ώστε να μην υπάρχει δυνατότητα εσκεμμένης εισχώρησης ταραχοποιών στοιχείων με σκοπό τη διάλυση της Ένωσης…
H διάκριση είναι σωστή.
Ένας αριθμός τακτικών μελών θα προτείνει κάποιο απλό μέλος ως υποψήφιο τακτικό και στην συνέχεια ένας αριθμός τακτικών μελών θα εγκρίνει την πρόταση. Θα είναι γνωστό επομένως ποιοι πρότειναν ποιο μέλος και η ένωση δεν θα κινδυνεύει να διαλυθεί από ταραχοποιά στοιχεία.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Γκρινιάρης

Off Topic
Dtango, φιλικά το λέω, αντί να λες τι δε θα κάνεις μήπως θα ήταν πιο εποικοδομητικό να προτείνεις τι θα μπορούσε να γίνει ώστε να βελτιωθεί το καταστατικό και τα λοιπά άλλα;
Μόνο διαφωνώντας, χωρίς αντιπροτάσεις, κινδυνεύεις να χαρακτηρισθείς ως απλός γκρινιάρης (με μικρό «γ»).
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε:
Off Topic
Dtango, φιλικά το λέω, αντί να λες τι δε θα κάνεις μήπως θα ήταν πιο εποικοδομητικό να προτείνεις τι θα μπορούσε να γίνει ώστε να βελτιωθεί το καταστατικό και τα λοιπά άλλα;
Μόνο διαφωνώντας, χωρίς αντιπροτάσεις, κινδυνεύεις να χαρακτηρισθείς ως απλός γκρινιάρης (με μικρό «γ»).
dtango έγραψε:Με χαρά θα γινόμουν μέλος της Ένωσης, αλλά αυτό θα συμβεί μόνον όταν αλλάξετε τα παραπάνω άρθρα ώστε τα τακτικά μέλη να εκλέγονται από τα εν ενεργεία τακτικά μέλη και όχι από την γραμματεία.
dtango έγραψε:Ένας αριθμός τακτικών μελών θα προτείνει κάποιο απλό μέλος ως υποψήφιο τακτικό και στην συνέχεια ένας αριθμός τακτικών μελών θα εγκρίνει την πρόταση. Θα είναι γνωστό επομένως ποιοι πρότειναν ποιο μέλος και η ένωση δεν θα κινδυνεύει να διαλυθεί από ταραχοποιά στοιχεία.
Γκρινιάρη, φίλε μου, υποπτεύομαι ότι βρήκες ευκαιρία να αποδείξεις πόσο σωστό nick διάλεξες. :D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η πρότασή σου, dtango, είναι αρκετά καλή. Σε πρώτη ευκαιρία μπορούμε να τη συζητήσουμε στην Ένωση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Η πρότασή σου, dtango, είναι αρκετά καλή. Σε πρώτη ευκαιρία μπορούμε να τη συζητήσουμε στην Ένωση.
Χαίρομαι. Θα περιμένω να μάθω αποτελέσματα.
Θεωρώ πάντως ότι κάπου στο φόρουμ θα πρέπει να υπάρχει ένας «προθάλαμος» που θα οδηγεί τα μέλη του φόρουμ προς τον χώρο των μελών της Ένωσης. Θέλω να πω δηλαδή ότι μέχρι να αρχίσει να γίνεται γνωστή και ελκυστική η Ένωση Άθεων μέσω της δράσης της, ας έλκονται τα μελλοντικά μέλη της Ένωσης από την γοητεία των άθεων, που ως άθεοι αρνούνται να μπουν σε μαντρί. :D
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Θεωρώ πάντως ότι κάπου στο φόρουμ θα πρέπει να υπάρχει ένας «προθάλαμος» που θα οδηγεί τα μέλη του φόρουμ προς τον χώρο των μελών της Ένωσης. Θέλω να πω δηλαδή ότι μέχρι να αρχίσει να γίνεται γνωστή και ελκυστική η Ένωση Άθεων μέσω της δράσης της, ας έλκονται τα μελλοντικά μέλη της Ένωσης από την γοητεία των άθεων, που ως άθεοι αρνούνται να μπουν σε μαντρί. :D
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
Εννοείς να μπορεί ο καθένας να βλέπει τις συζητήσεις τις Ένωσης ώστε να δει αν του ταιριάζει για να γίνει μέλος; Στην περίπτωση αυτή μπορεί να γίνει υποστηρικτής, ανώνυμα, με μια διεύθυνση email μόνο και να παρακολουθεί τις συζητήσεις.
Αν εννοείς κάτι άλλο εξήγησέ μου σε παρακαλώ...
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Στην περίπτωση αυτή μπορεί να γίνει υποστηρικτής, ανώνυμα, με μια διεύθυνση email μόνο και να παρακολουθεί τις συζητήσεις.
Αν εννοείς κάτι άλλο εξήγησέ μου σε παρακαλώ...
Ο υποστηρικτής βρίσκεται και αυτός εντός του χώρου της Ένωσης. Η συζήτηση ετούτη δεν θα ήταν προσιτή στα μέλη του φόρουμ αν γινόταν μέσα στον χώρο της Ένωσης. Επιπλέον, ο υποστηρικτής/κατάσκοπος κάπου θα πρέπει να καταθέτει τα σχόλιά του για όσα παρακολουθεί στις συζητήσεις. Έτσι δεν είναι; Αυτό εννοούσα ως προθάλαμο.
Επί του προκειμένου, εγώ δεν μπορώ να γραφτώ σε μια Ένωση, με της οποίας το καταστατικό δεν συμφωνώ, με την προοπτική ότι πιθανόν το καταστατικό κάποτε θα αλλάξει. Θεωρώ λοιπόν ότι εδώ (ο προθάλαμος) είναι ο κατάλληλος χώρος για να καταθέσω την άποψή μου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:εγώ δεν μπορώ να γραφτώ σε μια Ένωση, με της οποίας το καταστατικό δεν συμφωνώ,
Καλά δεν σε υποχρέωσε κανείς να γραφτείς :p Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες, αν και το υφάκι και οι χαρακτηρισμοί δεν με τρελαίνουν...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Καλά δεν σε υποχρέωσε κανείς να γραφτείς :p Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες, αν και το υφάκι και οι χαρακτηρισμοί δεν με τρελαίνουν...
Αγαπητή (θα μου είσαι αγαπητή όσες φορές και αν κοντραριστούμε ;) ) Ιοκάστη, το υφάκι είναι το γνωστό καθώς και οι χαρακτηρισμοί.
Είμαι πρώτα δημοκράτης και μετά άθεος!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αγαπητή (θα μου είσαι αγαπητή όσες φορές και αν κοντραριστούμε ;) )
Είναι υγειές να κοντράρονται οι άνθρωποι!!
το υφάκι είναι το γνωστό καθώς και οι χαρακτηρισμοί.
Ναι, όπως είναι και γνωστό το ότι ποτέ δεν με τρελαίνουν, όπως είπα και στο προηγούμενο σχόλιο :)
Είμαι πρώτα δημοκράτης και μετά άθεος!
Κι εγώ, κι άλλοι είναι πρώτα αναρχικοί και μετά άθεοι. Το υφάκι και οι χαρακτηρισμοί δεν έχουν σχέση με το τι είμαστε αλλά με το πως επιλέγουμε να το εκφράζουμε.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

dtango:

Συμφωνώ κι εγώ με τη Μελάνη ότι η πρότασή σου είναι καλή.
Διαφωνώ με τη στάση αναμονής σου, που φυσικά είναι δικαίωμά σου, απλώς λέω ότι αν όλοι περιμέναμε να αλλάξουν οι άλλοι ό,τι δεν μας αρέσει, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα.

Όμως:

Για τους υπαινιγμούς σου περί ελλείμματος δημοκρατικότητας - αναφέρομαι στη δήλωση "εγώ είμαι πρώτα δημοκράτης και μετά άθεος", την οποία όλοι εμείς που δεν έχουμε ιδέα από δημοκρατία θαυμάσαμε και χειροκροτήσαμε - θα πω τα εξής:

Έχεις υπαινιχθεί αμέτρητες φορές ότι οι περισσότεροι εδώ δεν είμαστε πραγματικά άθεοι. Τώρα που προσέθεσες και το ότι δεν είμαστε πραγματικά δημοκράτες, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σε ανακηρύξουμε master της δημοκρατίας και της αθεΐας (και αν θέλεις ακόμα και του σεξ, της μπάλας και του καράτε - τσάμπα είναι, αρκεί να διατυπώσεις τους αντίστοιχους ισχυρισμούς).

Και, για να σοβαρευτούμε:

Προτάσεις καλοπροαίρετες δεχόμαστε, και όχι μόνο τις δεχόμαστε, αλλά τις επιζητούμε. Όμως μαθήματα δημοκρατίας δεν δεχόμαστε, όπως δεν δεχόμαστε και μαθήματα αθεΐας, όταν ο "δάσκαλος" έχει το δικό σου ύφος. Και συνήθως αυτό το ύφος δεν το σχολιάζω, όπως δεν σχολίασα το "άθεοι βορείων προαστίων" που έγραψες παραπάνω. Όμως τώρα θα σχολιάσω, όχι για σένα, αλλά για να μην πλανώνται λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους μας διαβάζουν.

Σε αντίθεση με ότι ίσως νομίζεις, η Ένωση (όπως και το blog αλλά και αυτό το forum) δεν διοικείται από τύπους ψωνισμένους με την εξουσία, αλλά από ανθρώπους που εδώ και καιρό τρέχουν και προσπαθούν να κάνουν ένα σωρό πράγματα ταυτόχρονα. Που οργανώνουν δράσεις, διαβάζουν τεράστια και άχαρα νομικά κατεβατά, τρέχουν σε ληξιαρχεία, δικηγόρους, λογιστές, ανεξάρτητες αρχές και υπουργεία. Που σχεδιάζουν βάσεις δεδομένων, ιστοσελίδες, ανακοινώσεις, banners, λογότυπα. Που παρακολουθούν και συλλέγουν ειδήσεις της επικαιρότητας, νομικές εξελίξεις, κινήσεις της εκκλησίας και της πολιτείας, δράσεις των αθεϊστικών και ουμανιστικών ενώσεων του εξωτερικού. Που γράφουν κείμενα, καταστατικά, FAQ, μανιφέστα, άρθρα. Που στήνουν αλληλογραφία και απαντούν στα ερωτήματα του κοινού, κάτι που συχνά χρειάζεται επιπλέον τρέξιμο και ψάξιμο. Και που κάνουν όλα τα παραπάνω (και πάρα πολλά περισσότερα που δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω), όχι για να τους πει κάποιος μπράβο, ούτε επειδή την έχουν δει αρχηγοί. Αλλά γιατί έχουν ένα κοινό όραμα, που δεν εξαντλείται σε ένα στείρο αντιθεϊσμό, αλλά προβάλλει μια καλύτερη εναλλακτική πρόταση για την κοινωνία που ζουν και για αυτή που θα αφήσουν στα παιδιά τους. Και που γι' αυτό το όραμα προσφέρουν πόρους, γνώσεις και εργασία, θυσιάζουν χρόνο, χρήμα, κόπο και συχνά την οικογενειακή τους γαλήνη, προσπαθώντας να κάνουν ότι μπορούν, και έχοντας επίγνωση ότι μπορεί να κάνουν και λάθη.

Και τέλος, που ψηφίζουν για τα πάντα, ακόμα και όταν αυτό καθυστερεί τις διαδικασίες, ακόμα και όταν είναι φανερό ότι μια πρόταση θα περάσει ομόφωνα, ακριβώς για να εξασφαλίσουν τη δημοκρατική λειτουργία της Ένωσης. Και που συζητούν εκτενώς όποια διαφωνία προκύψει (εξαιρετικά σπάνια) για να σιγουρευτούν ότι κανείς δεν επιβάλλει την άποψή του σε κανένα.

Όντας μέλος της Γραμματείας και της Μόνιμης Γενικής Συνέλευσης, έχω ψηφίσει τόσες πολλές φορές για τόσα πολλά πράγματα, που ειλικρινά μερικές φορές λέω "έλεος, όχι άλλη ψηφοφορία". Όμως στην πραγματικότητα, τον τρόπο λειτουργίας μας δεν θα τον άλλαζα με τίποτα.

Το παρόν καταστατικό ψηφίστηκε δημοκρατικά από ένα σύνολο ανθρώπων μεγαλύτερο από τη Γραμματεία, και έχει περάσει από πολλές αλλαγές μέχρι να έρθει σε αυτή τη μορφή. Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι είναι τέλειο, και κανείς δεν είπε "αυτό είναι και δεν θα αλλάξει, είτε σας αρέσει είτε δεν σας αρέσει". Θέλεις να γραφτείς; Καλώς να έρθεις. Δεν θέλεις; Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Όχι, όμως, κύριε dtango, όντας έξω απ' το χορό, απ' την άνεση του πληκτρολογίου σου και χωρίς να έχεις ιδέα για το πως λειτουργεί η Ένωση, να λες "εγώ δεν μπαίνω γιατί δεν είστε αρκετά δημοκράτες".
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Σε αντίθεση με ότι ίσως νομίζεις, η Ένωση (όπως και το blog αλλά και αυτό το forum) δεν διοικείται από τύπους ψωνισμένους με την εξουσία, αλλά από ανθρώπους που εδώ και καιρό τρέχουν και προσπαθούν να κάνουν ένα σωρό πράγματα ταυτόχρονα. Που οργανώνουν δράσεις, διαβάζουν τεράστια και άχαρα νομικά κατεβατά, τρέχουν σε ληξιαρχεία, δικηγόρους, λογιστές, ανεξάρτητες αρχές και υπουργεία. Που σχεδιάζουν βάσεις δεδομένων, ιστοσελίδες, ανακοινώσεις, banners, λογότυπα. Που παρακολουθούν και συλλέγουν ειδήσεις της επικαιρότητας, νομικές εξελίξεις, κινήσεις της εκκλησίας και της πολιτείας, δράσεις των αθεϊστικών και ουμανιστικών ενώσεων του εξωτερικού. Που γράφουν κείμενα, καταστατικά, FAQ, μανιφέστα, άρθρα. Που στήνουν αλληλογραφία και απαντούν στα ερωτήματα του κοινού, κάτι που συχνά χρειάζεται επιπλέον τρέξιμο και ψάξιμο.
Aγαπητέ Βreadfan, αν δεν κάνω λάθος, εγώ επέμενα να δημιουργηθεί κοινότητα άθεων πριν εμφανιστείς εσύ στο φόρουμ. Όλα τα παραπάνω που περιγράφεις είναι δουλειά για μια Ένωση οργανωμένη και όχι για μια χούφτα ανθρώπους. Σας αξίζουν συγχαρητήρια για ότι κάνετε αλλά μήπως, λέω μήπως, θέλετε να συνεχίσετε να τα κάνετε όλα μόνοι σας;
breadfan έγραψε:Διαφωνώ με τη στάση αναμονής σου, που φυσικά είναι δικαίωμά σου, απλώς λέω ότι αν όλοι περιμέναμε να αλλάξουν οι άλλοι ό,τι δεν μας αρέσει, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα.
Αυτό θα ίσχυε αν γραφόμουν στην Ένωση και απλά μουρμούριζα για όσα δεν μου άρεσαν. Η εν λόγω διαφορά μας όμως είναι εξαιρετικά σημαντική και απαιτεί μαχητική στάση. Δεν νομίζεις ότι μαχητικότερη από την παρούσα δεν μπορεί να υπάρξει;
breadfan έγραψε:Όντας μέλος της Γραμματείας και της Μόνιμης Γενικής Συνέλευσης, έχω ψηφίσει τόσες πολλές φορές για τόσα πολλά πράγματα, που ειλικρινά μερικές φορές λέω "έλεος, όχι άλλη ψηφοφορία". Όμως στην πραγματικότητα, τον τρόπο λειτουργίας μας δεν θα τον άλλαζα με τίποτα.
Xμ! Ακούγεσαι σαν ένας από τους 300 (που ελπίζω κάποτε να μείνουν μόνο 100)
breadfan έγραψε:Το παρόν καταστατικό ψηφίστηκε δημοκρατικά από ένα σύνολο ανθρώπων μεγαλύτερο από τη Γραμματεία,..
Δημοκρατικό θα είναι το καταστατικό που θα ψηφιστεί από τα τακτικά μέλη κάποτε. Για το ισχύον δεν ζητήσατε ούτε την γνώμη των παλαιοτέρων μελών του φόρουμ –τα οποία βέβαια δεν είχαν ιδέα ότι ιδρύεται η Ένωση.
breadfan έγραψε:Όχι, όμως, κύριε dtango, όντας έξω απ' το χορό, απ' την άνεση του πληκτρολογίου σου και χωρίς να έχεις ιδέα για το πως λειτουργεί η Ένωση, να λες "εγώ δεν μπαίνω γιατί δεν είστε αρκετά δημοκράτες".
Ο Θεός με έστειλε για να αφυπνίσω την δημοκρατική συνείδησή σας και δεν γίνεται να μην υπακούσω τις εντολές Του. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Off Topic
dtango έγραψε:Ο Θεός με έστειλε για να αφυπνίσω την δημοκρατική συνείδησή σας και δεν γίνεται να μην υπακούσω τις εντολές Του
Άλλη μια απόδειξη πως δεν υπάρχει θεός, ή πως είναι άχρηστος, γιατί σ'εμένα τουλάχιστον η συμπεριφορά σου έχει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

dtango έγραψε:Σας αξίζουν συγχαρητήρια για ότι κάνετε αλλά μήπως, λέω μήπως, θέλετε να συνεχίσετε να τα κάνετε όλα μόνοι σας;
Δεν υπάρχει "μόνοι μας". Στήθηκε μια υποδομή, συζητήθηκαν και οργανώθηκαν άπειρα πράγματα, και τώρα μπορεί οποιοσδήποτε έχει όρεξη να συνεισφέρει, όπως μπορεί.
dtango έγραψε:Ακούγεσαι σαν ένας από τους 300 (που ελπίζω κάποτε να μείνουν μόνο 100)
Ρε ουστ!
Εγώ λέω ελάτε όλοι, οι 300 λένε αφήστε το πάνω μας.
Παρεμπιπτόντως, εγώ ελπίζω κάποτε να γίνουν μηδέν, αλλά δεν φωνάζω για το πόσο δημοκράτης είμαι.
dtango έγραψε:Η εν λόγω διαφορά μας όμως είναι εξαιρετικά σημαντική και απαιτεί μαχητική στάση. Δεν νομίζεις ότι μαχητικότερη από την παρούσα δεν μπορεί να υπάρξει;
Η διαφορά μας θα διορθωθεί, είτε με τη συμμετοχή σου είτε όχι. Κάτσε εσύ να μάχεσαι αυτούς που θέλουν τα ίδια πράγματα με σένα.
dtango έγραψε:Δημοκρατικό θα είναι το καταστατικό που θα ψηφιστεί από τα τακτικά μέλη κάποτε.
Εξακολουθείς να προκαλείς, και χωρίς επιχειρήματα.
Το παρόν καταστατικό ψηφίστηκε ακριβώς από τα τακτικά μέλη. Και όχι μόνο ψηφίστηκε, αλλά γράφτηκε. Τα τακτικά μέλη μπορούν να το τροποποιήσουν όποτε θέλουν.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Θα γίνει καμιά μάζωξη, για να γνωριστούμε από κοντά;
Να δούμε αν:
- Ταιριάζουν τα χνώτα μας ρε παιδί μου;
- Έχει γκόμενες το μαγαζί;
- Υπάρχει ελπίδα για ένοπλο αγώνα;

Αυτά και άλλα καυτά ερωτήματα που απασχολούν τον μέσο τηλεθεατή.
L' enfer c' est les autres
Απάντηση