Εν.Α.: Ανακοίνωση «ΙΔΡΥΣΗ ΕΝΩΣΗΣ ΑΘΕΩΝ»

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Προς το παρόν δεν προγραμματίζεται συνάντηση άμεσα. Προσωπικά σκόπευα να το προτείνω κατά το τέλος Σεπτέμβρη, να έχει μαζευτεί ο κόσμος από τις διακοπές και να έχουν γραφτεί αρκετά μέλη ώστε να έχει νόημα η συνάντηση. Αυτό όμως είναι η προσωπική μου πρόθεση, δεν είναι εγγύηση ότι θα γίνει. Όταν προγραμματιστεί συνάντηση θα ανακοινωθεί στον κλειστό χώρο συζητήσεων της Ένωσης και θα σταλεί ειδοποίηση σε όλα τα μέλη της Ένωσης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

At first i was like :o :o :D :D :D 8-)

μετα διαβασα το καταστατικο, και για τους ιδιους λογους που αναφερει ο/η dtango, i was like :x :evil: :cry:

Απογοητευσις.Αλλα στην αναβροχια...
Επισης με τοσες αναφορες στις "ταμειακες υποχρεωσεις" των μελων στο καταστατικο, να φανταστω πως θα υπαρχει λεπτομερη αναφορα εσοδων/εξοδων στα τακτικα μελη;

Τελος, ολοι αθηναιοι ειστε, ή ειναι κανεις επαρχια, να ιδρυσουμε ενα βουκολικο branch της Ένωσης; Για εμας τους επαρχιωτες τι θα γινει;
Επισης, οταν/αν κανονιστει κανενα meeting ας σταλει κανενα μαζικο μεηλ στα μελη.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Οι "ταμειακές υποχρεώσεις" είναι ένα συμβολικό ποσό που δίνεται από τα μέλη μια φορά το χρόνο. Τα χρήματα αυτά, μαζί με τυχόν δωρεές και έσοδα από εκδηλώσεις, θα δαπανώνται αποκλειστικά στις δράσεις της Ένωσης. Και, φυσικά, τα μέλη θα γνωρίζουν ακριβώς που πηγαίνει η συνδρομή τους, αφού οι δράσεις θα συναποφασίζονται και θα υπάρχει ετήσιος απολογισμός.

Ενημερωτικά, αυτή τη στιγμή περίπου το 40% των μελών είναι εκτός Αθηνών, και η τάση είναι αυξητική. Συνεπώς, είναι πολύ πιθανόν στο μέλλον να έχουμε παραρτήματα της Ένωσης στην επαρχία.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τη διάταξη του καταστατικού που λέει ότι οποιαδήποτε ώρα μπορεί να διαγραφεί κανείς μάλλον δεν τη λαμβάνουν πολλοί υπόψη. Συμφωνώ ότι υπάρχει ένα θεματάκι στο ότι τα τακτικά μέλη και η Γραμματεία αλληλοεγκρίνονται. Από εκεί και πέρα, απ' τη στιγμή που ακόμα δεν έχει θεσπιστεί κάποιο ποσό εγγραφής, μπορεί να γραφτεί κάποιος ώστε να έχει λόγο στις εξελίξεις. Αν δεν του αρέσει η κατάσταση και δε δει την επιθυμητή λύση του παραπάνω προβλήματος, ζητάει τη διαγραφή του μια ωραία πρωία και ούτε κλαίει τα λεφτά του ούτε τίποτα.

Αν είναι να περιμένουμε να γίνουν όλα όμορφα και τέλεια και μετά να συμμετέχουμε, ε συγγνώμη αλλά πρώτον αφήνεται χώρος σε κάθε είδους κλίκα να κάνει ό,τι θέλει άρα να πάει χαμένη η προσπάθεια (δε μιλάω ειδικά για την Ένωση αλλά γενικότερα, μην το πάρει κανείς ως σπόντα γιατί δεν είναι σπόντα) και δεύτερον άμα γίνουν όλα τέλεια, τι να την κάνουν μετά τη συμμετοχή μας οι αρχικοί ιδρυτές, αφού θα τα έχουν σκεφτεί και θα τα έχουν φτιάξει όλα και θα έχουν φάει το αγγούρι μοναχοί... Μετά δε θα θέλουν υποστηρικτές ούτε νέες προτάσεις αλλά κατά βάση ακόλουθους και 100% συμφωνούντες: η Ένωση θα έχει πάρει το δρόμο της.

Ξεκαθαρίζω ότι είμαι μέλος της Ένωσης. Τα σκέφτηκα όλα αυτά πριν γραφτώ και είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις. Αν κάποιος δε θέλει να συμμετέχει, πολύ καλά κάνει και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλον. Αλλά να λέει κάποιος ότι δε συμμετέχει επειδή ναι μεν συμφωνεί με τους σκοπούς της Ένωσης αλλά περιμένει να φτιάξουν τα πράγματα μόνα τους μού φαίνεται παράξενο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Τη διάταξη του καταστατικού που λέει ότι οποιαδήποτε ώρα μπορεί να διαγραφεί κανείς μάλλον δεν τη λαμβάνουν πολλοί υπόψη.
Ούτε φαίνεται να λαμβάνουν υπόψη τους ότι η γραμματεία διαγράφει όποιον θέλει. Χμ;

Αγαπητέ Ευθύμη, συμμετέχει κανείς στην κοινή προσπάθεια κάποιων ανθρώπων όταν συμμερίζεται μαζί τους βασικές αρχές. Όταν όμως υπάρχουν διαφορές στις βασικές αρχές δεν υπάρχει λόγος συμμετοχής. Διαπραγματεύσεις δεν γίνονται επί βασικών αρχών!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η διάταξη περί διαγραφής ισχύει σε πολλούς συλλόγους. Πώς θα αλλάξει όμως αν δεν γραφτούν μέλη στην Ένωση που θα έχουν ως βασική τους προτεραιότητα την αλλαγή του καταστατικού σε αυτό το σημείο; Μόνη της θα αλλάξει η διάταξη;

Και ποιες είναι αυτές οι βασικές αρχές; Δημοκρατικότητα απ' ό,τι καταλαβαίνω, μεγαλύτερη συμμετοχή του κόσμου και όχι αλληλοέγκριση της Γραμματείας και των τακτικών μελών. Άρα κατά τη γνώμη σου υπάρχει έλλειμμα δημοκρατικότητας στην Ένωση. Δημοκρατικότητα όμως σημαίνει συμμετοχή έτσι ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες αλλαγής του καταστατικού, έτσι δεν είναι; Ή θεωρείς ότι μένοντας απέξω συμβάλλεις περισσότερο στις αλλαγές;

Κι εγώ περιμένω αυτές τις αλλαγές και θα ψηφίσω υπέρ τους και θα μιλήσω υπέρ τους όταν έρθει η ώρα, δηλ. σύντομα. Αν δω ότι ξάφνου κάποιοι θέλουν να κάνουν την Ένωση μαγαζάκι τους, δε θα κάτσω. Στην παρούσα φάση όμως το τελευταίο που βλέπω είναι αυτό, αντίθετα βλέπω επιθυμία συμμετοχής πολλών ατόμων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε: Δημοκρατικότητα όμως σημαίνει συμμετοχή έτσι ώστε να κινηθούν οι διαδικασίες αλλαγής του καταστατικού, έτσι δεν είναι; Ή θεωρείς ότι μένοντας απέξω συμβάλλεις περισσότερο στις αλλαγές;
Μα δεν γίνεται λόγος για κάποιο καταστατικό δημοκρατικά εγκεκριμένο το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει διαφορετικά. Εκείνοι που το συνέταξαν ας το διορθώσουν.

Να γραφτώ στην Ένωση για να πολεμάω άθεους αντί για την θρησκεία;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ευθύμη έτσι είναι. Κάποιοι βλέπουν παντού πολέμους ενώ άλλοι βλέπουν παντού συζητήσεις. Κάποιοι βλέπουν λάθη εκεί που άλλοι βλέπουν πιθανότητες βελτίωσης. Κάποιοι προτιμούν να βγάζουν αρνητισμό κι άλλοι να κάνουν απλά προτάσεις. Κάποιοι θεωρούν πως συμβάλλουν σε πράγματα με το να μην συμμετέχουν άλλοι με το να είναι όσο πιο ενεργοί μπορούν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέγει τον τρόπο με τον οποίο θέλει να κάνει κάτι στην ζωή του :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Βρε dtango, γιατί επιμένεις ότι δεν υπάρχει δημοκρατικότητα; Τι έπρεπε να γίνει δηλαδη; Να βγουν τα ιδρυτικά μέλη στο δρόμο να κάνουν γκάλοπ αν αρέσει στον κόσμο το καταστατικό; Έγιναν πολλές συζητήσεις πριν δημιουργηθεί η ΕΝ.Α. στις οποίες συμμετείχαν πολλά άτομα (και τις οποίες τα μέλη μπορούν να δουν στο χώρο των μελών στο φόρουμ). Και για την επωνυμία, και για τη νομική μορφή, και για το καταστατικό... για τα πάντα. Και πάντα οι αποφάσεις λαμβάνονταν δημοκρατικότατα.

Επίσης, έχεις παρατηρήσει ή ακούσει κάποιο φαινόμενο αυθαιρεσίας στην ΕΝ.Α.; Την Γραμματεία και τα τακτικά μέλη να κάνουν λαμογιές και να αλληλοκαλύπτονται; Να διαγράφεται κάποιος που διαφωνεί; Δεν υποστηρίζω ότι το καταστατικό που δημιουργήθηκε είναι τέλειο ή ότι τα μέλη της Γραμματείας έχουν το αλάθητο του Πάπα, αλλά αν δεν υποδείξει κάποιος τα σφάλματα, πώς περιμένεις να διορθωθούν; Με την επιφοίτηση του άθεου πνεύματος;

Ευθύμη, :text-bravo: για τα προηγούμενα ποστ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Μα δεν γίνεται λόγος για κάποιο καταστατικό δημοκρατικά εγκεκριμένο το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει διαφορετικά. Εκείνοι που το συνέταξαν ας το διορθώσουν.

Να γραφτώ στην Ένωση για να πολεμάω άθεους αντί για την θρησκεία;
Η αλλαγή αυτή όμως θα είναι εξίσου αυθαίρετη κατά τη γνώμη σου με την αρχική δημιουργία του καταστατικού. Τα ίδια άτομα θα την κάνουν, έτσι δεν είναι; Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι το πράγμα θα επιταχυνθεί αν συμμετέχει κόσμος. Διαφωνούμε, ΟΚ.

Α, τώρα γίναμε άθεοι; :mrgreen: Αστειεύομαι. Δεν ξέρω τι είμαστε, πάντως για πόλεμο δε μας βλέπω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο :D

Ελπίζω να μην εξέλαβες αυτά που έγραψα πριν ως "πέσιμο" ή κάτι τέτοιο. Δε θα επεδίωκα ποτέ να πουλήσω εξυπνάδα πίσω από μια οθόνη. Απλώς έγραψα αυτό που σκέφτομαι, όπως όλοι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Η αλλαγή αυτή όμως θα είναι εξίσου αυθαίρετη κατά τη γνώμη σου με την αρχική δημιουργία του καταστατικού. Τα ίδια άτομα θα την κάνουν, έτσι δεν είναι;
Αυθαίρετη αλλά δεκτή, αν λέει ότι καταστατικό επί του παρόντος δεν υφίσταται. Θα συζητηθεί, θα συνταχθεί, θα ψηφιστεί και θα ισχύσει όταν τα τακτικά μέλη (που θα επιλεγούν από τα υπάρχοντα αυτή την στιγμή τακτικά μέλη) θα είναι τουλάχιστον 100.
Ευθύμης έγραψε:Ελπίζω να μην εξέλαβες αυτά που έγραψα πριν ως "πέσιμο" ή κάτι τέτοιο.

Κάθε άλλο. Χάρηκα και που είπες την γνώμη σου και που υποστηρίζεις την Ένωση.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Βρε dtango, γιατί επιμένεις ότι δεν υπάρχει δημοκρατικότητα; Τι έπρεπε να γίνει δηλαδη;
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μου διέφυγαν τα δυο μηνύματα πριν από το τελευταίο του Ευθύμη (με την Ιοκάστη μαλώσαμε ιδιωτικά, είπαμε ότι είχαμε να πούμε και έτσι δεν περιμένει απάντηση).
Θα σου πω τι δεν έπρεπε να γίνει! Αυτό:
AoratiMelani έγραψε:Τον Μάιο του 2010 ορισμένοι από τους συντελεστές του blog και του forum «Αθεΐα», προχώρησαν στην ίδρυση της Ένωσης Άθεων, μιας ένωσης προσώπων που έχει σκοπό την προώθηση …..
H Ένωση δημιουργήθηκε κρυφά και ανακοινώθηκε στο φόρουμ ως τετελεσμένο γεγονός. Αλλά τέλος πάντων, ας γίνει και έτσι αφού η σωστή, η ανοιχτή διαδικασία την πρώτη φορά απέτυχε. Οι όροι όμως που βάλατε στο καταστατικό φανερώνουν τις προθέσεις σας: σφιχτός εναγκαλισμός της Ένωσης που δημιουργήσατε. Απόλυτη κυριαρχία της γραμματείας. Δεν σας είμαι αρεστός, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος; Ζητάει κάποιος την αποπομπή μου και τα άλλα μέλη, συμφωνούν δεν συμφωνούν, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Τα αίτια όμως είναι βαθύτερα. Για τους περισσότερους από εσάς Άθεος = εκείνος που δεν πιστεύει στον Θεό. Για μένα άθεος είναι ένα πλάσμα μιας κοινωνίας άθεων η οποία ούτε σκέφτεται ούτε λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία των πιστών. Εσείς όμως, με τα πρώτα σας βήματα, δείχνετε ότι έχετε σκοπό να ακολουθήσετε διδάγματα και πρακτικές δοκιμασμένες. Συμπεριφέρεστε με τον τρόπο τους μόνο που δεν πιστεύετε στον Θεό τους.

Εμένα αυτό δεν μου κάνει.
Αν αναθεωρήσετε τα ξαναλέμε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:H Ένωση δημιουργήθηκε κρυφά και ανακοινώθηκε στο φόρουμ ως τετελεσμένο γεγονός.
Από καταβολής κόσμου, έτσι γίνεται. Και τα κόμματα, και οι ενώσεις, και οι συνεταιρισμοί και οι σύλλογοι και ό,τι άλλο, πρώτα ιδρύoνται και μετά μαζεύουν μέλη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geysser την 16 Αύγ 2010 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:H Ένωση δημιουργήθηκε κρυφά και ανακοινώθηκε στο φόρουμ ως τετελεσμένο γεγονός. Αλλά τέλος πάντων, ας γίνει και έτσι αφού η σωστή, η ανοιχτή διαδικασία την πρώτη φορά απέτυχε.
Χαίρομαι που το παραδέχεσαι.
dtango έγραψε:Οι όροι όμως που βάλατε στο καταστατικό φανερώνουν τις προθέσεις σας: σφιχτός εναγκαλισμός της Ένωσης που δημιουργήσατε. Απόλυτη κυριαρχία της γραμματείας. Δεν σας είμαι αρεστός, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος; Ζητάει κάποιος την αποπομπή μου και τα άλλα μέλη, συμφωνούν δεν συμφωνούν, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Για πολλοστή φορά, το καταστατικό μπορεί να τροποποιηθεί. Αυτο σκεφτήκαμε τότε, αυτό φτιάξαμε. Δεν διεκδικούμε το αλάθητο, στο ξαναείπα.
dtango έγραψε:Τα αίτια όμως είναι βαθύτερα. Για τους περισσότερους από εσάς Άθεος = εκείνος που δεν πιστεύει στον Θεό. Για μένα άθεος είναι ένα πλάσμα μιας κοινωνίας άθεων η οποία ούτε σκέφτεται ούτε λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία των πιστών. Εσείς όμως, με τα πρώτα σας βήματα, δείχνετε ότι έχετε σκοπό να ακολουθήσετε διδάγματα και πρακτικές δοκιμασμένες. Συμπεριφέρεστε με τον τρόπο τους μόνο που δεν πιστεύετε στον Θεό τους.
Εδώ σε χάνω εντελώς. Δηλαδή με ποιον διαφορετικό τρόπο θα ιδρύονταν μια ένωση στη δική σου κοινωνία άθεων;
dtango έγραψε:Εμένα αυτό δεν μου κάνει.
Αν αναθεωρήσετε τα ξαναλέμε.
Δεκτόν. Αλλά δεν μπορείς να πιπιλάς συνεχώς αυτή την καραμέλα περί αναθεώρησης, από τη στιγμή που δεν προτείνεις βιώσιμες λύσεις. Άσε μας τότε εμάς να κάνουμε αυτό που σκεφτήκαμε (και που αρκετοί συμφώνησαν και γράφτηκαν μέλη), να το βελτιώσουμε, να το προχωρήσουμε, να το αναθεωρήσουμε, και αν και όταν με το καλό το φτάσουμε σε ένα σημείο που συμφωνείς, είσαι καλοδεχούμενος...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Παίδες καλησπέρα. Μια και είναι συνέχεια στα active το θέμα μπήκα στον κόπο να το διαβάσω όλο και να διαβάσω και το καταστατικό κλπ. Καλή η προσπάθεια, μπράβο που είχατε την διάθεση για κάτι τέτοιο.

Μια ερώτηση να κάνω θέλω. Το καταστατικό αυτό είναι καταθεθειμένο στο υπουργείο πολιτισμού -συνήθως εκεί ανήκουν τέτοιου είδους σωματεία; Είναι επίσημος φορέας η ένωση ή κάτι ανεπίσημο, ένα σωματείο με εσωτερικό κανόνα λειτουργίας;

Θενκς ιν αντβάνς!
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Η Ένωση Άθεων είναι ένωση προσώπων, και όχι σωματείο. Νομικά, διέπεται από την ίδια νομοθεσία όπως και η αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία, με την διαφορά ότι δεν απαιτείται να κατατεθεί το καταστατικό στο πρωτοδικείο. Εγώ αυτά γνωρίζω, για περισσότερα θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο...

Για την κατάθεση καταστατικού στο ΥΠΠΟ πρώτη φορά ακούω, δεν ξέρω κάτι.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Οκέι.

Η ερώτησή μου έγινε απλά γιατί για την ίδρυση σωματείου επίσημου -με δικηγόρους, πρωτοδικεία κλπ, αναγνωρισμένου από το κράτος- απαιτούνται 21 ιδρυτικά μέλη και στο καταστατικό είδα μόνο 5. Επίσης επιβάλλονται και κάποια άλλα άρθρα τα οποία δεν είδα. Το σωματείο είναι μια ένωση προσώπων ούτως ή άλλως. Όπως το καταλαβαίνω εγώ είστε ακόμη ανεπίσημοι με εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας. Μια χαρά για αρχή. :)

Ξέφυγα λίγο από τα ερωτήματα του dtango, αλλά μάλλον σε καλό βγήκε η κουβέντα. Αν μπορέσει κάποιος να με διαφωτήσει θα χαιρόμουν πολύ!

Θενκς εγκέν!
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ναι, το σωματείο θέλει 20 ιδρυτικά μέλη και έγκριση του καταστατικού από πρωτοδικείο. Επίσης, το σωματείο ελέγχεται πιο άμεσα από τους νόμους, π.χ. υπάρχουν περιορισμοί στις εγγραφές/αποχωρήσεις μελών, στον τρόπο που παίρνουν αποφάσεις οι συνελεύσεις και σε διάφορα άλλα θέματα. (Αστικός Κώδικας, άρθρα 78-106)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το ανεπίσημοι. Έχουμε ήδη κάνει κινήσεις προς το Συνήγορο του Πολίτη και την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα ως Ένωση Άθεων και όχι ως μεμονωμένα άτομα. Δεν είναι επίσημο αυτό;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Βρε και πολλά είναι σε τόσο λίγο διάστημα! Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι άνθρωποι σαν και σας που να δρούσαν κιόλας από το να μένουν στα λόγια. Δεν έχει επικριτικό χαρακτήρα το ερώτημα. Το ανάποδο μάλλον. Απλά μια και πιάστηκα με το θέμα είπα να διευκρινίσω κάποια πράγματα.

Keep up the good work guys! Μακάρι να βρω λίγο χρόνο να σας συντροφεύσω και επίσημα και εγώ στο μέλλον! :)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Σόρι, σε παρεξήγησα. Νόμισα ότι η ερώτησή σου είχε αρνητικό υποννοούμενο. Και πάλι συγγνώμη, θα σε περιμένουμε και επίσημα όποτε το αποφασίσεις...
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση